Nasza planeta zaczyna się gotować. W ostatnich miesiącach wielokrotnie bite były rekordy średniej globalnej temperatury. W czwartek w Katowicach rozpoczęła się konferencja PRECOP 28, podczas której zastępczyni Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Sanda Ojiambo zaapelowała o zwiększenie działań mających na celu poprawę sytuacji klimatycznej.
Rozpoczęta w czwartek w Katowicach dwudniowa konferencja PRECOP 28 odbywa się na niespełna dwa miesiące przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP 28 w Dubaju. Współorganizatorem przedsięwzięcia, obok katowickiej Grupy PTWP, jest UN Global Compact - największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes, powołana w 2000 roku przez sekretarza generalnego ONZ.
Trzeba zwiększyć działania
Sanda Ojiambo, która jest także dyrektorką wykonawczą United Nations Global Compact, zauważyła w wyemitowanym podczas konferencji wystąpieniu, iż katowickie spotkanie odbywa się w najbardziej krytycznym momencie, gdy działania na rzecz powstrzymanie zmian klimatycznych wymagają konsekwencji i przyspieszenia.
- Zmiany klimatu stanowią największe pojedyncze zagrożenie dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Kryzys klimatyczny już teraz nadwyręża nasze gospodarki. Wyniszczające susze, fale upałów, powodzie zagrażają społecznościom i ekosystemom w Polsce, w Europie i na całym świecie - powiedziała zastępczyni Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów .
- Świat osiąga temperaturę wrzenia, bijąc w ostatnich miesiącach rekordy średniej globalnej temperatury, zarówno na lądzie, jak i na morzu. Jeżeli chcemy spowolnić wzrost globalnych temperatury do celu 1,5 stopnia Celsjusza, musimy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o połowę do końca tej dekady i osiągnąć standard zero netto do 2050 roku - dodała.
Jak zauważyła, obecne krajowe zobowiązania poszczególnych państw znacząco odbiegają od globalnych celów klimatycznych. - Mamy coraz mniej czasu, żeby uniknąć globalnej katastrofy klimatycznej. A wszyscy wiemy, że działalność biznesowa nie może rozwijać się na umierającej planecie - mówiła.
Czas na transformację
Przedstawicielka ONZ podkreśliła, że "nadszedł czas, żeby świat nadał priorytet transformacji energetycznej". Zaznaczyła, że w centrum tej zmiany musi być sektor prywatny.
- UN Global Compact wzywa wszystkie firmy do wyznaczenia sobie krótkoterminowych celów zgodnych ze ścieżką 1,5 stopnia Celsjusza, a ich cele długoterminowe powinny być zgodne ze standardem zero netto" - zaapelowała Sanda Ojiambo.
Oceniła, że nie wystarczą jedynie cele samodzielnie deklarowane przez firmy, przedsiębiorstwa muszą upewnić się, że - jak mówiła - te cele są weryfikowalne, aktualne w odniesieniu do najnowszych oznak zmian klimatycznych, zgłaszane i monitorowane w przejrzysty sposób.
Ojiambo poinformowała, że firmy, które zatwierdziły swoje cele w ramach naukowej inicjatywy pod patronatem ONZ, wykazują znaczące postępy w realizacji tych zamierzeń, zaś w rzeczywistości są one nawet bardziej ambitne "niż trajektoria 1,5 stopnia". - Zazwyczaj redukują swoje emisje dwa razy szybciej - powiedziała.
Jej zdaniem również w Polsce coraz częściej firmy pracują nad poprawą jakości powietrza, rozwiązaniami w zakresie energii odnawialnej oraz dekarbonizacją transportu. - Biznes musi jednak zrobić więcej i szybciej - podkreśliła przedstawicielka ONZ, zachęcając firmy do udziału w nowej inicjatywa UN Global Contact w tym zakresie.
Dwa dni debat i spotkań
Katowicka konferencja PRECOP 28 jest poświęcona zmianom klimatycznych w kontekście między innymi obecnej sytuacji na świecie, transformacji energetycznej i odejścia od paliw kopalnych. Program spotkania wypełnia 30 sesji tematycznych z udziałem około 150 prelegentów - polityków, przedstawicieli biznesu, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych.
Przed pięcioma laty Katowice były gospodarzem 24. sesji szczytu klimatycznego ONZ. Teraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które w grudniu 2018 roku gościło ok. 20 tys. uczestników COP24 z prawie 200 krajów, odbywa się konferencja poprzedzającą spotkanie zaplanowane między 30 listopada a 12 grudnia w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Zaangażowana w przygotowanie PRECOP 28 w Katowicach organizacja UN Global Compact Network Poland to sekretariat polskich członków UNGC oraz akcelerator programów i działań lokalnych.
Wśród wiodących celów PRECOP 28 jest wypracowanie, w toku debat i dyskusji, wspólnego stanowiska różnych środowisk wobec najważniejszych tematów omawianych podczas corocznego szczytu klimatycznego. Chodzi również o określenie kierunków efektywnego działania w obliczu postępującej degradacji klimatu.
Źródło: PAP