TVN Meteo | Polska

Zaćmienie Księżyca - listopad 2021. Czy będzie widoczne w Polsce? Jak się przygotować?

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw
Źródło:
businessinsider.com, solarsystem.nasa.gov, space.com
Częściowe zaćmienie Księżyca (materiał archiwalny)
Częściowe zaćmienie Księżyca (materiał archiwalny)Kontakt 24 / Jakub Chrostowski
wideo 2/7
Kontakt 24 / Jakub ChrostowskiCzęściowe zaćmienie Księżyca (materiał archiwalny)

Zaćmienie Księżyca już niebawem pojawi się na niebie. Najlepiej będzie widoczne w Ameryce Północnej. W przypadku Polski szansę na podziwianie zjawiska będą mieć jedynie mieszkańcy części kraju. Jak przygotować się do obserwacji zaćmienia Księżyca?

Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń astronomicznych w tym roku. Już za dwa tygodnie nastąpi najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu. 19 listopada Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem, dzięki czemu rzuci cień na naszego naturalnego satelitę. W niektórych miejscach świata planeta zasłoni przed światłem 97 procent tarczy Księżyca, nadając mu czerwonawy odcień.

Według NASA nadchodzące częściowe zaćmienie Księżyca w regionach, gdzie będzie najlepiej widoczne, będzie trwało trzy godziny, 28 minut i 23 sekundy. To znacznie dłużej niż jakiekolwiek inne zaćmienie w XXI wieku.

Zaćmienie Księżyca listopad 2021 - gdzie będzie widoczne?

Zaćmienia Księżyca nie są widoczne na całym świecie - tylko w miejscach, gdzie nasz naturalny satelita znajduje się nad horyzontem.

Listopadowe zjawisko najlepiej będzie widoczne w Ameryce Północnej. Większość zaćmienia mają szansę zobaczyć także mieszkańcy Ameryki Południowej, Europy Zachodniej, Australii i Oceanii, zachodnich regionów Afryki oraz sporej części Azji. Zaćmienia nie będzie można podziwiać w większości Afryki, na Bliskim Wschodzie oraz w części Europy Wschodniej.

Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, to zaćmienie pojawi się w zachodnich i centralnych regionach Polski na kilka chwil przed zachodem Księżyca (do którego dojdzie około godziny 6.59 w piątek). Tym razem mieszkańcy wschodniej części kraju najprawdopodobniej nie zobaczą zjawiska.

Jeśli nie uda wam się dostrzec zmian na tarczy Księżyca, eksperci NASA spieszą z pocieszeniem. Jak twierdzą, przez następne osiem dekad pojawi się aż 179 zaćmień Księżyca, czyli średnio dwa na rok. Następne zjawisko będzie można podziwiać 16 maja 2022 roku.

Gdzie zaćmienie Księżyca będzie widoczne?eclipse.gsfc.nasa.gov

Zaćmienie Księżyca - jak się przygotować?

Zaćmienia Księżyca należą do jednych z najprostszych zjawisk do obserwacji. Wystarczy po prostu wyjść na powietrze o danej porze i po prostu spojrzeć na naszego naturalnego satelitę. Do zwykłej obserwacji nie są potrzebne żadne urządzenia, choć by zobaczyć jak najwięcej szczegółów, warto mieć ze sobą na przykład lornetkę.

Czym jest zaćmienie Księżyca?

Podczas zwykłej pełni tarcza Księżyca jest oświetlona przez światło słoneczne, które odbija się od jego powierzchni. Jednak w przypadku zaćmienia Księżyca, Słońce i Ziemia na chwilę ustawiają się w jednej linii, tak że nasza planeta blokuje światło słoneczne przed dotarciem do Księżyca.

Dlaczego Księżyc staje się czerwony?

Całkowite zaćmienie Księżyca występuje wtedy, gdy 100 procent tarczy Księżyca jest zasłonięte przez Ziemię. W przypadku mniejszego pokrycia cieniem mówimy o częściowym zaćmieniu. Częściowe zaćmienia Księżyca nie są może tak spektakularne jak całkowite, ale zdarzają się częściej.

Podczas całkowitego lub prawie całkowitego zaćmienia - jak będzie to miało miejsce w tym miesiącu - powierzchnia Księżyca przybiera krwawą barwę. Dzieje się tak z powodu cząsteczek tlenu i azotu w ziemskiej atmosferze. Są one lepsze w rozpraszaniu pewnych krótszych fal światła (niebieski czy fioletowy), dlatego kolory o dłuższych falach (czerwony, pomarańczowy czy żółty) są dłużej widoczne. Kiedy Księżyc znajduje się w cieniu Ziemi, dominują czerwonawe barwy.

Autor:kw

Źródło: businessinsider.com, solarsystem.nasa.gov, space.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA Ames Research Center/Brian Day

Pozostałe wiadomości