Na północy Polski bardzo mocno wieje. W czterech województwach obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wiatr może rozpędzać się nawet do 100 kilometrów na godzinę.
Do tej pory w piątek najsilniejsze porywy wiatru odnotowano w Łebie, gdzie wiało z prędkością 90 kilometrów na godzinę. W Helu i Gdańsku porywy wyniosły 80 km/h, w Ustce - 76 km/h, w Lęborku - 68 km/h, w Elblągu, Suwałkach i Płocku - 65 km/h.
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia - silny wiatr
Pomarańczowe ostrzeżenia obowiązują w województwach:
- zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim;
- pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdańsk, Sopot, Gdynia.;
- warmińsko-mazurskim, w powiatach: elbląskim, Elbląg, braniewskim, bartoszyckim, kętrzyńskim, węgorzewskim, gołdapskim, oleckim;
- podlaskim, w powiatach: suwalskim, Suwałki, sejneńskim, augustowskim.
Prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50-55 km/h, w porywach do 95-100 km/h, z kierunku zachodniego i północno-zachodniego. Ostrzeżenia w woj. zachodniopomorskim i pomorskim będą ważne do północy w sobotę, a na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu stracą ważność o godz. 3 w sobotę.
Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr
Ostrzeżenia najniższego, pierwszego stopnia dotyczą województw:
- zachodniopomorskiego, powiatów: Świnoujście, kamieńskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, Koszalin;
- pomorskiego, powiatów centralnych;
- podlaskiego, powiatów centralnych;
- warmińsko-mazurskim, poza powiatami objętymi ostrzeżeniami wyższego stopnia i powiatami: nidzickim, nowomiejskim i działdowskim.
W tych regionach ma wiać ze średnią prędkością do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu. Ostrzeżenia w woj. pomorskim i zachodnio-pomorskim przestaną obowiązywać o godz. 22 w piątek, a w pozostałych regionach pozostaną w mocy do godz. 3 w sobotę.
Czym jest ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock