W kierunku Ziemi zmierza kapsuła z materiałem z początku Układu Słonecznego

Aktualizacja:
Autor:
ps
Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl, Reuters
Trójwymiarowy model asteroidy Bennu
Trójwymiarowy model asteroidy BennuNASA/ Goddard University of Arizona/Lockheed Martin
wideo 2/6
NASA/ Goddard University of Arizona/Lockheed MartinTrójwymiarowy model Asteroidy Bennu

Misja OSIRIS-REx po siedmiu latach dobiega końca. W kierunku Ziemi zbliża się sonda przewożąca kapsułę z próbką materiału z asteroidy Bennu. Ma ją zrzucić w niedzielę. - Dosłownie przyglądamy się materiałom geologicznym, które powstały zanim jeszcze istniała Ziemia - powiedział główny naukowiec misji Dante Lauretta z Uniwersytetu Arizony. Będzie to największa kosmiczna próbka, jaka dotrze na Ziemię od czasów misji Apollo.

Sonda OSIRIS-REx wystartowała w kosmos w 2016 roku na pokładzie rakiety z Przylądka Canaveral na Florydzie. Dotarła do asteroidy Bennu w 2018 r., po czym spędziła ponad dwa lata na jej orbicie, zanim zbliżyła się do niej na tyle, aby 20 października 2020 r. móc pobrać próbkę materiału z jej powierzchni. Statek kosmiczny wyruszył w powrotny rejs w kierunku Ziemi w maju następnego roku.

Próbka asteroidy Bennu dotrze na Ziemię w niedzielę

Kapsuła zawierająca próbkę ma dotrzeć na naszą planetę w najbliższą niedzielę 24 września. O ile wszystko przebiegnie zgodnie z planem, oddzieli się ona od reszty statku kosmicznego i wejdzie w ziemską atmosferę i, opadając na spadochronie, wyląduje na pustyni w amerykańskim stanie Utah na obszarze o wymiarach 58 na 14 kilometrów.

NASA spodziewa się, że kapsuła znajdzie się w atmosferze ziemskiej w niedzielę o godzinie o godzinie 16.42 polskiego czasu. Wylądować ma około 13 minut później, gdzie będzie czekał na nią zespół naukowców amerykańskiej agencji kosmicznej. Następnie zostanie przetransportowana śmigłowcem do "czystego pomieszczenia" znajdującego się w pobliżu w celu wstępnego jej zbadania, a kolejnego dnia trafi do centrum załogowych lotów kosmicznych NASA w Huston w Teksasie, gdzie zostanie poddana dwuletniej analizie.

Jak poinformowali na piątkowym briefingu prasowym przedstawiciele amerykańskiej agencji kosmicznej, prognozy pogody dla spuszczenia kapsuły w niedzielę są korzystne. Nie ma konieczności korekty toru lotu sondy. 

Według naukowców próbka waży około 250 gramów. To znacznie więcej niż ilość materiału pobranego z asteroidy Ryugu w 2020 r. i asteroidy Itokawa 10 lat wcześniej. Będzie to największa próbka pozyskana z ciała niebieskiego od czasów misji Apollo na Księżyc - podkreśla CNN.

Siedmioletnia misja kosmiczna dobiega końca
Siedmioletnia misja kosmiczna dobiega końca

Trafi do ponad 200 naukowców

Około 25 procent pozyskanego materiału zostanie wysłane do badaczy na całym świecie. Będzie mieć dostęp do niego ponad 200 naukowców z 35 instytucji. W ramach współpracy pół procent próbki otrzyma Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA).

Jak powiedział doktor Amy Simon, starszy naukowiec z NASA, "cała reszta zostanie zarchiwizowana do wykorzystania w przyszłości w eksperymentach, o których jeszcze nawet nie pomyśleliśmy".

"Bennu była pełna niespodzianek"

Kiedy trzy lata temu sonda pozyskała próbkę z powierzchni planetoidy, okazało się, że wyłapała go zbyt dużo - było go tyle, że wystąpiły trudności z zamknięciem pojemnika. To spowodowało, że cenny materiał zaczął wylatywać w przestrzeń kosmiczną. Operacja pobrania próbki trwała cztery i pół godziny. Głowica zbierająca materiał zagłębiła się powierzchnię Bennu na głębokość 0,5 metra. Statek wystrzelił azot pod ciśnieniem w planetoidę, używając gazu jako sposobu na podniesienie materiału z powierzchni, a głowica zbierająca wychwyciła poruszony materiał.

Jak przyznał dr Simon, "Bennu była pełna niespodzianek." - Zaskoczyło nas wiele rzeczy, ale prawdopodobnie pierwszą z nich było to, że powierzchnia była pokryta dużymi głazami i spodziewaliśmy się, zobaczyć wgłębienia lub kratery pełne piasku i pyłu, które znacznie ułatwiłyby pozyskanie próbek. Takich miejsc nie było - opisywał. - Musieliśmy więc bardzo dokładnie przemyśleć sposób pobrania próbki - dodał. 

Zbadanie próbki ma pomóc w zrozumieniu kluczowych szczegółów dotyczących pochodzenia naszego Układu Słonecznego, asteoridy są bowiem pozostałościami z czasów formowania się jego 4,5 miliarda lat temu.

- Dosłownie przyglądamy się materiałom geologicznym, które powstały zanim jeszcze istniała Ziemia - mówił Dante Lauretta, główny badacz misji z Uniwersytetu Arizony.

Asteroida Bennu na zdjęciu z 2018 rokuNASA/Goddard/University of Arizona

Asteroida Bennu

Asteroida Bennu jest niewielka, ma około 500 metrów szerokości, zaokrąglone kształty i składa się ze skał połączonych ze sobą za sprawą siły grawitacji. Jest bogata w węgiel. Została odkryta w 1999 r. To najmniejszy obiekt, jaki kiedykolwiek został okrążony przez statek kosmiczny.

Bennu należy do grupy obiektów bliskich Ziemi (ang. Near Earth Objects), czyli takich, które znajdują się od Ziemi w odległości co najmniej 193 milionów km. Zalicza się ją także do kategorii obiektów potencjalnie niebezpiecznych (ang. Potentially Hazardous Asteroids). Należą do niej ciała niebieskie, które zbliżają się do Ziemi na odległość mniejszą niż 0,05 jednostki astronomicznej (19,5 razy więcej niż dystans do Księżyca). Obecnie na liście tej, prowadzonej przez NASA, jest ponad 2200 tego typu obiektów.

Asterodia znajduje się stosunkowo blisko Ziemi co sześć lat. Naukowcy oceniają, że prawdopodobieństwo jej uderzenia w naszą planetę wynosi 1 do 2700 pod koniec następnego wieku.

Po tym, jak próbka znajdzie się na naszej planecie, sonda wyruszy w dalsza podróż po Układzie Słonecznym. Tym razem jej celem będzie asteroida Apophis. Misja o nazwie OSIRIS-APEX zaplanowana jest na 2029 rok.

Sonda OSIRIS-REx zbadała asteroidę Bennu - wizualizacjaNASA
Moment "spotkania" sondy OSIRIS-REx z asteroidą - wizualizacjaNASA

Autor:ps

Źródło: CNN, tvnmeteo.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed dużymi spadkami temperatury w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek rano. Alerty w związku z silnym mrozem wydano na terenie czterech południowych województw.

Tu temperatura spadnie najmocniej. Alerty IMGW

Tu temperatura spadnie najmocniej. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps
/ prpb
Źródło:
IMGW

Po intensywnych opadach śniegu ponad 2,5 tysiąca odbiorców na Podkarpaciu w niedzielę wieczorem nadal pozostawało bez prądu. Strażacy przez cały dzień interweniowali w tym województwie ponad sto razy w związku z usuwaniem połamanych gałęzi z dróg i chodników. W położonych w Małopolsce Spytkowicach pod naporem śniegu zawalił się dach hali magazynowej. Lokalna OSP poinformowała, że nie ma osób rannych.

W Małopolsce pod naporem śniegu zawalił się dach hali, tysiące odbiorców na Podkarpaciu wciąż bez prądu

W Małopolsce pod naporem śniegu zawalił się dach hali, tysiące odbiorców na Podkarpaciu wciąż bez prądu

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps/kg
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Noc z niedzieli na poniedziałek w całej Polsce będzie mroźna, a w większości kraju spadnie śnieg. Ujemnych wartości na termometrach należy spodziewać się również w ciągu dnia, poprózzy natomiast w nielicznych miejscach.

Pogoda na jutro - poniedziałek 04.12. Nocą w niektórych regionach dwucyfrowy mróz

Pogoda na jutro - poniedziałek 04.12. Nocą w niektórych regionach dwucyfrowy mróz

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Po śnieżnym i mroźnym początku grudnia w prognozach widać kilkudniową odwilż. Sprawdź długoterminową prognozę pogody przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wkrótce czeka nas odwilż, później mróz znowu ściśnie

Pogoda na 16 dni: wkrótce czeka nas odwilż, później mróz znowu ściśnie

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach do Polski napływać będzie zimne powietrze z północy. Sprawi, że w poniedziałek rano temperatura na południu kraju spadnie do -13, a w górach do -15 stopni. - W tym pasie od Dolnego Śląska aż po Podkarpacie będzie mroźnie - mówił Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

W kierunku Polski idzie "polepszacz pogody". Noce w części kraju będą siarczyście mroźne

W kierunku Polski idzie "polepszacz pogody". Noce w części kraju będą siarczyście mroźne

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Wulkan Marapi na indonezyjskiej wyspie Sumatra wybuchł w niedzielę, wyrzucając chmury pyłu na wysokość nawet trzech kilometrów. Cienka warstwa popiołu pokryła pobliskie miejscowości.

Miejscowości pokryte popiołem po wybuchu wulkanu

Miejscowości pokryte popiołem po wybuchu wulkanu

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W kanadyjskiej prowincji Ontario od kilku dni trwają próby złapania kangurzycy, która uciekła w czasie transportu. Zwierzę, które od czwartku pozostaje na wolności, udało się zlokalizować dzięki dronowi z kamerą termowizyjną. Torbacz wymyka się jednak służbom.

Pościg za kangurzycą trwa już trzy dni. W akcji dron i kamera termowizyjna

Pościg za kangurzycą trwa już trzy dni. W akcji dron i kamera termowizyjna

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
PAP, CNN

W większości Polski sypnęło śniegiem, miejscami opady były - jak na początek grudnia - bardzo duże. Na Śnieżce leży już niemal 90 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu ponad 80 cm. Gruba warstwa śniegu zalega także na terenach nizinnych południowej Polski. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania białych krajobrazów.

Południe Polski przykryte grubą warstwą białego puchu. "Leży już pół metra śniegu i dalej sypie"

Południe Polski przykryte grubą warstwą białego puchu. "Leży już pół metra śniegu i dalej sypie"

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
tvnmeteo.pl. IMGW, Kontakt 24

Tegoroczna zima daje się mocno we znaki wielu Europejczykom, opady śniegu i nagłe skoki temperatury są miejscami rekordowe. Prawdziwy rollercoaster pogodowy mamy na Bałkanach. W sobotę w Serbii temperatura osiągnęła najwyższą wartość o tej porze roku od ponad stu lat, po czym drastycznie spadła. W niedzielę termometry pokazują w całym kraju ledwo powyżej zera. W sąsiedniej Chorwacji ogłoszono czerwony alert związany z intensywnymi opadami śniegu i porywistym wiatrem.

Szalona pogoda na Bałkanach. Od 120-letniego rekordu do zera

Szalona pogoda na Bałkanach. Od 120-letniego rekordu do zera

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Reuters

Użytkownicy platformy X i Facebooka rozsyłali film, na którym widać, jak na ośnieżonej drodze kierowca zatrzymuje się, widząc idące z naprzeciwka poboczem niedźwiedzie. Nagranie ma rzekomo pokazywać scenę ze Szczyrku - ale to nieprawda.

Niedźwiedzie na drodze w Szczyrku? "Na pewno nie w Polsce"

Niedźwiedzie na drodze w Szczyrku? "Na pewno nie w Polsce"

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Mroźna aura spowodowała, że rozpoczął się sezon grzewczy. W niektórych miejscach normy jakości powietrza są przekraczane. W sobotę smog unosił się między innymi nad powiatem poznańskim. Do jego mieszkańców wysłano alert RCB.

Ścisnął mróz i pojawił się smog. Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście

Ścisnął mróz i pojawił się smog. Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście

Autor:
anw
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Południowe Niemcy nawiedziły obfite opady śniegu. Doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Bawarii. Doszło tam do wielu wypadków drogowych. Lotnisko w Monachium, które w sobotę zostało zamknięte na skutek ataku zimy, w niedzielę rano wznowiło pracę. Magdalena Gwóźdź-Pallokat, dziennikarka Deutsche Welle, powiedziała na antenie TVN24, że zamknięto też jarmarki świąteczne.

Zasypane śniegiem samochody i ulice w Bawarii. Lotnisko w Monachium wznowiło pracę

Zasypane śniegiem samochody i ulice w Bawarii. Lotnisko w Monachium wznowiło pracę

Autor:
ps,anw
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

W wyniku silnego trzęsienia ziemi, które w sobotę nawiedziło Filipiny, zginęła co najmniej jedna osoba. Miało ono magnitudę 7,5. Zarejestrowano ponad 600 wstrząsów wtórnych - poinformował filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii.

Trzęsienie ziemi na Filipinach. Zginęła kobieta, na którą zawaliła się ściana

Trzęsienie ziemi na Filipinach. Zginęła kobieta, na którą zawaliła się ściana

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

W Czechach spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Służby informują o wypadkach drogowych blokujących główne szlaki komunikacyjne. Odnotowuje się przerwy w dostawach prądu, a władze samorządowe na południu kraju ogłosiły stan klęski żywiołowej.

Atak zimy na naszych południowych sąsiadów. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

Atak zimy na naszych południowych sąsiadów. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

Autor:
anw
Źródło:
PAP

Po intensywnych opadach śniegu w niektórych rejonach Austrii oraz w części Szwajcarii wzrosło zagrożenie lawinowe. W Tyrolu utrudnienia spowodowane śnieżycami wystąpiły ruchu kolejowym i drogowym, doszło też do przerw w dostawach prądu.

Pogorszyły się warunki w Alpach. Wysokie zagrożenie lawinami

Pogorszyły się warunki w Alpach. Wysokie zagrożenie lawinami

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju. - Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej. To obecne i przyszłe zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt ludzi powinny być umieszczane w centrum każdej polityki klimatycznej - mówił polski przywódca. Dodał, że "planeta, na której żyjemy, jest naszym wspólnym dziedzictwem, które wymaga szczególnej troski".

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
PAP

Od piątku dla ruchu turystycznego zamknięty jest popularny szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka. Zimuje tam niedźwiedzica z młodymi.

Zamknięty popularny szlak w Tatrach. Zimuje tam niedźwiedzica

Zamknięty popularny szlak w Tatrach. Zimuje tam niedźwiedzica

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a w pierwszy weekend grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Autor:
Arleta
Unton-Pyziołek
Źródło:
tvnmeteo.pl

Funkcjonariusze z Vastogirardi we Włoszech od ponad roku poszukiwali sprawcy serii przebić opon. W dochodzenie zaangażowano dodatkowe siły, pod uwagę brano możliwość lokalnych porachunków i próbę zastraszenia mieszkańców. Odpowiedzialnym za dziurawienie opon okazał się tymczasem pies cierpiący na zapalenie dziąseł.  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Autor:
jdw\\mm
Źródło:
La Stampa, Sky TG24

Unoszące się nad horyzontem na półkuli północnej fioletowe i zielone światła wcale nie muszą być zorzą polarną. Może to być mało znane zjawisko świetlne nazwane Steve.

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
CNN

Kryzys klimatyczny zbiera swoje żniwo na Antarktydzie. Na tym mroźnym kontynencie zawalił się kolejny lodowiec szelfowy. Zniknięcie Cadmana widać na zdjęciach satelitarnych.

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Autor:
anw
Źródło:
space.com, ESA

Astronomowie znaleźli w Wielkim Obłoku Magellana dysk wokół młodej gwiazdy, która rośnie i pochłania materię ze swojego otoczenia. O odkryciu, które jest pierwszym takim poza naszą galaktyką, poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Autor:
dd
Źródło:
ESO, tvnmeteo.pl