Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do osób przebywających w Chełmie w związku ze złą jakością powietrza. W wiadomości SMS zaapelowano o zrezygnowanie z aktywności na zewnątrz we wtorek wieczorem.
Alert RCB ostrzegający przed smogiem uruchamiany jest, gdy prognoza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) wskaże, że istnieje zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 mikrogramów na metr sześcienny.
"Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz"
We wtorek wieczorem wieczorem użytkownicy telefonów komórkowych w Chełmie (województwo lubelskie) otrzymali wiadomość SMS-ową o treści: "UWAGA! Dnia 23.08 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz".
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje również, aby powstrzymać się od spacerów i uprawiania sportu na świeżym powietrzu oraz wietrzenia pomieszczeń.
Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać na przykład: związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy nie przekraczającej 10 mikrometrów
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Jakość powietrza w Polsce we wtorek wieczorem
We wtorek wieczorem na Lubelszczyźnie jakość powietrza była zła. Stężenie pyłu PM10 w Chełmie o godzinie 19 wyniosło 148 µg/m3, co oznacza 246 procent normy dobowej. Najgorszej w woj. lubelskim wyglądała również sytuacja pod względem pyłu PM2,5.
W niektórych miastach na wschodzie kraju jakość powietrza była niezdrowa lub średnia. Na pozostałym obszarze kraju określano ją jako zdrową lub świetną.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/RCB