Sonda Juno, kt贸ra w ubieg艂ym roku zako艅czy艂a g艂贸wny cel swojej misji, w czwartek zbli偶y艂a si臋 do Europy - jednego z ksi臋偶yc贸w Jowisza. Ostatni raz obiekt ogl膮dany by艂 z tak bliska w 2000 roku. Naukowcy pokazali nowe zdj臋cia w wysokiej rozdzielczo艣ci, kt贸re dostarczy膰 maj膮 nowych danych na temat tego ksi臋偶yca.
W czwartek rano sonda kosmiczna Juno NASA przelecia艂a w odleg艂o艣ci oko艂o 350 kilometr贸w od powierzchni Europy - du偶ego lodowego ksi臋偶yca Jowisza. To najbli偶sze spotkanie z obiektem od ponad 20 lat.
Europa po聽Jowiszu
Misja Juno rozpocz臋艂a si臋 w 2011 roku. Jej celem by艂o zbadanie Jowisza - najwi臋kszej planety w Uk艂adzie S艂onecznym. Po zako艅czeniu swojej podstawowej misji w 2021 roku, zesp贸艂 badaczy postanowi艂 skierowa膰 sond臋 w stron臋 ksi臋偶ycy planety - Europy, Ganimedesa i Io.
Podczas czwartkowego przelotu urz膮dzenie dokona艂o wa偶nych obserwacji. Zrobi艂o tak偶e zdj臋cia w wysokiej rozdzielczo艣ci powierzchni Europy. By艂o to mo偶liwe, poniewa偶 艣wiat艂o s艂oneczne odbi艂o si臋 od Jowisza i w wystarczaj膮cym stopniu o艣wietli艂o ksi臋偶yc.
To pierwszy raz od 2000 roku, kiedy jaka艣 sonda znalaz艂a si臋 tak blisko Europy. Poprzednim razem ksi臋偶yc by艂 obserwowany przez sond臋 kosmiczn膮 Galileo.
- Pierwsze zdj臋cie to tylko przeb艂ysk nowych, niezwyk艂ych danych, zebranych przez ca艂y zestaw instrument贸w i czujnik贸w Juno nad lodow膮 skorup膮 ksi臋偶yca - przekaza艂 Scott Bolton, g艂贸wny badacz Juno.
Zajrze膰 pod聽lodow膮 skorup臋
Pierwsze obrazy ze zbli偶enia Juno do Europy zacz臋艂y dociera膰 do naukowc贸w w czwartek po po艂udniu. Badacze zamierzaj膮 teraz por贸wna膰 je z fotografiami wykonanymi przed laty przez Galileo, by dowiedzie膰 si臋 wi臋cej na temat tajemniczego, lodowego obiektu, a tak偶e tego, jak zmieni艂 si臋 w ci膮gu dziesi臋cioleci.
- Zesp贸艂 naukowy b臋dzie por贸wnywa艂 pe艂ny zestaw obraz贸w uzyskanych przez Juno z obrazami z poprzednich misji, szukaj膮c odpowiedzi na pytanie, czy powierzchnia Europy zmienia艂a si臋 w ci膮gu ostatnich dw贸ch dekad - przekaza艂a Candy Hansen, jedna z badaczek misji. - Najnowsze obrazy wype艂ni膮 obecn膮 map臋 geologiczn膮 i zast臋puj膮 funkcjonuj膮ce zdj臋cia o niskiej rozdzielczo艣ci - doda艂a.
Europa jest pokryta lodow膮 skorup膮, kt贸rej grubo艣膰 szacuje si臋 na 15-25 kilometr贸w. Naukowcy twierdz膮, 偶e pod jej powierzchni膮 ukryty jest ocean s艂onej wody o g艂臋boko艣ci 65-160 kilometr贸w. Te doniesienia s膮 bardzo wa偶ne w poszukiwaniach 偶ycia pozaziemskiego, gdy偶 woda w stanie ciek艂ym to jeden z podstawowych element贸w funkcjonowania wszystkich organizm贸w 偶ywych.
Jak twierdzi NASA, Juno posiada pot臋偶ne instrumenty, kt贸re mog膮 zajrze膰 pod lodow膮 skorup臋 ksi臋偶yca i pobra膰 informacje o sk艂adzie i temperaturze kolejnych warstw.
Naukowcy bior膮cy udzia艂 w poprzednich misjach podawali, 偶e zdj臋cia ukazywa艂y pi贸ropusze pary wodnej, wydobywaj膮ce si臋 z tej zamarzni臋tej skorupy. Zesp贸艂 Juno nadal przetwarza obrazy z czwartkowego przelotu i maj膮 nadziej臋, 偶e wida膰 je tak偶e na najnowszych fotografiach.
Grunt dla kolejnej misji
Ksi臋偶yc ma by膰 celem sondy Europa Clipper, kt贸ra ma wystartowa膰 w 2024 roku. Pobierze ona wi臋cej informacji dotycz膮cych oceanu, znajduj膮cego si臋 pod skorup膮 z lodu i tego, jak oddzia艂uje on z powierzchni膮.
- Dzi臋ki pomys艂owo艣ci zespo艂u nawigacyjnego, trajektoria Juno zosta艂a dostosowana tak, aby przekroczy膰 orbit臋 ksi臋偶yca Jowisza w odpowiednim czasie, daj膮c nam bardzo cenne dane dla misji Europa Clipper - przekaza艂 w czwartek Gregory Dubos, in偶ynier przysz艂ej misji.
Wszystkie te dane pozwol膮 raz na zawsze ustali膰 czy faktycznie istnieje tam ocean i czy ksi臋偶yc ma potencja艂, by nadawa膰 si臋 do zamieszkania.
殴r贸d艂o:聽sciencealert.com
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽NASA/JPL-Caltech/SWRI/MSSS