Europejski rok "ekstremalnych upałów i powszechnej suszy". Widać to na mapach

Źródło:
Copernicus Climate Change Service

2022 rok był drugim najcieplejszym w Europie, odkąd zbierane są statystyki. Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie Copernicus: European State of the Climate 2022, szczególnie odbiegające od normy było ubiegłe lato. Jak podkreślają eksperci, było to "najgorętsze lato w historii Europy, naznaczone niespotykanymi falami ciepła". Efektem były niszczycielskie pożary i dotkliwe susze. Naukowcy zwracają również uwagę na coraz bardziej niepokojącą sytuację w Arktyce.

Copernicus Climate Change Service (C3S) opublikował w czwartek raport European State of the Climate Report 2022, stworzony na podstawie danych klimatycznych zbieranych w ramach unijnego programu Copernicus. Okazuje się, że 2022 rok był piątym lub szóstym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów na świecie. Jednym regionów z najmocniej dotkniętych przez ocieplający się klimat była Europa - w raporcie 2022 rok został tam określony jako rok "ekstremalnych upałów i powszechnej suszy".

Rekordy temperatury

Wzrost temperatury jest ważnym wskaźnikiem klimatycznym , pokazującym, jak zmienia się klimat Europy. Rok 2022 był drugim najcieplejszym rokiem w historii kontynentu, odkąd prowadzone są statystyki - 0,9 st. C cieplejszym niż średnia z lat 1991-2020. Minione lato okazało się zaś nawet najgorętszym , o 1,4 st. C cieplejszym od średniej.

Średnie anomalie temperatury powietrza na powierzchni ziemi dla każdego miesiąca w 2022 roku, w stosunku do odpowiedniej średniej miesięcznej dla okresu referencyjnego 1991-2020C3S/ECMWF

Ekstremalne upały, które wystąpiły późną wiosną i latem, doprowadziły do powstania niebezpiecznych warunków dla zdrowia ludzi. Ze względu na ekstremalne fale upałów w lecie, w południowej Europie odnotowano rekordową liczbę dni z bardzo silnym obciążeniem cieplnym. Wartość ta ma tendencję wzrostową również w innych częściach kontynentu.

- Raport podkreśla niepokojące zmiany, w tym najgorętsze lato w historii Europy, naznaczone niespotykanymi falami ciepła na Morzu Śródziemnym i rekordowymi temperaturami na Grenlandii - wyjaśnił Carlo Buontempo, dyrektor C3S. - Zrozumienie dynamiki klimatu w Europie ma kluczowe znaczenie dla podejmowanych przez nas działań w zakresie adaptacji i łagodzenia negatywnego wpływu zmian klimatu na kontynent - dodał.

Liczba dni, w których odnotowano "silne obciążenie cieplne" w czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 r. C3S/ECMWF

Niewiele opadów, wyschnięte rzeki

Zimą 2021/2022 w dużej części kontynentu odnotowano znacznie niższą liczbę dni ze śniegiem niż przeciętnie. Również wiosną opady w wielu miejscach były poniżej średniej, a w maju odnotowano najniższe opady w historii tego miesiąca. Brak śniegu zimą i wysokie temperatury latem spowodowały rekordową utratę lodu z lodowców w Alpach - ponad 5 kilometrów sześciennych. Skąpe opady, wraz z falami upałów, spowodowały również długotrwałą suszę, która wpłynęła na wiele sektorów, w tym rolnictwo, transport rzeczny i energetyka.

Roczne anomalie opadów nad Europą dla roku 2022, wyrażone jako procent średniej rocznej dla okresu referencyjnego 1991-2020C3S/ECMWF/KNMI

Wartość rocznej anomalii wilgotności gleby była drugą najniższą w ciągu ostatnich 50 lat, a jedynie w pojedynczych obszarach odnotowano wilgotność gleby wyższą od średniej. Ponadto przepływy rzek w Europie były drugimi najniższymi w historii, co oznacza szósty rok z rzędu z przepływami poniżej średniej. Pod względem dotkniętego obszaru rok 2022 był najsuchszym rokiem w historii, a 63 procent europejskich rzek wykazało przepływy niższe od średniej.

Na skutek suchych warunków środowiskowych, w całej Europie przez znaczną część roku panowało zagrożenie pożarowe. Emisje dwutlenku węgla z pożarów w krajach Unii Europejskiej na lato 2022 były łącznie najwyższe od 2007 roku. W południowo-zachodniej Europie odnotowano jedne z największych pożarów w historii Europy.

Miesięczne średnie anomalie odpływu z rzek dla sierpnia 2022 r. Odcienie niebieskie oznaczają odpowiednio wyższy, a odcienie czerwone niższy odpływ niż normalnie. Kolor szary wskazuje na przepływy bliskie średniejEMS/ECMWF

Coraz cieplej w Arktyce

Dane pokazały, że rok 2022 był szóstym najcieplejszym rokiem w historii dla całej Arktyki, a czwartym najcieplejszym dla lądowych obszarów Arktyki. Jednym z najbardziej dotkniętych regionów w 2022 roku był Svalbard, gdzie wystąpiło najgorętsze lato w historii. W niektórych miejscach temperatury przekroczyły średnią o 2,5 st. C.

W 2022 roku również Grenlandia doświadczyła wyjątkowych upałów i opadów we wrześniu - miesiącu, w którym bardziej typowy jest śnieg. Średnie temperatury były wtedy nawet 8 st. C wyższe od średniej, najwyższe w historii. Trzy fale upałów, jakie dotknęły wyspę, przyniosły ze sobą rekordowe topnienie pokrywy lodowej - w szczytowym momencie pierwszej fali dotknięte zostało co najmniej 23 procent pokrywy lodowej.

Roczne anomalie wrześniowej temperatury powietrza nad lądolodem Grenlandii w latach 1991-2022 względem okresu referencyjnego oraz mapa anomalii temperatury z września 2022 względem średniejC3S/ECMWF/GEUS

Klimat a energetyka

Raport przeanalizował również niektóre aspekty potencjału generowania energii odnawialnej. W 2022 roku Europa odnotowała największą ilość powierzchniowego promieniowania słonecznego od 40 lat. W związku z tym potencjalna produkcja energii elektrycznej w fotowoltaice była powyżej średniej na znacznej części kontynentu. Z drugiej strony, potencjalna produkcja prądu z lądowej energii wiatrowej była poniżej średniej w większości Europy, zwłaszcza na południu.

- Redukcja emisji gazów cieplarnianych jest niezbędna do złagodzenia najgorszych skutków zmian klimatu - wyjaśniła Samantha Burgess, wicedyrektor C3S - Zrozumienie i reagowanie na zmiany i zróżnicowanie odnawialnych zasobów energii, takich jak wiatr i słońce, są krytyczne dla wsparcia transformacji energetycznej.

Naukowcy podkreślają, że klimat wpływa na zapotrzebowanie na energię. Przykładowo, w 2022 roku było ono poniżej średniej na większości obszarów, co było związane z ponadprzeciętnymi temperaturami, zmniejszającymi zapotrzebowanie na ogrzewanie. Popyt był jednak wyższy od średniej w Europie Południowej ze względu na ekstremalne upały, które spowodowały wzrost poboru energii w celu zasilania systemów klimatyzacyjnych.

Autorka/Autor:as

Źródło: Copernicus Climate Change Service

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/C3S/ECMWF

Pozostałe wiadomości

Przed nami kilka dni słonecznej i ciepłej pogody. Jak poinformowali nasi eksperci, do dużej zmiany ma dojść pod koniec tygodnia.

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Pogoda na dziś, czyli wtorek 1.04. W pierwszy dzień kwietnia w części kraju przydadzą się parasole - spadnie niewielki deszcz. Termometry pokażą do 14 stopni, okresami powieje jednak dość silny wiatr.

Prognoza na dziś - wtorek, 1.04. W części kraju przydadzą się parasole

Prognoza na dziś - wtorek, 1.04. W części kraju przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

W amerykańskim i europejskim modelu widać dwie fale zimna, które mają nawiedzić Polskę w pierwszej połowie kwietnia. O tym, jak mocne i długie będzie ochłodzenie, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Greckie wyspy w poniedziałek nawiedziły gwałtowne ulewy i burze. Na Mykonos i Paros woda porywała auta, w niektórych byli uwięzieni ludzie. Niezbędna była interwencja służb. W związku z prognozowaną kontynuacją groźnej pogody we wtorek zamknięte będą szkoły.

Ludzie uwięzieni w autach, władze zamykają szkoły

Ludzie uwięzieni w autach, władze zamykają szkoły

Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, protothema.gr

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

Już niedługo ruszy prywatna misja Fram2. Dzięki rakiecie Falcon 9 od firmy SpaceX czteroosobowa załoga poleci w kosmos, aby przelecieć nad biegunami Ziemi - coś, czego wcześniej nie udało się dokonać nikomu. Badacze przez kilka dni będą przeprowadzać różne eksperymenty naukowe, wśród których będzie między innymi próba wyhodowania grzybów.

Lecą tam, gdzie ludzi jeszcze nie było. Niedługo startuje misja Fram2

Lecą tam, gdzie ludzi jeszcze nie było. Niedługo startuje misja Fram2

Źródło:
SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach"

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

Kilka godzin akcji gaśniczej pozwoliło na opanowanie pożaru trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji brało udział ponad 100 strażaków, a ogień objął obszar o łącznej powierzchni prawie 90 hektarów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Kontakt24

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters

Co najmniej 18 osób zginęło, a 32 zostały ranne w Tajlandii w wyniku silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Mjanmie (Birmie) - poinformowały w niedzielę władze Bangkoku. 83 osoby nadal uważa się za zaginione.

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

Źródło:
PAP, bangkokpost.com

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zlokalizował niespodziewane promieniowanie wodoru, które pochodzi z odległej galaktyki. Odkrycie to ma znaczenie dla zrozumienia tworzenia się wczesnego Wszechświata.

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Źródło:
PAP, ESA

W nocy z 29 na 30 marca przesunęliśmy wskazówki zegarków z godziny 2.00 na 3.00. Dla wielu z nas przestawienie się na "nowy" czas może być męczącym procesem. Nawet godzinne zaburzenie rytmu dobowego może wywoływać pogorszone samopoczucie, senność, rozdrażnienie czy osłabienie koncentracji.

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu wywołały powodzie w Bośni i Hercegowinie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Prijedor i jego okolicach, gdzie pod wodą znalazły się całe osiedla. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy, a mieszkańcy i władze z niepokojem obserwują rosnący stan wody na przepływającej przez nie rzece.

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Źródło:
Reuters, N1, Grad Prijedor

Czy chmury powinny trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Według francuskiego pisarza Mathieu Simoneta, jak najbardziej. Mają one bowiem na tyle znaczący wpływ na naszą codzienność, że powinny posiadać międzynarodowy status prawny. 29 marca we Francji obchodzony jest dzień chmur.

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Źródło:
PAP, LaCroix

Zawieja w stanie Nebraska całkowicie przysypała samochód z kierowcą w środku. Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna ze względu na brak widzialności. Gdyby nie odrobina szczęścia, strażacy mogliby przegapić wyłaniającą się ze śniegu rękę kierowcy.

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Źródło:
CNN, First Alert 6

Dziś w całej Polsce mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zdjęcia przedstawiające to niezwykłe zjawisko otrzymaliśmy na Kontakt24.

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

W wyniku piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło środkową Birmę (Mjanmę), zawalił się budynek w mieście Mandalaj. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Źródło:
Reuters