Supernowa. Co się dzieje z gwiazdą po wybuchu?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Jak wygląda supernowa
Jak wygląda supernowaNASA Goddard
wideo 2/4
Jak wygląda supernowaNASA Goddard

Efektowny festiwal supernowej to jedno z najbardziej niesamowitych zjawisk kosmicznych, z jakimi naukowcy mogą mieć do czynienia. Eksplozja gwiazdy to zarówno wielka katastrofa dla danego układu słonecznego i planet w jego obrębie, jak i wielka szansa dla innych, jeszcze nieistniejących obiektów, do narodzenia się. W artykule wyjaśniamy, czym jest supernowa i co się dzieje z gwiazdą po wybuchu, a także odpowiadamy na pytania, co to jest i kiedy wybuchnie Betelgeza. Opisujemy również wybuchy słynnych supernowych. 

Supernowa to, najogólniej mówiąc, znajdujący się w kosmosie obiekt, którego jasność w krótkim czasie bardzo wzrasta, a następnie przygasa.Uściślając, supernową stanowi dowolna klasa gwałtownie wybuchających gwiazd, których jasność po erupcji nagle zwiększa się miliony razy w stosunku do normalnego poziomu.Supernowa to gwiazda zmienna, wybuchowa, której jasność w ciągu kilku dni zwiększa się o ok. 17–20 wielkości gwiazdowych: od kilkuset tysięcy do kilku milionów razy.

Chociaż według prowadzonych badań zjawisko supernowej jest dość popularne w Drodze Mlecznej, to jest ono widoczne przez relatywnie krótki czas kilkudziesięciu tysięcy lat. Fakt ten powoduje, że tak naprawdę nie mamy zbyt wielu okazji, aby dobrze zbadać ten proces, a liczba wybuchów, jakie poznaliśmy, jest niewielka.

Wielkie wybuchy w przeszłości

Już od czasów starożytnych opisywano różne zjawiska widziane na nieboskłonie, które z dzisiejszej perspektywy badań naukowych możemy rozpoznawać jako prawdopodobne supernowe. Jedna z teorii astronomicznych dowodzi nawet, że słynna Gwiazda Betlejemska, która poprowadziła Mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, to w rzeczywistości właśnie eksplodująca gwiazda.

Supernowa 1054

Jedną z bardziej znanych eksplozji gwiazd odnotowanych w czasach średniowiecznych jest słynna Supernowa 1054, która była widziana w krajach wschodu, w Chinach i krajach arabskich. Jasność wybuchu gwiazdy przekraczała czterokrotnie jasność Wenus i była widziana przez kilkadziesiąt dni w środku słonecznego dnia! Nocą rozbłysk pojawiał się na niebie przez blisko 2 lata, a jego efektem pozostaje do dzisiaj widoczna Mgławica Kraba oraz rotująca gwiazda neutronowa, tzw. pulsar.

Eksplozja zanotowana przez Keplera

Supernowa z 1604 roku została zaobserwowana i opisana przez astronoma z Niemiec, Johannesa Keplera. Co ciekawe, również była widoczna gołym okiem. To ostatnia oglądana przez ludzi eksplozja w Drodze Mlecznej. Kepler do swoich obserwacji podszedł bardzo rzetelnie i dzięki sporządzonym notatkom, naukowcom w naszych czasach udało się ustalić, jakiego rodzaju była to eksplozja. Supernowa z gwiazdozbioru Wężownika jest typu Ia, czyli pochodzi z układu podwójnego, w którym jeden biały karzeł, żerując na innej gwieździe, rósł do momentu przekroczenia tzw. granicy Chandrasekhara, co doprowadziło do zapłonu i jego eksplozji.

Supernowa 1987A – SN 1987A

Supernowe są najczęściej oznaczane literami SN (od słowa Supernowa) oraz rokiem ich zaobserwowania. Pod koniec lat 80. udało się zaobserwować ogromną eksplozję w Wielkim Obłoku Magellana. Jej siła była tak potężna, że gwiazdę widziano  gołym okiem, co nie zdarzyło się od czasów opisywanej już supernowej z 1604 roku. Dane na temat supernowej 1987A zbierał kosmiczny teleskop Hubble'a, a efektem były między innymi zdjęcia tego regionu przestrzeni kosmicznej. Wykonane przez teleskop fotografie umieszczono na portalu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Typy supernowych

Chociaż wszystkie eksplozje gwiazd wydają się odległymi i tajemniczymi zjawiskami, dzięki obecnym przyrządom pomiarowym jesteśmy w stanie rozróżnić pewne charakterystyczne cechy każdego wybuchu. Poniżej klasyfikacja supernowych.

● Typ Ia

Supernowa tego typu następuje najczęściej w układzie podwójnym dwóch gwiazd, gdzie jeden biały karzeł absorbuje energię z drugiej bardziej masywnej gwiazdy. Efektem pochłaniania towarzysza jest przekroczenie tzw. granicy Chandrasekhara (1,44 masy Słońca), co wywołuje eksplozję.

● Typ Ib i Ic

To wybuchy gwiazd, których masa przekracza około dziewięciokrotność masy Słońca. Tego rodzaju eksplozje różnią się zasadniczo od typu II tym, że w ich widmach nie widać żadnych linii wodoru.

● Typ II

Eksplodujące gwiazdy typu drugiego, tak jak już wspominaliśmy różnią się od typu Ib i Ic obecnością linii wodoru w widmach. Efektem supernowej dla tak wielkich obiektów może być powstająca gwiazda neutronowa bądź też czarna dziura.

Czy będziemy świadkami wybuchu supernowej?

Wielu pasjonatów astronomii żyje nadzieją, że jako pokolenie będziemy świadkami wyjątkowego spektaklu, jakim jest eksplozja gwiazdy, najlepiej położonej całkiem blisko naszego układu słonecznego. To, czy i kiedy wybuchnie Betelgeza, jest przedmiotem badań wielu naukowców z całego świata. 

W ostatnich latach głośno się zrobiło o omawianej gwieździe, ponieważ podczas obserwacji zanotowano znaczny spadek jej jasności, co miało sugerować, że to, kiedy wybuchnie Betelgeza, jest kwestią dni lub tygodni. Okazało się, że czasowe przyciemnienie jasności gwiazdy było spowodowane wyrzuceniem potężnej ilości pyłu, który spowodował obniżenie widoczności. Mimo tego gwiazda jest najlepszą kandydatką na supernową w najbliższych latach. Obserwacje wykazały, że znalazła się ona w ostatniej fazie swojego istnienia i rozpoczęła etap spalania helu w jądrze.

W takim razie, kiedy wybuchnie Betelgeza? Niestety, choć jej los jest przypieczętowany, to w skali ludzkiego życia Betelgeza może przeżyć jeszcze wiele ludzkich pokoleń, a naukowcy dają jej nawet 100 000 lat na dalsze funkcjonowanie w kosmosie.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed opadami śniegu. Z komunikatu wynika, że miejscami może spaść go do 10 centymetrów. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Sypnie śniegiem. W mocy żółte alarmy IMGW

Sypnie śniegiem. W mocy żółte alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Mjanmę (Birmę), przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

Pogoda na dziś - poniedziałek, 31.03. W wielu regionach na niebie pojawią się chmury. Lokalnie spadnie z nich deszcz. Na termometrach zobaczymy od 9 do 14 stopni Celsjusza, aura nie będzie sprzyjać naszemu samopoczuciu.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 31.03. Początek tygodnia pod znakiem słabych opadów

Pogoda na dziś - poniedziałek, 31.03. Początek tygodnia pod znakiem słabych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilka godzin akcji gaśniczej pozwoliło na opanowanie pożaru trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji brało udział ponad 100 strażaków, a ogień objął obszar o łącznej powierzchni prawie 90 hektarów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Kontakt24

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters

Jakiej pogody możemy się spodziewać w pierwszej połowie kwietnia? W prognozach widać potężną zatokę chłodu, która może stanowić zagrożenie dla Polski. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza w modelach, co przyniesie nowy miesiąc i jak zapowiada się Wielkanoc.

Mapy "już dawno nie były tak niebieskie. Coś czai się od północy i wschodu"

Mapy "już dawno nie były tak niebieskie. Coś czai się od północy i wschodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 18 osób zginęło, a 32 zostały ranne w Tajlandii w wyniku silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Mjanmie (Birmie) - poinformowały w niedzielę władze Bangkoku. 83 osoby nadal uważa się za zaginione.

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

Źródło:
PAP, bangkokpost.com

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zlokalizował niespodziewane promieniowanie wodoru, które pochodzi z odległej galaktyki. Odkrycie to ma znaczenie dla zrozumienia tworzenia się wczesnego Wszechświata.

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Źródło:
PAP, ESA

W nocy z 29 na 30 marca przesunęliśmy wskazówki zegarków z godziny 2.00 na 3.00. Dla wielu z nas przestawienie się na "nowy" czas może być męczącym procesem. Nawet godzinne zaburzenie rytmu dobowego może wywoływać pogorszone samopoczucie, senność, rozdrażnienie czy osłabienie koncentracji.

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu wywołały powodzie w Bośni i Hercegowinie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Prijedor i jego okolicach, gdzie pod wodą znalazły się całe osiedla. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy, a mieszkańcy i władze z niepokojem obserwują rosnący stan wody na przepływającej przez nie rzece.

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Źródło:
Reuters, N1, Grad Prijedor

Czy chmury powinny trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Według francuskiego pisarza Mathieu Simoneta, jak najbardziej. Mają one bowiem na tyle znaczący wpływ na naszą codzienność, że powinny posiadać międzynarodowy status prawny. 29 marca we Francji obchodzony jest dzień chmur.

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Źródło:
PAP, LaCroix

Zawieja w stanie Nebraska całkowicie przysypała samochód z kierowcą w środku. Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna ze względu na brak widzialności. Gdyby nie odrobina szczęścia, strażacy mogliby przegapić wyłaniającą się ze śniegu rękę kierowcy.

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Źródło:
CNN, First Alert 6

Dziś w całej Polsce mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zdjęcia przedstawiające to niezwykłe zjawisko otrzymaliśmy na Kontakt24.

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

W wyniku piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło środkową Birmę (Mjanmę), zawalił się budynek w mieście Mandalaj. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Źródło:
Reuters

Trwające od środy ulewne deszcze doprowadziły do powstania powodzi w Teksasie. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej trzy osoby. W pobliżu granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem przeprowadzono dziesiątki akcji ratunkowych.

"Poruszaliśmy się łodziami po wodzie sięgającej pasa"

"Poruszaliśmy się łodziami po wodzie sięgającej pasa"

Źródło:
PAP, ABC News

Co najmniej 28 osób zginęło w pożarach, które od tygodnia szaleją w Korei Południowej. Walkę strażaków z żywiołem, który pochłonął około 48 tysięcy hektarów lasów, wspomogły nocne opady deszczu. Płomienie pochłonęły wiele historycznych obiektów, bezcennych dla dziedzictwa kulturowego kraju.

Dymiące ruiny zamiast zabytków. Niektóre miały ponad tysiąc lat

Dymiące ruiny zamiast zabytków. Niektóre miały ponad tysiąc lat

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, Korea Herald

Dlaczego piątkowe trzęsienie ziemi w Birmie było aż tak niszczycielskie? Jak wyjaśnił sejsmolog Grzegorz Lizurek z Instytutu Geofizyki PAN, wynika to z charakterystyki geologicznej regionu. W skorupie ziemskiej występują tam olbrzymie naprężenia, mogące gwałtownie uwolnić zgromadzoną energię.

Trzęsienie ziemi w Birmie. Dlaczego było tak niszczycielskie?

Trzęsienie ziemi w Birmie. Dlaczego było tak niszczycielskie?

Źródło:
PAP, CNN

Silne trzęsienie ziemi odnotowano w piątek w środkowej części Birmy. Wstrząsy odczuwalne były między innymi w stolicy Tajlandii. Do redakcji Kontaktu24 napisał pan Hubert, który przebywa w Bangkoku. Udało mu się uchwycić na nagraniu moment, na którym widać wodę wylewającą się z basenu na dachu wieżowca. O tym, co działo się w mieście, opowiedzieli także pani Magdalena i pan Artur.

"Zauważyłam, że ściany zaczynają pękać". Relacje Polaków

"Zauważyłam, że ściany zaczynają pękać". Relacje Polaków

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na nasze zdrowie. - Stanowi jedno z największych zagrożeń naszych czasów - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

"Jedno z największych zagrożeń naszych czasów"

"Jedno z największych zagrożeń naszych czasów"

Źródło:
PAP, WHO

Rosja może zapewnić dostarczenie małej elektrowni jądrowej, która miałaby zostać użyta podczas planowanej przez Elona Muska misji na Marsa - przekazał w czwartek Kirył Dmitriew, wysłannik prezydenta Rosji ds. współpracy międzynarodowej.

Wysłannik Putina ma propozycję dla Muska. "Mamy pewne technologie nuklearne"

Wysłannik Putina ma propozycję dla Muska. "Mamy pewne technologie nuklearne"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Dzięki wykorzystaniu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) udało się uwiecznić zorzę na Neptunie na zdjęciu. To pierwszy raz, kiedy uchwycono to zjawisko na tej planecie. Wcześniej zaobserwowano je na innych gazowych olbrzymach Układu Słonecznego.

Takie zjawisko na Neptunie udało się uchwycić pierwszy raz

Takie zjawisko na Neptunie udało się uchwycić pierwszy raz

Źródło:
NASA, livescience.com

T Coronae Borealis w każdej chwili może wybuchnąć. W układzie gwiezdnym cyklicznie zachodzą procesy, które powodują doskonale widoczną z Ziemi eksplozję termonuklearną. Kiedy będziemy mogli podziwiać to rzadkie zjawisko?

Wybuch gwiazdy będzie widoczny z Ziemi. Kiedy do niego dojdzie?

Wybuch gwiazdy będzie widoczny z Ziemi. Kiedy do niego dojdzie?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl