Osobnik czarnego koloru, którego zaobserwowali leśnicy ponad miesiąc temu razem z watahą wilków na Warmii, to hybryda wilka z psem - stwierdzili specjaliści. Hybrydy nie są pożądane w środowisku, dlatego zlecono odłowienie zwierzęcia.
Fotopułapka w Leśnictwie Kłębowo na Warmii pod koniec kwietnia zarejestrowała liczącą trzy osobniki watahę wilków. Zainteresowanie wzbudził czwarty osobnik, który im towarzyszył. Miał czarne ubarwienie i nieco inną budowę.
Leśnicy nie byli pewni, czy zwierzę jest psem, czy hybrydą powstałą na skutek skrzyżowania wilka z psem, więc poinformowali o nagraniu Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie, która z kolei poprosiła o opinię ekspertów.
Jak przekazała rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz, "osoby, które poprosiliśmy o konsultacje, stwierdziły, że ten odmienny osobnik to hybryda wilka i psa" i "dlatego zalecono odłowienie jej z watahy wilków". Dodała, że w ocenie ekspertów hybryda była w złej kondycji, między innymi kulała.
"Nikt więcej tej watahy nie widział, nie obserwowano też hybrydy"
Hybrydy nie są pożądane w środowisku, dlatego RDOŚ zalecił leśnikom, by odłowili zwierzę. W okolicy, w której obserwowano tę watahę, leśnicy uruchomili fotopułapki, by zlokalizować stado, ale na razie bezskutecznie. - Nikt więcej tej watahy nie widział, nie obserwowano też hybrydy - przyznał rzecznik prasowy Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak.
Jak stwierdziła Januszewicz, nie można wykluczyć, że z powodu złej kondycji fizycznej hybryda padła lub stanie się to w najbliższym czasie. - W ocenie ekspertów stan tego zwierzęcia naprawdę nie był najlepszy - przyznała.
To pierwsza obserwacja hybrydy wilka z psem na terenie warmińsko-mazurskich lasów.
Na Warmii i Mazurach żyje 160 wilków
Według RDOŚ w Olsztynie obecnie populacja wilków w warmińsko-mazurskich lasach jest szacowana na 160 osobników. Wataha liczy od czterech do sześciu osobników. Zwykle jest to para dorosłych wilków i ich potomstwo z ostatniego roku-dwóch. W ocenie RDOŚ nagrana wataha może składać się z pary dorosłych wilków i ich około rocznego potomka. Szczenięta wilków rodzą się w maju.
Nadleśnictwo Wichrowo, w którym leśnicy nagrali nietypową watahę, położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego na terenie powiatów olsztyńskiego i lidzbarskiego. Lasy Nadleśnictwa Wichrowo zgrupowane są w dwóch dużych kompleksach leśnych: na północy rozciąga się kompleks Łaniewski, a w części środkowej i południowej - kompleks Wichrowski.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Wichrowo - Lasy Państwowe