Opracowano żel, który może chronić budynki przed ogniem

Źródło:
PAP, Stanford University
Pożar na Kos w Grecji
Pożar na Kos w GrecjiTomasz/Kontakt 24
wideo 2/6
Pożary w Grecji w 2024 roku

Międzynarodowy zespół naukowców opracował nową formułę żelu, który pomaga chronić budynki przed ogniem. Testy wskazują na to, że preparat daje o wiele lepsze efekty niż obecnie stosowane środki. Jest on również nieszkodliwy dla środowiska i został zaakceptowany przez amerykańską rządową agencję US Forest Service.

Wzrost temperatury i wydłużanie się pory suchej spowodowane zmianami klimatyczny sprawiają, że na świecie wybucha zdecydowanie więcej pożarów niż jeszcze kilkanaście lat temu. Potwierdzają to między innymi badania naukowców z czerwca tego roku, które wykazują, że w latach 2003-2023 liczba pożarów podwoiła się. W żywiołach giną zwierzęta i ludzie, a ogień trawi nie tylko roślinność, ale także budynki i mieszkania.

W obliczu takiego zagrożenia badacze na całym świecie szukają rozwiązania pozwalającego chronić infrastrukturę przed niszczącą siłą ognia. Niedawno zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda oraz California Polytechnic State University opublikował na łamach magazynu "Advanced Materials" wyniki badań nad nowym typem ognioodpornego żelu.

Obecne preparaty działają krótko

Środki do ochrony przeciwpożarowej nie są nowością w dzisiejszych czasach. Wykonane z superhigroskopijnych polimerów działają podobnie do chłonącego wilgoć proszku znajdującego się w pieluchach jednorazowych. Taki środek po zmieszaniu z wodą i rozpyleniu na budynku pęcznieje i zmienia się w galaretowatą substancję. Kiedy preparat przywiera do ścian i dachu, tworzy wilgotną zaporę dla ognia. Jednak w starciu z wysoką temperaturą, on traci swoje właściwości.

- Obecnie stosowane środki do ochrony przed ogniem wystarczają na ok. 45 minut, potem woda z nich odparowuje - mówi dr Eric Appel z Wydziału Materiałoznawstwa i Inżynierii na Uniwersytecie Stanforda.

Współautor badania powiedział, że jego zespołowi udało się stworzyć żel o innej strukturze, dzięki czemu jego działanie jest o wiele dłuższe.

Skutki zmian klimatycznych PAP

Znakomite właściwości izolacyjne

W substancji zaprojektowanej przez zespół dr Appela zaporę dla ognia stanowi nie tylko woda uwięziona w cząsteczkach celulozowych polimerów. Żel zawiera również cząsteczki krzemionki, które pełnią dodatkową rolę ochronną.

- Odkryliśmy unikalne zjawisko, w którym miękki, gąbczasty hydrożel pod wpływem wysokiej temperatury przechodzi w formę stałą. Stanowi wtedy ulepszoną i długotrwałą ochronę przed pożarami - tłumaczy główna autorka badania, ekspertka w dziedzinie elektrochemii i materiałoznawstwa Changxin Lyla Dong.

Gdy woda wyparowuje, a celuloza z biopolimeru całkowicie się spali, z substancji tworzącej żel pozostają cząsteczki krzemionki. Jej warstwa posiada znakomite właściwości izolacyjne, dzięki czemu dłużej chroni pokryte nią materiały - tłumaczą naukowcy.

Obiecujące wyniki testów

Nowa substancja została przetestowana płomieniami z palnika gazowego o temperaturze blisko 1300 stopni Celsjusza. Temperatura podczas pożaru lasu to zwykle około 500-550 st. C.

Naukowcy próbowali podpalić palnikiem kilka kawałków drewna pokrytych ognioodpornym żelem. Jak się okazało, materiały pokryte preparatami o starym składzie zapalały się po około 90 sekundach. Te, na których zastosowano nowy żel, "opierały" się płomieniom przez siedem minut.

- Tradycyjne żele nie działają po wyparowaniu wody. Nasz produkt wystawiony na działanie ognia tworzy aerożel krzemionkowy chroniący podłoże także wtedy, gdy woda całkowicie odparuje - podkreśla dr Appel. Zapewnia, że substancja jest nieszkodliwa dla środowiska i ludzi, a jej pozostałości można łatwo usunąć.

Zmiany klimatyczne i ich konsekwencje na świecieAdam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP

Przypadkowe odkrycie

Nowe żele bazują na wcześniejszych pracach dr Appela dotyczących zapobiegania pożarom lasów. W 2019 r. badacz wykorzystał podobne materiały, jako nośnik substancji do długotrwałej ochrony roślinności. Preparat rozpylony na roślinach miał zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia na obszarach, na których ryzyko wybuchu pożarów jest szczególnie wysokie.

Badacz przyznał, że nowe odkrycie było w pewnym sensie zrządzeniem losu.

- Zastanawialiśmy się, jak te żele zachowają się same, więc po prostu rozprowadziliśmy je na kawałku drewna i wystawiliśmy na działanie płomieni z palnika, który mieliśmy w laboratorium. Zaobserwowaliśmy superfajny efekt, gdy żele napęczniały i zamieniły się w piankę aerożelową - mówi dr Eric Appel.

Dopracowanie finalnej formy żelu zajęło badaczom kilka lat. Preparat został zaakceptowany do użytku przez US Forest Service - federalną agencję rządową wchodzącą w skład Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.

Autorka/Autor:fw/dd

Źródło: PAP, Stanford University

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem niemal w całym kraju. Temperatura maksymalna w ciągu dnia w cieniu osiągnie do 32 stopni Celsjusza. Część alarmów pozostanie w mocy aż do soboty.

Ostrzeżenia IMGW niemal w całej Polsce

Ostrzeżenia IMGW niemal w całej Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Od początku roku do 26 sierpnia w Rzeszowie odnotowano 23 dni upalne - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Opublikowana infografika pokazuje, że tegoroczne lato - choć jeszcze nie dobiegło końca - wyróżnia się wysoką jak na Polskę liczbą upalnych dni.

Dawniej upał gościł w Polsce przez kilka dni, teraz są to tygodnie. "Porażająca statystyka"

Dawniej upał gościł w Polsce przez kilka dni, teraz są to tygodnie. "Porażająca statystyka"

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały zejście lawin błotnych w centralnych Włoszech. We wtorek fala błota i wody zalała ulice miasta San Felice a Cancello. W okolicznej wiosce lawina porwała skuter, którego pasażerowie wciąż są poszukiwani.

"Miasto zalane rzeką błota". Woda porwała skuter, szukają dwóch osób

"Miasto zalane rzeką błota". Woda porwała skuter, szukają dwóch osób

Źródło:
Reuters, LaPresse, Rai News

Setki strażaków przez całą noc walczyło z pożarem wsi Žrnovnica niedaleko Splitu w Chorwacji. Błyskawicznie rozprzestrzeniający się ogień sięgnął zabudowań. W obawie przed ogniem turyści zaczęli uciekać z wynajmowanych apartamentów - podały chorwackie media. Materiały z nocnego pożaru otrzymaliśmy na Kontakt24.

W powietrzu czuć zapach spalenizny. Turyści uciekają z  chorwackiego kurortu

W powietrzu czuć zapach spalenizny. Turyści uciekają z chorwackiego kurortu

Źródło:
PAP, Dalmacija Danas, Slobodna Dalmacija, Kontakt24

Tajfun Shanshan przechodzi nad Japonią. Chociaż obecnie znajduje się nad południowymi wyspami, ulewne opady i silne podmuchy wiatru dotykają także centralnych obszarów kraju. Warunki atmosferyczne spowodowały także poważne utrudnienia komunikacyjne, w tym zawieszenie kursów kolei Shinkansen.

Na południu sparaliżował ruch, w centrum zniszczył domy. Shanshan sunie nad Japonią

Na południu sparaliżował ruch, w centrum zniszczył domy. Shanshan sunie nad Japonią

Źródło:
Reuters, NHK, The Japan Times

Do niecodziennej sytuacji doszło w mieście Ateny w stanie Alabama. W wyniku silnego podmuchu wiatru porwana została ogrodowa trampolina. Po krótkim locie obiekt spadł na ziemię, zahaczając o dach jednego z okolicznych domów. Zdarzenie zostało uwiecznione na nagraniu.

Trampolina spadła z nieba. Nagranie

Trampolina spadła z nieba. Nagranie

Źródło:
CNN, FOX Weather

Ostatnie dni sierpnia, a więc także wakacji, pozwolą nam zakosztować dużej ilości słońca w całej Polsce. Opady deszczu i burze pojawią się rzadko i w nielicznych miejscach. Będzie też gorąco i upalnie. Termometry wskażą nawet 33 stopnie Celsjusza w cieniu.

Wymarzony finisz wakacji. Z małymi wyjątkami

Wymarzony finisz wakacji. Z małymi wyjątkami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Start misji Polaris Dawn został po raz kolejny przełożony. Tym razem przeszkodziła pogoda - w momencie powrotu astronautów na Ziemię prognozowane są niebezpieczne warunki atmosferyczne. Ważną częścią misji ma być komercyjny spacer kosmiczny, pierwszy w historii.

Pogoda pokonała astronautów. Polaris Dawn jeszcze nie poleci

Pogoda pokonała astronautów. Polaris Dawn jeszcze nie poleci

Źródło:
PAP, space.com, SpaceX

Pogoda na dziś. Na środę 28.08 synoptycy nigdzie nie przewidują deszczu, zamiast tego czeka nas duża ilość słońca i wysoka temperatura. Aura korzystnie wpłynie na samopoczucie.

Pogoda na dziś - środa 28.08. Mnóstwo słońca i gorąco

Pogoda na dziś - środa 28.08. Mnóstwo słońca i gorąco

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku gwałtownego osunięcia się ziemi w mieście Ketchikan na Alasce. W wyniku katastrofy ewakuowano mieszkańców kilkudziesięciu domów.

Niszczycielskie osunięcie ziemi na Alasce

Niszczycielskie osunięcie ziemi na Alasce

Źródło:
Reuters, AP

Władze Namibii zapowiedziały ubój 723 dzikich zwierząt, w tym słoni, zebr i hipopotamów, by rozdać ich mięso ofiarom katastrofalnej suszy. Jak argumentuje tamtejszy resort środowiska, w obliczu wykorzystania dużej rezerwy żywności, może dojść do zaostrzenia konfliktów między ludźmi a zwierzętami. Do tej pory upolowano prawie 160 z nich.

723 dzikie zwierzęta do zabicia. Mięso ma trafić do ofiar suszy

723 dzikie zwierzęta do zabicia. Mięso ma trafić do ofiar suszy

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkaset karlików malutkich - przedstawicieli najmniejszego gatunku nietoperzy w Europie - zadomowiło się w jednym z bloków mieszkalnych w Dubnicy nad Váhom na Słowacji. Choć zwierzęta nie stanowią zagrożenia dla ludzi, mieszkańcy zwrócili się do służb o usunięcie nieproszonych gości.

Nietoperze opanowały blok mieszkalny

Nietoperze opanowały blok mieszkalny

Źródło:
Enex

Dwóch chłopców trafiło do szpitala w stanie krytycznym po tym, jak zostali zasypani w piasku w wyniku osuwiska na wydmach w północnej części Danii, poinformowała policja. - W pewnym momencie już nie wierzyłem, że uda się kogokolwiek znaleźć - przyznał w rozmowie z lokalnymi mediami mężczyzna, który pomógł w ratowaniu dzieci.

Bawili się w piasku, nagle zniknęli. Lekarze walczą o życie zasypanych chłopców 

Bawili się w piasku, nagle zniknęli. Lekarze walczą o życie zasypanych chłopców 

Źródło:
Spiegel, RTL

Naukowcy z Wits University w Johannesburgu twierdzą, że w niedzielę na niebie na południu Republiki Południowej Afryki pojawiła się kosmiczna skała wielkości samochodu. Wcześniej twierdzono, że poruszający się z ogromną prędkością obiekt był kosmicznym śmieciem.

Za błysk na niebie mogła odpowiadać kosmiczna skała wielkości samochodu

Za błysk na niebie mogła odpowiadać kosmiczna skała wielkości samochodu

Źródło:
Wits University

24-latek z amerykańskiego stanu Montana spędził pięć dni na górzystym pustkowiu w Idaho po tym, jak uległ wypadkowi motocyklowemu. Mężczyznę odnalazł przyjaciel rodziny. Jak opisał portal amerykańskiej telewizji CNN, w historii przetrwania mężczyzny kluczową rolę mogła odegrać skórzana kurtka.

Po wypadku motocyklowym zaginął w dziczy. Uratowała go skórzana kurtka

Po wypadku motocyklowym zaginął w dziczy. Uratowała go skórzana kurtka

Źródło:
CNN

Pożary trawią Amazonię. Od początku sierpnia ogień zdewastował 2,5 miliona hektarów lasów deszczowych, a wiele katastrof zostało spowodowanych umyślnie. Gęsty dym z pożarów daje się we znaki mieszkańcom sporej części kraju.

Alarm dla blisko 50 miast. "Płuca świata" zasnuły niebo gryzącym dymem

Alarm dla blisko 50 miast. "Płuca świata" zasnuły niebo gryzącym dymem

Źródło:
PAP, Agencia Brasil

Trwa akcja poszukiwawcza po powodziach, które w weekend nawiedziły wschodni Sudan. Trudne warunki utrudniają określenie liczby ofiar śmiertelnych - w zależności od źródeł pojawiają się rozbieżności dotyczące tej wartości. To kolejna tragiczna powódź, która w tym roku nawiedziła rozdarty przez wojnę kraj.

Dziesiątki osób zginęły, setek jeszcze nie odnaleziono

Dziesiątki osób zginęły, setek jeszcze nie odnaleziono

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, BBC, AFP

Przenoszony przez komary wirus stanowi potencjalne zagrożenie dla mieszkańców miasta Plymouth w amerykańskim stanie Massachusetts. Jak przypomina służba zdrowia, nawet 30 procent zarażeń wschodnim zapaleniem mózgu może skończyć się śmiercią. Aby chronić obywateli, władze zamknęły miejskie parki i boiska.

Komary przenoszące rzadką chorobę zalęgły się w miejskich parkach

Komary przenoszące rzadką chorobę zalęgły się w miejskich parkach

Źródło:
Reuters, CNN, Town of Plymouth

Trzęsienie ziemi było odczuwalne w Atenach w poniedziałek. Wstrząsy sejsmiczne o magnitudzie 4,5 odnotowano przed godziną 23. Nie ma informacji o zniszczeniach ani poszkodowanych.

Trzęsienie ziemi w Grecji, było odczuwalne w Atenach

Trzęsienie ziemi w Grecji, było odczuwalne w Atenach

Źródło:
PAP, University of Athens, USGS

Od ponad 50 dni temperatura w rejonie najwyższego masywu Dolomitów - Marmoladzie - nie spadła poniżej zera. Według lokalnych meteorologów utrzymująca się tam pogodowa anomalia może mieć poważne konsekwencje dla lodowca znajdującego się po północnej stronie szczytu.

Pogodowa anomalia w rejonie najwyższego masywu Dolomitów

Pogodowa anomalia w rejonie najwyższego masywu Dolomitów

Źródło:
PAP, Flavio Tolin/Facebook

Gorąco będzie nie tylko do końca sierpnia. Jaka pogoda czeka nas na początku września? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: przed nami niezwykły początek września

Pogoda na 16 dni: przed nami niezwykły początek września

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nietoperze coraz częściej rezygnują z migracji. To wynika z ocieplenia klimatu - twierdzą specjaliści z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. W Warszawie najwięcej tych latających ssaków żyje w Parku Praskim i Parku Skaryszewskim. Swój "dom" znalazły też w jednym z mieszkań, gdzie było ich 50.

Rośnie populacja nietoperzy w Warszawie. Swój "dom" 50 tych ssaków znalazło w mieszkaniu

Rośnie populacja nietoperzy w Warszawie. Swój "dom" 50 tych ssaków znalazło w mieszkaniu

Źródło:
PAP

Do co najmniej kilkunastu ataków delfinów na ludzi doszło w tym roku na wodach w pobliżu miasta Mihama w prefekturze Fukui w Japonii. Eksperci twierdzą, że ich sprawcą może być jeden osobnik.

Samotny delfin butlonosy podejrzewany o serię ataków na ludzi

Samotny delfin butlonosy podejrzewany o serię ataków na ludzi

Źródło:
BBC, AJU Press

Chmura dwutlenku siarki, która pochodzi z wulkanu na Islandii, pojawiła się nad Wyspami Brytyjskimi - donoszą brytyjskie media, powołując się na tamtejszą służbę meteorologiczną Met Office. Pewna porcja substancji dotarła także do Polski. Czy jest się czego obawiać? Zapytaliśmy o to rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Chmura dwutlenku siarki nad Polską. Czy jest się czego obawiać?

Chmura dwutlenku siarki nad Polską. Czy jest się czego obawiać?

Źródło:
Sky News, atmosphere.copernicus.eu, tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,4 nawiedziło w poniedziałek rano południowo-zachodnią część Portugalii - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne. Wstrząsy odczuwalne były między innymi w Lizbonie i Porto.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Portugalii. "Otrzymaliśmy wiele telefonów"

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Portugalii. "Otrzymaliśmy wiele telefonów"

Źródło:
USGS, rtp.pt, EMSC

W tym roku lato w Kalifornii nie rozpieszcza. Region ten nawiedziły fale upałów, niszczycielskie pożary, a teraz w górach spadł tam śnieg. Biuro szeryfa hrabstwa Madera zaapelowało do odwiedzających Park Narodowy Yosemite w górach Sierra Nevada o ostrożną jazdę.

Pierwsze opady śniegu od ponad 20 lat. W lecie

Pierwsze opady śniegu od ponad 20 lat. W lecie

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Meteor rozświetlił niebo nad Bałkanami w nocy z niedzieli na poniedziałek. Obiekt w całości spłonął w atmosferze. Widoczny był z Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii Północnej - informują lokalne media.

Kula ognia rozświetliła niebo nad Bałkanami 

Kula ognia rozświetliła niebo nad Bałkanami 

Źródło:
PAP, atvbl.rs, N1