Supernowa. Co się dzieje z gwiazdą po wybuchu?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Jak wygląda supernowa
Jak wygląda supernowaNASA Goddard
wideo 2/4
Jak wygląda supernowaNASA Goddard

Efektowny festiwal supernowej to jedno z najbardziej niesamowitych zjawisk kosmicznych, z jakimi naukowcy mogą mieć do czynienia. Eksplozja gwiazdy to zarówno wielka katastrofa dla danego układu słonecznego i planet w jego obrębie, jak i wielka szansa dla innych, jeszcze nieistniejących obiektów, do narodzenia się. W artykule wyjaśniamy, czym jest supernowa i co się dzieje z gwiazdą po wybuchu, a także odpowiadamy na pytania, co to jest i kiedy wybuchnie Betelgeza. Opisujemy również wybuchy słynnych supernowych. 

Supernowa to, najogólniej mówiąc, znajdujący się w kosmosie obiekt, którego jasność w krótkim czasie bardzo wzrasta, a następnie przygasa.Uściślając, supernową stanowi dowolna klasa gwałtownie wybuchających gwiazd, których jasność po erupcji nagle zwiększa się miliony razy w stosunku do normalnego poziomu.Supernowa to gwiazda zmienna, wybuchowa, której jasność w ciągu kilku dni zwiększa się o ok. 17–20 wielkości gwiazdowych: od kilkuset tysięcy do kilku milionów razy.

Chociaż według prowadzonych badań zjawisko supernowej jest dość popularne w Drodze Mlecznej, to jest ono widoczne przez relatywnie krótki czas kilkudziesięciu tysięcy lat. Fakt ten powoduje, że tak naprawdę nie mamy zbyt wielu okazji, aby dobrze zbadać ten proces, a liczba wybuchów, jakie poznaliśmy, jest niewielka.

Wielkie wybuchy w przeszłości

Już od czasów starożytnych opisywano różne zjawiska widziane na nieboskłonie, które z dzisiejszej perspektywy badań naukowych możemy rozpoznawać jako prawdopodobne supernowe. Jedna z teorii astronomicznych dowodzi nawet, że słynna Gwiazda Betlejemska, która poprowadziła Mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, to w rzeczywistości właśnie eksplodująca gwiazda.

Supernowa 1054

Jedną z bardziej znanych eksplozji gwiazd odnotowanych w czasach średniowiecznych jest słynna Supernowa 1054, która była widziana w krajach wschodu, w Chinach i krajach arabskich. Jasność wybuchu gwiazdy przekraczała czterokrotnie jasność Wenus i była widziana przez kilkadziesiąt dni w środku słonecznego dnia! Nocą rozbłysk pojawiał się na niebie przez blisko 2 lata, a jego efektem pozostaje do dzisiaj widoczna Mgławica Kraba oraz rotująca gwiazda neutronowa, tzw. pulsar.

Eksplozja zanotowana przez Keplera

Supernowa z 1604 roku została zaobserwowana i opisana przez astronoma z Niemiec, Johannesa Keplera. Co ciekawe, również była widoczna gołym okiem. To ostatnia oglądana przez ludzi eksplozja w Drodze Mlecznej. Kepler do swoich obserwacji podszedł bardzo rzetelnie i dzięki sporządzonym notatkom, naukowcom w naszych czasach udało się ustalić, jakiego rodzaju była to eksplozja. Supernowa z gwiazdozbioru Wężownika jest typu Ia, czyli pochodzi z układu podwójnego, w którym jeden biały karzeł, żerując na innej gwieździe, rósł do momentu przekroczenia tzw. granicy Chandrasekhara, co doprowadziło do zapłonu i jego eksplozji.

Supernowa 1987A – SN 1987A

Supernowe są najczęściej oznaczane literami SN (od słowa Supernowa) oraz rokiem ich zaobserwowania. Pod koniec lat 80. udało się zaobserwować ogromną eksplozję w Wielkim Obłoku Magellana. Jej siła była tak potężna, że gwiazdę widziano  gołym okiem, co nie zdarzyło się od czasów opisywanej już supernowej z 1604 roku. Dane na temat supernowej 1987A zbierał kosmiczny teleskop Hubble'a, a efektem były między innymi zdjęcia tego regionu przestrzeni kosmicznej. Wykonane przez teleskop fotografie umieszczono na portalu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Typy supernowych

Chociaż wszystkie eksplozje gwiazd wydają się odległymi i tajemniczymi zjawiskami, dzięki obecnym przyrządom pomiarowym jesteśmy w stanie rozróżnić pewne charakterystyczne cechy każdego wybuchu. Poniżej klasyfikacja supernowych.

● Typ Ia

Supernowa tego typu następuje najczęściej w układzie podwójnym dwóch gwiazd, gdzie jeden biały karzeł absorbuje energię z drugiej bardziej masywnej gwiazdy. Efektem pochłaniania towarzysza jest przekroczenie tzw. granicy Chandrasekhara (1,44 masy Słońca), co wywołuje eksplozję.

● Typ Ib i Ic

To wybuchy gwiazd, których masa przekracza około dziewięciokrotność masy Słońca. Tego rodzaju eksplozje różnią się zasadniczo od typu II tym, że w ich widmach nie widać żadnych linii wodoru.

● Typ II

Eksplodujące gwiazdy typu drugiego, tak jak już wspominaliśmy różnią się od typu Ib i Ic obecnością linii wodoru w widmach. Efektem supernowej dla tak wielkich obiektów może być powstająca gwiazda neutronowa bądź też czarna dziura.

Czy będziemy świadkami wybuchu supernowej?

Wielu pasjonatów astronomii żyje nadzieją, że jako pokolenie będziemy świadkami wyjątkowego spektaklu, jakim jest eksplozja gwiazdy, najlepiej położonej całkiem blisko naszego układu słonecznego. To, czy i kiedy wybuchnie Betelgeza, jest przedmiotem badań wielu naukowców z całego świata. 

W ostatnich latach głośno się zrobiło o omawianej gwieździe, ponieważ podczas obserwacji zanotowano znaczny spadek jej jasności, co miało sugerować, że to, kiedy wybuchnie Betelgeza, jest kwestią dni lub tygodni. Okazało się, że czasowe przyciemnienie jasności gwiazdy było spowodowane wyrzuceniem potężnej ilości pyłu, który spowodował obniżenie widoczności. Mimo tego gwiazda jest najlepszą kandydatką na supernową w najbliższych latach. Obserwacje wykazały, że znalazła się ona w ostatniej fazie swojego istnienia i rozpoczęła etap spalania helu w jądrze.

W takim razie, kiedy wybuchnie Betelgeza? Niestety, choć jej los jest przypieczętowany, to w skali ludzkiego życia Betelgeza może przeżyć jeszcze wiele ludzkich pokoleń, a naukowcy dają jej nawet 100 000 lat na dalsze funkcjonowanie w kosmosie.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Z wyjątkiem niektórych nocy mrozu prawie w ogóle nie będzie. Co przyniesie końcówka stycznia oraz początek lutego? Czy widać powrót zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy środkowej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych przygotowują się na atak zimy. Ostrzeżenia przed burzami śnieżnymi i siarczystym mrozem obejmują tereny zamieszkane przez 70 milionów osób. Miejscami spodziewane są opady śniegu do 90 centymetrów, a temperatura odczuwalna lokalnie spadnie poniżej -40 stopni.

Odczują prawie -50 stopni, spadnie niemal metr śniegu. Trwają ostatnie przygotowania

Odczują prawie -50 stopni, spadnie niemal metr śniegu. Trwają ostatnie przygotowania

Źródło:
PAP, NWS

Gęsta mgła utrudniała pracę lotnisku Kraków-Balice. Przedstawiciele portu lotniczego poprosili o śledzenie śledzenie komunikatów linii lotniczych oraz komunikatów na lotnisku. Mglista aura lokalnie może utrzymywać się jeszcze przez wiele godzin.

Gęsta mgła na lotnisku Kraków-Balice. "Prosimy o sprawdzenie statusu lotu"

Gęsta mgła na lotnisku Kraków-Balice. "Prosimy o sprawdzenie statusu lotu"

Źródło:
Lotnisko Kraków, IMGW, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W poniedziałek w sporej części kraju wciąż występują gęste mgły, lokalnie ograniczające widzialność poniżej 200 metrów. Trudne warunki utrzymają się przez cały poranek.

Mgły snują się w 12 województwach. IMGW ostrzega

Mgły snują się w 12 województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W poniedziałkowy poranek w wielu regionach kraju pojawią się zamglenia i mgły ograniczające widzialność. Nie zabraknie też miejsc, gdzie zaświeci słońce. Termometry pokażą maksymalnie 9 stopni.

Nawet 9 stopni w poniedziałek. Pogoda na dziś

Nawet 9 stopni w poniedziałek. Pogoda na dziś

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Stambule suczka przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej wyziębione, umierające szczenię. Całe zdarzenie można teraz zobaczyć na nagraniu uchwyconym przez kamery monitoringu.

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Źródło:
ENEX, bianet.org

W stolicy Alaski silny wiatr zdmuchnął dach z domu i rzucił nim o sąsiedni budynek. Moment ten widać na nagraniu z monitoringu. Fragmenty blachy spowodowały niemałe zniszczenia.

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Źródło:
alaskasnewssource.com

Położony na górze Ibu stratowulkan wciąż niepokoi mieszkańców indonezyjskiej wyspy Halmahera. W samą niedzielę doszło do kilkunastu erupcji, a z krateru wydobyła się gęsta chmura popiołu.

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Źródło:
AFP

W niedzielę 19 stycznia obchodzony był Światowy Dzień Śniegu. W Polsce próżno białego puchu szukać - leży on głównie w rejonie górskim, najwięcej w Dolinie Pięciu Stawów. Są też takie miejsca, jak Przemyśl, gdzie zakwitły stokrotki i inne kwiaty.

Światowy Dzień Śniegu. Tak wyglądał w Polsce

Światowy Dzień Śniegu. Tak wyglądał w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, FIS

W ostatnim czasie w wodach Wielkiej Brytanii, od archipelagu Scilly aż po wschodnie wybrzeża, co najbardziej zaskakuje naukowców, obserwowana jest coraz większa obecność humbaków. Według ekspertów to może być pozytywny sygnał odbudowującej się populacji tych wielorybów, ale także świadczyć o negatywnym wpływie klimatu na ich zachowania.

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W sobotę doszło do zawalenia się wyciągu narciarskiego w hiszpańskim ośrodku Astun w regionie Aragonia. 10 osób zostało rannych - podał dziennik El Pais. Akcja ratunkowa została zakończona.

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, elpais.com

Niedziela, podobnie jak pierwszy dzień weekendu, przyniesie najwięcej słońca w południowych regionach kraju. Na północy niebo nadal szczelnie będą przykrywać chmury. Termometry pokażą nawet 6 stopni Celsjusza.

Sporo chmur na niebie, lokalnie możliwe są opady mżawki

Sporo chmur na niebie, lokalnie możliwe są opady mżawki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Hiszpańsko-australijski zespół naukowców opracował nowatorską metodę rozkładu plastikowych śmieci. W jednym z jej głównych etapów odpady są trawione przez larwy owadów i przekształcane w cenne produkty. Jak przekonują badacze, ten pomysł nie tylko rozwiązuje problem śmieci, ale jednocześnie przyczynia się do poprawy jakości gleby.

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli u wybrzeży Wietnamu nowy gatunek skorupiaka. Nazwano go Bathynomus vaderi, na cześć Dartha Vadera z filmu "Gwiezdne wojny". Osobniki te osiągają długość 32,5 centymetra i ważą ponad kilogram.

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Źródło:
CNN, zookeys.pensoft.net

Niebezpiecznie niska temperatura zagraża ponad 120 milionom Amerykanów. Fala arktycznego mrozu rozleje się w weekend i w przyszłym tygodniu po niemal całych Stanach Zjednoczonych. Temperatura odczuwalna może wynieść nawet -45 stopni Celsjusza. Według meteorologów AccuWeather poniedziałkowe zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta może być najzimniejszą taką uroczystością od 40 lat.

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. W USA "będzie zimniej niż na Grenlandii"

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. W USA "będzie zimniej niż na Grenlandii"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, The Guardian, phys.org, tvnmeteo.pl

Dziesiątki tysięcy ludzi w australijskim stanie Nowa Południowa Walia zostało w sobotę pozbawionych prądu po wichurach. To kolejne gwałtowne burze w tym tygodniu. Jest jedna ofiara śmiertelna.

Jedna osoba zginęła, wiele domów bez prądu

Jedna osoba zginęła, wiele domów bez prądu

Źródło:
Reuters, The Guardian

Widok rekina u wybrzeży Florydy to nic niezwykłego, ale zobaczenie go w wodach śródlądowych tego stanu może już zaskakiwać. Taki drapieżnik pojawił się w niewielkim jeziorze w pobliżu Miami i wzbudził niepokój mieszkańców oraz turystów.

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Źródło:
wsvn.com, fox35orlando.com, tvnmeteo.pl

Australopitek, wymarły ssak naczelny z podrodziny Homininae, który żył około 3,5 miliona lat temu w południowej Afryce, jadł znikome ilości mięsa lub wcale - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of the Witwatersrand w RPA i Towarzystwa Maksa Plancka w Niemczech.

Nasi prehistoryczni przodkowie mogli być wegetarianami

Nasi prehistoryczni przodkowie mogli być wegetarianami

Źródło:
sciencedaily.com, PAP

Kobieta pracująca na kurzej fermie w angielskim Devon znalazła jajo o rzadkim kulistym kształcie. Niezwykły okaz ma trafić na aukcję charytatywną.

Znalazła okrągłe jajko. "Jedno na miliard"

Znalazła okrągłe jajko. "Jedno na miliard"

Źródło:
BBC, The Guardian

Na stadionie PGE Narodowym trwa wystawa Ikon Motoryzacji. Można na niej zobaczyć między innymi bolid Michaela Schumachera Benetton B194. Poza tym jest też kultowy Opel Vectra z filmu "Poranek kojota".

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Centrum Kosmiczne Andoya, które leży na północy Norwegii, stanie się platformą startową dla amerykańskich rakiet i satelitów. Przewiduje to zawarta w nocy z czwartku na piątek umowa między Oslo a Waszyngtonem.

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Źródło:
PAP

Burze z ulewnymi opadami deszczu przetoczyły się przez włoską Sycylię. W prowincji Katania strażacy mieli pełne ręce roboty. Uratowali między innymi uwięzionego w samochodzie mężczyznę.

Ulewy na Sycylii. Mężczyzna utknął w samochodzie otoczonym przez wodę

Ulewy na Sycylii. Mężczyzna utknął w samochodzie otoczonym przez wodę

Źródło:
ENEX, rainews.it

Mieszkaniec miejscowości Altadena w hrabstwie Los Angeles opublikował w sieci nagranie, na którym pokazał swój dom pośród ruin innych spalonych budynków. - Każdy dom na mojej ulicy spłonął, z wyjątkiem mojego - mówi wyraźnie poruszony mężczyzna.

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Źródło:
Fox News, ABC News, CB News, PAP

Kot o imieniu Archie, nazywany przez media z uwagi na wygląd "kotem wampirem", poszukuje domu. Jak zapewniają pracownicy schroniska, gdzie obecnie mieszka, "nie przepada za krwią", jest za to towarzyski, choć wymaga też uwagi.

"Kot wampir" poszukuje domu. "Potrafi być porywczy"

"Kot wampir" poszukuje domu. "Potrafi być porywczy"

Źródło:
BBC

Rakieta Starship firmy SpaceX rozpadła się po starcie, a jej szczątki w spektakularny sposób spadły na Ziemię lub spłonęły w atmosferze, co udało się zarejestrować na nagraniach. Największa rakieta w historii ludzkości wzbiła się w niebo późnym wieczorem w czwartek w Polsce, ale po około minucie centrum dowodzenia straciło z nią kontakt.

Megarakieta rozpadła się w powietrzu. Nagrania

Megarakieta rozpadła się w powietrzu. Nagrania

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Starship, największa rakieta w historii ludzkości, straciła łączność z centrum dowodzenia i rozpadła się w powietrzu w czwartek podczas swojego siódmego lotu testowego. Jak przekazał właściciel firmy SpaceX Elon Musk, eksplozja była związana prawdopodobnie z wyciekiem paliwa. Po raz drugi udało się jednak lądowanie pierwszego członu rakiety nośnej Super Heavy, który został przechwycony przez mechaniczne ramiona.

Starship eksplodował. Musk o możliwej przyczynie

Starship eksplodował. Musk o możliwej przyczynie

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Archeolodzy odkryli na terenie Pompejów okazałą łaźnię. Eksperci sugerują, że to prawdopodobnie największy kompleks kąpielowy w prywatnym domu na terenie tego starożytnego miasta zniszczonego przez erupcję Wezuwiusza. Jak zauważają, odkrycie rzuca nowe światło na mroczną stronę starożytnych Rzymian.

Dwa szkielety i odkrycie, które "zdarza się raz na sto lat"

Dwa szkielety i odkrycie, które "zdarza się raz na sto lat"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Kilka osób zginęło, a nawet tysiące domów na północy Mozambiku zostało zniszczonych po przejściu cyklonu Dikeledi. Żywioł dotknął też między innymi spustoszoną miesiąc temu Majottę na Oceanie Indyjskim.

Nie podnieśli się po ostatnim cyklonie, przyszedł kolejny. Zabici, wiele domów zniszczonych

Nie podnieśli się po ostatnim cyklonie, przyszedł kolejny. Zabici, wiele domów zniszczonych

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Dokarmianie wiewiórek orzeszkami ziemnymi, o wiele bardziej miękkimi niż naturalny pokarm tych gryzoni, powoduje zmianę w budowie ich czaszek - informują brytyjscy naukowcy, którzy zbadali wybraną populację tych zwierząt. Jak zaznaczają, to może wpływać na ewentualny sukces związany z ich przetrwaniem.

Dokarmiacie tym wiewiórki? Możecie im zaszkodzić

Dokarmiacie tym wiewiórki? Możecie im zaszkodzić

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl