Potężny rozbłysk słoneczny klasy X został zarejestrowany w czwartek. Jak podała NASA, okazał się on na tyle silny, że zakłócił działanie niektórych systemów komunikacyjnych na Ziemi. To najsilniejszy taki rozbłysk od 2017 roku, a być może nawet jeden z największych w historii obserwacji.
W czwartek instrumenty pomiarowe na całym świecie zarejestrowały wyraźny rozbłysk słoneczny. Zjawisko zostało wyłapane przez satelitę NASA Solar Dynamics Observatory, ale zauważono je także w wielu innych laboratoriach.
Najsilniejszy od lat
Jak podała amerykańska Krajowa Administracja ds. Oceanu i Atmosfery (NOAA), wiele lokalnych obserwatoriów meteorologicznych zgłosiło problemy z łącznością satelitarną. Zakłócenia trwały przez około dwie godziny.
- To prawdopodobnie jedno z największych słonecznych zdarzeń, jakie kiedykolwiek zarejestrowano - przekazała agencja. - Coś niesamowitego.
Analiza NOAA wykazała, że czwartkowy rozbłysk był najsilniejszy w obecnym cyklu aktywności słonecznej. Zdarzenie zostało przypisane do klasy X2.8 - tak silnego rozbłysku nie zanotowano od września 2017 roku. Rozbłyskowi najprawdopodobniej towarzyszył koronalny wyrzut masy (CME) - emisja zjonizowanej materii, która wpływa na powstawanie zórz polarnych. Według NOAA może ona dotrzeć do Ziemi już w sobotnią noc.
Jak wyjaśniła NASA, rozbłyski słoneczne mogą wpływać na komunikację radiową, sieci energetyczne, sygnały nawigacyjne, jak również stanowią potencjalne zagrożenie dla statków kosmicznych i astronautów.
Autorka/Autor:as
Źródło: space.com, NASA, NOAA Space Weather
Źródło zdjęcia głównego: NASA/SDO
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą
Co najmniej 82 osoby, w tym 28 dzieci, zginęły w wyniku gwałtownej powodzi, która nawiedziła Teksas. Najtragiczniejsza sytuacja panuje w hrabstwie Kerr. Trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych jest ponad 40 osób, w tym uczestniczki obozu letniego. Prezydent Donald Trump zapowiedział wizytę w rejonie kataklizmu.
Zginęło ponad 80 osób. "Katastrofa, która się zdarza raz na sto lat"
Sławosz Uznański-Wiśniewski zbliża się do końca swojej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W dziesiątym dniu pobytu na orbicie zrealizował kolejne eksperymenty naukowe i technologiczne. Stan realizacji misji IGNIS osiągnął już blisko 80 procent, a w poniedziałek polski astronauta znów połączy się z Ziemią.
Prawie 80 procent misji wykonane. Dziś kolejne łączenie z Ziemią
Gdzie jest burza? W poniedziałek 7.07 w części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Burzom towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.
Gdzie jest burza? Wkracza pas kłębiących się chmur
Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.
Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.
Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe
Centralną część Teksasu nawiedziły katastrofalne powodzie. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 50 osób, w tym kilkanaścioro dzieci. Pogoda wyrządziła ogromne szkody na terenie katolickiego obozu Mystic Camp, na którym byli także Polacy, nic im się nie stało. Opowiadali o tym, jak wyglądała ewakuacja i załamanie aury.
"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"
Stan wykonania polskiej misji wykonywanej przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego wynosi 72,9 procenta. Polski astronauta w sobotę połączył się z młodzieżą w Rzeszowie, kontynuował prace nad polskimi eksperymentami oraz nagrał materiały edukacyjne i promocyjne.
Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty
Potężna fala powodziowa przeszła przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywał się chrześcijański obóz Camp Mystic. Wśród uczestników wymiany byli Polacy. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował w sobotę przedstawiciel programu Camp America.
Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"
Po ponad tygodniu walki z pożarami lasów w tureckiej prowincji Izmir, władze poinformowały o opanowaniu żywiołu. Ogień strawił tysiące hektarów lasów, zniszczył też trzy miejscowości i zabił tysiące zwierząt. W innych częściach kraju nadal trwa walka z żywiołem.
W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa
Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni
Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.
Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady
Po raz pierwszy od ponad stu lat paryżanie i turyści mogą ponownie pływać w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie kąpieliska na rzece, kończąc symbolicznie proces oczyszczania wód zapoczątkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.
Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej
W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.
Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"
Włochy zmagają się z falą upałów. Rośnie liczba nagłych zatrzymań pracy serca, zwłaszcza na plażach, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Służby ratunkowe apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, bo nikt nie jest odporny na skutki ekstremalnego gorąca.
"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz
Młody łoś zaskoczył plażowiczów w litewskiej Kłajpedzie, wskakując do wód Morza Bałtyckiego niczym do leśnego jeziora. Choć dla ludzi był to niecodzienny widok, eksperci uspokajają - łosie od czasu do czasu odwiedzają nadmorskie tereny, by się schłodzić, napić wody i kontynuować wędrówkę.
Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość
Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.