Badanie: tegoroczna ekstremalna susza byłaby "praktycznie niemożliwa" bez zmian klimatycznych

Autor:
as/dd
Źródło:
CNN, World Weather Attribution
Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach
Wysokie zagrożenie pożarowe w lasachTVN24
wideo 2/9
Susza w Polsce i na świecie

Susza, która w ciągu letnich miesięcy 2022 roku ogarnęła północną półkulę, była dwadzieścia razy bardziej prawdopodobna z powodu zmian klimatu - wynika z raportu fundacji World Weather Attribution. Naukowcy wskazują, że zjawisko będzie się nasilać wraz z globalnym ociepleniem. 

Latem tego roku Europę, Stany Zjednoczone, Chiny i inne części półkuli północnej ogarnęła ekstremalna susza. Przyniosła ze sobą szereg ekonomicznych i społecznych problemów, związanych przede wszystkim z niedoborami wody, rozległymi pożarami oraz poważnymi stratami w rolnictwie. Międzynarodowy zespół naukowców postanowił przyjrzeć się temu zjawisku i ocenić, w jakim stopniu wpłynęły na nie antropogeniczne zmiany klimatu.

Dwudziestokrotnie wyższe prawdopodobieństwo

W badaniu naukowcy z World Weather Attribution przyjrzeli się suszy glebowej, w szczególności wilgotności powierzchni i strefy korzeniowej. Dane pochodziły z okresu od czerwca do sierpnia 2022 roku i dotyczyły obszaru położonego na północ od Zwrotnika Raka, a zatem z wyłączeniem strefy podzwrotnikowej. Szczególną uwagę poświęcili obszarowi zachodniej i środkowej Europy, obejmującemu również Polskę.

Naukowcy porównali wartości z danymi historycznymi, jak również wprowadzili je do trzech modelów matematycznych, służących do przewidywania skutków zmian klimatycznych.

Badania wykazały, że gdyby nie kryzys klimatyczny, susza, która nawiedziła tego lata wiele obszarów Ameryki Północnej, Azji i Europy, byłaby wydarzeniem, które zdarza się raz na 400 lat. To oznacza, że była to susza tak intensywna, że można ją było zaobserwować średnio tylko raz na 400 lat. Jednak, jak stwierdzili naukowcy, zmiany klimatu spowodowane spalaniem paliw kopalnych doprowadziły do tego, że susza tej wielkości zdarza się raz na 20 lat, czyli dwadzieścia razy częściej.

Rekordy dalej będą bite

Autorzy badania podkreślają, że główną przyczyną nasilenia suszy były ekstremalne temperatury, których wystąpienie na półkuli północnej byłoby "praktycznie niemożliwe" bez zmian klimatycznych. Zaznaczają również, że ich ustalenia są ostrożne, a "rzeczywisty wpływ działalności człowieka może być znacznie większy", niż podano w raporcie.

Wyniki badań wskazują również, że ekstremalne zjawiska będą postępowały wraz z ocieplaniem się klimatu. Półkula północna może spodziewać się wysokich temperatur nie tylko coraz częściej, ale mają one stawać się coraz bardziej męczące. W takim przypadku niedobory wody, pożary i problemy z dostawą żywności, które latem towarzyszyły ludziom na całej półkuli, mogą się tylko nasilać.

Autor:as/dd

Źródło: CNN, World Weather Attribution

Pozostałe wiadomości