ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Uszkodzone dachy, podtopienia i gradobicia. Ponad 800 interwencji po wtorkowych burzach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP, Polscy Łowcy Burz
Gradobicie, deszcz i silny wiatr w Tychach
Gradobicie, deszcz i silny wiatr w TychachKontakt 24
wideo 2/2
Gradobicie, deszcz i silny wiatr w TychachKontakt 24

We wtorek przez Polskę przeszły gwałtowne burze. Łącznie strażacy interweniowali ponad 800 razy, a szczególnie niebezpieczne było na południu kraju. Miejscami ulewy podtopiły drogi i piwnice, a silny wiatr uszkadzał dachy i łamał drzewa.

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski przekazał w środę rano, że we wtorek strażacy odnotowali 807 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych. Najwięcej razy strażacy interweniowali w woj. opolskim (253), śląskim (244) i dolnośląskim (206). Jak dodał, w środę do godziny 6.30 służby odnotowały już 90 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz.

Wiele interwencji na Śląsku

Jak przekazała w środę rano rzeczniczka śląskiej straży pożarnej bryg. Aneta Gołębiowska, podejmowane przez strażaków działania związane były przede wszystkim z usuwaniem powalonych drzew i połamanych konarów z jezdni i posesji. Na skutek silnego wiatru uszkodzonych zostało siedem dachów - wyjaśniła. Najwięcej pracy strażacy mieli w powiatach bielskim, gliwickim i w mikołowskim.

W Bielsku-Białej wskutek silnego wiatru z dachu budynku przy alei Armii Krajowej w Bielsku-Białej zerwanych zostało około 600 metrów kwadratowych blachy. Spadła na sąsiednie posesje. Połamane drzewa upadały także na domy i zaparkowane samochody.

Burza, która przeszła we wtorek wieczorem nad Bielskiem-Białą, trwała około 20-30 minut. Silnemu wiatrowi towarzyszyły opady. Polscy Łowcy Burz podali, że "nad obszarem Bielsko-Białej zaobserwowano bardzo wyraźny lej kondensacyjny związany z przemieszczającą się silną superkomórką burzową". Nocą w rejonie miasta jeszcze grzmiało.

Bielsko-Biała - krajobraz po burzySylwester Gorząd, Waszym Okiem - Radio Bielsko

Dyżurny Arkadiusz Kupczyk ze stanowiska kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie przekazał, że w miejscowości Chmielarze w gminie Kłomnice, w wyniku uderzenia pioruna, we wtorek tuż przed północą zapaliła się stodoła.

Sporo nagrań i zdjęć z burzowego Śląska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na Dolnym Śląsku drzewa zablokowały drogi

Jak poinformował dyżurny wojewódzkiego stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej, z powodu burzy w regionie podjęto 205 interwencji. Najwięcej w powiecie strzelińskim (66), oraz wrocławskim (46). - Odnotowaliśmy jeden zerwany dach, w większości przypadków wyjeżdżano do powalonych konarów - powiedział strażak.

Powalone drzewa zablokowały we wtorek wieczorem drogę krajową nr 35 między Świdnicą a Wrocławiem na wysokości miejscowości Mirosławice.

- Trwa oczekiwanie na służbę z energetyki z uwagi na gałęzie stykające się ze słupem energetycznym - mówił przed godz. 22 dyżurny dolnośląskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zablokowana została też droga nr 39 między Strzelinem a Brzegiem na wysokości Wiązowa.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie ulewnego deszczu, jakiego doświadczył pan Tomasz, jadąc autostradą A4. Przekazał, że film wykonał na trasie Wrocław - Brzeg.

Opady dużego gradu pojawiły się w Kątach Wrocławskich.

Grad w Kątach WrocławskichGrzegorz Macijowski

Zerwane dachy na Opolszczyźnie

Jak poinformowała w środę Adriana Malina z opolskiej straży pożarnej, do godz. 6 rano odnotowano 277 interwencji, w których uczestniczyło 398 zastępów strażackich i 1881 strażaków. Najwięcej interwencji było w powiecie krapkowickim (105). - Odnotowaliśmy zerwane dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, ale najczęściej interwencje dotyczyły powalonych konarów drzew - dodała. W powiecie brzeskim konary upadły na tory kolejowe i potrącił je szynobus, w którym podróżowało 60 osób. Nikt nie ucierpiał. - Jedynym poszkodowanym był strażak OSP, którego pogryzły pszczoły, gdy usuwał konary drzew - powiedziała.

Interwencje na Podkarpaciu

Jak przekazał rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, w związku z frontem burzowym, jaki w nocy przeszedł nad Podkarpaciem, od północy do godziny 5.30 zanotowano 55 zdarzeń. - Było to przede wszystkim wypompowywanie wody z zalanych piwnic, garaży i usuwanie połamanych gałęzi i konarów oraz naniesionego błota z dróg. W dwóch przypadkach pomogliśmy zabezpieczyć budynki gospodarcze, na których uszkodzone zostało poszycie dachowe – podał bryg. Betleja. Najwięcej interwencji strażacy odnotowali w powiatach: dębickim (17), strzyżowskim (13), ropczycko-sędziszowskim (11) i rzeszowskim (9).

Burzowa Małopolska

Także w Małopolsce nie obyło się bez wezwań do skutków załamania pogody. Do godziny 22 strażacy interweniowali 37 razy, najwięcej - 28 - w Oświęcimiu. Ich działania polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i udrażnianiu przepustów.

Obowiązywał alert RCB

W południowej części kraju obowiązywały pomarańczowe alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed burzami z gradem. Dla Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Śląska oraz zachodnich powiatów woj. małopolskiego alert we wtorek wieczorem ogłosiło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Dziś (22.08) możliwe intensywne opady deszczu i burze z gradem. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - napisano w wysłanej wiadomości SMS.

Autorka/Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl, TVN24, PAP, Polscy Łowcy Burz

Źródło zdjęcia głównego: Sylwester Gorząd, Waszym Okiem - Radio Bielsko

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni w pogodzie przyniosą stopniowe ocieplenie. W całej Polsce zaświeci słońce, a na termometrach zobaczymy ponad 15 stopni Celsjusza. A co z tak potrzebnymi o tej porze roku opadami deszczu?

Ciepło w drodze do Polski. A co z deszczem?

Ciepło w drodze do Polski. A co z deszczem?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Późnym wieczorem w środę ma dojść do deorbitacji rosyjskiej rakiety Sojuz-2.1b - poinformował popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Prognozy co do dokładnego czasu wejścia obiektu w atmosferę nie są jeszcze do końca pewne, ale istnieje niewielkie ryzyko, że może się to stać nad Polską.

Możliwa deorbitacja rosyjskiego Sojuza nad Polską. Najnowsze prognozy

Możliwa deorbitacja rosyjskiego Sojuza nad Polską. Najnowsze prognozy

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli środę 19.03. Noc niemal w całym kraju upłynie pod znakiem mrozu. Środa zapowiada się słonecznie i bez opadów we wszystkich regionach Polski. Termometry pokażą nawet 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 19.03. To będzie kolejna mroźna noc

Pogoda na jutro - środa, 19.03. To będzie kolejna mroźna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

To nie koniec przymrozków. IMGW wydłużył ważność ostrzeżeń przed niską temperaturą, która będzie panować nocą i o poranku w kolejnych dniach. Miejscami alarmy będą obowiązywać nawet do soboty. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Alarmy IMGW w całej Polsce. Będą ważne nawet do soboty

Alarmy IMGW w całej Polsce. Będą ważne nawet do soboty

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Burza Laurence daje się we znaki w części Hiszpanii. W Andaluzji znaleziono ciało kobiety, której auto porwały wody powodziowe. Dwie osoby nadal są poszukiwane. Wezbrane rzeki wymusiły ewakuację kilkuset osób. Służby musiały ratować ludzi z zalanych samochodów, a także łodzi.

"To stało się znowu w tak krótkim czasie", "spędziliśmy noc, nie śpiąc"

"To stało się znowu w tak krótkim czasie", "spędziliśmy noc, nie śpiąc"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, El Pais

Zimy w tym roku w Polsce - poza obszarami górskimi - próżno było szukać. Brak pokrywy śnieżnej i małe opady deszczu w czasie tej pory roku to zły prognostyk na wiosnę, która w kalendarzu zacznie się już za kilka dni. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zwracają uwagę na dwa zjawiska, które mogą stanowić spore zagrożenie dla roślin w naszym kraju. Chodzi o wysmalanie i wypieranie.

Wysmalanie i wypieranie zagrażają roślinom w Polsce

Wysmalanie i wypieranie zagrażają roślinom w Polsce

Źródło:
IMGW-PIB, tvnmeteo.pl

W jednym z australijskich parków znaleziono jadowitego węża z trzema kłami zamiast dwóch. Nietypowa cecha tego osobnika zdradnicy śmiercionośnej pozwala mu na produkcję większej ilości jadu, co sprawia, że jest on jeszcze bardziej niebezpieczny. Pracownicy parku mają pewne hipotezy, skąd mógł wziąć się dodatkowy kieł.

Ten wąż "może być najbardziej niebezpieczny na świecie"

Ten wąż "może być najbardziej niebezpieczny na świecie"

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Do Turcji zmierza bardzo zimne powietrze, pochodzące z bieguna północnego. Nie tylko mocno się ochłodzi - w najbliższych dniach pojawią się tam intensywne opady śniegu. Ich suma pod koniec tygodnia może sięgnąć 90 centymetrów.

Szykuje się potężny atak zimy na Turcję

Szykuje się potężny atak zimy na Turcję

Źródło:
tvnmeteo.pl, yenisafak.com, milliyet.com.tr

Stany Zjednoczone podsumowują miniony weekend, który upłynął pod znakiem niebezpiecznej pogody - tornad, burz i wichur. Potwierdzono, że wzrósł bilans ofiar śmiertelnych. Są miasta, w których z powierzchni Ziemi zniknęły całe dzielnice.

Załamanie pogody w USA. Nie żyje ponad 40 osób

Załamanie pogody w USA. Nie żyje ponad 40 osób

Źródło:
PAP

W ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych panowała bardzo niebezpieczna pogoda. Przez kraj przetaczały się nawałnice. Podróżujący z Tennessee do Teksasu mieli okazję zobaczyć, jak wygląda latanie samolotem w otoczeniu ciemnych chmur i błyskających co chwila piorunów.

Nagrał burzę z pokładu samolotu

Nagrał burzę z pokładu samolotu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Niebezpieczna burza Laurence przyczyniła się do wielu utrudnień na Półwyspie Iberyjskim. W Portugalii pojawiły się wichury i trąby powietrzne, ostrzega się także przed bardzo wysokimi falami. Miejscami konieczne było wstrzymanie ruchu samolotowego, na drogach panują utrudnienia w związku z walającymi drzewami, które powyrywał silny wiatr.

Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve

Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve

Źródło:
PAP
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Burza Laurence uderzyła w poniedziałek w Półwysep Iberyjski. Przyniosła ze sobą intensywne opady deszczu. Po ulewach rzeka Guadiamar wylała, pod wodą znalazła się część gminy Sanlúcar la Mayor w prowincji Sewilla. Lokalna policja i Gwardia Cywilna ewakuowały stamtąd 40-osobową ekipę filmową, która kręciła sceny w pobliżu rzeki.

Po ulewach wylała rzeka, ewakuowano ekipę filmową

Po ulewach wylała rzeka, ewakuowano ekipę filmową

Źródło:
elmundo.es, elconfidencial.com, larazon.es

Mocno sypnęło śniegiem w centralnej i północnej części Korei Południowej. Trudne warunki atmosferyczne spowodowały, że część dróg została zamknięta. Miejscami spadło ponad 40 centymetrów śniegu.

Zamknięte drogi, auta uwięzione w zaspach. Atak zimy

Zamknięte drogi, auta uwięzione w zaspach. Atak zimy

Źródło:
koreaherald.com, koreajoongangdaily.joins.com

Jeden z mieszkańców Alabamy uchwycił na nagraniu, jak trąba powietrzna wyrzuca w powietrze budynki. Mitch Norred, autor tego wideo, powiedział w rozmowie ze stacją CNN, że tornado zbliżyło się do niego na odległość blisko 100 metrów i zwaliło z nóg.

Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie

Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie

Źródło:
CNN

Psy zaprzęgowe biegnące po roztopionym lodzie mogą wkrótce stać się coraz częstszym widokiem. Wykonane prawie sześć lat temu zdjęcie pokazuje skalę problemu, jakim jest utrata arktycznego i antarktycznego lodu - wyjaśnił jego autor Steffen Olsen w rozmowie z BBC. Od lat na świecie maleje powierzchnia lodu morskiego.

"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"

"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Do norweskiej rzeki Sandvikselva wyciekły toksyczne substancje. Władze wezwały mieszkańców do powstrzymania się od kąpieli, a także wędkowania. Ekolodzy obawiają się o dobrostan pobliskiego rezerwatu przyrody. Za przyczynę zdarzenia uważa się awarię stacji transformatorowej.

Toksyczne chemikalia wyciekły do rzeki. Zakaz kąpieli, zagrożony rezerwat przyrody

Toksyczne chemikalia wyciekły do rzeki. Zakaz kąpieli, zagrożony rezerwat przyrody

Źródło:
PAP, TV2

Bilans ofiar śmiertelnych serii tornad, jaka przeszła nad Stanami Zjednoczonymi, wzrósł do co najmniej 39. Najsilniejszej trąbie, zaobserwowanej w Arkansas, towarzyszyły porywy powyżej 300 kilometrów na godzinę. Mieszkańcy dotkniętych terenów rozpoczęli niełatwy proces sprzątania po burzach.

Wiatr rozpędzał się do ponad 300 km/h. "Przykryliśmy dzieci własnymi ciałami, byliśmy przerażeni"

Wiatr rozpędzał się do ponad 300 km/h. "Przykryliśmy dzieci własnymi ciałami, byliśmy przerażeni"

Źródło:
CNN, CBS News, WJTV

W Bieszczadach utworzono nowy rezerwat przyrody o nazwie Dziurkowiec. Jego powierzchnia wynosi ponad 189 hektarów, na jego terenie rosną traworośla i ziołorośla połoninowe oraz buczyna karpacka. To najwyżej położony rezerwat przyrody na Podkarpaciu.

Podkarpacie ma nowy rezerwat przyrody

Podkarpacie ma nowy rezerwat przyrody

Źródło:
PAP

Poniedziałek powitał mieszkańców części kraju zabielonymi krajobrazami. Według prognoz, w ciągu dnia nadal możemy spodziewać się przelotnych opadów śniegu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy pogodowe relacje.

Zima nie odpuszcza. W tych miejscach zrobiło się biało

Zima nie odpuszcza. W tych miejscach zrobiło się biało

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Żubry spacerujące w promieniach wschodzącego słońca - takie wideo otrzymaliśmy na Kontakt24. W Puszczy Knyszyńskiej, gdzie wykonane zostało nagranie, żyje ponad trzystu przedstawicieli tego majestatycznego gatunku.

Żubry witają wschód słońca. Wyjątkowe nagranie

Żubry witają wschód słońca. Wyjątkowe nagranie

Źródło:
Kontakt24, Nadleśnictwo Supraśl, tvnmeteo.pl

Nad Europą zaczyna się tworzyć bariera wyżowa, której skutki odczujemy od razu po weekendzie. Jakie wartości na termometrach nam przyniesie? Sprawdź długoterminową pogodę na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silny wiatr i wysokie fale spowodowały w poniedziałek tymczasowe wstrzymanie przeprawy promowej przy moście Siennickim w Gdańsku. Podmuchy w Zatoce Gdańskiej wynoszą 70 kilometrów na godzinę. W poniedziałek na Pomorzu obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne IMGW.

Wietrzna turbulencja nad Polską. Wstrzymano przeprawę promową

Wietrzna turbulencja nad Polską. Wstrzymano przeprawę promową

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Już w tym tygodniu przywitamy astronomiczną i kalendarzową wiosnę. Kiedy dokładnie przypadnie moment równonocy wiosennej? Koniec marca to także doskonały czas na prowadzenie obserwacji nieba - nie tylko nocą.

Początek astronomicznej wiosny tuż-tuż. Warto będzie spojrzeć w niebo

Początek astronomicznej wiosny tuż-tuż. Warto będzie spojrzeć w niebo

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

We włoskich Dolomitach w niedzielę zeszła potężna lawina. Żywioł porwał czteroosobową grupę narciarzy. Dwie osoby są w stanie krytycznym.

Lawina w Dolomitach porwała grupę narciarzy

Lawina w Dolomitach porwała grupę narciarzy

Źródło:
Reuters