"Krzycząca mumia" od lat fascynowała naukowców. Mają teorię dotyczącą śmierci kobiety

Źródło:
Guardian, Reuters
Mumia dziecka z epoki renesansu
Mumia dziecka z epoki renesansu
wideo 2/4
Mumia dziecka z epoki renesansu

Ma otwarte usta i wygląda, jakby krzyczała. Zgodnie z nową teorią archeologów, kobieta zmumifikowana około 3,5 tysiąca lat temu w Egipcie zmarła w bólu. Badacze przedstawili też inne ustalenia dotyczące odnalezionej prawie sto lat temu mumii.

W piątek w czasopiśmie naukowym "Frontiers in Medicine" ukazały się nowe ustalenia naukowców dotyczące "krzyczącej kobiety". Jej zmumifikowane ciało odnaleziono w 1935 roku w drewnianej trumnie w grobowcu w Tebach niedaleko Luksoru w Egipcie. Uważa się, że zmarła około 3,5 tys. lat temu.

ZOBACZ TEŻ: Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

"Krzycząca mumia". Co o niej wiadomo

Jak wyjaśniają badacze, kobieta została pochowana pod grobowcem Senenmuta, ważnego urzędnika i architekta za czasów panowania egipskiej faraon, Hatszepsuty. "Choć nie zapisano na niej żadnego imienia, prawdopodobnie była bliskim członkiem rodziny (architekta - red.), który miał dzielić z bliskimi miejsce wiecznego spoczynku - oceniła cytowana przez "Guardiana" dr Sahar Saleem z Uniwersytetu w Kairze, główna autorka publikacji.

W swojej pracy badacze korzystali z tomografii komputerowej, by przeprowadzić "wirtualną sekcję" mumii. Zastosowali też technologię dyfrakcji rentgenowskiej w celu analizy skóry i włosów. Podkreślili, że mumia była bardzo dobrze zachowana. Oszacowali, że kobieta mierzyła około 155 cm wzrostu i w momencie śmierci miała około 48 lat. Ustalili, że miała łagodne zapalenie stawów, w tym kręgosłupa oraz że brakowało jej kilku zębów. Została pochowana w dwóch pierścieniach ze srebra i złota.

Nie odnaleziono za to żadnych oznak balsamowania. Co więcej, wszystkie narządy nadal znajdowały się wewnątrz. "Było to dla mnie zaskoczeniem, ponieważ klasyczna metoda mumifikacji w Nowym Państwie (okres w dziejach Egiptu w latach 1550-1069 p.n.e. - red.) obejmowała usunięcie wszystkich narządów z wyjątkiem serca - wyjaśniła dr Saleem.

Skąd się wziął makabryczny wyraz twarzy

Naukowcy stwierdzili też, że charakterystyczny wyraz twarzy kobiety najpewniej nie mógł być spowodowany nieostrożnym procesem mumifikacji, w którym ktoś zaniedbałby zamknięcie ust, ponieważ przeprowadzono ją z zastosowaniem rzadkich i drogich materiałów. "Sugerujemy, że powodem otwartych ust mogła być bolesna śmierć lub stres emocjonalny, a skurcz sprawił, że jej twarz zastygła w momencie śmierci" - oceniła dr Saleem. Według niej kobieta zmarła więc krzycząc z bólu, a osoby mumifikujące zwłoki nie były w stanie zamknąć jej ust, więc je tak pozostawili.

Jest to jednak hipoteza, a dokładna przyczyna śmierci kobiety pozostaje zagadką. Autorzy publikacji zwrócili uwagę, że do wyrazu twarzy kobiety mogły się przyczynić też inne czynniki, takie jak zmiany pośmiertne lub procedury pochówku. Dodali, że zaledwie kilka egipskich mumii zostało odnalezionych z otwartymi ustami.

ZOBACZ TEŻ: Nowotwór z zębami znaleziony na starożytnym cmentarzu

Autorka/Autor:pb//mro

Źródło: Guardian, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Guardian Science/X

Pozostałe wiadomości

W kolejnych dniach Polska dostanie się pod wpływ różnych mas powietrza. W weekend w części kraju wciąż spodziewane są burze, jednak aura ma się stopniowo uspokajać. W następnym tygodniu na termometrach ponownie zagoszczą wartości powyżej 30 stopni Celsjusza.

Koniec tygodnia z burzami i deszczem. Co czeka nas po weekendzie?

Koniec tygodnia z burzami i deszczem. Co czeka nas po weekendzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Noc w wielu miejscach przyniesie nam ulewne opady deszczu, a miejscami może spaść nawet 70 litrów wody na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie będzie groźnie.

W nocy może grzmieć i lać. IMGW ostrzega

W nocy może grzmieć i lać. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 03.08. W nocy nad większością kraju zapanują chmury i opady deszczu, miejscami obfite. Podobna aura towarzyszyć nam będzie w dzień, a na południu mogą wystąpić także burze. Termometry pokażą maksymalnie 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 03.08. Nocą przydadzą się parasole, w dzień dość chłodno

Pogoda na jutro - sobota 03.08. Nocą przydadzą się parasole, w dzień dość chłodno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w okolicach Mostaru w Bośni i Hercegowinie. Strażacy starają się utrzymać płomienie z dala od zabudowań, a przeszkadza im w tym porywisty, suchy wiatr. Miejscami w akcję gaśniczą włączają się mieszkańcy.

Nadludzkimi wysiłkami utrzymują ogień z dala od domów. "Każda dłoń pomaga"

Nadludzkimi wysiłkami utrzymują ogień z dala od domów. "Każda dłoń pomaga"

Źródło:
PAP, hercegovina.info, mondo.ba

W ostatnich dniach w Indiach u podnóża Himalajów doszło do powodzi - tysiące osób zostało uwięzionych w nieprzychylnym, górskim terenie. Monsunowe deszcze nawiedzają ten kraj od kilku tygodni, zginęło na ich skutek wiele osób. Naukowcy twierdzą, że za niszczycielskie ulewy odpowiadają rzeki atmosferyczne, zwane też "latającymi".

"Latające rzeki" przyniosły śmierć setkom ludzi

"Latające rzeki" przyniosły śmierć setkom ludzi

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Trwa opanowywanie pożarów, które w tym tygodniu wybuchły na chorwackim wybrzeżu. Płomienie trawiły lasy i łąki w pobliżu popularnych kurortów, zagrażając także budynkom. Nawet słabnący ogień bywa jednak bardzo niebezpieczny, a w niektórych miejscach pogoda może sprawić strażakom przykrą niespodziankę.

Strażacy walczą z ogniem w Dalmacji. "Modlimy się o dwie rzeczy"

Strażacy walczą z ogniem w Dalmacji. "Modlimy się o dwie rzeczy"

Źródło:
HVZ, index.hr

Dwa delfiny zostały zauważone w rejonie Zatoki Gdańskiej w ostatnich dniach. Zdarzenie to zostało zarejestrowane na nagraniu. Widać na nim zwierzęta pływające tuż obok statku. Eksperci z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego potwierdzili, że były to delfiny zwyczajne, które w Bałtyku naturalnie nie występują.

Delfiny pojawiły się w Morzu Bałtyckim. Nagranie

Delfiny pojawiły się w Morzu Bałtyckim. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Sławosz Uznański poinformował w mediach społecznościowych, że w poniedziałek rozpocznie szkolenie, które ma go przygotować do misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. - Jestem bardzo podekscytowany, czekałem na ten moment od jakiegoś czasu - powiedział na antenie TVN24 polski astronauta. Już w weekend przeprowadza się do amerykańskiego Houston.

"W ten weekend przeprowadzam się do Houston". Coraz bliżej lotu Polaka w kosmos

"W ten weekend przeprowadzam się do Houston". Coraz bliżej lotu Polaka w kosmos

Źródło:
tvnmeteo.pl, gov.pl, TVN24

W tym roku w lipcu w stolicy Chile - Santiago i otaczającym miasto regionie nie odnotowano żadnych opadów deszczu. - Nie mieliśmy tak suchego lipca od 1950 roku - powiedziała Alicia Moya, meteorolożka.

W lipcu nie spadła tu ani jedna kropla deszczu

W lipcu nie spadła tu ani jedna kropla deszczu

Źródło:
Reuters

Za nami najcieplejsze dni w historii pomiarów temperatury na Ziemi. Czy w sierpniu też będzie gorąco jak w piekle czy ciepło jak w raju? Jaka pogoda czeka nas w drugiej połowie wakacji? Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorologicznych sprawdziła nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Najnowsza prognoza na sierpień. Europejskie i amerykańskie modele są zgodne

Najnowsza prognoza na sierpień. Europejskie i amerykańskie modele są zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala silnych opadów monsunowych nawiedziła drugie największe miasto w Pakistanie. W ciągu kliku godzin na Lahaur spadło najwięcej deszczu od ponad 40 lat. Ulice błyskawicznie zostały zalane wodą. Nie żyją co najmniej trzy osoby.

360 litrów w trzy godziny. Największe opady od dekad

360 litrów w trzy godziny. Największe opady od dekad

Źródło:
Reuters, abc news, dawn.com, PAP

Blisko 30 tysięcy strażaków walczy z 93 dużymi pożarami w Stanach Zjednoczonych - poinformowała amerykańska agencja National Interagency Fire Center. Walkę z ogniem utrudniają silny wiatr i wysoka temperatura powietrza. Na skutek żywiołu zginęły dwie osoby - jedna w Kolorado, druga w Kalifornii.

Dziesiątki tysięcy strażaków walczą z pożarami. Są ofiary śmiertelne

Dziesiątki tysięcy strażaków walczą z pożarami. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters, opb.org

Silne burze z ulewami przeszły w nocy ze środy na czwartek przez południową Belgię. Szczególnie mocno została dotknięta prowincja Hainaut w Regionie Walońskim, gdzie doszło do podtopień i gwałtownych powodzi.

"Mamy w domu 40 centymetrów wody, u sąsiadów jest jeszcze gorzej"

"Mamy w domu 40 centymetrów wody, u sąsiadów jest jeszcze gorzej"

Źródło:
ENEX, rtbf.be, notele.be, tvnmeteo.pl

W Słowenii kolejny rok z rzędu przybyło bocianich par. Badacze na terenie całego kraju naliczyli ich łącznie 311. To o 11 par więcej niż w ubiegłym roku. Rekordowa jest też liczba piskląt, które tego lata opuściły gniazda.

Rekordowa liczba bocianów i ich piskląt     

Rekordowa liczba bocianów i ich piskląt     

Źródło:
PAP

Liczba zabitych w efekcie osuwisk, do których doszło nocą z poniedziałku na wtorek w stanie Kerala na południu Indii, prawdopodobnie przekroczy 300 - poinformował w czwartek portal "The Indian Express", powołując się na oceny władz regionu. Zniszczone są domy, drogi i mosty. W środę ulewy nawiedziły północ kraju, również powodując ofiary śmiertelne, między innymi w indyjskiej stolicy.

Nie ma nadziei na odnalezienie żywych. Liczba zabitych może przekroczyć 300

Nie ma nadziei na odnalezienie żywych. Liczba zabitych może przekroczyć 300

Aktualizacja:
Źródło:
Times of India, BBC, Reuters, India Today, PAP

Tatrzański Park Narodowy (TPN) zaapelował do turystów, by nie podpisywali się na skałach. Jak podkreślono, ścieranie farby to trudny i skomplikowany proces, a często nie da się jej usunąć. Za akty wandalizmu w parku grożą kary.

"Z przykrością zauważamy kolejne przypadki". Apel do turystów

"Z przykrością zauważamy kolejne przypadki". Apel do turystów

Źródło:
PAP, TPN

Naukowcy pracują nad metodą przechowywania próbek genetycznych, która pozwoli na wysyłanie materiału biologicznego na Księżyc. Chcą tam stworzyć bank danych wielu gatunków, by chronić ziemską bioróżnorodność. Na pierwszy ogień wzięli niewielką rybkę z Hawajów.

Próbki genetyczne rybki z Hawajów polecą na Księżyc. To na początek

Próbki genetyczne rybki z Hawajów polecą na Księżyc. To na początek

Źródło:
PAP

Samotna walabia - zwierzę z wyglądu przypominające kangura - przez ponad dobę była widziana na ulicach miejscowości niedaleko Lizbony. Przestraszeni mieszkańcy zgłaszali ten incydent, ale służby początkowo nie wierzyły w ich relacje. Ostatecznie zwierzę zostało schwytane.

Walabia przez kilkadziesiąt godzin biegała po ulicach. Mieszkańcy przestraszeni

Walabia przez kilkadziesiąt godzin biegała po ulicach. Mieszkańcy przestraszeni

Źródło:
PAP, Expresso

Tulipanowce mają odmienną strukturę drewna od pozostałych badanych gatunków iglastych i liściastych - wynika z nowych badań, w których brał udział doktor Jan Łyczakowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nowo odkryta struktura ma być potencjalnie lepsza w magazynowaniu dwutlenku węgla.

Odkryto nowy typ drewna. W badaniach brał udział Polak

Odkryto nowy typ drewna. W badaniach brał udział Polak

Źródło:
UJ, tvnmeteo.pl

Zorza polarna rozświetliła minionej nocy niebo nad Polską. Zdjęcia tego niezwykłego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. "Zaróżowiła niebo nad horyzontem, zielenie również się pojawiły" - napisał Reporter 24.

Zorza polarna nad Polską. "Zaróżowiła niebo nad horyzontem"

Zorza polarna nad Polską. "Zaróżowiła niebo nad horyzontem"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Miniony miesiąc był najgorętszym lipcem w historii pomiarów Chin - donoszą państwowe media. Średnia temperatura wyniosła 23,21 stopnia Celsjusza. Sierpień również rozpoczął się w tym kraju upalnie.

W Chinach takiego lipca nie było od ponad 60 lat

W Chinach takiego lipca nie było od ponad 60 lat

Źródło:
Reuters, PAP, chinadaily.com

Fala upałów we Włoszech, związana z antycyklonem afrykańskim Charon, nie odpuszcza. W dwunastu miastach obowiązuje czerwony, najwyższy stopień ostrzeżeń przed spiekotą. Pięć z nich znajduje się w stołecznym regionie Lacjum. W Rzymie na pogotowie trafiają także skrajnie wyczerpani zagraniczni turyści.

Czerwone alarmy w 12 miastach. Przez upał turyści trafiają na pogotowie     

Czerwone alarmy w 12 miastach. Przez upał turyści trafiają na pogotowie     

Źródło:
PAP, ilmeteo.net, meteo.it

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Bazie Sił Powietrznych Hoedspruit w Republice Południowej Afryki. Dwóch oficerów sił zbrojnych zostało zaatakowanych przez lamparta, który przedostał się na teren bazy. Żołnierze nie doznali poważnych obrażeń.

Lampart zaatakował dwóch oficerów w bazie lotniczej

Lampart zaatakował dwóch oficerów w bazie lotniczej

Źródło:
PAP, BBC, BBN Times

Ogromne upały utrzymują się w Hiszpanii. W Barcelonie w tym tygodniu odnotowano najwyższą temperaturę, odkąd prowadzi się pomiary - podała tamtejsza instytucja meteorologiczna AEMET.

W Barcelonie najcieplej od ponad 100 lat

W Barcelonie najcieplej od ponad 100 lat

Źródło:
Reuters, apuntmedia.es, theolivepress.es

Pożar Park Fire, jeden z największych w historii Kalifornii, pozostaje nieopanowany. Płomienie objęły swoim zasięgiem cztery hrabstwa, niszcząc wiele budynków. Dwa ze spalonych domów należały do rodziny strażaków, która w tym samym czasie walczyła z pożarem.

Strażacy walczyli z ogniem, gdy pożar trawił ich dom

Strażacy walczyli z ogniem, gdy pożar trawił ich dom

Źródło:
Cal Fire, Reuters

Za nami umowne maksimum roju Delta Akwarydów. Chociaż te meteory są najlepiej widoczne na półkuli południowej, warto spojrzeć w niebo - na początku sierpnia będziemy zbliżać się do maksimum jednego z najpiękniejszych rojów lata, Perseidów.

Spójrzmy w niebo. Przed nami noce spadających gwiazd

Spójrzmy w niebo. Przed nami noce spadających gwiazd

Źródło:
PAP, earthsky.com

Tornado porwało w powietrze przyczepę w stanie Tennessee. Trąba przeszła w poniedziałek nad miastem Murfreesboro. To pierwsze lipcowe tornado zarejestrowane w tym regionie od momentu rozpoczęcia pomiarów.

Tornado porwało przyczepę w powietrze. Zobacz nagranie

Tornado porwało przyczepę w powietrze. Zobacz nagranie

Źródło:
Reuters, NWS Nashville

Jeden z najbardziej znanych gatunków dinozaurów w rzeczywistości mógł być zdecydowanie większy i cięższy, niż dotąd sądzono - wynika z najnowszych badań naukowców. Dzięki nowoczesnym technologiom eksperci ustalili, że tyranozaur mógł ważyć nawet o 70 procent więcej, niż wskazywały na to odkryte skamieniałości.

Największy dinozaur na Ziemi mógł ważyć nawet 15 ton

Największy dinozaur na Ziemi mógł ważyć nawet 15 ton

Źródło:
PAP, Nature.ca

Chmura ważek opadła na plażę w amerykańskim stanie Rhode Island. Owady krążyły dookoła plażowiczów, zmuszając ich do ucieczki. Chociaż spotkanie ze stawonogami mogło być nieprzyjemne, nie stanowiło zagrożenia.

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Źródło:
Reuters, USA Today