Na terenie kilku województw obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia wydane przez IMGW. W niektórych miejscach poziom wody może przekroczyć stany ostrzegawcze.
Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na północy kraju obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim. Dotyczą: Wybrzeża i morskich wód wewnętrznych RP, Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry, Żuław i Zalewu Wiślanego.
Jak napisano w komunikacie, w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku, które 1 lutego wyniosło 547 centymetrów, oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną przewiduje się gwałtowne wahania i wzrosty poziomów wody do górnej granicy strefy stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych. W obszarze Wybrzeża ostrzeżenia będą ważne do godz. 23 w środę, w rejonie Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry do godz. 21 tego samego dnia, natomiast w rejonie Żuław i Zalewu Wiślanego wygasną o godz. 12 w czwartek.
Alerty drugiego stopnia dotyczą także woj. lubelskiego (zlewni Krzny) i woj. świętokrzyskiego (zlewni Nidy do Brzegów, Czarnej, Koprzywianki oraz Kamiennej wraz ze zbiornikiem Brody Iłżeckie). W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych prognozowane są wzrosty poziomu wody w strefie wody wysokiej, powyżej stanu ostrzegawczego.
Ostrzeżenia na Ziemi Świętokrzyskiej stracą ważność o godz. 19 we wtorek, a na Lubelszczyźnie o godz. 19 w środę.
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock