Powierzchnia Księżyca, jedynego naturalnego satelity Ziemi, jest pokryta tzw. morzami, górami lub wyżynami i kraterami powstałymi od uderzeń asteroid i komet. Z Ziemi możemy oglądać tylko jej część. Co jeszcze wiadomo o powierzchni Księżyca?
● Powierzchnia Księżyca pokryta jest regolitem - to rozdrobnione skały i pył, pochodzący z uderzeń meteorytów.
● Powierzchnię "Srebrnego Globu" pokrywają kratery uderzeniowe, morza i góry, które powstały wskutek zderzeń z kosmicznymi skałami.
● Temperatura na powierzchni Księżyca może się diametralnie różnić w zależności od stopnia nasłonecznienia i może osiągać ekstremalnie wysokie i niskie wartości - od około −171°C, do +140°C.
Powierzchnia Księżyca
Powierzchnia Księżyca liczy około 38 mln km2, czyli mniej niż powierzchnia Azji. Pokrywają ją kratery uderzeniowe, pasma górskie lub wyżynne, kanały wulkaniczne i tzw. morza. Te ostatnie to ciemne obszary widoczne z Ziemi gołym okiem. Morza są zestaloną magmą, swoją nazwę zawdzięczają jednak dawnym astronomom, którzy uważali, że są one wypełnione wodą.
Księżyc jest naturalnym satelitą Ziemi i piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Jego odległość od Ziemi wynosi około 385 000 km. Z Ziemi zawsze widoczna jest ta sama strona powierzchni Księżyca - z uwagi na niewielkie odchylenia (libracje) możemy obserwować nieco więcej niż połowę, bo 59% powierzchni "Srebrnego Globu".
Powierzchnia Księżyca: topografia
Powierzchnia Księżyca pokryta jest regolitem, złożonym z pyłu i odłamków skał, które powstały wskutek uderzeń meteorytów. W zależności od natężenia promieniowania słonecznego na powierzchni Księżyca panują drastyczne różnice temperatur - od 140 °C do -171 °C (a nawet niższe w głębi kraterów). Na powierzchni Księżyca znajdziemy:
Kratery uderzeniowe. Powstały podczas zderzeń asteroid z powierzchnią Księżyca, są jej najbardziej charakterystycznym elementem. Szacuje się, że na widocznej z Ziemi stronie Księżyca jest około 500 tys. kraterów o średnicy większej niż 1 km. Największą część Księżyca zajmuje basen Biegun Południowy - Aitken, o średnicy około 2240 km i głębokości 13 km. Jest to największy krater na Księżycu i drugi co do wielkości potwierdzony krater uderzeniowy w Układzie Słonecznym. Inne duże kratery księżycowe (uderzeniowe), to m.in. Imbrium, Serenitatis, Crisium, Smythii i Orientale.
Morza księżycowe. Prawie wszystkie zbudowane z lawy bazaltowej księżycowe morza znajdują się po widocznej z Ziemi stronie Księżyca i pokrywają 31 proc. jego powierzchni. To ciemne plamy, które widzimy patrząc nocą na Księżyc. Na niewidocznej stronie Księżyca morza zajmują zaledwie 2 proc. jej powierzchni. Morza księżycowe mają nazwy własne, m.in. Ocean Burz, Morze Chmur, Morze Jasności, Morze Spokoju, Jezioro Doskonałości, Zatoka Tęczy czy Bagno Zgnilizny.
Wyżyny (góry). To widoczne z ziemi jasne obszary na Księżycu. Zbudowane są z silnie rozdrobionego pyłu regolitu. Najwyższe wyżyny zlokalizowane są na północnym wschodzie Księżyca. Niewidoczna z Ziemi strona powierzchni Księżyca jest wyższa o średnio około 1,9 km od bliższej nam strony.
Skały księżycowe przypominają z wyglądu skały ziemskie, zbudowane są głównie z metali o wysokiej temperaturze wrzenia. Z próbek pobranych z gruntu wynika, że na Księżycu nie ma wody, a skały powstały bez udziału tlenu. Najmłodsze skały księżycowe mają ok. 3,1 miliarda lat, najstarsze liczą ok. 4,4 miliarda lat.
Powierzchnia Księżyca - temperatura
Ze względu na szczątkową atmosferę, temperatury różnych obszarów powierzchni Księżyca znacznie się od siebie różnią w zależności od stopnia nasłonecznienia. Części wielu kraterów księżycowych są stale zacienione i panują w nich ekstremalnie niskie temperatury. Są to najniższe zmierzone temperatury w Układzie Słonecznym. Wg obliczeń Lunar Reconnaissance Orbiter najniższe letnie temperatury w kraterach na biegunie południowym wynoszą -238 °C, a w czasie przesilenia zimowego w północnym kraterze polarnym Hermite -247 °C.
Źródła: moon.nasa.gov, zpe.gov.pl, space.com
Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: kontakt24UsersMaterials