NASA zaprezentowała zdjęcia Marsa wykonane przez sondę MAVEN. Na tych wyjątkowych obrazach Czerwona Planeta utrzymana jest w odcieniach zieleni i fioletu. To efekt obserwacji ciała niebieskiego w ultrafiolecie - dzięki tym danym badacze mogą monitorować procesy zachodzące w jego atmosferze.
Mars powszechnie znany jest jako "Czerwona Planeta" - jego powierzchnia ma lekko przytłumioną, czerwonawą barwę, którą nadają mu skały bogate w związki żelaza. Charakterystyczny kolor widoczny jest na większości zdjęć Marsa, ale nie na wszystkich. W 2022 i 2023 roku sonda MAVEN uchwyciła zupełnie odmienne oblicze naszego kosmicznego sąsiada.
Różowa mgła, brązowe chmury
Obrazy zostały wykonane w ultrafiolecie - instrument pomiarowy sondy rejestruje fale o długości od 110 do 340 nanometrów, poza widmem widzialnym. Aby były one widoczne dla ludzkiego oka, poszczególne długości fal przekładane są na kolory tak, aby zachować sens danych i ułatwić ich analizę.
Pierwszy obraz został wykonany w lipcu 2022 roku podczas lata na półkuli południowej. W dolnej części widać równinny krater Argyre Planitia wypełniony bladoróżową mgłą. Na górze możemy zaobserwować kaniony Valles Marineris, nad którymi znajdują się chmury, przedstawione tutaj w odcieniach jasnego brązu. Biały punkt to czapa lodowa na południowym biegunie Marsa, kurcząca się w lecie.
Drugie zdjęcie przedstawia północną półkulę Marsa i zostało wykonane w styczniu 2023 roku, gdy Mars znajdował się daleko od Słońca. Białe plamy to chmury spowodowane szybkimi zmianami pór roku. Kaniony Valles Marineris możemy zobaczyć w lewym dolnym rogu, a obok nich - mnóstwo kraterów. Ozon, który w tym widoku ma kolor fioletowy, nagromadził się nad biegunem podczas chłodnych nocy polarnych. Na wiosnę jest on niszczony w wyniku reakcji chemicznych z parą wodną.
Sonda MAVEN wystartowała w listopadzie 2013 roku i weszła na orbitę Marsa we wrześniu 2014. Celem misji jest badanie atmosfery planety, jonosfery oraz interakcji ze Słońcem w celu prześledzenia procesu utraty marsjańskiej atmosfery. Oglądając planetę w ultrafiolecie, naukowcy mogą zobaczyć, co dzieje się w jej atmosferze, oraz lepiej poznać jej historię.
Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA/LASP/CU Boulder