Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) planuje wysłać na Marsa swojego drona. Misja zaplanowana jest na początek lat trzydziestych XXI wieku. Czy pionierski wiropłat Ingenuity od amerykańskiej agencji kosmicznej NASA doczeka się następcy?
Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) pracuje nad projektem drona, który mógłby polecieć na Marsa wraz z łazikiem. Mógłby się stać następcą stworzonego przez NASA pionierskiego wiropłata Ingenuity. Jak podają eksperci, nowa misja związana z Czerwoną Planetą zaplanowana jest na początek lat trzydziestych XXI wieku.
Indyjska misja "Mangalyaan"
Pierwszą indyjską misją międzyplanetarną była Mars Orbiter Mission (MOM), nazywana też "Mangalyaan". Rozpoczęła się w listopadzie 2013 roku. Polegała na umieszczeniu sondy na orbicie Marsa. Statek kosmiczny prowadził badania przez osiem lat, zanim stracił kontakt z Ziemią w 2022 roku.
Kolejna misja ISRO na Marsa będzie jednak ambitniejsza. Jayadev Pradeep, naukowiec z Centrum Kosmicznego imienia Vikram Sarabhai, powiedział, że dron będzie dobrze wyposażony. Ma mieć czujniki: temperatury, wilgotności, ciśnienia, prędkości wiatru, pola elektrycznego, a także czujnik pyłowe do pomiaru pionowego rozkładu aerozoli.
Dron ma być w stanie latać do wysokości stu metrów nad powierzchnią. Dzięki temu można będzie stworzyć profil marsjańskiej atmosfery. Dla porównania, Ingenuity osiągnął wysokość do 24 metrów podczas ponad dwugodzinnego lotu, pokonał wówczas w poziomie 17 kilometrów.
Dron Ingenuity
W lutym 2021 roku Ingenuity wylądował wraz z należącym do NASA łazikiem Perseverance w kraterze Jezero na Marsie. Wiropłat wykonał na Czerwonej Planecie aż 72 loty, choć jego misja zakładała zaledwie pięć lotów. Z powodu uszkodzenia łopatek wirnika został uziemiony w styczniu 2024 roku.
Indie nie są jedynym krajem czerpiącym inspirację z NASA. Chiny mają co najmniej kilka koncepcji stworzenia dronów marsjańskich, w tym jeden, który mógłby odegrać rolę w planowanej przez ten kraj misji zwrotu próbek z Marsa.
Źródło: space.com, indiatoday.in
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech