Niebieskie światło emitowane przez ekrany telefonów, tabletów czy telewizorów jest szkodliwe dla naszego zdrowia - podkreślają eksperci, radząc jego ograniczanie zwłaszcza przed snem. Hamuje ono bowiem wydzielanie melatoniny, zaburzając dobowy rytm organizmu. Z eksperymentu przeprowadzonego na muszkach owocowych wynika, że może również przyspieszać proces starzenia.
Jak powiedziała autorka badania profesor Jadwiga Giebultowicz z Uniwersytetu Stanu Oregon, "nadmierna ekspozycja na niebieskie światło może mieć szkodliwy wpływ na różnego typu komórki w ludzkim ciele - od skóry, przez komórki tłuszczowe, po neurony sensoryczne".
W czasie eksperymentu u muszek owocowych wystawionych na działanie niebieskiego światła przez 10-14 dni zaobserwowano różnice w poziomach niektórych małych cząsteczek, zwanych metabolitami, wytwarzanych w komórkach, w porównaniu do muszek przebywających w ciemności.
- Jako pierwsi pokazaliśmy, że poziom określonych metabolitów - substancji niezbędnych komórkom do prawidłowego funkcjonowania - został zmieniony u muszek wystawionych na niebieskie światło - powiedziała prof. Giebultowicz. - Nasze badanie sugeruje, że unikanie niebieskiego światła może być dobrą strategią opóźniającą starzenie się - dodała.
"Cząsteczki sygnałowe są takie same w komórkach muszek jak i ludzi"
Badanie pokazało u muszek między innymi wzrost stężenia bursztynianu i spadek glutaminianu w komórkach.
- Bursztynian jest kluczowy dla produkcji paliwa dla komórek oraz ich wzrostu. Wysoki poziom bursztynianu po ekspozycji na niebieskie światło można porównać do dużej ilości benzyny, która z dystrybutora nie trafia do samochodu - wytłumaczyła prof. Giebultowicz. - Inne niepokojące odkrycie pokazuje, że spada ilość cząsteczek odpowiedzialnych za komunikację między neuronami, takich jak glutaminian - dodała.
Zauważone zmiany oznaczają, że komórki nie działają optymalnie, a to, według naukowców może prowadzić do ich wcześniejszej śmierci. Tłumaczyłoby to zauważone już podczas poprzednich badań krótsze życie muszek wystawionych na działanie niebieskiego światła.
Światło użyte w eksperymencie było bardziej intensywne niż to, na które zwykle narażeni są ludzie. Według naukowców jednak niebieskie światło może prowadzić do zmian w komórkach w podobny sposób u ludzi.
- Głównym źródłem światła niebieskiego są obecnie diody stosowane w ekranach telefonów, komputerów czy telewizorów, a także w świetlówkach. Dlatego w rozwiniętych społeczeństwach ludzie są narażeni na działanie niebieskiego światła przez większość aktywnej części dnia. Cząsteczki sygnałowe są takie same w komórkach muszek jak i ludzi, więc istnieje możliwość negatywnego działania niebieskiego światła na człowieka - wyjaśniła specjalistka z Uniwersytetu Stanu Oregon. Zaznaczyła przy tym, że potrzebne są dalsze eksperymenty na ludzkich komórkach.
Wyniki badania zostały opublikowane pod koniec sierpnia na łamach pisma "Frontiers in Aging".
Źródło: PAP, ScienceAlert
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock