Noc pod znakiem pogodowych niebezpieczeństw. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. W całym kraju wydane zostały alerty przed silnym wiatrem, miejscami nawet drugiego stopnia. Lokalnie obowiązują także ostrzeżenia przed opadami marznącymi, ulewami czy roztopami.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. W części kraju w mocy jest również alert RCB.

Alerty IMGW drugiego stopnia - silny wiatr

Pomarańczowe alerty przed silnym wiatrem obowiązują w województwach zachodniopomorskim, w powiatach: kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, Koszalin i sławieńskim oraz pomorskim w powiatach: Słupsk, słupskim, lęborskim, wejherowskim i puckim.

Jak przekazał Instytut, prognozowany jest silny wiatr o średniej prędkości do 55 kilometrów na godzinę, w porywach do 100 km/h, z zachodu. Ostrzeżenia będą ważne do godziny 21 w poniedziałek.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr

Synoptycy wydali ostrzeżenia przed silnym wiatrem także pierwszego stopnia. Obowiązują w województwach:

  • zachodniopomorskim i pomorskim (poza powiatami, gdzie obowiązują alarmy drugiego stopnia);
  • wielkopolskim;
  • świętokrzyskim;
  • lubelskim,
  • podkarpackim,
  • małopolskim,
  • śląskim,
  • kujawsko-pomorskim;
  • lubuskim;
  • dolnośląskim;
  • podlaskim;
  • mazowieckim;
  • łódzkim;
  • opolskim;
  • warmińsko-mazurskim.

Jak przekazano, w tych regionach prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach osiągającego do około 70-80 km/h, wiejącego z zachodu.

W większości regionów silnego wiatru należy spodziewać się między godziną 23 w niedzielę a 14 w poniedziałek, na Warmii i Mazurach, Mazowszu, Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce oraz Ziemi Łódzkiej między północą a godziną 18 w poniedziałek, bądź godziną 2 i 20 w poniedziałek. Na Opolszczyźnie alarmy będą obowiązywać od północy do godziny 14 w poniedziałek, a na Śląsku w godz. 2-16 tego samego dnia.

Ostrzeżenia meteorologiczneIMGW

Alerty IMGW pierwszego stopnia - opady marznące

W części kraju na drogach zrobi się ślisko. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla województw: podlaskiego, dla powiatów: suwalskiego, Suwałki, sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego, białostockiego, Białystok, hajnowskiego, bielskiego, monieckiego oraz warmińsko-mazurskiego, dla powiatów: ełckiego, oleckiego i gołdapskiego.

Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub/oraz mżawki powodujące gołoledź. Alerty wygasną o północy.

Alerty IMGW trzeciego stopnia - roztopy

Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed wzrostem temperatury powietrza, powodującym odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej, zalegającej w górach i rejonach podgórskich, wydano w województwach:

  • dolnośląskim, w powiatach karkonoskim, lwóweckim i kłodzkim. Alarmy będą ważne do godziny 7 do poniedziałku;
  • śląskim, w powiatach: bielskim, cieszyńskim i żywieckim. Ostrzeżenia będą w mocy od godziny 15 w niedzielę do godziny 15 w sobotę.

Alerty IMGW drugiego stopnia - roztopy

Ostrzeżenia drugiego stopnia w związku z roztopami zostały wydane dla województw:

  • śląskiego, dla powiatu Bielsko-Biała;
  • małopolskiego, dla powiatów: suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz, gorlickiego.

Przewiduje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna wyniesie od 0 do 2 stopni Celsjusza, a temperatura maksymalna od 4 do 7 st. C Suma opadów deszczu osiągnie od 10 do 15 litrów na metr kwadratowy. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 25 do 35 kilometrów na godzinę, w porywach do 60 km/h, z południowego zachodu.

Na Śląsku ostrzeżenia wejdą w życie o godz. 15 w niedzielę i stracą ważność o godz. 16 w poniedziałek. W Małopolsce natomiast alerty będą obowiązywać od godz. 16 w niedzielę do godz. 16 następnego dnia.

Alerty pierwszego stopnia IMGW - roztopy

W południowej części woj. dolnośląskiego ogłoszono też ostrzeżenia niższego stopnia przed roztopami. Dotyczą one powiatów: lubańskiego, Jelenia Góra i kamiennogórskiego.

Na skutek wzrostu temperatury prognozowane jest topnienie pokrywy śnieżnej zalegającej w górach i rejonach podgórskich. Termometry pokażą minimalnie od 2 do 5 st. C, a maksymalnie będzie od 3 do 8 st. C Suma opadów deszczu wyniesie od 5 do 10 l/mkw. Średnia prędkość wiatru osiągnie 20-35 km/h, w porywach rozpędzi się on do 70 km/h, z zachodu.

Alerty będą ważne od godz. 7 w niedzielę do godz. 7 w poniedziałek.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady deszczu

W woj. śląskim w powiecie żywieckim prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, do 30 litrów wody na metr kwadratowy. Alarmy będą ważne między godziną 14 w niedzielę a 4 w poniedziałek.

Zimowe zagrożeniaRCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW trzeciego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prędkość i siła wiatru Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP

Autorka/Autor:dd,as

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: lindamka/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że w kolejnych dniach pojawią się obfite opady śniegu, a także oblodzenia. Na drogach i chodnikach zrobi się ślisko. Poza tym powieje silniejszy wiatr. Sprawdź, gdzie aura może być groźna.

Intensywny śnieg, lód i porywisty wiatr. Tu pogoda może stać się groźna

Intensywny śnieg, lód i porywisty wiatr. Tu pogoda może stać się groźna

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W sobotę 21 grudnia o godzinie 10.20 rozpoczęła się astronomiczna zima. Kalendarzową przywitamy dzień później. Na zimowym niebie będzie można zobaczyć różne gwiazdy i ciekawe zjawiska astronomiczne.

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Pogoda na Boże Narodzenie. Sytuacja baryczna nad Europą jest dynamiczna, co wpływa także na prognozy pogody na najbliższe dni. Czy najnowsze wyliczenia zwiastują nam białe święta?

Weekend będzie jesienny, a co z Bożym Narodzeniem? Najnowsza prognoza na święta

Weekend będzie jesienny, a co z Bożym Narodzeniem? Najnowsza prognoza na święta

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Pogoda na dziś. Sobota 21.12 okaże się chłodnym, raczej ponurym dniem. W większości regionów niepotrzebne będą nam parasole, ale we znaki może dać się silniejszy wiatr. Termometry pokażą od 2 do 6 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 21.12. Chłodno i pochmurno, miejscami silniej powieje

Pogoda na dziś - sobota 21.12. Chłodno i pochmurno, miejscami silniej powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Od czwartku na północy Hiszpanii bardzo silnie wieje. Na samym wybrzeżu odnotowano porywy przekraczające 100 kilometrów na godzinę.

Wichury w Hiszpanii. Fale mogą sięgać sześciu metrów

Wichury w Hiszpanii. Fale mogą sięgać sześciu metrów

Źródło:
ENEX, eldiarioalerta.com, wetteronline.de

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels

Do 16 wzrosła liczba ofiar potężnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło we wtorek Vanuatu na Oceanie Spokojnym. Na miejscu katastrofy nadal trwa akcja poszukiwawcza, ale z każdą godziną maleją szanse na odnalezienie ocalałych. Nad pogrążonym w chaosie krajem unosi się kolejne widmo kataklizmu. Znad Morza Koralowego w kierunku wyspy nadciąga układ niskiego ciśnienia, który w kolejnych dniach może przekształcić się w cyklon.

Widmo kolejnego kataklizmu w Vanuatu

Widmo kolejnego kataklizmu w Vanuatu

Źródło:
Reuters

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej sprawdzili, jak zmienia się stężenie dioksyn w pyle zawieszonym PM10 w stolicy Małopolski w zależności od pory roku. Okazało się, że zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej rakotwórczych związków niż latem. To pierwszy w kraju monitoring dioksyn na taką skalę.

Naukowcy: zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej szkodliwych dioksyn

Naukowcy: zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej szkodliwych dioksyn

Źródło:
PAP

Astronauci Butch Wilmore i Suni Williams pozostaną w kosmosie co najmniej do marca 2025 roku - poinformowała NASA. To kolejny raz, kiedy amerykańska agencja przekłada datę ich powrotu do domu. Z zakładanych ośmiu dni misja potrwa ponad dziewięć miesięcy.

Mieli spędzić w kosmosie osiem dni. NASA znów przedłużyła ich pobyt

Mieli spędzić w kosmosie osiem dni. NASA znów przedłużyła ich pobyt

Źródło:
AFP

Dziewięć godzin - tyle trwał kosmiczny spacer dwóch chińskich astronautów w ramach misji Shenzhou-19. Tym samym pobity został 23-letni rekord należący do Amerykanów, którzy poza statkiem przebywali w kosmosie o cztery minuty krócej.

"Spacerowali" dziewięć godzin. I pobili rekord

"Spacerowali" dziewięć godzin. I pobili rekord

Źródło:
PAP