W rejonie Śnieżki można było zaobserwować w czwartek przepiękne zjawisko. Za sprawą inwersji termicznej Kotlina Jeleniogórska znalazła się pod kołderką z chmur. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy fotografie przedstawiające malownicze zjawisko. Widać na nich Kotlinę Jeleniogórską pokrytą chmurami. Spod ich warstwy przenikają światła miejskie.
Kwestia inwersji
Tak piękny krajobraz powstał w wyniku procesu, jakim jest inwersja termiczna. Polega na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością - a więc jest odwrotnością tego, z czym zazwyczaj mamy do czynienia. Wraz z odwróceniem temperatury mogą pojawiać się inne efekty w atmosferze, takie jak nagromadzenie mgieł.
- Zjawisko inwersji widziane w ciągu dnia jest piękne, ale wieczorem wręcz fantastyczne - przekazał nam w piątek Reporter 24 Grzegorz Truchanowicz, przewodnik sudecki i fotograf. - Zalegające chmury nad Kotliną Jeleniogórską wyglądały jak puchowa kołderka, przez którą przebijają się wieczorne światła miast. Kiedy patrzyłem na to zjawisko po zmierzchu, skojarzyło się mi z arktyczną zorzą polarną - dodał.
Jedno miejsce, dwie pogody
Jak przekazał autor fotografii, czasem zdarza się, że pogoda w dolinie jest zupełnie inna niż na wyższych poziomach Karkonoszy.
- Na dole nie ma widoczności, zalegają gęste mgły i kłęby chmur. Wysoko w tym samym czasie jest bajecznie. Stałem przez kilka minut, podziwiając ten widok. Zdjęcia zostały wykonane wczorajszego wieczoru, gdy wracaliśmy z najwyższego szczytu Śnieżki w Karkonoszach - napisał.
Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24