Ranni, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Skutki sobotnich nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz
Usuwanie skutków wichury w Krakowie
Usuwanie skutków wichury w KrakowieKraków112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie@facebook
wideo 2/11
Usuwanie skutków wichury w KrakowieKraków112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie@facebook

Burze przetoczyły się w sobotę nad Polską. Strażacy przeprowadzili 2149 interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnic. W związku z gwałtowną pogodą dwie osoby zostały poszkodowane w województwie podkarpackim. W województwie lubelskim do szpitala trafiła 55-latka, która została ranna po uderzeniu złamanego konaru w kajak.

W sobotę nad Polską przemieszczał się burzowy front. Do godziny 21 strażacy w całym kraju przeprowadzili 2149 interwencji związanych z usuwaniem skutków gwałtownej aury. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach: śląskim (501), podkarpackim (435), lubelskim (273), małopolskim (1680 i łódzkim (154).

Interwencje strażaków dotyczyły głównie usuwania podtopień i zalań na skutek silnych opadów deszczu, a także usuwania skutków silnego wiatru tj. wiatrołomów i zabezpieczenia uszkodzonych dachów.

Czytaj dalej: Gdzie jest burza?

Dwie poszkodowane osoby na Podkarpaciu

Ponad 400 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy do usuwania skutków nawałnic, które w sobotę w południe i wczesnym popołudniem przeszły nad częścią regionu. Jak poinformował rzecznik strażaków bryg. Marcin Betleja, usuwali oni głównie połamane konary, drzewa leżące na liniach energetycznych, chodnikach, jezdniach i posesjach.

Jak przekazał dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Wojciech Czanerle, najwięcej zdarzeń zanotowano w powiatach: rzeszowskim, przemyskim, przeworskim, brzozowskim. Wpłynęło 59 zgłoszeń dotyczących uszkodzeń dachów i budynków mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej z powiatu rzeszowskiego - 38, głównie w gminie Dynów. - W tamtejszych miejscowościach Harta i Ulanica było oberwanie chmury i gradobicie. Obecnie trwa tam weryfikacja uszkodzeń, więc liczba uszkodzeń może jeszcze ulec zmianie - zaznaczył Czanerle. Poinformował też, że w związku z sytuacją w gminie Dynów, wojewoda podkarpacki wydała z magazynów 30 plandek dla zabezpieczenia oraz prowiant i wodę dla służb, które działają na miejscu i będą pracować przez noc, niedzielę i prawdopodobnie do poniedziałku. Zgłoszenia o uszkodzonych budynkach wpłynęły także z powiatu jarosławskiego i przemyskiego.

Dyżurny WCZK poinformował, że większość odbiorców ma już prąd. Nie dociera on jeszcze do około 1,1 tys. gospodarstw w okolicach Przemyśla i Jarosławia. Ale służby cały czas pracują nad usuwaniem awarii. W związku z pogodą dwie osoby zostały poszkodowane. - Na Jeziorze Solińskim w czasie burzy wywróciły się trzy łódki, z których cztery osoby zostały podjęte przez WOPR. Jedna z tych osób trafiła do szpitala na obserwację - przekazał dyżurny WCZK. Drugą poszkodowaną osobą jest mężczyzna, który prawdopodobnie w czasie zabezpieczania dobytku został uderzony belką, ale nie doznał poważniejszych obrażeń. W działania zaangażowanych było ponad 1650 strażaków PSP i OSP z Podkarpacia oraz prawie 370 pojazdów.

Mieszkańcy usuwają drzewo powalone po burzy w Nehrybce (Podkarpackie)PAP/Darek Delmanowicz
Mieszkańcy usuwają drzewo powalone po burzy w Nehrybce (Podkarpackie)PAP/Darek Delmanowicz

Powalone drzewa, zerwane linie energetyczne na Lubelszczyźnie

Dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie Maciej Falandysz poinformował, że dotychczas strażacy otrzymali ponad 200 interwencji związanych z burzami, część z nich dotyczyła usuwania połamanych konarów i drzew, głównie na drogach. - Wyjeżdżaliśmy również do podtopień, zerwanych linii energetycznych. Był też jeden czy dwa przypadki powalenia drzewa na samochody. Mamy również 15 uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i 34 na budynkach gospodarczych - przekazał dyżurny. Podczas spływu kajakowego rzeką Wieprz w gminie Zwierzyniec złamany konar uderzył w kajak, którym płynęły dwie osoby. Do szpitala została przewieziona 55-latka, która doznała obrażeń nogi. - - Zgłoszenia cały czas spływają. Najwięcej pochodzi z powiatów chełmskiego, lubelskiego i zamojskiego - podał strażak. Prezydent Chełma Jakub Banaszek napisał w mediach społecznościowych, że najwięcej zniszczeń po nawałnicy dotyczy drzewostanu. Ucierpiał również dach Młyna Michalenki oraz kilku domostw, a także kilkunastu samochodów. - Ulice są już przejezdne, woda została wypompowana - dodał prezydent.

Na Kontakt otrzymaliśmy nagranie i zdjęcie przedstawiające skutki burzy, która przeszła przez miejscowość Rejowiec (woj. lubelskie). W wyniku gwałtownej nawałnicy został naderwany krzyż na wieży miejscowego kościoła Św. Jozafata BM w Rejowcu. Skontaktowaliśmy się z tej sprawie z oficerem prasowym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie, bryg. mgr inż. Wojciechem Chudobą. - Zgłoszenie wpłynęło do nas o godzinie 15.15. Dotyczyło naderwanej blachy i uszkodzonego krzyża kościoła w Rejowcu. W akcji brały udział trzy zastępy straży pożarnej, w tym jedna zaopatrzona w 25-metrowy wysięgnik. Akcja zakończyła się o godzinie 15.48. Trwała prawie dwie godziny -przekazał. 

Skutki burzy w Rejowcu (Lubelskie)

Interwencje w Małopolsce i na Śląsku

Burze z ulewnym deszczem i silnym wiatrem dały się we znaki w sobotnie przedpołudnie na Podbeskidziu. Około godziny 10.30 uszkodzony został budynek mieszkalny w Piotrowicach (woj. małopolskie), gdzie zawalił się dach. Nikt nie został poszkodowany. Na miejscu pracowało 20 strażaków, policja, inspektor nadzoru budowanego i przedstawicie urzędu gminy Przeciszów Na Śląsku Cieszyńskim nawałnica uderzyła głównie w Cieszyn i Brenną, w której naderwany został dach budynku gospodarczego.

Sobotnie burze. Relacje Reporterów 24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia groźnych chmur i nagrania padającego deszczu z różnych stron kraju. Lokalnie wystąpiły także opady gradu.

Deszczowo nad Krakowem
Ulewa w Warszawie
Burza nad Ciechanowem
Zalana ulica Schodowa w Bielsku-Białej
Burza w Jastrzębiu-Zdroju
Burza nad Dąbrową Górniczą
Nawałnica w Czechowicach-Dziedzicach
Burza nad Tychami
Burza nad Bolesławcem

Niebezpiecznie w piątek

W sobotę Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że w piątek strażacy odnotowali 442 interwencje związane z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopień budynków i ulic. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie woj. śląskiego, dolnośląskiego oraz mazowieckiego.

Jak przekazała KW PSP w Opolu, w wyniku przejścia frontu burzowego nad terenem woj. opolskiego, straż do godziny 7 odnotowała 53 zdarzenia związane z warunkami atmosferycznymi.

W województwie wielkopolskim ze względu na padający deszcz odwołano część pokazów lotniczych Antidotum Air Show, które odbywają się w Lesznie. Dotyczyło to tylko piątkowych wieczornych pokazów - w sobotę impreza odbędzie się normalnie.

W piątek wieczorem groźna aura nawiedziła okolice Jarocina (woj. wielkopolskie). Również tam niebo rozświetlały wyładowania.

Zjawisko pogodowe nad Jarocinem

Silna burza z nawalnym opadem deszczu przeszła w piątek przez Legnicę (woj. dolnośląskie). Na poniższym nagraniu widać, jak mocno tam wiało i padało.

Ulewa w Legnicy
Ulewa w Legnicy Użytkownik Systemu Raportów, Mariola

W Lubomierzu (woj. dolnośląskie) w piątek spadł grad.

Grad spadł w Lubomierzu Użytkownik Systemu Raportów, klaasvaak27090

Autorka/Autor:anw,as/dd

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Źródło zdjęcia głównego: Wiesław/ Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Prawie 500 interwencji związanych z burzami przeprowadzili w czwartek po południu strażacy. Najtrudniejsza sytuacja panowała w województwie łódzkim - w Łodzi jedna z ulic zmieniła się w potok. Groźna aura towarzyszyła również mieszkańcom Kalisza.

Burze nad Polską. Prawie 500 interwencji, ulice jak potoki

Burze nad Polską. Prawie 500 interwencji, ulice jak potoki

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24, PAP

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z burzami ogłosiło alert w ośmiu województwach. Służby ostrzegają przed możliwymi podtopieniami i apelują o śledzenie komunikatów.

"Znajdź bezpieczne schronienie". Alert RCB dla ośmiu województw

"Znajdź bezpieczne schronienie". Alert RCB dla ośmiu województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 27.06 w części kraju grzmi i się błyska. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Zjawiska są silne, zachowajcie ostrożność

Gdzie jest burza? Zjawiska są silne, zachowajcie ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W kolejnych dniach w Polsce utrzymywać się będzie typowo letnia aura - gorąca i chwiejna. Wiele regionów nawiedzą burze z gradem i silnymi podmuchami wiatru, a na termometrach zobaczymy do 34 stopni Celsjusza w cieniu. Wraz z początkiem przyszłego tygodnia spodziewana jest jednak zmiana pogody.

W weekend do 34 stopni w cieniu. Potem duża zmiana pogody

W weekend do 34 stopni w cieniu. Potem duża zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na obszarze całej Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy alarmują przed upałami i gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Termometry w cieniu będą pokazywać ponad 30 stopni Celsjusza, a podczas burz mają pojawiać się ulewy i grad.

Pogoda groźna dla zdrowia i życia. IMGW ostrzega w całym kraju

Pogoda groźna dla zdrowia i życia. IMGW ostrzega w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Męczący upalny dzień, a po nim bardzo ciepła noc, podczas której trudno zasnąć. Latem z okolicznościami, które nie pozwalają nam się zregenerować, mierzymy się raz po raz. Co robić, żeby odpocząć po gorącym dniu? Oto praktyczne rady.

Jak przetrwać gorącą noc? 20 sposobów

Jak przetrwać gorącą noc? 20 sposobów

Źródło:
The Independent, tvnmeteo.pl

Rosyjski satelita rozpadł się na orbicie okołoziemskiej. Jak przekazała NASA, w wyniku tego zdarzenia powstało ponad 100 odłamków, które mogły zagrozić bezpieczeństwu astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do zdarzenia doszło w środowy wieczór.

Rosyjski satelita rozpadł się w kosmosie

Rosyjski satelita rozpadł się w kosmosie

Źródło:
Reuters, NASA, Forbes

Nowy gatunek egzotycznego kleszcza został znaleziony niedaleko Sztokholmu. Jak przekazał szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii, pajęczaki te mogą być wektorem niebezpiecznych chorób. Eksperci ostrzegli, że gatunek ten może rozprzestrzeniać się na kolejne regiony kraju.

Egzotyczny kleszcz znaleziony w Szwecji. Jest ryzyko, że będzie się rozprzestrzeniał

Egzotyczny kleszcz znaleziony w Szwecji. Jest ryzyko, że będzie się rozprzestrzeniał

Źródło:
PAP, SVA

Południowoafrykańscy naukowcy poinformowali, że wstrzyknęli nietoksyczny radioaktywny materiał w rogi dwudziestu żywych nosorożców. Celem nieszkodliwego dla tych zwierząt zabiegu było ratowanie ich przed kłusownikami.

Radioaktywne nosorożce. Niezwykły pomysł badaczy wszedł w życie

Radioaktywne nosorożce. Niezwykły pomysł badaczy wszedł w życie

Źródło:
tvn24.pl

W czasie ostatnich upalnych dni w Karaczi w Pakistanie gwałtownie wzrosła liczba zgonów. Tamtejsza fundacja Edhi podała, że tylko we wtorek do miejskiej kostnicy przywieziono ponad 140 ciał, a w niecały tydzień - blisko 600.

W niecały tydzień do kostnicy trafiło 586 ciał. Mógł się do tego przyczynić upał

W niecały tydzień do kostnicy trafiło 586 ciał. Mógł się do tego przyczynić upał

Źródło:
PAP, BBC

Upały wiążą się z wieloma zagrożeniami dla naszego zdrowia. Jednym z nich, dosyć nieoczywistym, jest smog letni. Jak powstaje to zjawisko i czym się objawia? Opowiadał o nim w rozmowie z TVN24 doktor Tymoteusz Sawiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Pożar lasu zagraża miejscowości Churchill Falls w kanadyjskiej prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. W pobliżu znajduje się elektrownia wodna, jedna z największych tego typu elektrowni w Ameryce Północnej.

Prawie tysiąc ewakuowanych, pożar lasu zagraża elektrowni wodnej

Prawie tysiąc ewakuowanych, pożar lasu zagraża elektrowni wodnej

Źródło:
PAP, CBC

Pogoda na dziś. Czwartek 27.06 przyniesie upalną i burzową aurę. Na termometrach zobaczymy nawet 32 stopnie Celsjusza. Grzmotom i błyskom będą towarzyszyć obfite opady deszczu.

Pogoda na dziś - czwartek 27.06. Wysoka temperatura i groźne zjawiska

Pogoda na dziś - czwartek 27.06. Wysoka temperatura i groźne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad wezbraną rzeki Blue Earth w amerykańskim stanie Minnesota zawisł dom. Budowla runęła, a moment ten można zobaczyć na nagraniu.

Dom zwisa z klifu i wpada do rzeki. Dramatyczne nagranie

Dom zwisa z klifu i wpada do rzeki. Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

We wtorek Madryt nawiedziła silna burza z gradem. Ulewny deszcz zalewał ulice, a podmuchy wiatru łamały drzewa. Służby interweniowały blisko 100 razy, by usunąć skutki żywiołu. Na jednej ze stacji pogodowych odnotowano znaczny spadek temperatury w bardzo krótkim czasie.

W Madrycie w kilka minut temperatura spadła o prawie 20 stopni

W Madrycie w kilka minut temperatura spadła o prawie 20 stopni

Źródło:
Reuters, ENEX, eldario.es, elconfidencial.com, eltiempo.es, lavanguardia.com

W USA panują wysokie temperatury. Takiej pogody nie wytrzymała znajdująca się w Waszyngtonie woskowa rzeźba byłego prezydenta kraju Abrahama Lincolna. Część pomnika stopiła się, co doprowadziło do jego znacznej deformacji.

Pomnik Abrahama Lincolna nie wytrzymał upału

Pomnik Abrahama Lincolna nie wytrzymał upału

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Zgodnie z planem astronauci Sunita "Suni" Williams i Barry "Butch" Wilmore, którzy dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie nowego statku Starliner, mieli zakończyć misję 14 czerwca. Z powodu awarii nie wrócili jednak, a po kilkukrotnym przekładaniu nowego terminu obecnie żaden nie został nawet ogłoszony. Co się dzieje ze Starlinerem? I jak długo astronauci mogą jeszcze czekać na powrót na Ziemię?  

Dlaczego Starliner nie wraca? Czas ucieka, terminu powrotu astronautów brak 

Dlaczego Starliner nie wraca? Czas ucieka, terminu powrotu astronautów brak 

Źródło:
ABC News, BBC, tvn24.pl

Niedźwiedzia rodzina została zaobserwowana w Dolinie Chochołowskiej. Samica z trójką młodych przeszły przez turystyczny szlak, stosunkowo blisko turystów. Ci jednak zachowali zimną krew i nie zbliżali się do zwierząt, przez co spotkanie zakończyło się szczęśliwie dla wszystkich stron.

Niedźwiedzia rodzina na szlaku w Dolinie Chochołowskiej

Niedźwiedzia rodzina na szlaku w Dolinie Chochołowskiej

Źródło:
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie - Oddział w Bielsku-Białej, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", TPN, tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w Kalifornii. Jak podali strażacy, w ciągu dwóch dni pochłonął on 280 hektarów terenów zielonych. Płomienie zawędrowały niebezpiecznie blisko jednego z okolicznych miast, a jego mieszkańcy musieli natychmiast

Niebo czarne od dymu, pola czerwone od ognia

Niebo czarne od dymu, pola czerwone od ognia

Źródło:
Reuters, Cal Fire Butte County

Na orbitę trafił zaawansowany satelita pogodowy GOES-U. Będzie monitorował najgroźniejsze zjawiska atmosferyczne, w tym huragany i ogromne pożary, oraz pogodę kosmiczną. Sprzęt został wyniesiony w przestrzeń pozaziemską na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy, a sam start również wart był uwagi.

Na orbitę trafił satelita do badania ziemskiej i pozaziemskiej pogody

Na orbitę trafił satelita do badania ziemskiej i pozaziemskiej pogody

Źródło:
NASA, Reuters

Dwoje amerykańskich astronautów nie mogło w poniedziałek wykonać zaplanowanych prac konserwatorskich na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z powodu awarii skafandra jednego z nich - poinformowała NASA. To drugi anulowany spacer kosmiczny w tym miesiącu.

Astronautce przeciekał skafander. W ostatniej chwili odwołano opuszczenie stacji kosmicznej

Astronautce przeciekał skafander. W ostatniej chwili odwołano opuszczenie stacji kosmicznej

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Szwedzcy naukowcy wypuścili do przepływającej przez Goeteborg rzeki Goeta aelv pierwszy narybek jesiotrów atlantyckich. Gatunek ten wyginął w tych wodach ponad 100 lat temu na skutek przełowienia.

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Źródło:
PAP

Wysokie fale spowodowały szkody w popularnej miejscowości wypoczynkowej w Meksyku. Fala sztormowa wdarła się do hoteli i klubów oraz zabrała spory kawałek plaży. Za zniszczenia odpowiedzialna jest burza Alberto, która w zeszłym tygodniu przeszła nad Meksykiem.

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Źródło:
Reuters

Na Ziemię wróciła chińska sonda Chang'e-6. Na jej pokładzie znajdowały się próbki skał pochodzące z "ciemnej" strony Księżyca - części naszego naturalnego satelity, która jest niewidoczna dla ziemskich obserwatorów. Po raz pierwszy w historii eksploracji kosmosu udało się zebrać skały z tego miejsca i przetransportować je na Ziemię.

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Pierwotne czarne dziury mogą stanowić tylko ułamek ciemnej materii, jaka występuje we Wszechświecie. Tak wynika z obserwacji polskich astronomów z projektu OGLE, którzy przedstawili wyniki analiz danych z niemal 20 lat obserwacji. Wskazują one również na inną ważną kwestię związaną z pochodzeniem fal grawitacyjnych.

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

Źródło:
PAP, Obserwatorium Astronomiczne UW

Inwazyjne pytony siatkowe stanowią coraz większe niebezpieczeństwo dla mieszkańców Portoryko. W kraju doszło do licznych ataków tych węży na ludzi, a niektóre zakończyły się tragicznie. Według badaczy gatunek ten stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla mieszkańców wyspy.

Są duże i agresywne. Ich ataki coraz częściej kończą się tragicznie

Są duże i agresywne. Ich ataki coraz częściej kończą się tragicznie

Źródło:
PAP, CNN

Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła tak zwany mokry test nowej rakiety nośnej Ariane 6. Ma ona zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. - Jesteśmy w końcu blisko startu - powiedział Pier Domenico Resta, główny inżynier odpowiedzialny za system Ariane.

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Ogromny, płonący obiekt spada w pobliżu miasteczka, zmuszając przerażonych ludzi do ucieczki - takie nagranie pojawiło się w ostatnim czasie w chińskim internecie. Jak zauważają media, nagranie najprawdopodobniej przedstawia spadanie na wioskę Xianqiao w południowo-zachodnich Chinach fragmentu rakiety kosmicznej, którą w sobotę wystrzelił Pekin.  

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech