Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi
A23a, największa na świecie góra lodowa, przez wiele miesięcy kręciła się w miejscu w rejonie Oceanu Południowego. Naukowcy z British Antarctic Survey poinformowali, że gigantyczna bryła lodu uwolniła się z uwięzi i zaczęła wędrować dalej.
Góra lodowa A23a oddzieliła się od Lodowca Szelfowego Filchnera-Ronne w 1986 roku. Przez ponad 30 lat pozostawała zakotwiczona na mieliźnie na Morzu Weddella. Dopiero w 2020 roku bryła lodu o powierzchni około 3800 kilometrów kwadratowych rozpoczęła podróż po wodach Oceanu Antarktycznego.
A23a wirowała w miejscu
Losy góry lodowej śledzą brytyjscy naukowcy z British Antarctic Survey (BAS). Od wiosny tego roku przez wiele miesięcy A23a kręciła się w miejscu w rejonie archipelagu Orkadów Południowych, za sprawą zjawiska zwanego kolumną Taylora. Dochodzi do niego w płynach, które się obracają - a takim jest ocean, na który oddziałuje siła Coriolisa. Na czym to polega? Jeśli płyn zostanie zakłócony przez ciało stałe, na przykład wybrzuszenie na morskim dnie, w odpowiednich warunkach doprowadza to do powstania wiru. Obiekty, które dostaną się w zasięg kolumny Taylora, nie mogą jej samodzielnie opuścić.
W piątek naukowcy z BAS poinformowali, że góra lodowa znowu zaczęła wędrować na północ.
"To ekscytujące"
- To ekscytujące widzieć A23a ponownie w ruchu. Jesteśmy ciekawi, czy podąży tą samą trasą, co inne duże góry lodowe, które oddzieliły się od Antarktydy. A co ważniejsze, jaki wpływ będzie to miało na lokalny ekosystem - powiedział doktor Andrew Meijers, oceanograf z BAS.
Rok temu naukowcy z BAS, na pokładzie najnowocześniejszego statku badawczego o nazwie RRS Sir David Attenborough, obserwowali górę lodową podczas misji naukowej na Morzu Weddella w ramach projektu BIOPOLE. Eksperci wykonali między innymi zdjęcia poruszającej się gigantycznej bryły lodu.
Uważa się, że A23a ostatecznie opuści Ocean Południowy i wpłynie do Oceanu Atlantyckiego, gdzie napotka cieplejsze wody. Kiedy to się stanie, prawdopodobnie rozpadnie się na mniejsze góry lodowe i ostatecznie stopi.
Autorka/Autor:anw/dd
Źródło: BBC, British Antarctic Survey
Źródło zdjęcia głównego: MODIS/NASA/GSFC
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Irlandia przygotowuje się na nadejście niezwykle silnej burzy Eowyn. Żywioł, który zmierza w kierunku Wysp Brytyjskich, według prognoz przyniesie ekstremalne wichury o prędkości przekraczającej lokalnie 160 km/h. Niemal w całym kraju obowiązują najwyższe czerwone alerty pogodowe.
Spodziewają się wiatru, jaki nie wiał od kilkunastu lat. Zniszczenia mogą być rozległe
Kalifornijscy strażacy rozpoczęli walkę z nowym pożarem w hrabstwie Los Angeles. Żywioł, nazwany Hughes Fire, wybuchł niedaleko zbiornika zaporowego Castaic Lake i w kilkanaście godzin zdążył zająć około 3750 hektarów terenu. Nakazy ewakuacji wydano dla co najmniej 31 tysięcy mieszkańców.
Kolejny pożar trawi część Kalifornii. Ponad 30 tysięcy ewakuowanych
W Nigerii rozprzestrzenia się epidemia gorączki Lassa. W najnowszym komunikacie Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki choroby w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Według NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.
Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją
Pogoda na dziś, czyli na czwartek 23.01. Dzień w całym kraju upływać będzie pod znakiem chmur. Znajdą się też miejsca, w których należy spodziewać się opadów deszczu lub deszczu ze śniegiem. Może także silniej powiać.
Pogoda na dziś - czwartek, 23.01. W niektórych miejscach przydadzą się parasole
Pogodowe stery w Polsce zaczyna przejmować niż Erwin. W większości kraju pojawią się opady -deszczu lub deszczu ze śniegiem. Erwin odsunie się od nas w piątek, a jego miejsce zajmie zatoka niżowa związana z wirem północnoatlantyckim. To oznacza wzrost temperatury - nawet do dwucyfrowych wartości.
Wiry niżowe wtłoczą do Polski sporo wilgoci i ciepła. Czy jest szansa na zimę w styczniu?
Ratownicy w Karkonoszach ewakuowali przy użyciu lin turystę, który doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu. To w ostatnich dniach kolejna akcja ratunkowa goprowców. W górach jest bardzo ślisko.
Wypadek w Karkonoszach. Turysta "doznał rozległych obrażeń"
Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.
"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"
Mieszkańcy stanu Queensland w północno-wschodniej Australii mierzą się z ekstremalną falą gorąca. Temperatura może przekroczyć nawet 45 stopni Celsjusza. Oprócz ostrzeżeń dotyczących upału lokalne służby wydały także alerty o wysokim zagrożeniu pożarowym.
Temperatura poszybuje do nawet 46 stopni
Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.
Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody
W worku na śmieci pod greckimi Salonikami znaleziono marmurową rzeźbę kobiety - poinformowała w środę policja. Eksperci szacują jej wiek na ponad dwa tysiące lat. Obiekt wysłano na dalsze badania archeologiczne.
Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat
Podczas najbliższych nocy na naszym niebie będziemy mogli zaobserwować przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak przekazał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", obiekt będzie równie jasny jak Wenus. Kiedy szukać ISS na niebie?
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znów widoczna na naszym niebie. "Nie sposób przeoczyć!"
Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.
Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi
Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.
Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu
Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.
Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie
Na miłośników obserwacji nocnego nieba czeka prawdziwa gratka. Nadchodzą tygodnie, podczas których będziemy mogli ujrzeć siedem planet Układu Słonecznego. Do dostrzeżenia większości z nich nie będą potrzebne żadne urządzenia.
Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"
- Źródło:
- PAP
Osuwisko zeszło w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Jawa. Po intensywnych opadach deszczu masy ziemi osunęły się na domy w okolicach miasta Pekalongan. Zginęło co najmniej 16 osób, a we wtorek służby ratunkowe wciąż poszukiwały pięciu zaginionych.
16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"
Do 33 tysięcy kilometrów na godzinę rozpędzają się podmuchy wiatru na planecie pozasłonecznej WASP-127b. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zaobserwować pogodę na tym odległym świecie za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Jak wyjaśnili badacze, to najszybsze tego rodzaju zjawisko, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować.
Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym
Tajemnicze kule znalezione niedawno na plażach w Sydney były pełne bakterii kałowych. Analiza składu obiektów wskazała także obecność kwasów tłuszczowych, węglowodorów i bakterii. Chociaż źródło zanieczyszczenia jest nieznane, część naukowców przypuszcza, że ich źródłem może być przestarzały system kanalizacyjny miasta.
Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret
Upały nawiedziły Brazylię. W Rio de Janeiro od kilku dni termometry pokazują niemal 40 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna zbliża się do 50 stopni. Gorąca aura zachęciła wielu mieszkańców do odwiedzenia kultowej Copacabany, ale władze Rio apelują o ostrożne korzystanie ze słońca.
Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni
To kolejne lato, w którym Chile zmaga się z potężnymi pożarami. Ten, który rozgorzał w okolicach miasta Los Sauces, pozbawił życia trzech strażaków, a dziewięciu ranił. Władze przekazały, że strażacy walczyli w niezwykle trudnym terenie i zostali otoczeni przez płomienie.
Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło
Co najmniej 27 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi na Tajwanie, do którego doszło we wtorek po północy lokalnego czasu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 były odczuwalne w wielu miejscowościach. Moment zdarzenia został uchwycony przez kamerę bezpieczeństwa w jednym z pubów w położonym blisko epicentrum mieście Tainan.
Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść
Samogłów z japońskiego akwarium zyskał przyjaciół... z kartonu. Zwierzę źle znosiło tymczasowe zamknięcie ośrodka dla zwiedzających i związaną z tym samotność. Opiekunowie ryby rozwiązali problem w nietypowy sposób, przyklejając do szyby kartonowe podobizny ludzi. Jak przekazali, samogłów szybko odzyskał dobry nastrój i zaczął wesoło machać płetwami.
Samogłów nie jadł z samotności. Pomogli ludzie z kartonu
Z wyjątkiem niektórych nocy mrozu prawie w ogóle nie będzie. Co przyniesie końcówka stycznia oraz początek lutego? Czy widać powrót zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła
Prawie jedna czwarta znanych nam gatunków zwierząt słodkowodnych jest zagrożona wyginięciem. Analiza przeprowadzona przez międzynarodowy zespół badaczy ujawniła, że chociaż ludzkie działania mają ogromny wpływ na populacje ryb, ważek czy krabów, wciąż stosunkowo niewiele o nich wiemy. Utrata tych zwierząt może mieć nieodwracalne konsekwencje dla całych ekosystemów.
W ostatnim czasie w wodach Wielkiej Brytanii, od archipelagu Scilly aż po wschodnie wybrzeża, co najbardziej zaskakuje naukowców, obserwowana jest coraz większa obecność humbaków. Według ekspertów to może być pozytywny sygnał odbudowującej się populacji tych wielorybów, ale także świadczyć o negatywnym wpływie klimatu na ich zachowania.
Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego
Hiszpańsko-australijski zespół naukowców opracował nowatorską metodę rozkładu plastikowych śmieci. W jednym z jej głównych etapów odpady są trawione przez larwy owadów i przekształcane w cenne produkty. Jak przekonują badacze, ten pomysł nie tylko rozwiązuje problem śmieci, ale jednocześnie przyczynia się do poprawy jakości gleby.