Europejski rok "ekstremalnych upałów i powszechnej suszy". Widać to na mapach

Autor:
as
Źródło:
Copernicus Climate Change Service
Za nami najgorętsza dekada w historii
Za nami najgorętsza dekada w historiiNASA's Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann
wideo 2/15
Zmiany klimatu

2022 rok był drugim najcieplejszym w Europie, odkąd zbierane są statystyki. Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie Copernicus: European State of the Climate 2022, szczególnie odbiegające od normy było ubiegłe lato. Jak podkreślają eksperci, było to "najgorętsze lato w historii Europy, naznaczone niespotykanymi falami ciepła". Efektem były niszczycielskie pożary i dotkliwe susze. Naukowcy zwracają również uwagę na coraz bardziej niepokojącą sytuację w Arktyce.

Copernicus Climate Change Service (C3S) opublikował w czwartek raport European State of the Climate Report 2022, stworzony na podstawie danych klimatycznych zbieranych w ramach unijnego programu Copernicus. Okazuje się, że 2022 rok był piątym lub szóstym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów na świecie. Jednym regionów z najmocniej dotkniętych przez ocieplający się klimat była Europa - w raporcie 2022 rok został tam określony jako rok "ekstremalnych upałów i powszechnej suszy".

Rekordy temperatury

Wzrost temperatury jest ważnym wskaźnikiem klimatycznym , pokazującym, jak zmienia się klimat Europy. Rok 2022 był drugim najcieplejszym rokiem w historii kontynentu, odkąd prowadzone są statystyki - 0,9 st. C cieplejszym niż średnia z lat 1991-2020. Minione lato okazało się zaś nawet najgorętszym , o 1,4 st. C cieplejszym od średniej.

Średnie anomalie temperatury powietrza na powierzchni ziemi dla każdego miesiąca w 2022 roku, w stosunku do odpowiedniej średniej miesięcznej dla okresu referencyjnego 1991-2020C3S/ECMWF

Ekstremalne upały, które wystąpiły późną wiosną i latem, doprowadziły do powstania niebezpiecznych warunków dla zdrowia ludzi. Ze względu na ekstremalne fale upałów w lecie, w południowej Europie odnotowano rekordową liczbę dni z bardzo silnym obciążeniem cieplnym. Wartość ta ma tendencję wzrostową również w innych częściach kontynentu.

- Raport podkreśla niepokojące zmiany, w tym najgorętsze lato w historii Europy, naznaczone niespotykanymi falami ciepła na Morzu Śródziemnym i rekordowymi temperaturami na Grenlandii - wyjaśnił Carlo Buontempo, dyrektor C3S. - Zrozumienie dynamiki klimatu w Europie ma kluczowe znaczenie dla podejmowanych przez nas działań w zakresie adaptacji i łagodzenia negatywnego wpływu zmian klimatu na kontynent - dodał.

Liczba dni, w których odnotowano "silne obciążenie cieplne" w czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 r. C3S/ECMWF

Niewiele opadów, wyschnięte rzeki

Zimą 2021/2022 w dużej części kontynentu odnotowano znacznie niższą liczbę dni ze śniegiem niż przeciętnie. Również wiosną opady w wielu miejscach były poniżej średniej, a w maju odnotowano najniższe opady w historii tego miesiąca. Brak śniegu zimą i wysokie temperatury latem spowodowały rekordową utratę lodu z lodowców w Alpach - ponad 5 kilometrów sześciennych. Skąpe opady, wraz z falami upałów, spowodowały również długotrwałą suszę, która wpłynęła na wiele sektorów, w tym rolnictwo, transport rzeczny i energetyka.

Roczne anomalie opadów nad Europą dla roku 2022, wyrażone jako procent średniej rocznej dla okresu referencyjnego 1991-2020C3S/ECMWF/KNMI

Wartość rocznej anomalii wilgotności gleby była drugą najniższą w ciągu ostatnich 50 lat, a jedynie w pojedynczych obszarach odnotowano wilgotność gleby wyższą od średniej. Ponadto przepływy rzek w Europie były drugimi najniższymi w historii, co oznacza szósty rok z rzędu z przepływami poniżej średniej. Pod względem dotkniętego obszaru rok 2022 był najsuchszym rokiem w historii, a 63 procent europejskich rzek wykazało przepływy niższe od średniej.

Na skutek suchych warunków środowiskowych, w całej Europie przez znaczną część roku panowało zagrożenie pożarowe. Emisje dwutlenku węgla z pożarów w krajach Unii Europejskiej na lato 2022 były łącznie najwyższe od 2007 roku. W południowo-zachodniej Europie odnotowano jedne z największych pożarów w historii Europy.

Miesięczne średnie anomalie odpływu z rzek dla sierpnia 2022 r. Odcienie niebieskie oznaczają odpowiednio wyższy, a odcienie czerwone niższy odpływ niż normalnie. Kolor szary wskazuje na przepływy bliskie średniejEMS/ECMWF

Coraz cieplej w Arktyce

Dane pokazały, że rok 2022 był szóstym najcieplejszym rokiem w historii dla całej Arktyki, a czwartym najcieplejszym dla lądowych obszarów Arktyki. Jednym z najbardziej dotkniętych regionów w 2022 roku był Svalbard, gdzie wystąpiło najgorętsze lato w historii. W niektórych miejscach temperatury przekroczyły średnią o 2,5 st. C.

W 2022 roku również Grenlandia doświadczyła wyjątkowych upałów i opadów we wrześniu - miesiącu, w którym bardziej typowy jest śnieg. Średnie temperatury były wtedy nawet 8 st. C wyższe od średniej, najwyższe w historii. Trzy fale upałów, jakie dotknęły wyspę, przyniosły ze sobą rekordowe topnienie pokrywy lodowej - w szczytowym momencie pierwszej fali dotknięte zostało co najmniej 23 procent pokrywy lodowej.

Roczne anomalie wrześniowej temperatury powietrza nad lądolodem Grenlandii w latach 1991-2022 względem okresu referencyjnego oraz mapa anomalii temperatury z września 2022 względem średniejC3S/ECMWF/GEUS

Klimat a energetyka

Raport przeanalizował również niektóre aspekty potencjału generowania energii odnawialnej. W 2022 roku Europa odnotowała największą ilość powierzchniowego promieniowania słonecznego od 40 lat. W związku z tym potencjalna produkcja energii elektrycznej w fotowoltaice była powyżej średniej na znacznej części kontynentu. Z drugiej strony, potencjalna produkcja prądu z lądowej energii wiatrowej była poniżej średniej w większości Europy, zwłaszcza na południu.

- Redukcja emisji gazów cieplarnianych jest niezbędna do złagodzenia najgorszych skutków zmian klimatu - wyjaśniła Samantha Burgess, wicedyrektor C3S - Zrozumienie i reagowanie na zmiany i zróżnicowanie odnawialnych zasobów energii, takich jak wiatr i słońce, są krytyczne dla wsparcia transformacji energetycznej.

Naukowcy podkreślają, że klimat wpływa na zapotrzebowanie na energię. Przykładowo, w 2022 roku było ono poniżej średniej na większości obszarów, co było związane z ponadprzeciętnymi temperaturami, zmniejszającymi zapotrzebowanie na ogrzewanie. Popyt był jednak wyższy od średniej w Europie Południowej ze względu na ekstremalne upały, które spowodowały wzrost poboru energii w celu zasilania systemów klimatyzacyjnych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:as

Źródło: Copernicus Climate Change Service

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/C3S/ECMWF

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed niebezpieczną aurą. W części kraju obowiązują alerty meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia przed roztopami. Wydano również ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Sprawdź, gdzie pogoda może być zagrożeniem.  

Niebezpieczna odwilż. Miejscami drugi stopień alertów IMGW

Niebezpieczna odwilż. Miejscami drugi stopień alertów IMGW

Aktualizacja:
Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

W poniedziałek rano dwa samochody uderzyły w drzewo, które runęło na drogę w Bystrej koło Bielska-Białej. Drzewo najprawdopodobniej złamało się pod naporem wiatru. Zerwane zostały też przewody wysokiego napięcia.

Wiatr przewrócił drzewo na Śląsku. Uderzyły w nie dwa samochody

Wiatr przewrócił drzewo na Śląsku. Uderzyły w nie dwa samochody

Autor:
map
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W nocy z poniedziałku na wtorek asteroida przeleci tuż przed Betelgezą, jedną z najjaśnieszych gwiazd naszego nieba, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona. Kto będzie miał szansę na oglądanie tego niezwykłego wydarzenia?

Nocą jedna z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie na chwilę "zniknie"

Nocą jedna z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie na chwilę "zniknie"

Aktualizacja:
Autor:
map
Źródło:
space.com

Istnieje duże, graniczące z pewnością, że zjawisko El Nino będzie się utrzymywać na półkuli północnej przez całą zimę - ocenili eksperci Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JAM). Azjatyccy eksperci oszacowali również prawdopodobieństwo kontynuacji anomalii do wiosny.  

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Ratownicy alarmują przed trudnymi warunkami na szlakach górskich w Tatrach i Karkonoszach. Rano na szczycie Kasprowego Wierchu leżało 76 cm śniegu, temperatura wynosiła -16 stopni Celsjusza.

Głębokie zaspy, ryzyko schodzenia lawin. W górach jest niebezpiecznie

Głębokie zaspy, ryzyko schodzenia lawin. W górach jest niebezpiecznie

Autor:
jdw
Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W poniedziałek 11.12 termometry pokażą maksymalnie od 1 do 9 stopni Celsjusza, a niebo okaże się bezchmurne. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 11.12. Opady różnego rodzaju i niekorzystny biomet

Pogoda na dziś - poniedziałek, 11.12. Opady różnego rodzaju i niekorzystny biomet

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Jakiej pogody możemy się spodziewać w nowym roku? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na styczeń, luty, marzec i kwiecień 2024. Jeden z tych miesięcy zapowiada się cieplejszy, a jeden zimniejszy niż zazwyczaj.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na styczeń, luty, marzec i kwiecień

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na styczeń, luty, marzec i kwiecień

Autor:
anw
Źródło:
IMGW

Do Polski zmierza ciepło z zachodu - będzie prawie 10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie w ciągu kolejnych dni? Jakie będą święta Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

W kierunku australijskiego stanu Queensland przesuwa się silny cyklon tropikalny Jasper. Meteorolodzy ostrzegają przed ulewnymi opadami deszczu, powodziami i silnym wiatrem. Mieszkańcy zaczęli robić zapasy, półki w niektórych sklepach opustoszały.

Puste półki w supermarketach. Szykują się na uderzenie cyklonu

Puste półki w supermarketach. Szykują się na uderzenie cyklonu

Autor:
ps
Źródło:
ABC, 9news.com.au, CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców wynika, że oceany są w stanie zmagazynować pochodzący z atmosfery dwutlenek węgla o około 20 procent więcej, niż wynika z raportu opracowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Artykuł na ten temat opublikowano na łamach "Nature".

Badacze: oceany mogą gromadzić 20 procent węgla więcej, niż szacowano

Badacze: oceany mogą gromadzić 20 procent węgla więcej, niż szacowano

Autor:
anw
Źródło:
PAP, Nature

Zbliża się grudniowa "noc spadających gwiazd". Już w przyszłym tygodniu nastąpi maksimum roju Geminidów. W ciągu godziny możemy zobaczyć 120 przecinających niebo meteorów.

Niebawem deszcz meteorów. Niebo rozświetlą Geminidy

Niebawem deszcz meteorów. Niebo rozświetlą Geminidy

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl, livescience.com

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Jak zapowiada rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, święta spędzimy raczej w jesiennej aurze. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton Pyziołek zwraca jednak uwagę na to, że amerykański model pogodowy zakłada trochę inny scenariusz.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Autor:
map
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sześć osób nie żyje, a ponad 20 jest rannych po przejściu tornada przez centrum stanu Tennessee w USA. Jak poinformowały lokalne władze, wiele domów zostało zniszczonych, a dziesiątki tysięcy mieszkańców pozostaje bez prądu.

Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych

Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych

Autor:
bp//mrz
Źródło:
PAP, Reuters

Jadący na motocyklach żołnierze żandarmerii wojskowej w Brazylii mieli niecodziennego towarzysza. Tuż obok nich pojawiła się niebiesko-żółta papuga ara. Udało się to uwiecznić na nagraniu.

Papuga dołączyła do patrolu. Zobacz nagranie

Papuga dołączyła do patrolu. Zobacz nagranie

Autor:
ps
Źródło:
Reuters

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Dobór pompy ciepła to zadanie, które należy zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Zaproponuje on urządzenie dostosowane do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz potrzeb jego mieszkańców. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów, na które przyszli użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia. 

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Autor:
red.
Źródło:
viessmann.pl

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podnieśli do drugiego stopnia zagrożenie lawinowe w rejonie Babiej Góry. W partiach szczytowych leży prawie metr śniegu.

Większe ryzyko lawin na Babiej Górze. Ostrzeżenie dla turystów

Większe ryzyko lawin na Babiej Górze. Ostrzeżenie dla turystów

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Decydując się na montaż urządzeń zwiększających efektywność energetyczną budynku, takich jak pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne czy nowoczesne kotły gazowe, warto skorzystać z programów dofinansowania do ich zakupu i montażu. Wśród nich znajdziemy programy oferujące dotacje zarówno skierowane do właścicieli nowych budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji. 

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Autor:
red.
Źródło:
viessman.pl

W parku rozrywki w Orlando przyszedł na świat biały aligator. Gad nie jest albinosem, cierpi na leucyzm. Pracownicy szukają teraz dla nowego podopiecznego odpowiedniego imienia.

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, CNN

Choć należą do tej samej rodziny, w otoczeniu innych ptaków wrony i sójki przejawiają diametralnie różne zachowania względem jedzenia - oceniają autorzy pracy opublikowanej na łamach czasopisma naukowego "PLOS One".

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Autor:
jdw
Źródło:
Science Daily, TVN24.pl

Uznawane w starożytnym Egipcie za wcielenie boga Thota pawiany, mimo otaczającego je kultu, za życia cierpiały z powodu nieodpowiednich warunków bytowych - wskazują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "PLOS One". W ramach pracy przeanalizowano zmumifikowane szczątki co najmniej 36 zwierząt.  

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, PLOS One

Ogromne ilości martwych ryb pokryły plażę w północnej Japonii. Władze poinformowały, że przyczyna masowej śmierci nie jest znana. Do mieszkańców zaapelowano o niejedzenie ich.

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, AP

Ukraińscy policjanci na zachodzie kraju dokonali nieoczekiwanego odkrycia po zatrzymaniu jednego z aut. Pod maską samochodu znajdował się mały kot, który przejechał w ten sposób ponad 200 kilometrów.

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Autor:
ps
Źródło:
PAP, rbc.ua

Małże z gatunku przyszynka szlachetna, których liczebność w rejonie wybrzeży Chorwacji gwałtownie spadała od 2016 roku, zaskoczyły biologów morskich wzrostem swojej liczebności.

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Ulewne deszcze nawiedziły Mahe, największą wyspę Seszeli. Opady doprowadziły do powodzi i osuwiska, w wyniku którego zniszczone zostały domy i budynki przemysłowe. Prezydent Wavel Ramkalawan ogłosił stan wyjątkowy. Zginęły trzy osoby.  

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Tragiczny los spotyka zwierzęta żyjące w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe. Dotkliwa susza spowodowała obniżenie wód gruntowych, z których czerpana jest woda do wodopojów. Ekolodzy informują, że padło kilkadziesiąt słoni.

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom 14-16 milionów lat temu - oceniają autorzy pracy opublikowanej w piątek w czasopiśmie naukowym "Science". Badacze przestrzegają przed dalszym zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych. 

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, Science

Podczas wykopalisk na terenie ruin starożytnych Pompejów archeolodzy znaleźli pozostałości piekarni. Niewolnicy razem z osłami byli w niej zamykani i zmuszani do mielenia ziarna do produkcji chleba - poinformowała w piątek dyrekcja parku archeologicznego.

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters