El Nino prawdopodobnie pozostanie z nami jeszcze kilka miesięcy - podało amerykańskie Centrum Prognoz Klimatycznych. Podobne prognozy ogłosiła także Japońska Agencja Meteorologiczna. Wzorce pogodowe związane z anomalią mają wpływ na aurę w wielu częściach świata oraz średnią temperaturę na świecie.
El Nino to anomalia pogodowa, która niesie ze sobą wyższe temperatury powierzchni oceanu na wschodnim i środkowym Pacyfiku. Ma ona ogromny wpływ na pogodę na całym świecie, sprzyjając występowaniu ekstremalnych zjawisk, w tym pożarów, susz i cyklonów, jak również na średnią temperaturę na świecie.
73 procent szans na ustąpienie
Jak podało w czwartek Centrum Prognoz Klimatycznych (CPC) amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej, El Nino utrzyma się jeszcze przez kilka miesięcy. W ostatnich tygodniach na równikowym Oceanie Spokojnym utrzymywały się ponadprzeciętne temperatury powierzchni morza, z największymi anomaliami występującymi na środkowym i wschodnio-środkowym Pacyfiku.
Istnieje jednak 73-procentowe prawdopodobieństwo, że zjawisko ustąpi między kwietniem a czerwcem 2024 roku. El Nino ma stopniowo słabnąć, po czym ocean przejdzie w fazę neutralną, bez anomalii. Przewidywania te są zgodne z prognozami opublikowanymi przez japońskie biuro meteorologiczne JMA. Podało ono w czwartek, że istnieje 40-procentowe prawdopodobieństwo tego, że El Nino utrzyma się do końca maja na półkuli północnej.
Wpływ El Nino zaznaczył się w gospodarkach wielu krajów. W Brazylii koszty podstawowych produktów, w tym wołowiny i ryżu, zaczęły rosnąć w następstwie suszy związanej z anomalią - wzorzec pogodowy zakłócił produkcję zbóż. Problemy odczuwalne były również w Ekwadorze, gdzie konieczne było racjonowanie energii elektrycznej - susza zmniejszyła produkcję w elektrowniach wodnych.
Źródło: Reuters, CPC, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock