Wichury w Polsce. Niedziela przyniosła tysiące kolejnych interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, tvnmeteo.pl
W Zachodniopomorskiem na strażaków spadały gałęzie
W Zachodniopomorskiem na strażaków spadały gałęzieTVN24
wideo 2/16
Wichury w Polsce

Niż Eunice przyniósł niszczycielski wiatr. W samą niedzielę, pomimo że wiatr się uspokoił, strażacy otrzymali ponad trzy tysiące zgłoszeń związanych ze zniszczeniami po wichurach. Ponad 130 tysięcy odbiorów nadal nie ma prądu.

W niedzielę do godziny 16 strażacy otrzymali ponad 3,3 tysiąca zgłoszeń w związku z silnym wiatrem.

- Najwięcej [interwencji było - przyp. red.] w województwach mazowieckim - 1167, kujawsko-pomorskim - 423, wielkopolskim - 358, warmińsko-mazurskim - 285 i zachodniopomorskim - 272 - przekazał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski.

Ostatniej doby strażacy w całym kraju otrzymali ponad 24 972 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem - mówił w niedzielę rano bryg. Karol Kierzkowski. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: mazowieckim - 6037, wielkopolskim - 3452, zachodniopomorskim - 3122 i kujawsko-pomorskim - 3014. Wskazał, że bilans poszkodowanych we wczorajszych zdarzeniach to cztery ofiary śmiertelne i dziewięciu rannych. Dodał, że w 5 177 budynkach zostały uszkodzone lub zerwane dachy.

Ponad 130 tysięcy odbiorców bez prądu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało, że o godzinie 18 w niedzielę prądu pozbawionych było 135 309 odbiorców. Najwięcej w woj. mazowieckim - około 45 tys. gospodarstw domowych, w woj. zachodniopomorskim - ok. 41 tys., wielkopolskim - ok. 18 tys. i podlaskim - ok. 14 tys.

Cztery osoby zginęły

Co najmniej cztery osoby poniosły śmierć w związku z sobotnimi wichurami. Jedna osoba zginęła po tym, jak w sobotę rano na drodze krajowej numer 11 w Babim Dworze w powiecie złotowskim (województwo wielkopolskie) na jadący samochód spadło drzewo - poinformował rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt. Zdarzenie miało miejsce przed godziną 9. Na busa przewróciło się drzewo, jadąca autem osoba zmarła, mimo udzielonej jej pomocy medycznej.

Do drugiego śmiertelnego zdarzenia doszło w woj. lubelskim w miejscowości Międzyrzec Podlaski. - Na drodze lokalnej, na skutek wiatru, drzewo przewróciło się na samochód, w wyniku czego jedna osoba zginęła - podał brygadier Karol Kierzkowski. Jak poinformował nas komendant policji w Międzyrzecu Podlaskim, wypadek miał miejsce na bocznej drodze z Międzyrzeca do Sitna. Mężczyzna wiózł drewno ciągnikiem przemysłowym.

Wypadek w woj. lubelskim
Wypadek w woj. lubelskimTVN24

Tragiczny wypadek miał miejsce w Emowie w powiecie otwockim na Mazowszu - podał portal tvnwarszawa.pl. - Na terenie zalesionym, drzewo przewróciło się na mężczyznę powiedziała Irmina Sulich z wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji. Jak dodała, niestety nie udało się go uratować. - Zmarł na miejscu - poinformowała.

Wieczorem poinformowano o czwartym śmiertelnym wypadku. W Sulejowie w pow. wołomińskim drzewo przygniotło przechodnia.

>>> Dwie osoby nie żyją, ogromne straty. Bilans wichury na Mazowszu

Ofiary śmiertelne wichur
Ofiary śmiertelne wichurTVN24
W Zachodniopomorskiem na strażaków spadały gałęzie
W Zachodniopomorskiem na strażaków spadały gałęzieTVN24

Kilkaset interwencji na Lubelszczyźnie

W województwie lubelskim usunięto awarie prądu spowodowane silnym wiatrem i przywrócono zasilanie do wszystkich odbiorców - powiedział w niedzielę wieczorem rzecznik prasowy PGE Dystrybucja Karol Łukasik.

Uszkodzone linie energetyczne były efektem silnego wiatru, który w sobotę i niedzielę przeszedł nad regionem lubelskim. - Z danych na godzinę 19 w sobotę wynika, że mamy jeszcze 20 reklamacji, ale nie są to prawdopodobnie zgłoszenia wynikające z warunków pogodowych - przekazał Łukasik. Dodał, że w sobotę odnotowano 135 tys. awarii energii elektrycznej w województwie. W związku z silnym wiatrem lubelscy strażacy interweniowali przez weekend 479 razy. Najczęściej interwencje dotyczyły uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, zalanych piwnic i powalonych drzew. - W niedzielę jest już spokojnie, jeżeli chodzi o zdarzenia. Wiatr się uspokoił i od północy do chwili obecnej mamy 52 zdarzenia. Głównie usuwamy konary i kończymy sprzątanie po wczorajszej wichurze - przekazał dyżurny komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Uszkodzenia na Pomorzu

W województwie pomorskim ponad 1,6 tys. odbiorców nadal pozbawionych jest energii elektrycznej w wyniku awarii wywołanych silnym wiatrem - poinformował w niedzielę dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Gdańsku.

- Najwięcej - 80 - awarii stacji średniego napięcia jest w rejonie słupskim, co oznacza, że energia elektryczna nie dociera tam do około 1200 gospodarstw domowych - wyjaśnił dyżurny WCZK w Gdańsku Mirosław Haponiuk. W sobotę wieczorem bez energii elektrycznej w województwie pomorskim było około 30 tys. odbiorców.

- Połamane drzewa, naderwane dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz garaży - do takich zdarzeń w sobotę wzywani są strażacy w Pomorskiem - podał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku bryg. Łukasz Płusa. Nikt nie został poszkodowany.

Żywioł uszkodził dach szkoły w miejscowości Mierzeszyn w gminie Trąbki Wielkie. Dwa przewrócone drzewa zablokowały drogę krajową numer 21 między Słupskiem a Miastkiem.

Sytuacja po wichurach na Pomorzu
Sytuacja po wichurach na PomorzuTVN24

Województwo kujawsko-pomorskie. Szpitale pracowały na agregatach

W niedzielę wieczorem w województwie kujawsko-pomorskim niespełna 3 tys. odbiorców wciąż nie miało dostępu do prądu.

- Służby energetyczne cały czas pracują nad usuwaniem awarii wyrządzonych przez sobotnie silne wiatry - poinformował w niedzielę rzecznik wojewody Tomasz Wiśniewski. W szczytowym momencie w sobotę bez dostępu do energii było 115 tys. odbiorców, a wieczorem - 57 tys. W niedzielę w południe bez prądu pozostawało 11,5 tys., a pod wieczór - 2843.

W niedzielę strażacy otrzymali około 470 zgłoszeń w związku z silnym wiatrem, które w większości dotyczyły szkód wyrządzonych w nocy z piątku na sobotę, a odkrytych z opóźnieniem. Większość przypadków stanowiły wiatrołomy, a około 70 to uszkodzenia dachów. W nocy z piątku na sobotę i w sobotę interwencji było prawie 4 tys.

W sobotę konieczne było zaopatrzenie w agregaty prądotwórcze szpitali w Grudziądzu, Tucholi, Świeciu i Więcborku, które przez pewien czas były pozbawione prądu. Agregaty przekazano też do Poledna w powiecie Świeckim i do Rojewa w powiecie inowrocławskim.

Strażacy dostarczyli agregaty prądotwórcze na wsparcie pracy domowych respiratorów w miejscowościach odciętych od zasilania.

W wyniku intensywnych wiatrów jedno z drzew przewróciło się na ogrodzenie IV liceum w Toruniu oraz chodnik przy ul. Warszawskiej od strony dojścia z przystanku tramwajowego. "Bardzo prosimy, aby w poniedziałek wchodzić do szkoły od strony placu Św. Katarzyny, a nie od strony Dworca Miasto" - napisali przedstawiciele szkoły w mediach społecznościowych.

Drzewo przewróciło się na kojce psów w Miejskim Schronisku dla Zwierząt w trakcie porannej wichury nad Toruniem. Kierownik instytucji Agnieszka Szarecka powiedziała, że psy przeżyły, mimo ogromnej skali zniszczeń. Zwierzęta są przestraszone i nieufne.

Zniszczenia w schronisku dla zwierząt w Toruniu (wideo bez dźwięku)
Zniszczenia w schronisku dla zwierząt w Toruniu (wideo bez dźwięku)19.02 | Jedno drzewo przewróciło się na psie kojce w schronisku w Toruniu. W pobliżu kociarni drugie. Na szczęście wszystkie zwierzęta przeżyły.Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Toruniu

Usuwanie skutków wichury w Zachodniopomorskiem

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało w niedzielę, że w woj. zachodniopomorskim bez prądu pozostaje 55 tys. odbiorców.

- Najgorsza sytuację mamy w Chojnie, tam nasze służby pracują najciężej, by to napięcie przywrócić. Niepodłączonych mamy jeszcze dziewięć linii wysokiego napięcia i 134 średniego - poinformowała w niedzielę Monika Błaszyk, rzeczniczka prasowa szczecińskiego oddziału Enea Operator. W najtrudniejszych momentach w województwie zachodniopomorskim bez prądu było blisko 200 tys. odbiorców. Najcięższa sytuacja w regionie była w powiecie wałeckim i drawskim.

- Usuwamy powalone drzewa i gałęzie z dróg i linii energetycznych, przygotowujemy pole pracy dla służb energetycznych, żeby mogli wchodzić i naprawiać, a nie przejmować się usuwaniem skutków powalonych drzew. Zasilamy w energie elektryczna ujęcia wody w kilku miejscowościach, wykonujemy loty dronami, w celu lokalizacji tych miejsc, gdzie są uszkodzone linie energetyczne - poinformował zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Andrzej Podolak. W powiecie drawskim w usuwanie skutków wichury aktualnie zaangażowanych jest około stu osób. Strażaków z regionu wspierają kadeci ze szkół aspirantów w Poznaniu i Częstochowie.

Wielkopolska. Trwa naprawa awarii

Około 17 tysięcy odbiorców w Wielkopolsce pozostaje bez dostępu do energii elektrycznej po sobotnich awariach wywołanych przez orkan Eunice - poinformował w niedzielę przed południem Mateusz Gościniak ze spółki Enea Operator. Najtrudniejsza sytuacja jest na północy regionu.

W sobotę, w szczytowym momencie, bez prądu było około 170 tys. odbiorców obsługiwanych przez spółkę. Wieczorem udało się ograniczyć tę liczbę do ok. 30 tys.

Gościniak przyznał, że najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Piły. Bez prądu pozostaje tam ok. 8 tys. odbiorców. Wyjaśnił, że przywracanie prądu potrwa tam najdłużej ze względu na zniszczenia poczynione w sobotę przez wiatr. Na razie nie wiadomo, kiedy wszystkie awarie zostaną usunięte.

Strażacy w regionie przez całą sobotę odebrali ponad 3,4 tys. zgłoszeń o zdarzeniach związanych z silnym wiatrem. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło Poznania i okolicznych gmin oraz powiatów północnej części regionu.

Województwo świętokrzyskie. Dwa tysiące mieszkańców nadal bez prądu

Sobotnie wichury spowodowały wiele awarii linii energetycznych w regionie świętokrzyskim. W krytycznym momencie w sobotnie popołudnie dostaw prądu było pozbawionych około 40 tys. gospodarstw domowych.

Jak poinformowała w niedzielę Ewa Wiatr z PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej, większość awarii została usunięta.

- Wciąż najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Radoszyce i okolicy Końskich, gdzie wiatr uszkodził słupy i linie średniego napięcia. Walczymy o to, by jak najszybciej przywrócić napięcie do wszystkich odbiorców. Obecnie w województwie świętokrzyskim bez prądu pozostaje niespełna dwa tysięcy gospodarstw - powiedziała Wiatr.

W sobotę w województwie świętokrzyskim strażacy interweniowali blisko 400 razy w związku z silnym wiatrem. Najwięcej wyjazdów dotyczyło powalonych drzew. Wiatr uszkodził także ponad 120 budynków. Najwięcej interwencji straż pożarna zanotowała w powiatach kieleckim, starachowickim i koneckim.

Warszawa: drzewo upadło na budynek ambasady Izraela

W Warszawie i okolicach w związku z wichurami zgłoszeń było tak dużo, że nie można było się połączyć z numerem 112. Połamane drzewa spadały na budynki i jezdnie. Jedno z nich runęło na budynek ambasady Izraela. Z jednego z wieżowców na Złotej silny podmuchu wiatru urwał elementy elewacji, które następnie runęły w dół. Na szczęście nikt nie został poszkodowany. Wichura spowodowała uszkodzenia linii energetycznych. Bez prądu pozostawało przez wiele godzin tysiące mieszkańców. - Nie można było się dodzwonić na infolinię Stoen Operator - mówi pani Jolanta z Białołęki. Na wielu osiedlach w tej dzielnicy prądu nie było przez 3-4 godziny. Bez prądu byli także mieszkańcy Gocławia. - Sąsiad zablokował się w windzie - mówi pani Ela z jednego z gocławskich osiedli. Został uwolniony dopiero po włączeniu zasilania. Pozamykane były sklepy. W Garwolinie maszt telekomunikacyjny przewrócił się na blok mieszkalny, a w Górze Kalwarii wichura zerwała 70 metrów kwadratowych dachu ze szkoły.

Awarie energetyczne i uszkodzone dachy na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu późnym popołudniem w sobotę blisko dwa tysiące odbiorców było pozbawionych dostaw energii elektrycznej. Jak zaznaczył Łukasz Boczar z rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja, awarie sieci energetycznej są sukcesywnie naprawiane. - W szczytowych momentach w ciągu dnia ponad 10 tys. odbiorców pozbawionych było prądu elektrycznego - przypomniał. Nadal usuwane są awarie - dodał Boczar - na siedmiu liniach średniego napięcia. - W regionie uszkodzonych jest także 60 stacji transformatorowych - zauważył rzecznik.

Na Podkarpaciu od północy w sobotę strażacy ponad 150 razy wyjeżdżali do usuwania skutków silnie wiejącego wiatru. - Prawie 50 razy pomagaliśmy zabezpieczyć uszkodzone dachy na budynkach gospodarczych i mieszkalnych - powiedział rzecznik podkarpackiej PSP brygadier Marcin Betleja. Pozostałe działania strażaków polegały na usuwaniu połamanych konarów i drzew leżących na jezdniach, ulicach i posesjach oraz na przewodach telefonicznych i elektrycznych. Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach tarnobrzeskim, stalowowolskim, dębickim i rzeszowskim.

Betleja podkreślił, że "na szczęście nic nikomu się nie stało; nikt nie został ranny".

Łódzkie: zerwane ocieplenie dachu sali gimnastycznej

Na Ziemi Łódzkiej doszło do podobnego zdarzenia. W Kutnie wiatr uszkodził dach sali gimnastycznej w I Liceum Ogólnokształcącym im. gen. J. H. Dąbrowskiego. Zerwana została warstwa dachu o powierzchni około 300 metrów kwadratowych.

- Precyzyjnie mówiąc, całkowicie zerwana została tak zwana styropapa ocieplająca dach w sali gimnastycznej. Strażacy usunęli jej pozostałości z dachu i zabezpieczyli, aby wiatr jej dalej nie poderwał - mówi Mariusz Jagodziński, oficer prasowy straży pożarnej w Kutnie. Jak informowało Radio Łódź, w Zgierzu przy ul. Hożej silny wiatr przewrócił na ulicę mur. Droga była częściowo zablokowana. Nie było osób poszkodowanych. Miejsce zabezpieczały służby.

Wiatr zerwał dach szkoły w Kutnie (wideo bez dźwięku)
Wiatr zerwał dach szkoły w KutnieWicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska

Zamknięte zoo w Poznaniu, niedziałające sygnalizacje świetlne

Z powodu wichur, jakie przechodziły nad Wielkopolską, w sobotę w Poznaniu zamknięto Nowe Zoo. Jak poinformowano, "zwierzęta są bezpieczne, w swoich schronieniach, opiekunowie czuwają, ale musimy uprzątnąć efekty działania huraganu, a wieje jeszcze mocno. Mamy nadzieję, że do poniedziałku uporamy się ze skutkami wichury i zniszczeniami" - poinformowano.

- Na Dębcu został uszkodzony balon sportowy jednej z akademii, strażacy również tam interweniowali - powiedział zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

W mieście nie działało także około 20 sygnalizacji świetlnych.

Drzewo spadło na busa na północy WielkopolskiTVN24
Zniszczenia w poznańskim zooZoo Poznań
Zniszczenia w poznańskim zooZoo Poznań

Interwencje na Warmii i Mazurach

Powalone drzewa zablokowały drogę krajową numer 16 w Iławie. Według informacji drogowców, silny podmuch wiatru przewrócił na jezdnię 4-5 drzew. Nikomu nic się nie stało.

Wcześniej zablokowana była droga krajowa 51 między Olsztynem a Dywitami, gdzie drzewo przewróciło się na samochód dostawczy. Wskutek tego doszło do zderzenia samochodu dostawczego z innym autem. Kierująca dostawczym fiatem, jak poinformowano, została przewieziona do szpitala.

Na wyjeździe z Olsztyna w kierunku Dywit drzewo spadło na samochódPolicja Olsztyn
Na wyjeździe z Olsztyna w kierunku Dywit drzewo spadło na samochódPolicja Olsztyn

Autorka/Autor:kw, ps, anw

Źródło: TVN24, PAP, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

"Przed nami rasowa letnia pogoda. Jako że Polska leży w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanej zmienności, taki też będzie początek lata w tym roku - wybuchowy, gorący i burzowy. W modelach meteorologicznych pojawiają się chwilami objawy szaleństwa, ale wszystkie trzeba traktować poważnie" - pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jeden z modeli ociera się o 40 stopni Celsjusza. Czeka nas "wybuchowy" początek lata

Jeden z modeli ociera się o 40 stopni Celsjusza. Czeka nas "wybuchowy" początek lata

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Z prognoz wynika, że lokalnie może spaść do 35 litrów deszczu na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Miejscami będzie obficie padać. Ostrzeżenia IMGW

Miejscami będzie obficie padać. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W lipcu i sierpniu w Chorwacji spodziewane jest prawdziwie piekielne lato. Wysoka temperatura powietrza i brak opadów spowodują, że wzrośnie ryzyko suszy - ostrzegł w sobotę dziennik "Jutarnji list", powołując się na prognozy meteorologa Zorana Vakuli.

To lato w Chorwacji ma być "piekielne". Meteorolog alarmuje

To lato w Chorwacji ma być "piekielne". Meteorolog alarmuje

Źródło:
PAP, vecernji.hr

Para turystów, która wybrała się na pieszą wycieczkę na kalifornijską pustynię, w ostatniej chwili zdołała wezwać pomoc. Byli wyczerpani i odwodnieni - podają lokalne media. Kobieta w ciężkim stanie została przetransportowana do szpitala.

Wycieńczona para utknęła na pustyni. Szeryf: mieli dużo szczęścia

Wycieńczona para utknęła na pustyni. Szeryf: mieli dużo szczęścia

Źródło:
PAP, ktla.com

Pogoda na dziś. W sobotę 15.06 w połowie kraju pojawią się opady deszczu. Najwięcej słońca będzie na wschodzie i południu. Zrobi się cieplej, a miejscami nawet gorąco.

Pogoda na dziś - sobota 15.06. W wielu miejscach spadnie deszcz, może zagrzmieć

Pogoda na dziś - sobota 15.06. W wielu miejscach spadnie deszcz, może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na wielu tatrzańskich szlakach jest mokro i ślisko. W wyższych partiach gór zalega jeszcze twardy, zmrożony śnieg. Tam należy zachować szczególną ostrożność, gdyż poślizgnięcie się grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. GOPT i TOPR przypominają, że pogoda w górach bywa zmienna.

Pogoda w górach bywa zmienna. W wyższych partiach zalega jeszcze śnieg

Pogoda w górach bywa zmienna. W wyższych partiach zalega jeszcze śnieg

Źródło:
PAP, TPN, GOPR

Weekend przyniesie zmianę pogody. Zacznie robić się cieplej, a w niektórych regionach Polski zagrzmi. W następnym tygodniu spodziewamy się gwałtownych burz i ulew przy ponad 30-stopniowych upałach.

W weekend wrócą burze. Później będzie ich więcej

W weekend wrócą burze. Później będzie ich więcej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa usuwanie skutków nawałnic i powodzi, jakie w weekend nawiedziły południe i wschód Austrii. Wstępnie straty szacuje się na co najmniej pięć milionów euro. W pomoc poszkodowanym zaangażował się rząd oraz organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Źródło:
PAP

Na wielu tatrzańskich szlakach jest mokro i ślisko. W wyższych partiach gór zalega jeszcze twardy, zmrożony śnieg. Tam należy zachować szczególną ostrożność, gdyż poślizgnięcie się grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. GOPT i TOPR przypominają, że pogoda w górach bywa zmienna.

Pogoda w górach bywa zmienna. W wyższych partiach zalega jeszcze śnieg

Pogoda w górach bywa zmienna. W wyższych partiach zalega jeszcze śnieg

Źródło:
PAP, TPN, GOPR

Uderzenie gorąca spodziewane jest już w przyszłym tygodniu. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura wyniesie 33 stopnie Celsjusza. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, w niektórych regionach będzie jednak zdecydowanie chłodniej.

Nadciąga pierwsza fala upałów. Jak długo potrwa?

Nadciąga pierwsza fala upałów. Jak długo potrwa?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnim czasie Grecję nęka fala upałów. Służby skarżą się, że turyści przyjeżdżają nieprzygotowani i wyruszają na spacery bez nakryć głowy, podczas gdy temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Ponieważ podczas wędrówek zmarło czworo zagranicznych turystów, a dwóch jest zaginionych, lokalne media ostrzegają przed tragicznymi skutkami upalnej pogody.

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Źródło:
PAP, The Independent, tvnmeteo.pl

Powrót kapsuły Starliner z dwojgiem astronautów na pokładzie został po raz kolejny przesunięty. Amerykanie mają wrócić na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca - podała w piątek NASA.

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w nocy z czwartku na piątek przez Rumunię. W różnych częściach kraju mocno padało i silnie wiało, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Źródło:
ENEX

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

Ulewne deszcze nawiedziły południowe i środkowe Chile. W wyniku żywiołu zginęła jedna osoba, a tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy. Władze wprowadziły w pięciu regionach stan katastrofy.

Stan "katastrofy" po ulewach. "Potrzebujemy łodzi, aby wydostać ludzi"

Stan "katastrofy" po ulewach. "Potrzebujemy łodzi, aby wydostać ludzi"

Źródło:
Reuters, phys.org

W Tajlandii urodziły się bliźnięta słoni. Ciąża bliźniacza u tego gatunku jest niezwykle rzadka. - To cud - powiedziała w rozmowie z BBC weterynarz Lardthongtare Meepan, która odbierała poród.

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Źródło:
BBC

Osuwiska i powodzie zabiły co najmniej sześć osób w północno-wschodnich Indiach i spowodowały uwięzienie ponad 2000 turystów w górskim regionie Sikkim. Doszło do nich po ulewnych opadach deszczu, które od kilku dni nawiedzają tę część Azji. Niebezpiecznie jest również w sąsiednim Nepalu, gdzie zginęły cztery osoby.

Tysiące turystów ugrzęzły w górach. "Pada nieprzerwanie od 36 godzin"

Tysiące turystów ugrzęzły w górach. "Pada nieprzerwanie od 36 godzin"

Źródło:
Reuters, CNN, Times of India

NASA wyróżniła zdjęcie zorzy polarnej i obserwatorium na Śnieżce tytułem fotografii dnia. Zdjęcie powstało spontanicznie i dzięki ogromnemu szczęściu - mówi jego autor, Daniel Koszela. Jak podkreśla zorza, którą uwiecznił, "przejdzie do historii".

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Źródło:
PAP

Niektóre rośliny wykazują inteligentne zachowania. Badanie naukowców ze Stanów Zjednoczonych wskazało, że nawłoć potrafi informować otaczające ją rośliny o ataku roślinożercy - ale tylko te należące do tego samego gatunku. Odbiór takiego sygnału warunkuje dalsze zachowanie rośliny.

Nawłoć to bardzo inteligentna i komunikatywna roślina

Nawłoć to bardzo inteligentna i komunikatywna roślina

Źródło:
ScienceAlert, Cornell University

Nie biorą wolnego, nie proszą o podwyżkę i nie chodzą na L4 - urząd miasta w Katowicach wykorzystuje owce do koszenia trawy. Trawniki skoszone równo, niczym boisko piłkarskie, to w miastach już wcale nie norma. Jeśli sami zastanawiacie się, czy kosić trawę, czy nie, odpowiedzi znajdziecie w materiale magazynu "Polska i Świat".

W Katowicach trawniki przycinają owce, w Warszawie ryk kosiarek słychać rzadziej

W Katowicach trawniki przycinają owce, w Warszawie ryk kosiarek słychać rzadziej

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował maj pod względem temperatury i opadów atmosferycznych. Z raportu wynika, że był to miesiąc ekstremalnie ciepły - ze średnią temperaturą wynoszącą 16 stopni Celsjusza. A jak wyglądały kwestie związane z opadami?

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Źródło:
IMGW

Pięcioletni chłopiec zginął, a drugi został ranny, gdy w kraju związkowym Styria we wschodniej Austrii doszło do niewielkiego osunięcia się ziemi - poinformowały miejscowe media.

Tragedia w czasie spaceru. Nie żyje dziecko

Tragedia w czasie spaceru. Nie żyje dziecko

Źródło:
spegiel.de, derstandard.at, AFP, ENEX

Biały bizon urodził się w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone. Według ekspertów, taki przypadek zdarza się raz na 10 milionów narodzin. Tymczasem zamieszkujący okoliczne tereny rdzenni Amerykanie uznali te narodziny za znak i spełnienie ich dawnej przepowiedni.

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Źródło:
CBS News, BBC, tvn24.pl

- Doszło do poważnego zachorowania, niestety rokowania dowódcy są niepewne - między innymi takie słowa było słychać podczas środowej transmisji na żywo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, po czym transmisja została przerwana. Zdarzenie zaniepokoiło internautów, jednak NASA wydała już w tej sprawie wyjaśniający wszystko komunikat.

Rokowania dowódcy są "niepewne". Zerwana transmisja ze stacji kosmicznej, NASA tłumaczy

Rokowania dowódcy są "niepewne". Zerwana transmisja ze stacji kosmicznej, NASA tłumaczy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Mierzący 3,6 metra krokodyl terroryzował społeczność Aborygenów zamieszkujących północ Australii. Jak podała australijska policja, zwierzę zostało odstrzelone, a następnie zjedzone przez lokalną społeczność.

Terroryzował społeczność. Postanowiono go zjeść

Terroryzował społeczność. Postanowiono go zjeść

Źródło:
abc.net.au, PAP

Delos już niedługo zatonie w Morzu Egejskim. Wyspa, na której znajdują się ruiny świątyń, domów mieszkalnych i amfiteatrów, jest coraz bardziej narażona na skutki rosnącego poziomu morza, a część budynków już uległa zniszczeniu. Archeolodzy przewidują, że zniknięcie Delos to kwestia dekad.

Tę grecką wyspę za 50 lat pochłoną morskie fale

Tę grecką wyspę za 50 lat pochłoną morskie fale

Źródło:
AFP, Greek City Times

Kamera znajdująca się w autobusie miejskim uchwyciła dramatyczny moment, w którym jeleń uderza w przednią szybę pojazdu i ją rozbija. Zwierzę prawie wpadło na pasażerów siedzących w środku. Do zdarzenia doszło w mieście Warwick w stanie Rhode Island.

Uderzył w przednią szybę i wpadł do autobusu. Nagranie

Uderzył w przednią szybę i wpadł do autobusu. Nagranie

Źródło:
Reuters, eu.usatoday.com, abc7.com

Pierwsza ofiara śmiertelna małpiej ospy została odnotowana w Republice Południowej Afryki. Jak przekazał minister zdrowia RPA, w kraju potwierdzono pięć przypadków zarażenia ludzi tym wirusem. To niejedyny kraj, który zmaga się z tą niebezpieczną chorobą.

Wirus małpiej ospy zabija w kolejnym kraju

Wirus małpiej ospy zabija w kolejnym kraju

Źródło:
PAP, Sowetan Live

Około 1000 zwierząt spłonęło w pożarze targowiska w Bangkoku. Ogień wybuchł we wtorek na skutek zwarcia instalacji elektrycznej w części bazaru, w której mieściły się sklepy zoologiczne.

Spłonęło około 1000 zwierząt z ponad 100 sklepów zoologicznych

Spłonęło około 1000 zwierząt z ponad 100 sklepów zoologicznych

Źródło:
BBC, Reuters, Khaosod

Pożar wybuchł na południu Francji. Ogień strawił ponad 600 hektarów. W akcji gaszenia biorą udział samoloty i śmigłowce gaśnicze oraz 137 pojazdów. - Siła, z jaką wybuchł ten pożar, zaskoczyła nas wszystkich - powiedział Michel Persoglio, strażak. 

"Siła, z jaką wybuchł, zaskoczyła nas wszystkich"

"Siła, z jaką wybuchł, zaskoczyła nas wszystkich"

Źródło:
tf1info.fr, francetvinfo.fr

Lej kondensacyjny pojawił się w środę nad Bałtykiem w rejonie Mielna (Zachodniopomorskie). Zalążek trąby wodnej udało się uchwycić na zdjęciach.

Lej kondensacyjny pojawił się nad Bałtykiem

Lej kondensacyjny pojawił się nad Bałtykiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Na Cyprze wybuchł pożar, który zmusiły mieszkańców pięciu miejscowości do ewakuacji. Co najmniej trzy domy zostały zniszczone, a kilka innych uszkodzonych - podały lokalne media.

Pożar na Cyprze. "Ogień przeleciał przez naszą miejscowość jak huragan, nic nie zostało"

Pożar na Cyprze. "Ogień przeleciał przez naszą miejscowość jak huragan, nic nie zostało"

Źródło:
ENEX, cyprus-mail.com

Mieszkaniec Bydgoszczy zauważył na parapecie swojego okna pustułkę. Nagranie, na którym widać młodego osobnika, przesłał na Kontakt 24. - W tej fazie wciąż jest jeszcze karmiona przez rodziców, ale za kilka tygodni się usamodzielni - powiedział ornitolog Przemysław Chylarecki.

"Pierwszy raz widziałem takiego ptaka, na dodatek siedzącego na oknie". Nagranie z Bydgoszczy

"Pierwszy raz widziałem takiego ptaka, na dodatek siedzącego na oknie". Nagranie z Bydgoszczy

Źródło:
Kontakt 24

Kenijski rząd zapowiedział plan eliminacji wron orientalnych. Według krajowych służb ochrony dzikiej przyrody, ten inwazyjny gatunek wypiera rodzime gatunki, przenosi choroby oraz zakłóca spokój mieszkańców i turystów. Jak tłumaczą władze, eliminacja tych ptaków mieści się w ramach środków prawnych mających na celu kontrolę problematycznego szkodnika.

Chcą wybić milion wron

Chcą wybić milion wron

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kobiety mogą być bardziej odporne na stres związany z lotem w kosmos niż mężczyźni - wynika z opublikowanych badań. Zdaniem naukowców, aktywność genów u astronautów jest bardziej zaburzona niż u astronautek, a powrót do normy po wylądowaniu na Ziemi zajmuje im więcej czasu.

Kobiety mogą znosić loty kosmiczne lepiej niż mężczyźni

Kobiety mogą znosić loty kosmiczne lepiej niż mężczyźni

Źródło:
PAP, nature.com, The Guardian

Zaczął się sezon na obłoki srebrzyste. Lśniące chmury, najwyższe spośród wszystkich, jakie da się zobaczyć z powierzchni naszej planety, dostrzegł nocą z wtorku na środę Reporter 24 w Suwałkach.

Niebo w Suwałkach zalśniło

Niebo w Suwałkach zalśniło

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24