W Portugalii 47 stopni, Wielka Brytania spodziewa się rekordów. Jak gorąco będzie w Polsce?

Autor:
as
Źródło:
tvnmeteo.pl
Kiedy zacznie się fala upałów?
Kiedy zacznie się fala upałów?tvnmeteo.pl
wideo 2/2
tvnmeteo.plKiedy zacznie się fala upałów?

W czwartek w Europie panowały rekordowe upały - wyjaśnił prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. Chociaż na chwilę obecną Polska jest chłodna, gorąca aura już wkrótce powróci. Jakie wartości pokażą nasze termometry?

Południowa część Europy znajduje się obecnie w strefie upałów. W czwartek w wielu krajach zanotowano powyżej 30 stopni, a miejscami był nawet powyżej 40 stopni. Tomasz Wasilewski zauważył, że rekordowo gorąco było w Portugalii, gdzie termometry pokazały 47 stopni Celsjusza - tak wysokiej temperatury w lipcu nie zanotowano jeszcze nigdy. Nawet w Bawarii, na południu Niemiec, było aż 36 st. C.

Trzy ośrodki ciśnienia

Skąd bierze się ta niezwykle gorąca pogoda i jakie są perspektywy jej rozwoju? Jak wytłumaczył prezenter, decydują o niej rozmieszczone nad Europą ośrodki ciśnienia, w tym niż zlokalizowany na zachód od Półwyspu Iberyjskiego oraz niż nad Finlandią.

- Pomiędzy tymi niżami, ze wschodu i z zachodu, pośrodku kontynentu (...), znajduje się wyż - powiedział, wskazując na mapę.

Dookoła niżów powietrze porusza się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, zaś wokół ośrodków wyżowych - zgodnie z nimi. W efekcie Polska otrzymuje napływ chłodnego powietrza znad Skandynawii, które będzie docierać do nas z północnego zachodu. W sobotę na termometrach na północy i w centrum Polski możemy zobaczyć tylko 16 st. C.

- To pogodowy skandal - zaznaczył Wasilewski.

Zupełnie inaczej prezentuje się sytuacja nad Europą Zachodnią.

- Tutaj jest zaciągane bardzo gorące powietrze z Sahary, z północnej Afryki, które na razie dopłynęło do Hiszpanii, Portugalii i południowej Francji - wyjaśnił Wasilewski. - Wyż wraz z niżem zaciągną dalej to gorące powietrze, na początku tygodnia do Wielkiej Brytanii, a później będzie się ono przedostawać dalej na wschód Europy.

Tomasz Wasilewski o sytuacji barycznej nad Europą
Tomasz Wasilewski o sytuacji barycznej nad Europątvnmeteo.pl

Główne uderzenie nas ominie

Istniejący nad Europą układ baryczny spowoduje wzrost temperatur nawet w miejscach, gdzie termometry rzadko pokazują ponad 30 st. C.

- Upał prawdopodobnie dotrze nawet do Szkocji i do Irlandii, co dla nich będzie bardzo szokujące, bo tam taka temperatura nie zdarza się często - wyjaśnił prezenter. - Meteorolodzy spodziewają się tam absolutnych rekordów.

Kiedy zatem możemy spodziewać się upałów w Polsce? Od poniedziałku, kiedy fala gorąca zacznie przedzierać się do Europy Środkowej, temperatura będzie rosnąć.

- Możemy się spodziewać, że dni 19, 20 i 21 lipca to będzie już pogoda gorąca w Polsce. Będzie na pewno 30 i ponad 30 stopni - opowiadał Wasilewski. - Całe szczęście nie powinno być tak gorąco jak na zachodzie Europy.

Autor:as

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, TVN24

Pozostałe wiadomości