Ratownicy GOPR oraz służby Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają przed trudnymi warunkami na górskich szlakach. Pod warstwą śniegu może znajdować się lód, a w niektórych miejscach obficie pada.
W najbliższym czasie warunki do chodzenia po górach będą trudne. W wielu miejscach prognozowane są obfite opady śniegu oraz deszczu i deszczu ze śniegiem. To w połączeniu z niską temperaturą powodować będzie oblodzenia na ścieżkach, zwłaszcza w wyższych partiach gór.
"Szlaki są przysypane śniegiem, pozawiewane, wiele z nich jest nieprzedeptanych, a powyżej górnej granicy lasu nie widać ich przebiegu. Odradzamy dziś wyjścia w wyższe partie gór" - apelują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Powiat tatrzański, gdzie znajduje się TPN, jest również objęty ostrzeżeniami IMGW pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują tam opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej w obszarach położonych powyżej 800 metrów nad poziomem morza o 15 do 25 centymetrów. Alarmy będą obowiązywać co najmniej do północy w sobotę.
Beskidy. Turyści muszą być dobrze przygotowani
Niesprzyjające warunki występują również w Beskidach, gdzie temperatura oscyluje wokół 0 stopni Celsjusza. W wyższych partiach gór występuje niewielki mróz.
- Powyżej 700 m n.p.m. obficie sypie śnieg. W ciągu doby na Markowych Szczawinach przybyło go 20 cm, a na Hali Miziowej 12 cm. Niżej pada deszcz i deszcz ze śniegiem. Zachmurzenie jest pełne, a widoczność ograniczona od 500 o 1000 metrów - mówi ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku.
Z zimowej aury korzystają narciarze, którzy w piątek mogą zjeżdżać po stoku na Białym Krzyżu między Szczyrkiem i Wisłą. To w tej chwili jedyny ośrodek w Beskidach, który uruchomił wyciągi narciarskie. Turyści, którzy wybiorą się na wędrówkę po górach, muszą być dobrze przygotowani. Szczególnie ważne są: solidne obuwie i ciepła odzież. Przydatne będą kije i raczki. Telefon powinien być naładowany i mieć zainstalowaną aplikację "Ratunek". Przydatna może się okazać latarka - radzą eksperci.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Grzegorz Momot