Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Czy w czasie burzy można ładować telefon? Sprawdź, o czym trzeba pamiętać.
- W trakcie nawałnicy absolutnie nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz lekkimi konstrukcjami takimi jak przystanek autobusowy. Nawałnicę najlepiej jest przeczekać w budynku - radził bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, gdy IMGW wydało dla Podkarpacia ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami i silnym wiatrem.
Ładowanie telefonu, elektronika i sprzęt AGD w czasie burzy
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wyjaśnia, że należy unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci - takich jak suszarki do włosów, miksery itp. Dlaczego? Ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej.
Podczas burzy należy również odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery), warto też zrezygnować z ładowania telefonu - to pozwoli zapobiec uszkodzeniom w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną. By zachować bezpieczeństwo, unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.
O czym pamiętać w czasie burzy
O czym pamiętać, gdy jesteśmy w domu? Przed burzą należy usunąć z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą spaść i zrobić komuś krzywdę. Należy sprawdzić, czy okna i drzwi są zamknięte i zabezpieczyć je przed otwarciem. Podczas burzy nie podchodźmy do okien. Na czas burzy należy przygotować w domu awaryjne oświetlenie, np. latarkę z bateriami - na wypadek przerw w dostawie prądu. Zapewnijmy sobie też dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami).
Jak przygotować się na burzę?
Sprzęt elektroniczny warto odłączyć nie tylko ze względu na minimalizowanie ryzyka jego zniszczenia. "Należy pamiętać, że uszkodzenia spowodowane przepięciami mogą prowadzić do pożarów lub porażenia prądem, a zatem gdy odłączamy sprzęt od zasilania, dbamy o bezpieczeństwo nie tylko dobytku, ale i swoje własne" - czytamy w serwisie lepiej.tauron.pl.
"Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne" - wyjaśnia RCB w rządowym serwisie gov.pl.
Źródło: PAP, tvn24.pl