IMGW ostrzega przed zimowymi niebezpieczeństwami. W sześciu województwach w nocy obowiązywać będą alerty przed silnym mrozem, a termometry mogą pokazać nawet -19 stopni Celsjusza. W części kraju spodziewana jest również "szklanka" na drogach.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny mróz
Żółte alarmy przed silnym mrozem zostały wydane dla województw:
- świętokrzyskiego (poza powiatami północnymi);
- podkarpackiego (w zachodniej części regionu);
- małopolskiego;
- śląskiego (w powiatach południowych);
- opolskiego (w powiatach południowo-wschodnich);
- dolnośląskiego (w powiatach południowo-wschodnich).
Na tych obszarach prognozuje się temperaturę minimalną wynoszącą w nocy ze środy na czwartek od -17 do -14 stopni Celsjusza. Lokalnie możliwy jest spadek do -19 st. C.
Ostrzeżenia ważne będą do godziny 9 w czwartek.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - opady marznące
IMGW ostrzega też przed opadami marznącymi. Alarmy przed tym pogodowym zagrożeniem obowiązują na terenie województw:
- podlaskiego, gdzie alerty wygasną w czwartek o godz. 8;
- warmińsko-mazurskiego, gdzie ostrzeżenia stracą ważność w czwartek o godz. 8;
- mazowieckiego, gdzie na północy alerty wygasną w czwartek o godz. 8-9, w centrum - w czwartek o godz. 11, a na południu - w czwartek o godz. 16;
- kujawsko-pomorskiego. Ostrzeżenia będą w mocy do czwartku do godz. 9-11;
- pomorskiego (w powiatach południowych), gdzie alarmy stracą ważność w czwartek o godz. 9;
- zachodniopomorskiego (z wyłączeniem północnych powiatów), gdzie alerty wygasną w czwartek o godz. 9;
- wielkopolskiego, gdzie na północy alerty wygasną w czwartek o godz. 8, w centrum - w czwartek o godz. 11, a na południu - w czwartek w godz. 16-18;
- lubuskiego, gdzie niebezpiecznie będzie do czwartku do godz. 11-16;
- dolnośląskiego, gdzie ostrzeżenia wygasną w czwartek o godz. 18;
- łódzkiego, gdzie groźnie będzie do czwartku do godz. 16;
- lubelskiego. Alerty wygasną tam w czwartek w godz. 11-16.
Miejscami obserwuje się i prognozuje dalsze występowanie słabych opadów marznącego deszczu lub mżawki powodujących gołoledź. Opady nie będą występować ciągle, a pojawiać się mogą jedynie okresami.
RCB: trzy osoby zmarły z wychłodzenia
Środa jest kolejnym niebezpiecznie zimnym dniem. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) poinformowało, że we wtorek z powodu wychłodzenia zmarły trzy osoby. "Wczoraj z powodu wychłodzenia zmarły 3 osoby. Od 1 listopada to już 21 ofiar mrozu" - napisało w środę na platformie X RCB. Podało, że do tragedii doszło w miejscowości Kotowa (woj. podkarpackie), Kolonia Domaszewska (woj. lubelskie) i Kobylin (woj. wielkopolskie).
RCB przypomina o zimowych zagrożeniach. "Aby uniknąć zagrożenia, stosujmy zasady bezpieczeństwa i nie bądźmy obojętni na drugiego człowieka. Reagujmy - telefon pod 112 może uratować komuś życie" - napisało RCB w mediach społecznościowych. Przypomina też o zagrożeniach zimowych. Zaleca, by odśnieżać dach i chodnik przed domem, a także zawsze zabierać w podróż samochodem kable rozruchowe. W domu należy również usunąć sople z dachu, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i korzystać bezpiecznie z urządzeń grzewczych. W podróży samochodem trzeba zatankować samochód, jeździć na oponach zimowych, naładować telefon i zabrać ze sobą ładowarkę. By nie doprowadzić do wychłodzenia lub odmrożenia, należy ubierać się stosownie do pogody, nie rozgrzewać się alkoholem, reagować na potrzebujących pomocy. Należy także zadbać o zwierzęta.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock