Tak blisko Europy nie byliśmy od ponad 20 lat. Nowe zdjęcia sondy Juno

Autor:
kw/dd
Źródło:
sciencealert.com
Koniunkacja Wenus i Jowisza na zdjęciach Reporterów 24
Koniunkacja Wenus i Jowisza na zdjęciach Reporterów 24Kontakt 24
wideo 2/18
Jowisz

Sonda Juno, która w ubiegłym roku zakończyła główny cel swojej misji, w czwartek zbliżyła się do Europy - jednego z księżyców Jowisza. Ostatni raz obiekt oglądany był z tak bliska w 2000 roku. Naukowcy pokazali nowe zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, które dostarczyć mają nowych danych na temat tego księżyca.

W czwartek rano sonda kosmiczna Juno NASA przeleciała w odległości około 350 kilometrów od powierzchni Europy - dużego lodowego księżyca Jowisza. To najbliższe spotkanie z obiektem od ponad 20 lat.

Europa po Jowiszu

Misja Juno rozpoczęła się w 2011 roku. Jej celem było zbadanie Jowisza - największej planety w Układzie Słonecznym. Po zakończeniu swojej podstawowej misji w 2021 roku, zespół badaczy postanowił skierować sondę w stronę księżycy planety - Europy, Ganimedesa i Io.

Podczas czwartkowego przelotu urządzenie dokonało ważnych obserwacji. Zrobiło także zdjęcia w wysokiej rozdzielczości powierzchni Europy. Było to możliwe, ponieważ światło słoneczne odbiło się od Jowisza i w wystarczającym stopniu oświetliło księżyc.

To pierwszy raz od 2000 roku, kiedy jakaś sonda znalazła się tak blisko Europy. Poprzednim razem księżyc był obserwowany przez sondę kosmiczną Galileo.

- Pierwsze zdjęcie to tylko przebłysk nowych, niezwykłych danych, zebranych przez cały zestaw instrumentów i czujników Juno nad lodową skorupą księżyca - przekazał Scott Bolton, główny badacz Juno.

Jowisz uchwycony przez sondę Juno 12 lutego 2019 rokuNASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS|
Zdjęcia NASA z grudnia 2017 roku.
Jowisz w obiektywie sondy kosmicznej JunoZdjęcia NASA z grudnia 2017 roku.NASA

Zajrzeć pod lodową skorupę

Pierwsze obrazy ze zbliżenia Juno do Europy zaczęły docierać do naukowców w czwartek po południu. Badacze zamierzają teraz porównać je z fotografiami wykonanymi przed laty przez Galileo, by dowiedzieć się więcej na temat tajemniczego, lodowego obiektu, a także tego, jak zmienił się w ciągu dziesięcioleci.

- Zespół naukowy będzie porównywał pełny zestaw obrazów uzyskanych przez Juno z obrazami z poprzednich misji, szukając odpowiedzi na pytanie, czy powierzchnia Europy zmieniała się w ciągu ostatnich dwóch dekad - przekazała Candy Hansen, jedna z badaczek misji. - Najnowsze obrazy wypełnią obecną mapę geologiczną i zastępują funkcjonujące zdjęcia o niskiej rozdzielczości - dodała.

Europa jest pokryta lodową skorupą, której grubość szacuje się na 15-25 kilometrów. Naukowcy twierdzą, że pod jej powierzchnią ukryty jest ocean słonej wody o głębokości 65-160 kilometrów. Te doniesienia są bardzo ważne w poszukiwaniach życia pozaziemskiego, gdyż woda w stanie ciekłym to jeden z podstawowych elementów funkcjonowania wszystkich organizmów żywych.

Jak twierdzi NASA, Juno posiada potężne instrumenty, które mogą zajrzeć pod lodową skorupę księżyca i pobrać informacje o składzie i temperaturze kolejnych warstw.

Naukowcy biorący udział w poprzednich misjach podawali, że zdjęcia ukazywały pióropusze pary wodnej, wydobywające się z tej zamarzniętej skorupy. Zespół Juno nadal przetwarza obrazy z czwartkowego przelotu i mają nadzieję, że widać je także na najnowszych fotografiach.

Sonda Juno przeleciała obok EuropyNASA/JPL-Caltech/SWRI/MSSS

Grunt dla kolejnej misji

Księżyc ma być celem sondy Europa Clipper, która ma wystartować w 2024 roku. Pobierze ona więcej informacji dotyczących oceanu, znajdującego się pod skorupą z lodu i tego, jak oddziałuje on z powierzchnią.

- Dzięki pomysłowości zespołu nawigacyjnego, trajektoria Juno została dostosowana tak, aby przekroczyć orbitę księżyca Jowisza w odpowiednim czasie, dając nam bardzo cenne dane dla misji Europa Clipper - przekazał w czwartek Gregory Dubos, inżynier przyszłej misji.

Wszystkie te dane pozwolą raz na zawsze ustalić czy faktycznie istnieje tam ocean i czy księżyc ma potencjał, by nadawać się do zamieszkania.

Jowisz posiada co najmniej 67 księżyców. Na zdjęciu jeden z nich -
Europa, który jest czwartym co do wielkości księżycem Jowisza z grupy księżyców galileuszowych i szóstym  co do wielkości satelitą w Układzie Słonecznym. Najprawdopodobniej posiada pod lodową skorupą ocean ciekłej wody.
Powierzchnia księżyca Europa NASA/JPL-Caltech/SETI Institute
Jeden z księżyców Jowisza, EuropaNASA

Autor:kw/dd

Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/SWRI/MSSS

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W czwartek 07.12 w większości kraju należy spodziewać się opadów śniegu. W niektórych regionach może popadać marznący deszcz, dlatego na drogach będzie ślisko. Temperatura osiągnie od -3 do 1 stopnia Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 07.12. Miejsca bez opadów śniegu lub deszczu będą wyjątkiem

Pogoda na dziś - czwartek 07.12. Miejsca bez opadów śniegu lub deszczu będą wyjątkiem

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Powódź i osunięcia ziemi w północnej Tanzanii spowodowały śmierć co najmniej 63 osób - poinformowały władze. Rannych jest ponad 100 osób. Z gór spadały głazy, niszcząc budynki.

"Nigdy nie widziałam czegoś takiego. Wielkie i ciężkie skały spadały z gór"

"Nigdy nie widziałam czegoś takiego. Wielkie i ciężkie skały spadały z gór"

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W prognozie pogody na najbliższe dni widać kolejne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, jednak na horyzoncie są duże zmiany. Od weekendu do Polski będzie napływać coraz cieplejsze powietrze, które zapoczątkuje odwilż.

Idzie odwilż. Jak ciepło będzie

Idzie odwilż. Jak ciepło będzie

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy greckiej wioski Metamorfosi zagłosowali za jej przeniesieniem. Miejscowość trzy raz została zniszczona przez powódź, a ostatni raz do takiego kataklizmu doszło we wrześniu. - Można mieć nadzieję, że będziemy mieć bezpieczne domy - powiedział wójt Petros Kontogiannis.

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Mamy nad Europą starcie tytanów - stwierdził Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl, w środowym programie "Wstajesz i Wiesz" w TVN24. Wynikiem tej walki będzie zmiana obecnej sytuacji pogodowej.

"Mamy nad Europą starcie tytanów. Będzie się działo". Tomasz Wasilewski o pogodzie

"Mamy nad Europą starcie tytanów. Będzie się działo". Tomasz Wasilewski o pogodzie

Autor:
jdw
Źródło:
TVN24

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed złą jakością powietrza. Alerty mają obowiązywać przez całą środę. W tym czasie zalecane jest ograniczenie aktywności fizycznej poza domem, a także wietrzenia pomieszczeń. Także na Podkarpaciu jakość powietrza jest w środę zła.

Małopolski urząd marszałkowski wydał ostrzeżenia. Dziś lepiej nie wychodzić z domów

Małopolski urząd marszałkowski wydał ostrzeżenia. Dziś lepiej nie wychodzić z domów

Autor:
jdw
Źródło:
PAP

Rok 2023 zapisze się w historii jako najcieplejszy, odkąd prowadzone są pomiary - informują naukowcy. Średnia temperatura w ostatnich jedenastu miesiącach w skali całej planety była aż o 1,46 stopnia Celsjusza wyższa niż przeciętnie przed epoką industrialną. Rekordowo ciepłe okazało się aż sześć tegorocznych miesięcy.

2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad pobił wszelkie rekordy

2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad pobił wszelkie rekordy

Autor:
kgo//mm
Źródło:
Copernicus Climate Change Service, CBS News, tvn24.pl

Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Michaung, który we wtorek uderzył w Indie i poprzedzających jego nadejście ulewnych deszczy, wzrosła do 13. Ewakuowanych zostało kilkanaście tysięcy mieszkańców terenów nizinnych. Wybrane szkoły, przedsiębiorstwa i urzędy pozostają zamknięte.

25 miejscowości znalazło się pod wodą

25 miejscowości znalazło się pod wodą

Autor:
jdw
Źródło:
Times of India, Hindustan Times, BBC, TVN24.pl

Toby, 14-letni kot z Wielkiej Brytanii, po 11 latach od zaginięcia wrócił do swoich właścicieli. W powrocie do rodzinnego domu pomógł mu lokalny oddział organizacji Cats Protection. - Nigdy, przenigdy nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę - przyznała jego właścicielka Justine Allan, nie kryjąc radości z ponownego spotkania z pupilem.  

Zaginiony przed 11 laty kot wrócił do właścicieli. "Nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę"

Zaginiony przed 11 laty kot wrócił do właścicieli. "Nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę"

Autor:
jdw
Źródło:
BBC, La Stampa, TVN24.pl

Ponad 10 milionów mieszkańców zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych objęto alertem powodziowym po tym, jak region nawiedziła silna rzeka atmosferyczna. Żywioł doprowadził do śmierci jednej osoby. Opady nie ustają, a na weekend prognozowane jest nadejście kolejnej rzeki atmosferycznej.  

Po niebie płynie rzeka, która zalewa zachód USA

Po niebie płynie rzeka, która zalewa zachód USA

Autor:
jdw
Źródło:
PAP, CNN

Rekin zaatakował 44-letnią Amerykankę, która pływała na desce SUP u wybrzeży Bahamów. Kobieta nie żyje - poinformowała we wtorek brytyjska stacja BBC. Wraz z nią pływał jej krewny, który nie odniósł obrażeń.

Atak rekina u wybrzeży Bahamów. Nie żyje 44-letnia Amerykanka

Atak rekina u wybrzeży Bahamów. Nie żyje 44-letnia Amerykanka

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Tragiczny bilans ofiar śmiertelnych erupcji indonezyjskiego wulkanu Marapi wzrósł we wtorek do 22 osób - poinformowała stacja BBC. Ratownicy przekazali, że w środę wznowią poszukiwania ostatniego zaginionego turysty. - Marapi jest nadal bardzo aktywny - zauważył Ahmad Rifandi, który monitoruje aktywność wulkanu.

"Mamo, pomóż. To kwestia życia i śmierci". 19-latka cudem przeżyła erupcję wulkanu

"Mamo, pomóż. To kwestia życia i śmierci". 19-latka cudem przeżyła erupcję wulkanu

Autor:
anw
Źródło:
BBC, The Guardian

Smog spowił we wtorek stolicę Iranu. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. - Zanieczyszczone powietrze stało się tu ogromnym problemem - powiedział Shahriar Karami, mieszkaniec Teheranu.

Gęsty smog w Teheranie. "Sytuacja pogarsza się z każdym dniem"

Gęsty smog w Teheranie. "Sytuacja pogarsza się z każdym dniem"

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

Ostatnie dni przyniosły w wybranych regionach Chorwacji delikatne opady śniegu. Poprószyło między innymi w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Zarejestrowane w niedzielę wideo ukazuje teren parku w zimowej, nieoczywistej dla nas odsłonie. - Gdy pada śnieg, jest tu naprawdę idealnie - oceniła jedna z turystek.  

Krajobraz, który kochają Polacy, zmienił się nie do poznania

Krajobraz, który kochają Polacy, zmienił się nie do poznania

Autor:
jdw
Źródło:
ENEX

Astronautka NASA Jasmin Moghbeli uchwyciła na zdjęciu moment spalania się rosyjskiego statku kosmicznego Progress MS-23 w atmosferze ziemskiej. Widowisko porównała do fajerwerków. Było ono widoczne przez około 2-3 minuty, jak poinformowała astronautka w mediach społecznościowych.  

Tak płonął rosyjski statek kosmiczny

Tak płonął rosyjski statek kosmiczny

Autor:
jdw
Źródło:
TASS, Live Science, TVN24.pl

Sroga zima zapanowała w całej Rosji. W Moskwie w ciągu jednego dnia nasypało 35 centymetrów śniegu, a na północnym wschodzie Syberii temperatura spadła do blisko -60 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne prognozują jeszcze większe mrozy.

Temperatura spadła do -56 stopni. Będzie jeszcze gorzej

Temperatura spadła do -56 stopni. Będzie jeszcze gorzej

Autor:
ps/kg
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Spalanie paliw kopalnych przyczynia się do śmierci ponad pięciu milionów ludzi każdego roku. To około 61 procent wszystkich zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza - wynika z najnowszego badania. W ocenie jego autorów zwrot w stronę energii odnawialnej może przynieść "znacznie większe" korzyści zdrowotne niż wskazywały wcześniejsze analizy. 

Nowe badanie: spalanie paliw kopalnych odpowiada za ponad pięć milionów zgonów rocznie. Wyniki wyższe niż wcześniej

Nowe badanie: spalanie paliw kopalnych odpowiada za ponad pięć milionów zgonów rocznie. Wyniki wyższe niż wcześniej

Autor:
jdw/kg
Źródło:
The Guardian, TVN24.pl

W weekend sypnęło śniegiem na Wyspach Brytyjskich. Biało zrobiło się między innymi w hrabstwach Kumbria i North Yorkshire w Anglii. Brytyjska służba pogodowa Met Office wydały ostrzeżenia meteorologiczne.

Porzucali samochody w śniegu, teraz będą jeździć po "wielkim lodowisku"

Porzucali samochody w śniegu, teraz będą jeździć po "wielkim lodowisku"

Autor:
anw
Źródło:
independent.co.uk

Napędzana porywami wiatru woda morska wdarła się w sobotę na ulice miasteczka Marina di Pisa we Włoszech. Do południa zespoły lokalnej straży pożarnej przeprowadziły około 70 interwencji.

Wiatr wepchnął wodę morską na ulice miasteczka w Toskanii

Wiatr wepchnął wodę morską na ulice miasteczka w Toskanii

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, La Nazione

Zamieszkujące wybrzeża i wyspy Antarktyki pingwiny maskowe zasypiają ponad dziesięć tysięcy razy dziennie. Ich mikrodrzemki trwają zaledwie cztery sekundy - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców.

Drzemią 600 razy na godzinę. W tym może tkwić sekret ich sukcesu

Drzemią 600 razy na godzinę. W tym może tkwić sekret ich sukcesu

Autor:
anw
Źródło:
science.org, PAP, nytimes.com

26-letnia Meksykanka zmarła po tym, jak w trakcie pływania ze swoją córką zaatakował ją rekin. Pięcioletniemu dziecku nic się nie stało. Do zdarzenia doszło w miejscowości Melaque w meksykańskim stanie Jalisco.

Atak rekina. Nie żyje 26-letnia kobieta

Atak rekina. Nie żyje 26-letnia kobieta

Autor:
anw
Źródło:
abcnews.go.com, PAP

Po śnieżnym i mroźnym początku grudnia w prognozach widać kilkudniową odwilż. Sprawdź długoterminową prognozę pogody przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wkrótce czeka nas odwilż, później mróz znowu ściśnie

Pogoda na 16 dni: wkrótce czeka nas odwilż, później mróz znowu ściśnie

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a w pierwszy weekend grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Autor:
Arleta
Unton-Pyziołek
Źródło:
tvnmeteo.pl