Cyklon Ulf przyniesie załamanie pogody. Wiatr będzie osiągać huraganowe prędkości

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w najbliższych dniach
Prognozowana temperatura w najbliższych dniachVentusky
wideo 2/2
Pogoda na pięć dni

Pogoda w Polsce piątek i sobotę będzie bardzo niebezpieczna. Nad nasz kraj nadciąga cyklon Ulf, zwany też Otto. Czekają nas wichury z wiatrem, którego porywy będą przekraczać 100 kilometrów na godzinę. Na weekend synoptycy prognozują również opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Ochłodzi się, nocami może chwycić mróz.

Polska dostaje się pod wpływ dynamicznego cyklonu szerokości umiarkowanych Ulf, którego centrum wędruje znad północnego Oceanu Atlantyckiego w kierunku południowej Norwegii. Ulf to nazwa nadana przez Freien Universität Berlin (Wolny Uniwersytet Berlina), który zajmuje się analizowaniem układów barycznych nad Europą. Jak wyjaśnia synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, ponieważ niż ten jest "bardzo dynamiczny i gwałtowny oraz zapisze się w historii pomiarów meteorologicznych", stosuje się dla niego również międzynarodową nazwę Otto.

W nocy z czwartku na piątek od północy nad nasz kraj wkroczy słabo aktywny chłodny front atmosferyczny, za którym w ciągu dnia postępować ma aktywny ciepły front. Nadal będzie napływać dość ciepłe powietrze polarne, ale bardzo wilgotne - informuje synoptyk tvnmeteo.pl. Jak dodaje, wir niżowy przyniesie załamanie pogody w postaci obfitych opadów deszczu i nasilającego się wiatru.

Sytuacja baryczna w EuropieDeutscher Wetterdienst

Silny wiatr od piątku

Piątek upłynie z dużym zachmurzeniem. Od zachodu w głąb kraju będą przemieszczać się opady deszczu rzędu 10-15 lirów wody na metr kwadratowy na północy kraju, poza tym ich suma sięgnie od 1 do 10 l/mkw. Temperatura maksymalna wyniesie od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 8 st. C w centrum kraju, do 11 st. C na Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny. W porywach osiągnie prędkość do 50-80 kilometrów na godzinę, na Wybrzeżu będzie się nasilać jednak do 100 km/h.

Pogoda w sobotę "bardzo trudna i niebezpieczna"

Jak zapowiada nasza synoptyk, kolejnej doby czeka nas bardzo trudna i niebezpieczna pogoda. Centrum cyklonu Otto przemieszać się ma nad Bałtykiem w kierunku Zatoki Fińskiej. Do Polski wkroczy kolejny front atmosferyczny, tym razem chłodny z opadami deszczu ze śniegiem i silnym wiatrem. Na Wybrzeżu i Pomorzu możliwe są huraganowe porywy wiatru, czyli przekraczające 100 km/h. Niebezpieczny wiatr, zagrażający zdrowiu i życiu, będzie wiać również w centrum kraju. Silne porywy sprawią, że temperatura odczuwalna okaże się niższa od tej wskazywanej przez termometry.

Sobota zapowiada się pochmurno z przejaśnieniami. Padać nie powinno na północnym wschodzie kraju. W pasie od Kaszub, przez Kujawy i Mazowsze, po Lubelszczyznę okresami będą pojawiać się opady deszczu ze śniegiem do 5 l/mkw., a w zachodnich i południowych regionach wystąpią opady deszczu do 10 l/mkw. W górach spadnie do 10-20 cm centymetrów śniegu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 4 st. C na Podlasiu, przez 7 st. C w centrum, do 10 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie silny, w porywach do 70-90 km/h, a nad morzem rozpędzi się do powyżej 100 km/h.

Prognoza pogody na sobotę i niedzielętvnmeteo.pl
Prognoza porywów wiatru w dniach 17-21.02
Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniachventusky.com

Cyklon Ulf odsunie się w niedzielę

Dopiero w niedzielę, wraz z odsunięciem się wiru niżowego nad Rosję, siła wiatru nieco osłabnie. Z północy popłynie chłodne powietrze, w którym temperatura się obniży, a nocami, przy rozpogodzeniach, możliwy jest mróz. Później aurę w Polsce mają kształtować kolejne pochmurne i wietrzne niże - informuje Unton-Pyziołek.

Na drugi dzień weekendu prognozowane jest duże zachmurzenie z przejaśnieniami. W północno-wschodniej części kraju pojawią się przelotne opady śniegu, podczas których spadnie do 1-3 cm puchu. Na przeważającym obszarze Polski okresami będą występować opady śniegu z deszczem do 5 l/mkw., tylko w południowych regionach będą to opady deszczu o sumie do 5 l/mkw. W górach pokrywa śnieżna zwiększy się o 10 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od 2 st. C na Suwalszczyźnie, przez 4 st. C w centrum kraju, do 8 st. C na Dolnym Śląsku. Powieje północno-zachodni i zachodni, umiarkowany i dość silny wiatr, w porywach do 50-70 km/h.

Prognoza opadów w dniach 17-21.02
Prognozowane opady w kolejnych dniachventusky.

Śnieg, deszcz ze śniegiem i silny wiatr także w przyszłym tygodniu

Poniedziałek przyniesie pochmurną aurę z większymi przejaśnieniami na południu kraju. Na północnym wschodzie, wschodzie i w centrum pojawią się opady mokrego śniegu do 2-5 cm, a poza tym popada deszcz ze śniegiem i sam deszcz, do 5 l/mkw. Termometry pokażą maksymalnie od 1 st. C na Suwalszczyźnie, przez 2 st. C w środkowych regionach, do 6 st. C na Pomorzu. Będzie wiać zachodni, umiarkowany i dość silny wiatr. W większości kraju w porywach dojdzie do 60 km/h, na północy porywy wyniosą natomiast do 80 km/h.

We wtorek będzie pochmurno. Okresami prognozowane są opady deszczu do 1-5 l/mkw., a na północnym wschodzie spadnie deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna osiągnie od 3 st. C na Podlasiu, przez 6 st. C w centrum, do 10 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Z kierunku zachodniego wiatr powieje umiarkowanie i dość silnie, w porywach na przeważającym terenie kraju do 60 km/h, tylko na północy będzie rozpędzać się do 80 km/h.

Prognoza pogody na poniedziałek i wtorektvnmeteo.pl
Prognoza temperatury w dniach 17-21.02
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachventusky.com

Autorka/Autor:ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/Ventusky

Pozostałe wiadomości

Pogodna, słoneczna i bardzo ciepła aura utrzyma się do końca tygodnia. Później Polska znajdzie się w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, który, oprócz ochłodzenia, przyniesie przelotne opady deszczu i lokalne burze.

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo

W weekend w Polsce znów zrobi się upalnie, wrócą też burze. W związku z wysoką temperaturą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Słowaccy ratownicy odnaleźli w piątek ciało 61-letenigo turysty z Polski, który idąc we mgle stracił orientację i spadł z grani podczas schodzenia z Małego Kieżmarskiego Szczytu w kierunku Rakuskiej Czuby - poinformowali słowaccy ratownicy górscy.

Śmiertelny wypadek w Tatrach na Słowacji. Nie żyje polski turysta

Śmiertelny wypadek w Tatrach na Słowacji. Nie żyje polski turysta

Źródło:
PAP

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

W związku z pożarem pobliskiego lasu lotnisko w Izmirze na zachodzie Turcji w czwartek czasowo było zamknięte, a część lotów przekierowano do portów w pobliskich miastach. W piątek rano pasażerowie korzystający z tego lotniska nadal muszą liczyć się z utrudnieniami.

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Źródło:
PAP, Reuters, duvarenglish.com, tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach chorwackiego Trogiru zapłonął las. W czwartek pożar zagrażał jednemu z kompleksów hotelowych. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Źródło:
Kontakt 24, dnevnik.hr, Reuters

Dziesiątki odwołanych lotów, zamknięte drogi w Seulu i ewakuacja mieszkańców kilku miast - to skutki silnych ulew, jakie nawiedziły w tym tygodniu Koreę Południową. Szczególnie ucierpiała północna część prowincji Gyeonggi, otaczającej Seul. Trudna sytuacja panuje też między innymi w mieście Paju w pobliżu granicy z Koreą Północną. 

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Źródło:
PAP, koreatimes.co.kr

Badacze chcą zmienić to, jak Międzynarodowa Unia Astronomiczna definiuje planety. Jak przekazali astronomowie, dotychczas obejmowała ona jedynie światy krążące dookoła Słońca. Według nowej definicji, planety mogłyby obiegać także inne gwiazdy - i nie tylko.

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Źródło:
UCLA

Ekstremalna letnia pogoda - taka, jakiej doświadczają obecnie kraje południowej Europy - stanowi poważne zagrożenie dla osób cierpiących na schorzenie zwane skórą pergaminową. Dla dotkniętego nim nastolatka z Barcelony każdy kontakt z promieniowaniem UV może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dłuższe i intensywne okresy gorąca wymagają od niego i jego rodziny kompletnej zmiany stylu życia.

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Źródło:
Reuters, SJD Hospital Barcelona, tvnmeteo.pl, Przemęcka et al. (2013)

W związku z pożarami w Kanadzie nad Europą, w tym nad Polską, wzrosło stężenie tlenku węgla - poinformował w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podkreślono, ta sytuacja nie stanowi dla nas zagrożenia.

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy plaże nieopodal Walencji zostały zamknięte po zanieczyszczeniu ropą. Jak wyjaśniły lokalne media, źródło lepkiej substancji pozostaje nieznane. Trwa usuwanie skutków wycieku.

Sprzątają czarną maź z trzech hiszpańskich plaż

Sprzątają czarną maź z trzech hiszpańskich plaż

Źródło:
eltiempo.es

Nowy lek, który hamuje interleukinę 11, wydłużył życie myszy nawet o 25 procent - informują badacze na łamach pisma "Nature". Mają oni nadzieję, że odkrycie to pomoże spowolnić proces starzenia się również u ludzi. Rozpoczęto pierwsze badania kliniczne.

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Strażacy w południowych krajach Europy walczą z pożarami lasów. Sytuacja pozostaje bardzo niebezpieczna w Bułgarii, gdzie w jednej z miejscowości spłonęło kilkadziesiąt domów - podały władze. W Grecji w czasie akcji gaśniczej obrażenia odniosło dwóch strażaków. Ponad 50 pożarów gasili w środę strażacy w Hiszpanii i Portugalii.

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl