Gdzie jest burza. Burzowa noc w wielu regionach

Aktualizacja:
Autor:
kw,as
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? W sobotnią noc w Polsce pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im porywy wiatru dochodzące do 90 kilometrów na godzinę, a miejscami także grad. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Nad Polską pojawiają się umiarkowane i dość silne burze - poinformował w sobotę około godziny 21.30 synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski. Wyładowaniom towarzyszą opady deszczu rzędu 15-35 litrów wody na metr kwadratowy i porywy wiatru dochodzące do 60-90 kilometrów na godzinę. Miejscami mogą pojawiać się także opady gradu, także nawalne.

Obowiązują alarmy przed upałem i burzami z gradem wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwach:

- lubelskim, w okolicach Zamościa, Zwierzyńca, Józefowa, Biłgoraju Szczebrzeszyna i Tarnogrodu;

- podlaskim, w rejonie miast i miejscowości: Zabłudów, Bielsk Podlaski i Łapy;

- świętokrzyskim, w Kielcach, Sandomierzu i Zawichoście;

- mazowieckim, w pasie Iłża - Solec nad Wisłą - Lipsko - Józefów nad Wisłą. Prognozowane są nawalne opady gradu i porywy wiatru do 90 km/h;

- małopolskim, w okolicach Suchej Beskidzkiej i Nowego Targu

- podkarpackim, w pasie Cieszanów - Jarosław - Oleszyce - Lubaczów - Radymno - Pruchnik - Przemyśl - Ustrzyki Dolne - Lesko - Zagórz - Ustrzyki Górne - Wetlina - Dynów - Brzozów. Prognozowane są nawalne opady gradu i porywy wiatru do 90 km/h.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw,as

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości