W Polsce znaleziono kleszcze afrykańskie. Mogą przenosić poważne choroby

Źródło:
PAP
Profesor Joanna Zajkowska mówi o kleszczach z rodzaju Hyalomma
Profesor Joanna Zajkowska mówi o kleszczach z rodzaju HyalommaTVN24
wideo 2/15
Profesor Joanna Zajkowska mówi o kleszczach z rodzaju HyalommaTVN24

Kleszcze afrykańskie Hyalomma są już obecne w Polsce. Organizatorzy akcji "Narodowe Kleszczobranie", angażującej Polaków do poszukiwań tych pajęczaków, poinformowali, że do tej pory pajęczaki znalezione zostały w trzech miejscach w naszym kraju. Wiedza na temat ich obecności jest istotna, ponieważ mogą przenosić one wiele chorobotwórczych wirusów i bakterii.

Pod koniec lipca naukowcy biorący udział w akcji "Narodowe Kleszczobranie" otrzymali pierwszą przesyłkę zawierającą kleszcza afrykańskiego z rodzaju Hyalomma. Jak poinformowała Anna Bajer z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, inicjatorka akcji, został on zebrany z konia z okolic Częstochowy.

Trzy próbki, mnóstwo danych. Gdzie znaleziono kleszcze afrykańskie

Akcja ruszyła wiosną. Naukowcy dostali w sumie około 420 zgłoszeń tych pajęczaków. Większość, jak się spodziewali, dotyczyła kleszcza pospolitego, Ixodes ricinus, o którym raporty spływały z całej Polski.

- Ciekawe są doniesienia o kleszczu łąkowym, Dermacentor reticulatus, który wyraźnie rozszerzył swój zasięg w stosunku do naszych poprzednich badań i jest obecny na południu Polski, gdzie go poprzednio nie było. To będą ciekawe, nowe dane do analizy - tłumaczyła Bajer. - Mamy też kilka raportów o kleszczu jeżowym Ixodes hexagonus, głównie ze zwierząt, psów i kotów. Kilka osób wysłało zdjęcia obrzeżków z domów i biur - Argas spp. To kleszcze miękkie.

W sumie trzy zgłoszenia zaklasyfikowano jako Hyalomma. Jedno pochodzi z Wronek koło Poznania, jedno - z okolic Częstochowy. Najnowsze, trzecie zdjęcie kleszcza afrykańskiego nadesłano z okolic Barankowa (woj. wielkopolskie).

- Uważam, że jest to bardzo dobry wynik, jak na pierwsze parę miesięcy naszej nauki obywatelskiej. I potwierdza obecność Hyalomma w Polsce - podsumowała Bajer.

Zdjęcie ilustracyjne
Kleszcz wędrowny Hyalomma marginatumZdjęcie ilustracyjneAdobe Stock
Uwaga na kleszczeMaria Samczuk, Adam Ziemienowicz, Mateusz Krymski/PAP

Roznoszą groźne choroby

Kleszcze Hyalomma interesują naukowców, ponieważ mogą przenosić niebezpieczne drobnoustroje. Są znane przede wszystkim jako wektory wirusa krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej (CCHFV), wirusa Zachodniego Nilu, wirusa wenezuelskiego zapalenia mózgu koni czy wirusa afrykańskiego pomoru koni. Dodatkowo kleszcze te mogą również przenosić bakterie - riketsje, wywołujące riketsjozy.

Hyalomma to duże pajęczaki z długimi, prążkowanymi odnóżami. Ich ciało może mieć kolor od rudobrązowego do prawie czarnego. Szybko się poruszają i aktywnie tropią potencjalnych żywicieli. Zasiedlają strefę klimatu śródziemnomorskiego. Lubią ciepłe i suche miejsca, takie jak pustynie, półpustynie, stepy czy sawanny.

Kleszcze z tego rodzaju powszechnie występują w Afryce, południowo-wschodniej Azji oraz południowej Europie. Zasięg ich występowania jednak się powiększa. Larwy wraz z migrującymi ptakami dostają się do położonych dalej na północ rejonów Europy, a ciepłe, suche wiosny i lata stwarzają odpowiednie warunki do ich przeżycia i rozwoju. W ostatnich latach stwierdzono ich obecność w Niemczech, Czechach, Słowacji czy Szwecji.

KleszczeLasy Państwowe

Akcja trwa

Około 10 procent zgłoszeń w akcji "Narodowe Kleszczobranie" nie dotyczyło kleszczy: ludzie wysyłali naukowcom zdjęcia m.in. owadów i pająków.

- Wśród owadów dość często są strzyżaki jelenie - zwane czasem potocznie "latającymi kleszczami". To owady, które lądują na nas w lesie, tracą skrzydła i często przemykają się wśród włosów. A że są twarde i spłaszczone, ciężko je wyłapać. Bywają mylone z kleszczami, ale mają sześć nóg jak owady, a nie osiem jak pajęczaki - wyjaśniła Bajer.

Monitoring kleszczy na terenie Polski trwa. W poszukiwaniach mogą pomóc osoby, które po spacerach regularnie przeglądają siebie i swoje psy pod kątem obecności kleszczy. Schwytane osobniki można przesłać do badań w Zakładzie Eko-Epidemiologii Chorób Pasożytniczych na Wydziale Biologii UW. "Wiedza o obecności kleszczy Hyalomma pozwoli na zapobieganie chorobom przenoszonym przez te kleszcze" - zadeklarowali na stronie akcji "Narodowe Kleszczobranie" organizatorzy.

Strzyżak jeleni kontra kleszczLasy Państwowe

Autorka/Autor:as/dd

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock - zdjęcie ilustracyjne

Pozostałe wiadomości

IMGW podwyższył stopień ostrzeżeń meteorologicznych do drugiego stopnia. We wschodniej Polsce spodziewane są szczególnie intensywne opady deszczu i silny wiatr. Sprawdź, gdzie zachować ostrożność.

Uwaga, groźna pogoda. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia w części Polski

Uwaga, groźna pogoda. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia w części Polski

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Huragan Debby uderzył w poniedziałek w północno-zachodnią Florydę i przesuwa się w głąb lądu, kolejne na jego drodze są Georgia i Karolina Południowa. Największym zagrożeniem, jakie ze sobą niesie, są katastrofalne powodzie. Meteorolodzy porównują go do jednego z najbardziej "mokrych" cyklonów, jaki kiedykolwiek nawiedził USA, powodując śmierć wielu ludzi.

"Historyczne" opady i "katastrofalne" powodzie. Huragan uderzył

"Historyczne" opady i "katastrofalne" powodzie. Huragan uderzył

Aktualizacja:
Źródło:
NHC, Reuters, CNN, Reuters

Najgorętsza pogoda czeka nas w połowie miesiąca. Jak duże czekają nas upały? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: sierpniowy szczyt temperatury na horyzoncie

Pogoda na 16 dni: sierpniowy szczyt temperatury na horyzoncie

Źródło:
tvnmeteo.pl

A23a, największa na świecie góra lodowa, znalazła się w pułapce. Gigantyczna bryła została uwięziona przez kolumnę Taylora - zjawisko, do którego dochodzi w bardzo określonych warunkach. Dla A23a może to być jednak szczęśliwy zbieg okoliczności.

A23a w pułapce. Największa góra lodowa świata "nie chce umierać"

A23a w pułapce. Największa góra lodowa świata "nie chce umierać"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Blok lodu spadł na alpinistów w rejonie Mont Blanc. Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne. Do oderwania się lodu najprawdopodobniej doszło z przyczyn naturalnych.

Tragedia na Mont Blanc. Blok lodu zabił alpinistę

Tragedia na Mont Blanc. Blok lodu zabił alpinistę

Źródło:
Reuters, RJB

Ulewy nawiedziły w niedzielę stolicę Danii. Pod wodą znalazła się część ważnych ciągów komunikacyjnych Kopenhagi, powodując wielogodzinne utrudnienia. Według meteorologów wczoraj miejscami spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj pada przez pół miesiąca.

Pół miesiąca deszczu w kilkanaście godzin

Pół miesiąca deszczu w kilkanaście godzin

Źródło:
dr.dk, vejr.tv2.dk

Pogoda na dziś. W poniedziałek 05.08 na znacznym obszarze Polski należy się spodziewać opadów deszczu i burz. Będzie chłodno. W niektórych miejscach termometry wskażą poniżej 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 05.08. Chłód, deszcz i burze

Pogoda na dziś - poniedziałek 05.08. Chłód, deszcz i burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedzielne burze spowodowały szkody na północy kraju. W województwie pomorskim strażacy interweniowali w związku z powalonymi drzewami i zalanymi drogami. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia.

Zalane ulice i powalone drzewa na Pomorzu

Zalane ulice i powalone drzewa na Pomorzu

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

We Włoszech rozpoczyna się najgorętszy okres lata, w którym codziennie ma być notowany wzrost temperatury. Kulminacja upałów nastąpi 13 i 14 sierpnia - zapowiadają tamtejsi synoptycy.

"Generalny piekący skwar" we Włoszech. Temperatura będzie tylko rosnąć

"Generalny piekący skwar" we Włoszech. Temperatura będzie tylko rosnąć

Źródło:
PAP, wetteronline.de

Nagranie rzadkiej sceny ze świata przyrody, dostaliśmy na Kontakt 24. Widać na nim, jak grupa wilków spotyka w lesie dzika bez nogi. - Widząc jego determinację we własnej obronie wiedziały, że nie warto ryzykować - stwierdził autor filmu.

"Bardzo trudno jest zarejestrować tak wyjątkowe sceny"

"Bardzo trudno jest zarejestrować tak wyjątkowe sceny"

Źródło:
Kontakt 24

W niedzielę ograniczony został ruch samolotów na lotnisku w Katanii na Sycylii z powodu wzmożonej aktywności wulkanu Etna. Pasażerów poproszono o to, by zwracali się do linii po informacje na temat ich lotów. Zdjęcia, na których widać erupcję, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kolejna erupcja Etny. Opóźnione loty

Kolejna erupcja Etny. Opóźnione loty

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP

Silny wiatr porwał dmuchaniec pełen bawiących się na nim dzieci w amerykańskim stanie Maryland. Jednego dziecko zginęło, a drugie zostało ranne.

Wiatr porwał dmuchany zamek pełen dzieci. Jedno nie przeżyło

Wiatr porwał dmuchany zamek pełen dzieci. Jedno nie przeżyło

Źródło:
PAP, BBC, Charles County Maryland

Piorun uderzył w sobotę na plaży w miejscowości Alba Adriatica we włoskim regionie Abruzja. Trzy kobiety odniosły obrażenia, w tym dwie ciężkie. Jedna z nich była reanimowana ma miejscu.

Piorun raził trzy kobiety na plaży

Piorun raził trzy kobiety na plaży

Źródło:
PAP, ANSA, La Repubblica

W Tamizie w Londynie zauważono w czwartek zbłąkanego delfina i od tamtej pory jego los jest nieznany. Organizacja charytatywna zajmująca się ratowaniem morskich zwierząt zaapelowała w sobotę do ludzi, by trzymali się od niego z dala, gdy go zobaczą, może to go bowiem jeszcze bardziej zdezorientować. To czwarty w tym roku przypadek pojawienia się delfina w rzece przepływającej przez stolicę Wielkiej Brytanii.

Delfin w Tamizie w Londynie. Apel o niezbliżanie się

Delfin w Tamizie w Londynie. Apel o niezbliżanie się

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały zapadnięcie się drogi w Meksyku. Dziura w ziemi była głęboka na dwa metry. Jak podały lokalne media, gwałtowne opady rozerwały biegnącą pod jezdnią kanalizację burzową, powodując zapadlisko.

Spadł deszcz, w jezdni powstała dziura głęboka na dwa metry

Spadł deszcz, w jezdni powstała dziura głęboka na dwa metry

Źródło:
Reuters, El Sol de Morelia

Dwa delfiny zostały zauważone w rejonie Zatoki Gdańskiej w ostatnich dniach. Zdarzenie to zostało zarejestrowane na nagraniu. Widać na nim zwierzęta pływające tuż obok statku. Eksperci z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego potwierdzili, że były to delfiny zwyczajne, które w Bałtyku naturalnie nie występują.

Delfiny pojawiły się w Morzu Bałtyckim. Nagranie

Delfiny pojawiły się w Morzu Bałtyckim. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Osuwiska sparaliżowały część chińskiej prowincji Syczuan. W regionie doszło do ulewnych opadów deszczu, które spowodowały zejście lawin błotnych na obszarach miejskich oraz drogach. Zginęły co najmniej dwie osoby, 17 jest zaginionych.

Masy błota zepchnęły samochody z autostrady

Masy błota zepchnęły samochody z autostrady

Źródło:
PAP, Reuters

W Queensland w Australii trwają poszukiwania mężczyzny, którego miał zaatakować krokodyl. Mężczyzna łowił ryby w jednej z rzek.

40-latek nie wypłynął z rzeki. Możliwy atak krokodyla

40-latek nie wypłynął z rzeki. Możliwy atak krokodyla

Źródło:
ABC News

Fala upałów od kilku tygodni utrzymuje się w Chinach. Starsi mieszkańcy miasta Hangzhou, położonego w prowincji Zhejiang, ukryli się przed spiekotą w schronie przeciwlotniczym. Tam, jak mówią, można odetchnąć od wysokiej temperatury. W mieście obowiązują ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed upałem.

W schronie przeciwlotniczym szukają wytchnienia od upałów

W schronie przeciwlotniczym szukają wytchnienia od upałów

Źródło:
Reuters

Burzowy front, który przyniósł ze sobą intensywne opady deszczu, nawiedził środkowe Chile. W mieście Curanilahue doszło do zalania domów i ulic, powalone zostały też drzewa. Na skutek żywiołu życie straciły trzy osoby.

Powalone drzewa, zalane domy. "Takich zniszczeń nie widzieliśmy od 10 lat"

Powalone drzewa, zalane domy. "Takich zniszczeń nie widzieliśmy od 10 lat"

Źródło:
Reuters

Potężne osuwisko zeszło w górskim regionie Cariboo w Kolumbii Brytyjskiej. Kanadyjskie Ministerstwo Gospodarki Wodnej poinformowało o istniejącym zagrożeniu powodziowym. Z tego powodu władze wydały nakaz ewakuacji.

Ogromne ilości ziemi, drzew i skał runęły na rzekę. Ryzyko powodzi

Ogromne ilości ziemi, drzew i skał runęły na rzekę. Ryzyko powodzi

Źródło:
Reuters

Ogień szaleje w okolicach Mostaru w Bośni i Hercegowinie. Strażacy starają się utrzymać płomienie z dala od zabudowań, a przeszkadza im w tym porywisty, suchy wiatr. Miejscami w akcję gaśniczą włączają się mieszkańcy.

Nadludzkimi wysiłkami utrzymują ogień z dala od domów. "Każda dłoń pomaga"

Nadludzkimi wysiłkami utrzymują ogień z dala od domów. "Każda dłoń pomaga"

Źródło:
PAP, hercegovina.info, mondo.ba

Dzięki zdjęciom wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a naukowcy odkryli czarną dziurę o średniej masie. Znajduje się ona wewnątrz Omega Centauri, największej gromady kulistej na niebie - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Wewnątrz największej gromady kulistej odkryto czarną dziurę

Wewnątrz największej gromady kulistej odkryto czarną dziurę

Źródło:
PAP, ESA

W ostatnich dniach w Indiach u podnóża Himalajów doszło do powodzi - tysiące osób zostało uwięzionych w nieprzychylnym górskim terenie. Monsunowe deszcze nawiedzają ten kraj od kilku tygodni, zginęło na ich skutek wiele osób. Naukowcy twierdzą, że za niszczycielskie ulewy odpowiadają rzeki atmosferyczne, zwane też "latającymi".

"Latające rzeki" przyniosły śmierć setkom ludzi

"Latające rzeki" przyniosły śmierć setkom ludzi

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

W tym roku w lipcu w stolicy Chile - Santiago i otaczającym miasto regionie nie odnotowano żadnych opadów deszczu. - Nie mieliśmy tak suchego lipca od 1950 roku - powiedziała Alicia Moya, meteorolożka.

W lipcu nie spadła tu ani jedna kropla deszczu

W lipcu nie spadła tu ani jedna kropla deszczu

Źródło:
Reuters

Trwa opanowywanie pożarów, które w tym tygodniu wybuchły na chorwackim wybrzeżu. Płomienie trawiły lasy i łąki w pobliżu popularnych kurortów, zagrażając także budynkom. Nawet słabnący ogień bywa jednak bardzo niebezpieczny, a w niektórych miejscach pogoda może sprawić strażakom przykrą niespodziankę.

Strażacy walczą z ogniem w Dalmacji. "Modlimy się o dwie rzeczy"

Strażacy walczą z ogniem w Dalmacji. "Modlimy się o dwie rzeczy"

Źródło:
HVZ, index.hr

Ma otwarte usta i wygląda, jakby krzyczała. Zgodnie z nową teorią archeologów, kobieta zmumifikowana około 3,5 tysiąca lat temu w Egipcie zmarła w bólu. Badacze przedstawili też inne ustalenia dotyczące odnalezionej prawie sto lat temu mumii.

"Krzycząca mumia" od lat fascynowała naukowców. Mają teorię dotyczącą śmierci kobiety

"Krzycząca mumia" od lat fascynowała naukowców. Mają teorię dotyczącą śmierci kobiety

Źródło:
Guardian, Reuters

Sławosz Uznański poinformował w mediach społecznościowych, że w poniedziałek rozpocznie szkolenie, które ma go przygotować do misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. - Jestem bardzo podekscytowany, czekałem na ten moment od jakiegoś czasu - powiedział na antenie TVN24 polski astronauta. Już w weekend przeprowadza się do amerykańskiego Houston.

"W ten weekend przeprowadzam się do Houston". Coraz bliżej lotu Polaka w kosmos

"W ten weekend przeprowadzam się do Houston". Coraz bliżej lotu Polaka w kosmos

Źródło:
tvnmeteo.pl, gov.pl, TVN24