Czym jest wiatr słoneczny i jakie zjawiska wywołuje?

Źródło:
pwn
Burza magnetyczna uderza w Ziemię
Burza magnetyczna uderza w ZiemięNASA
wideo 2/4
Burza magnetyczna uderza w ZiemięNASA

Słońce nieprzerwanie wyrzuca w przestrzeń kosmiczną strumienie plazmy, przede wszystkim protony i elektrony, tworzące swoisty huragan, który pędzi z ogromną prędkością. To zjawisko nazywane jest wiatrem słonecznym lub inaczej wiatrem gwiazdowym. Planety Układu Słonecznego są cały czas bombardowane przez cząsteczki wyrzucane z powierzchni naszej gwiazdy. Czy powinniśmy się ich obawiać i jakie mogą być skutki wiatru słonecznego?

● Wiatr słoneczny jest strumieniem plazmy ze Słońca, składającym się przede wszystkim z protonów, elektronów i cząstek alfa.

● Prędkość wiatru słonecznego w pobliżu Ziemi wynosi średnio 450 km/s.

● Wiatr słoneczny oddziałuje na pole magnetyczne Ziemi powodując m.in. burze magnetyczne.

Czym jest wiatr słoneczny?

Wiatr słoneczny jest strumieniem plazmy ze Słońca. Składa się z protonów, elektronów i cząsteczek alfa. Wiatr słoneczny przemieszcza się we wszystkich kierunkach i przemierza przestrzeń międzyplanetarną tworząc tak zwaną heliosferę. W skład plazmy wiatru słonecznego wchodzi również mieszanina materiałów znajdujących się w plazmie słonecznej.

Pole magnetyczne, głównie samego Słońca, a także wiatr z pobliskich gwiazd deformują ruch cząstek, w wyniku czego heliosfera nie jest idealną kulą. Zasięg wiatru słonecznego ograniczony jest przez ciśnienie gazu międzygwiazdowego. Wiatr słoneczny ma różną gęstość, temperaturę i prędkość. W okolicach Słońca prędkość wiatru słonecznego wynosi od 300 do 800 km/s, natomiast w pobliżu Ziemi około 450 km/s. Wiatr słoneczny odkształca magnetosferę Ziemi, która odpowiedzialna jest za ochronę naszej planety przed tym promieniowaniem. W okolicach Ziemi na każdy centymetr sześcienny przestrzeni przypada od 5 do 10 cząsteczek wiatru słonecznego.

Wiatr słoneczny może wywoływać powstawanie burz magnetycznych oraz zorzy polarnej na Ziemi.

ZOBACZ TEŻ: Do Ziemi dotarł wiatr słoneczny. Wywołał burzę geomagnetyczną

Wiatr słoneczny – pierwsze obserwacje z Ziemi

Istnienie cząstek wypływających ze Słońca na Ziemię po raz pierwszy zasugerował brytyjski astronom-amator Richard C. Carrington. W 1859 Carrington i Richard Hodgson (również brytyjski astronom-amator) niezależnie dokonali pierwszych obserwacji tego, co później nazwano rozbłyskiem słonecznym. Jest to nagły wzrost jasności na dysku słonecznym, o którym obecnie wiadomo, że często występuje w połączeniu z epizodycznym wyrzutem materiału i strumienia magnetycznego z atmosfery Słońca, znanym jako koronalny wyrzut masy. Następnego dnia zaobserwowano potężną burzę geomagnetyczną i Carrington podejrzewał, że może istnieć związek między tymi dwoma zjawiskami. Irlandzki naukowiec George FitzGerald zauważył później, że materia jest okresowo przyspieszana przez Słońce i dociera do Ziemi w ciągu kilku dni.

W 1910 roku brytyjski astrofizyk Arthur Eddington chciał udowodnić istnienie wiatru słonecznego, jednak jego obserwacja nigdy nie została w pełni przyjęta. Pomysł, że wyrzucony materiał składa się zarówno z jonów, jak i elektronów, został po raz pierwszy przedstawiony w 1916 roku przez norweskiego naukowca Kristiana Birkelanda. Jego badania geomagnetyczne wykazały, że aktywność zorzy polarnej była prawie nieprzerwana. Ponieważ zjawisko to było wytwarzane przez cząstki ze Słońca, doszedł do wniosku, że Ziemia jest nieustannie „bombardowana” przez promienie cząstek elektrycznych emitowanych przez Słońce.

Wizualizacja rozchodzenia się wiatru słonecznego w Układzie SłonecznymNASA

ZOBACZ TEŻ: Wiatr słoneczny "zdmuchnął" atmosferę Marsa

Burza magnetyczna (geomagnetyczna)

Aktywność słoneczna wpływa na zmiany pola magnetycznego Ziemi. Burzę powodują naładowane cząstki, które poruszają się po przeciwstawnych polach magnetycznych. Prowadzi to do wytworzenia prądu elektrycznego, co podwyższa temperaturę plazmy. Wytworzona energia jest następnie wypromieniowywana w przestrzeń kosmiczną w postaci rozbłysku słonecznego. Towarzyszy temu koronalny wyrzut masy, a jego siła zależy od aktywności Słońca, która zmienia się co 11 lat.

Burze magnetyczne nie są rzadkim zjawiskiem. Mogą wystąpić wiele razy w ciągu roku i w większości przypadków nie powodują widocznych zmian w funkcjonowaniu ludzi i zwierząt.

Zorza polarna

Zorza polarna charakteryzuje się świeceniem górnej warstwy atmosfery w okolicach arktycznych i antarktycznych. Może rozciągać się na tysiące kilometrów wokół kuli ziemskiej od obu biegunów. Natomiast jest ona dość cienka, bo ma zaledwie około 100 metrów grubości.

Jak powstaje zorza polarna? Ziemia wytwarza pole magnetyczne, którego linie oplatają cały glob i zagęszczają się w okolicach bieguna północnego i południowego. Pole to przyspiesza elektrony i protony, które znajdują się na wysokości od 3 do 12 tysięcy kilometrów. Pojawienie się zorzy polarnej ma związek z rozbłyskami na Słońcu. Materia wyrzucona w rozbłyskach tworzy wiatr słoneczny, którego naładowane cząsteczki są przechwytywane przez pole magnetyczne Ziemi. Przyspieszone elektrony wchodzą w głębszą warstwę atmosfery i zderzają się z powietrzem. Atomy i cząsteczki, które są w powietrzu, ulegają wzbudzeniu, a nadmiar uzyskanej energii emitują w postaci światła widzialnego i niewidzialnego.

Zorza polarnaShutterstock | zdjęcie ilustracyjne

Wiatr słoneczny a zagrożenia

Na skutek wiatru słonecznego powstają niebezpieczne burze magnetyczne. Większość z nich nie powoduje zagrożenia dla ludzi, jednak występują też takie, które mogą potencjalnie okazać się tragiczne w skutkach.

Największą groźbę stanowi zakłócenie przez burzę magnetyczną pracy urządzeń zależnych od energii elektrycznej. Dotyczy to np. rozległych systemów przesyłowych w wysoko rozwiniętych krajach, takich jak Chiny, Australia, USA czy Kanada. Jednym z najbardziej katastrofalnych w skutkach zagrożeń spowodowanych brakiem prądu mogłoby być wyłączenie aparatury medycznej, także tej podtrzymującej życie pacjentów.

W przypadku wystąpienia burzy słonecznej zniszczeniu mogą ulec satelity, a także może zostać zakłócony sygnał radiowy. Zjawisko to wpływa na pole magnetyczne Ziemi i może wywołać tzw. prądy geomagnetyczne w rurociągach gazowych i naftowych. To z kolei może m.in. przyspieszać procesy korozyjne w elementach stalowych. Przykładem następstwa pojawienia się zakłóceń w ziemskim polu magnetycznym jest eksplozja gazociągu na Syberii, która miała miejsce 1989 roku. Obecnie ryzyko wystąpienia takiego incydentu jest niewielkie, ponieważ rurociągi budowane są z uwzględnieniem rozwiązań minimalizujących reakcje elektrochemiczne.

Źródła: encyklopedia.pwn.pl zpe.gov.pl pgi.gov.pl Ziemia, woda, ogień, wiatr. Nasze połączenie z Matką Ziemią, Crowther Kiesha, wydawnictwo: New Space, 2019

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: pwn

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. W niedzielę 25.08 na wschodzie i w centrum Polski termometry będą wskazywać ponad 30 stopni Celsjusza. Temperatura nieco spadnie w zachodnich regionach i tam mogą się pojawić słabe opady deszczu i burze.

Pogoda na jutro - niedziela 25.08. Najgoręcej będzie w Warszawie

Pogoda na jutro - niedziela 25.08. Najgoręcej będzie w Warszawie

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia przed upałem prawie w całym kraju. Temperatura maksymalna w cieniu może dojść nawet do 34 stopni Celsjusza. Dla wielu miejsc wydano alarmy drugiego stopnia.

Ostrzeżenia IMGW niemal w całej Polsce

Ostrzeżenia IMGW niemal w całej Polsce

Aktualizacja:

Upały wróciły do Polski. W niedzielę temperatura w cieniu poszybuje aż do 33 stopni Celsjusza. Kolejne dni również zapowiadają się bardzo gorąco. Słoneczne chwile w nielicznych miejscach mogą być przerywane przez opady deszczu i burze.

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ziemia nagle zapadła się na chodniku w stolicy Malezji. 48-letnia kobieta, która wpadła do środka, pozostaje zaginiona - poinformowały służby.

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

Źródło:
Reuters, The Guardian, CBS News

Co najmniej dziesięć osób zginęło po tym, jak w wyniku intensywnych opadów deszczu na wyspie Phuket w Tajlandii osunęła się ziemia. Znajduje się tam wiele hoteli i turystycznych apartamentów. Blisko 20 osób zostało rannych.

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP, AFP

Sucha i gorąca pogoda sprzyja wzrostowi zagrożenia pożarowego w lasach. Jak przestrzega IMGW w mediach społecznościowych, planując wycieczki na łono natury warto zachować ostrożność. Z map opublikowanych przez synoptyków wynika, że w niedzielę w wielu miejscach Polski sytuacja ma być ekstremalna.

Ekstremalne zagrożenie. Mapy pełne fioletu i brązu

Ekstremalne zagrożenie. Mapy pełne fioletu i brązu

Źródło:
tvnmeteo.pl IMGW

28-letni mężczyzna zginął na Orlej Perci w wyniku upadku z dużej wysokości - przekazało w sobotę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Od piątku ratownicy interweniowali 27 razy.

28-latek zginął w Tatrach

28-latek zginął w Tatrach

Źródło:
PAP, RMF FM

Brazylijski stan Sao Paulo zmaga się z pożarami. Jak przekazały lokalne władze, w piątek wieczorem ogień znajdował się w okolicach 30 miast. W jednym z zakładów przemysłowych zginęły dwie osoby, które próbowały walczyć z żywiołem.

Ogień w pobliżu 30 miast, dwie osoby nie żyją

Ogień w pobliżu 30 miast, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Liczba śmiertelnych ofiar powodzi na pograniczu Indii i Bangladeszu wzrosła do blisko 40. Przez wielką wodą musiały uciec setki tysięcy ludzi. Zalanych jest wiele domów.

"Woda sięgała nam do szyi. Wszystko jest zniszczone"

"Woda sięgała nam do szyi. Wszystko jest zniszczone"

Źródło:
Reuters, CNN

Po Pacyfiku w stronę Hawajów kieruje się burza tropikalna Hone. Niesie ze sobą silny wiatr, ulewny deszcz, a także ryzyko warunków pogodowych, które mogą sprzyjać pożarom.

Hone zmierza w kierunku Hawajów. Niesie powodzie i ryzyko pożarów

Hone zmierza w kierunku Hawajów. Niesie powodzie i ryzyko pożarów

Źródło:
CNN, NHC, tvnmeteo.pl

W czwartkowe popołudnie u wybrzeży miasta Palm Beach na Florydzie pojawiły się dwie trąby wodne. Zjawisko zostało zarejestrowane na nagraniu, które udostępnił tamtejszy departament policji.

Trąby wodne wirowały u wybrzeży miasta

Trąby wodne wirowały u wybrzeży miasta

Źródło:
Reuters, CBS12, tvnmeteo.pl

Miasto Huludao w prowincji Liaoning na północnym wschodzie Chin nawiedziły w tym tygodniu katastrofalne ulewy, doprowadzające do powodzi błyskawicznych. Nie żyje jedenaście osób, a 14 uznaje się za zaginione. Wśród ofiar śmiertelnych jest policjant, który udzielał pomocy poszkodowanym.

Policjant ratował poszkodowanych w ulewach. Nie żyje

Policjant ratował poszkodowanych w ulewach. Nie żyje

Źródło:
PAP, Reuters, AP

W ostatnich dniach Polskę nawiedziły rekordowe ulewy. Szczególnie groźnie było w Warszawie i w Zamościu, gdzie doszło do ogromnych zalań. O tym, czy takie zjawiska będą doświadczać nas częściej, mówiła na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"

"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Mieszkaniec brazylijskiego miasta Guaruja w stanie Sao Paulo przyszedł w czwartek na szpitalną izbę przyjęć z jadowitym wężem w ręku, wywołując panikę wśród personelu placówki. Kilkanaście minut wcześniej został ukąszony przez gada.

Ukąsił go jadowity wąż. Przyszedł do szpitala z gadem w ręku

Ukąsił go jadowity wąż. Przyszedł do szpitala z gadem w ręku

Źródło:
PAP

Od czwartkowego wieczora na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii trwa erupcja wulkanu, którą poprzedziło trzęsienie ziemi. Położone w pobliżu miasto Grindavik i elektrownia geotermalna Svartsengi nie są zagrożone, ewakuowano jednak i zamknięto ośrodek spa. To szósty wybuch w tym regionie od grudnia zeszłego roku.

"Pojechaliśmy tam spędzić miło dzień, a potem ziemia eksplodowała tuż obok nas"

"Pojechaliśmy tam spędzić miło dzień, a potem ziemia eksplodowała tuż obok nas"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, RUV

W środę rozpoczął się odstrzał niedźwiedzi brunatnych w Szwecji. Zgodnie z decyzją władz, populacja tego gatunku ma zmniejszyć się o 20 procent, czyli o 468 osobników. Do tej pory zabito ich ponad 150. Działania wywołują spore kontrowersje wśród przedstawicieli organizacji zajmujących się ochroną przyrody.

Ma zginąć prawie 500 niedźwiedzi. Już zabito ich ponad 150

Ma zginąć prawie 500 niedźwiedzi. Już zabito ich ponad 150

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Położony w środkowej Austrii lodowiec Hallstatter od 2006 roku stracił jedną trzecią masy, a odsłonięte skały tylko przyspieszają jego topnienie. Władze ostrzegają, że jest za późno, by dało się go uratować.

Lodowiec w pobliżu jednego z najpiękniejszych miejsc w Austrii. "Nie da się go uratować"

Lodowiec w pobliżu jednego z najpiękniejszych miejsc w Austrii. "Nie da się go uratować"

Źródło:
PAP, meinbezirk.at, tvnmeteo.pl

Do tragicznego wypadku doszło w piątek w Nepalu. Autokar z ponad 40 osobami na pokładzie zsunął się w stronę wezbranej rzeki. Co najmniej 27 osób zginęło, a 16 zostało rannych - poinformowała lokalna policja.

Autokar nieomal wpadł do wezbranej rzeki. Zginęła ponad połowa pasażerów

Autokar nieomal wpadł do wezbranej rzeki. Zginęła ponad połowa pasażerów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, timesofindia.com

Setki uszanek kalifornijskich opanowały plażę San Carlos w mieście Monterey w Kalifornii. To skłoniło lokalne władze do zamknięcia terenu dla ludzi. Nie powstrzymało ich to jednak od podziwiania tego niecodziennego widoku.

Setki uszanek opanowały popularną plażę

Setki uszanek opanowały popularną plażę

Źródło:
Reuters, CNN

W zeszłym roku w wodach jeziora Tefe w brazylijskiej części Amazonii z powodu poważnej suszy padły setki delfinów z gatunku inia amazońska. Naukowcy chcą ocalić te rzadkie i zagrożone wyginięciem zwierzęta. W tym tygodniu jednego z osobników sprowadzili na brzeg, by wykonać potrzebne badania i lepiej poznać wpływ skutków zmian klimatu na ten gatunek.

Różowe delfiny umierają. Naukowcy ruszają z misją

Różowe delfiny umierają. Naukowcy ruszają z misją

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Lekarz był w szoku, gdy powiedziałem mu, że to 160 użądleń - mówi cytowany przez lokalne media Brytyjczyk, który przeżył atak os. Mężczyzna podkreśla, że zawdzięcza życie zespołowi z oddziału ratunkowego.

"Lekarz był w szoku". Mężczyzna został 160 razy użądlony przez osy

"Lekarz był w szoku". Mężczyzna został 160 razy użądlony przez osy

Źródło:
Sky News, BBC, tvn24.pl

Poruszający się z prędkością około 600 kilometrów na sekundę w przestrzeni kosmicznej obiekt przykuł uwagę naukowców z całego świata. Eksperci badający zjawisko spekulują, że możemy mieć do czynienia z pierwszą zaobserwowaną gwiazdą hiperprędkościową o bardzo małej masie. Trajektoria gwiezdnego "sprintera" wskazuje, że może on opuścić Drogę Mleczną.

Porusza się tak szybko, że może opuścić Drogę Mleczną. Naukowcy nie są pewni, czym jest

Porusza się tak szybko, że może opuścić Drogę Mleczną. Naukowcy nie są pewni, czym jest

Źródło:
CNN, W. M. Keck Observatory

Chińscy naukowcy odkryli "zupełnie nową metodę" produkcji dużych ilości wody z gruntu księżycowego. Chodzi o próbki, które trafiły na Ziemię cztery lata temu - poinformował państwowy nadawca CCTV.

Produkcja wody z księżycowych próbek. "Odkryto zupełnie nową metodę"

Produkcja wody z księżycowych próbek. "Odkryto zupełnie nową metodę"

Źródło:
PAP

Nad wodami Morza Bałtyckiego na wysokości Dębek (woj. pomorskie) w czwartek pojawiła się trąba wodna. Nagranie, na którym widać wirujący lej, dostaliśmy na Kontakt24.

Trąba wodna nad Bałtykiem. Nagranie

Trąba wodna nad Bałtykiem. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Zespół naukowców opracował nową metodę ocieplenia atmosfery Marsa. Obliczenia ekspertów sugerują, że dzięki wykorzystaniu składników zawartych w marsjańskim pyle możliwe jest podniesienie temperatury atmosfery tej planety nawet o 30 stopni Celsjusza. Nowy sposób jest również o wiele tańszy w realizacji niż wcześniej przedstawiane metody.

Marsjański pył może pomóc w ociepleniu atmosfery Czerwonej Planety

Marsjański pył może pomóc w ociepleniu atmosfery Czerwonej Planety

Źródło:
PAP, Science

Fruczak gołąbek spija nektar z kielicha kwiatów za pomocą ssawki, unosząc się w powietrzu.

Wygląda jak koliber, spotkasz go w Polsce. Poznaj niezwykłego motyla

Wygląda jak koliber, spotkasz go w Polsce. Poznaj niezwykłego motyla

Źródło:
instagram: delfinozaur

Różowy delfin z gatunku inia amazońska utknął na brzegu rzeki Yapacani położonej w środkowej części Boliwii. Ssakowi morskiemu pomogli mieszkańcy wioski Santa Fe.

Różowy delfin utknął na brzegu rzeki

Różowy delfin utknął na brzegu rzeki

Źródło:
Reuters