Supernowa. Co się dzieje z gwiazdą po wybuchu?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Jak wygląda supernowa
Jak wygląda supernowaNASA Goddard
wideo 2/4
Jak wygląda supernowaNASA Goddard

Efektowny festiwal supernowej to jedno z najbardziej niesamowitych zjawisk kosmicznych, z jakimi naukowcy mogą mieć do czynienia. Eksplozja gwiazdy to zarówno wielka katastrofa dla danego układu słonecznego i planet w jego obrębie, jak i wielka szansa dla innych, jeszcze nieistniejących obiektów, do narodzenia się. W artykule wyjaśniamy, czym jest supernowa i co się dzieje z gwiazdą po wybuchu, a także odpowiadamy na pytania, co to jest i kiedy wybuchnie Betelgeza. Opisujemy również wybuchy słynnych supernowych. 

Supernowa to, najogólniej mówiąc, znajdujący się w kosmosie obiekt, którego jasność w krótkim czasie bardzo wzrasta, a następnie przygasa.Uściślając, supernową stanowi dowolna klasa gwałtownie wybuchających gwiazd, których jasność po erupcji nagle zwiększa się miliony razy w stosunku do normalnego poziomu.Supernowa to gwiazda zmienna, wybuchowa, której jasność w ciągu kilku dni zwiększa się o ok. 17–20 wielkości gwiazdowych: od kilkuset tysięcy do kilku milionów razy.

Chociaż według prowadzonych badań zjawisko supernowej jest dość popularne w Drodze Mlecznej, to jest ono widoczne przez relatywnie krótki czas kilkudziesięciu tysięcy lat. Fakt ten powoduje, że tak naprawdę nie mamy zbyt wielu okazji, aby dobrze zbadać ten proces, a liczba wybuchów, jakie poznaliśmy, jest niewielka.

Wielkie wybuchy w przeszłości

Już od czasów starożytnych opisywano różne zjawiska widziane na nieboskłonie, które z dzisiejszej perspektywy badań naukowych możemy rozpoznawać jako prawdopodobne supernowe. Jedna z teorii astronomicznych dowodzi nawet, że słynna Gwiazda Betlejemska, która poprowadziła Mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, to w rzeczywistości właśnie eksplodująca gwiazda.

Supernowa 1054

Jedną z bardziej znanych eksplozji gwiazd odnotowanych w czasach średniowiecznych jest słynna Supernowa 1054, która była widziana w krajach wschodu, w Chinach i krajach arabskich. Jasność wybuchu gwiazdy przekraczała czterokrotnie jasność Wenus i była widziana przez kilkadziesiąt dni w środku słonecznego dnia! Nocą rozbłysk pojawiał się na niebie przez blisko 2 lata, a jego efektem pozostaje do dzisiaj widoczna Mgławica Kraba oraz rotująca gwiazda neutronowa, tzw. pulsar.

Eksplozja zanotowana przez Keplera

Supernowa z 1604 roku została zaobserwowana i opisana przez astronoma z Niemiec, Johannesa Keplera. Co ciekawe, również była widoczna gołym okiem. To ostatnia oglądana przez ludzi eksplozja w Drodze Mlecznej. Kepler do swoich obserwacji podszedł bardzo rzetelnie i dzięki sporządzonym notatkom, naukowcom w naszych czasach udało się ustalić, jakiego rodzaju była to eksplozja. Supernowa z gwiazdozbioru Wężownika jest typu Ia, czyli pochodzi z układu podwójnego, w którym jeden biały karzeł, żerując na innej gwieździe, rósł do momentu przekroczenia tzw. granicy Chandrasekhara, co doprowadziło do zapłonu i jego eksplozji.

Supernowa 1987A – SN 1987A

Supernowe są najczęściej oznaczane literami SN (od słowa Supernowa) oraz rokiem ich zaobserwowania. Pod koniec lat 80. udało się zaobserwować ogromną eksplozję w Wielkim Obłoku Magellana. Jej siła była tak potężna, że gwiazdę widziano  gołym okiem, co nie zdarzyło się od czasów opisywanej już supernowej z 1604 roku. Dane na temat supernowej 1987A zbierał kosmiczny teleskop Hubble'a, a efektem były między innymi zdjęcia tego regionu przestrzeni kosmicznej. Wykonane przez teleskop fotografie umieszczono na portalu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Typy supernowych

Chociaż wszystkie eksplozje gwiazd wydają się odległymi i tajemniczymi zjawiskami, dzięki obecnym przyrządom pomiarowym jesteśmy w stanie rozróżnić pewne charakterystyczne cechy każdego wybuchu. Poniżej klasyfikacja supernowych.

● Typ Ia

Supernowa tego typu następuje najczęściej w układzie podwójnym dwóch gwiazd, gdzie jeden biały karzeł absorbuje energię z drugiej bardziej masywnej gwiazdy. Efektem pochłaniania towarzysza jest przekroczenie tzw. granicy Chandrasekhara (1,44 masy Słońca), co wywołuje eksplozję.

● Typ Ib i Ic

To wybuchy gwiazd, których masa przekracza około dziewięciokrotność masy Słońca. Tego rodzaju eksplozje różnią się zasadniczo od typu II tym, że w ich widmach nie widać żadnych linii wodoru.

● Typ II

Eksplodujące gwiazdy typu drugiego, tak jak już wspominaliśmy różnią się od typu Ib i Ic obecnością linii wodoru w widmach. Efektem supernowej dla tak wielkich obiektów może być powstająca gwiazda neutronowa bądź też czarna dziura.

Czy będziemy świadkami wybuchu supernowej?

Wielu pasjonatów astronomii żyje nadzieją, że jako pokolenie będziemy świadkami wyjątkowego spektaklu, jakim jest eksplozja gwiazdy, najlepiej położonej całkiem blisko naszego układu słonecznego. To, czy i kiedy wybuchnie Betelgeza, jest przedmiotem badań wielu naukowców z całego świata. 

W ostatnich latach głośno się zrobiło o omawianej gwieździe, ponieważ podczas obserwacji zanotowano znaczny spadek jej jasności, co miało sugerować, że to, kiedy wybuchnie Betelgeza, jest kwestią dni lub tygodni. Okazało się, że czasowe przyciemnienie jasności gwiazdy było spowodowane wyrzuceniem potężnej ilości pyłu, który spowodował obniżenie widoczności. Mimo tego gwiazda jest najlepszą kandydatką na supernową w najbliższych latach. Obserwacje wykazały, że znalazła się ona w ostatniej fazie swojego istnienia i rozpoczęła etap spalania helu w jądrze.

W takim razie, kiedy wybuchnie Betelgeza? Niestety, choć jej los jest przypieczętowany, to w skali ludzkiego życia Betelgeza może przeżyć jeszcze wiele ludzkich pokoleń, a naukowcy dają jej nawet 100 000 lat na dalsze funkcjonowanie w kosmosie.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. Sytuacja baryczna nad Europą jest dynamiczna, co wpływa także na prognozy pogody na najbliższe dni. Czy najnowsze wyliczenia zwiastują nam białe święta?

Weekend będzie jesienny, a co z Bożym Narodzeniem? Najnowsza prognoza na święta

Weekend będzie jesienny, a co z Bożym Narodzeniem? Najnowsza prognoza na święta

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed oblodzonymi nawierzchniami. Alarmy wydane zostały w pięciu województwach. Sprawdź, gdzie aura będzie niebezpieczna.

Ostrzeżenia IMGW. Noc z niebezpiecznymi zjawiskami

Ostrzeżenia IMGW. Noc z niebezpiecznymi zjawiskami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 21.12. Przed nami na ogół pochmurna noc, ale padać może zaledwie symbolicznie. W niekórych regionach na termometrach zobaczymy ujemne wartości. W dzień temperatura wyniesie od 2 do 6 stopni Celsjusza. Niebo pozostanie zachmurzone, jedynie miejscami pojawią się rozpogodzenia.

Pogoda na jutro - sobota 21.12. Nocą miejscami chwyci mróz

Pogoda na jutro - sobota 21.12. Nocą miejscami chwyci mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

- Działa tylko kilka bankomatów i czynny jest jeden supermarket z ograniczoną liczbą wpuszczanych osób. Nowa Zelandia i Australia ewakuują swoich obywateli samolotami wojskowymi - powiedział pan Dariusz, który przebywa w Vanuatu na Oceanie Spokojnym, gdzie doszło do silnego trzęsienia ziemi.

"Działa tylko kilka bankomatów i czynny jest jeden supermarket"

"Działa tylko kilka bankomatów i czynny jest jeden supermarket"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, MSZ

Od czwartku na północy Hiszpanii bardzo silnie wieje. Na samym wybrzeżu odnotowano porywy przekraczające 100 kilometrów na godzinę.

Wichury w Hiszpanii. Fale mogą sięgać sześciu metrów

Wichury w Hiszpanii. Fale mogą sięgać sześciu metrów

Źródło:
ENEX, eldiarioalerta.com, wetteronline.de

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

W sobotę 21 grudnia Słońce przekroczy punkt przesilenia zimowego, rozpoczynając astronomiczną zimę. Dzień później zacznie się kalendarzowa zima. Ta pora roku to okazja do zobaczenia na niebie, względnie wczesnym wieczorem, ciekawych obiektów astronomicznych.

Przed nami najkrótszy dzień w roku

Przed nami najkrótszy dzień w roku

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels

Do 16 wzrosła liczba ofiar potężnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło we wtorek Vanuatu na Oceanie Spokojnym. Na miejscu katastrofy nadal trwa akcja poszukiwawcza, ale z każdą godziną maleją szanse na odnalezienie ocalałych. Nad pogrążonym w chaosie krajem unosi się kolejne widmo kataklizmu. Znad Morza Koralowego w kierunku wyspy nadciąga układ niskiego ciśnienia, który w kolejnych dniach może przekształcić się w cyklon.

Widmo kolejnego kataklizmu w Vanuatu

Widmo kolejnego kataklizmu w Vanuatu

Źródło:
Reuters

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej sprawdzili, jak zmienia się stężenie dioksyn w pyle zawieszonym PM10 w stolicy Małopolski w zależności od pory roku. Okazało się, że zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej rakotwórczych związków niż latem. To pierwszy w kraju monitoring dioksyn na taką skalę.

Naukowcy: zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej szkodliwych dioksyn

Naukowcy: zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej szkodliwych dioksyn

Źródło:
PAP

Astronauci Butch Wilmore i Suni Williams pozostaną w kosmosie co najmniej do marca 2025 roku - poinformowała NASA. To kolejny raz, kiedy amerykańska agencja przekłada datę ich powrotu do domu. Z zakładanych ośmiu dni misja potrwa ponad dziewięć miesięcy.

Mieli spędzić w kosmosie osiem dni. NASA znów przedłużyła ich pobyt

Mieli spędzić w kosmosie osiem dni. NASA znów przedłużyła ich pobyt

Źródło:
AFP

Dziewięć godzin - tyle trwał kosmiczny spacer dwóch chińskich astronautów w ramach misji Shenzhou-19. Tym samym pobity został 23-letni rekord należący do Amerykanów, którzy poza statkiem przebywali w kosmosie o cztery minuty krócej.

"Spacerowali" dziewięć godzin. I pobili rekord

"Spacerowali" dziewięć godzin. I pobili rekord

Źródło:
PAP

Po raz drugi w ciągu dziewięciu miesięcy rakieta Kairos japońskiej firmy Space One uległa samozniszczeniu. Nagrania z najnowszej, środowej próby pokazują, jak rakieta zmagała się z trudnościami z utrzymaniem trajektorii lotu. Poprzednim razem maszyna eksplodowała kilka sekund po starcie.

Samozniszczenie po trzech minutach od startu

Samozniszczenie po trzech minutach od startu

Źródło:
Reuters, NHK

Kilka tysięcy ton ropy naftowej od kilku dni jest wyrzucane na brzeg w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. W niedzielę w wyniku sztormu zatonęły tam dwa rosyjskie tankowce. Lokalne władze informują o negatywnym wpływie rozlanego paliwa na ekosystem. Przedstawiciele Greenpeace ostrzegają przed "jedną z największych katastrof na Morzu Czarnym spowodowanych przez człowieka".

Ogromny wyciek z rosyjskich tankowców. Ostrzeżenie przed "jedną z największych katastrof"

Ogromny wyciek z rosyjskich tankowców. Ostrzeżenie przed "jedną z największych katastrof"

Źródło:
Novaya Gazeta, Greenpeace

Niebezpieczne zdarzenia w polskich górach. W poniedziałek w Tatrach dwóch turystów spadło z wysokości około 400 metrów z lawiną, próbując zdobyć Rysy. Tego samego dnia goprowcy uratowali mężczyznę, którego częściowo przysypała lawina w rejonie Babiej Góry. Wszyscy mieli dużo szczęścia, żaden z turystów nie doznał poważnych obrażeń.

Lawiny w Tatrach i Beskidach. Turyści spadli z 400 metrów

Lawiny w Tatrach i Beskidach. Turyści spadli z 400 metrów

Źródło:
PAP, TOPR

Śnieg spadł w rejonie jezior Covadonga na północy Hiszpanii. To moment, na który czekało mnóstwo turystów. Zimą miejsce to uznawane jest bowiem za szczególnie piękne.

Tu śnieg oznacza "nie tylko początek zimy"

Tu śnieg oznacza "nie tylko początek zimy"

Źródło:
El Buscolu, traveler.es

We wtorek na Chopoku w Niżnych Tatrach na Słowacji doszło do awarii kolejki linowej. Utknęło 12 narciarzy, wszystkich bezpiecznie ewakuowano.

Awaria kolejki. Utknęło 12 narciarzy

Awaria kolejki. Utknęło 12 narciarzy

Źródło:
HZS

Niezidentyfikowana wcześniej choroba, na którą zmarło niedawno ponad 140 osób w Demokratycznej Republice Konga, to ciężka postać malarii - poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dostarczyła już leki na tę chorobę.

"Zagadka w końcu rozwiązana". Wiadomo, co zabiło ponad 140 osób

"Zagadka w końcu rozwiązana". Wiadomo, co zabiło ponad 140 osób

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP