Marsjański helikopter Ingenuity zakończył swoją misję. Jak przekazali inżynierowie NASA, i tak była ona znacznie dłuższa niż wstępnie planowano. Niewielkie urządzenie przetrwało nawet srogą zimę na Czerwonej Planecie.
W lutym 2021 roku na Marsie wylądował łazik Perseverance. Pojazd nie był sam - towarzyszył mu maleńki helikopter o nazwie Ingenuity. Został on wysłany na Czerwoną Planetę w celu badania możliwości lotu w rzadkiej, marsjańskiej atmosferze. Pierwszy lot testowy został przeprowadzony 19 kwietnia 2021 roku, a Ingenuity stał się pierwszym zdalnie sterowanym latającym poza Ziemią urządzeniem.
"Historyczna podróż dobiegła końca"
W czwartek NASA przekazała, że misja Ingenuity dobiegła końca. Przyczyną było złamanie się jednego płatu śmigła wykonanego z włókna węglowego. Do wypadku doszło 18 stycznia, kiedy wykonując krótki pionowy lot, na wysokości metra nad powierzchnią Marsa Ingenuity z nieznanych dotąd przyczyn stracił łączność z łazikiem Perseverance.
- Historyczna podróż Ingenuity, pierwszego statku powietrznego na innej planecie, dobiegła końca - oznajmił w oświadczeniu wideo szef NASA Bill Nelson. - Ten niezwykły helikopter poleciał wyżej i dalej, niż kiedykolwiek sobie wyobrażaliśmy, i pomógł NASA robić to, co robimy najlepiej, czyli czynić niemożliwe możliwym.
Tysiąc dni na Marsie
Jak podkreślił Nelson, mimo działania w niezwykle rzadkiej marsjańskiej atmosferze, maszyna radziła sobie świetnie. Pierwotnie spodziewano się, że Ingenuity wykona maksymalnie pięć lotów testowych i będzie aktywny przez około 30 dni. Ostatecznie sprzęt przetrwał niemal trzy lata - prawie tysiąc marsjańskich dni - wykonując 72 loty trwające łącznie ponad dwie godziny.
W trakcie misji Ingenuity został ulepszony o funkcję autonomicznego wybierania miejsc lądowania, działał z zepsutym czujnikiem, samodzielnie czyścił się po burzach pyłowych i wykonał trzy awaryjne lądowania. Sprzęt przetrwał również mroźną marsjańską zimę. Pomogli mu w tym inżynierowie, którzy całkowicie przeprojektowali sposób, w jaki helikopter wykonywał zimowe misje.
Źródło: PAP, NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS