Czym jest wiatr słoneczny i jakie zjawiska wywołuje?

Źródło:
pwn
Burza magnetyczna uderza w Ziemię
Burza magnetyczna uderza w ZiemięNASA
wideo 2/4
Burza magnetyczna uderza w ZiemięNASA

Słońce nieprzerwanie wyrzuca w przestrzeń kosmiczną strumienie plazmy, przede wszystkim protony i elektrony, tworzące swoisty huragan, który pędzi z ogromną prędkością. To zjawisko nazywane jest wiatrem słonecznym lub inaczej wiatrem gwiazdowym. Planety Układu Słonecznego są cały czas bombardowane przez cząsteczki wyrzucane z powierzchni naszej gwiazdy. Czy powinniśmy się ich obawiać i jakie mogą być skutki wiatru słonecznego?

● Wiatr słoneczny jest strumieniem plazmy ze Słońca, składającym się przede wszystkim z protonów, elektronów i cząstek alfa.

● Prędkość wiatru słonecznego w pobliżu Ziemi wynosi średnio 450 km/s.

● Wiatr słoneczny oddziałuje na pole magnetyczne Ziemi powodując m.in. burze magnetyczne.

Czym jest wiatr słoneczny?

Wiatr słoneczny jest strumieniem plazmy ze Słońca. Składa się z protonów, elektronów i cząsteczek alfa. Wiatr słoneczny przemieszcza się we wszystkich kierunkach i przemierza przestrzeń międzyplanetarną tworząc tak zwaną heliosferę. W skład plazmy wiatru słonecznego wchodzi również mieszanina materiałów znajdujących się w plazmie słonecznej.

Pole magnetyczne, głównie samego Słońca, a także wiatr z pobliskich gwiazd deformują ruch cząstek, w wyniku czego heliosfera nie jest idealną kulą. Zasięg wiatru słonecznego ograniczony jest przez ciśnienie gazu międzygwiazdowego. Wiatr słoneczny ma różną gęstość, temperaturę i prędkość. W okolicach Słońca prędkość wiatru słonecznego wynosi od 300 do 800 km/s, natomiast w pobliżu Ziemi około 450 km/s. Wiatr słoneczny odkształca magnetosferę Ziemi, która odpowiedzialna jest za ochronę naszej planety przed tym promieniowaniem. W okolicach Ziemi na każdy centymetr sześcienny przestrzeni przypada od 5 do 10 cząsteczek wiatru słonecznego.

Wiatr słoneczny może wywoływać powstawanie burz magnetycznych oraz zorzy polarnej na Ziemi.

ZOBACZ TEŻ: Do Ziemi dotarł wiatr słoneczny. Wywołał burzę geomagnetyczną

Wiatr słoneczny – pierwsze obserwacje z Ziemi

Istnienie cząstek wypływających ze Słońca na Ziemię po raz pierwszy zasugerował brytyjski astronom-amator Richard C. Carrington. W 1859 Carrington i Richard Hodgson (również brytyjski astronom-amator) niezależnie dokonali pierwszych obserwacji tego, co później nazwano rozbłyskiem słonecznym. Jest to nagły wzrost jasności na dysku słonecznym, o którym obecnie wiadomo, że często występuje w połączeniu z epizodycznym wyrzutem materiału i strumienia magnetycznego z atmosfery Słońca, znanym jako koronalny wyrzut masy. Następnego dnia zaobserwowano potężną burzę geomagnetyczną i Carrington podejrzewał, że może istnieć związek między tymi dwoma zjawiskami. Irlandzki naukowiec George FitzGerald zauważył później, że materia jest okresowo przyspieszana przez Słońce i dociera do Ziemi w ciągu kilku dni.

W 1910 roku brytyjski astrofizyk Arthur Eddington chciał udowodnić istnienie wiatru słonecznego, jednak jego obserwacja nigdy nie została w pełni przyjęta. Pomysł, że wyrzucony materiał składa się zarówno z jonów, jak i elektronów, został po raz pierwszy przedstawiony w 1916 roku przez norweskiego naukowca Kristiana Birkelanda. Jego badania geomagnetyczne wykazały, że aktywność zorzy polarnej była prawie nieprzerwana. Ponieważ zjawisko to było wytwarzane przez cząstki ze Słońca, doszedł do wniosku, że Ziemia jest nieustannie „bombardowana” przez promienie cząstek elektrycznych emitowanych przez Słońce.

Wizualizacja rozchodzenia się wiatru słonecznego w Układzie SłonecznymNASA

ZOBACZ TEŻ: Wiatr słoneczny "zdmuchnął" atmosferę Marsa

Burza magnetyczna (geomagnetyczna)

Aktywność słoneczna wpływa na zmiany pola magnetycznego Ziemi. Burzę powodują naładowane cząstki, które poruszają się po przeciwstawnych polach magnetycznych. Prowadzi to do wytworzenia prądu elektrycznego, co podwyższa temperaturę plazmy. Wytworzona energia jest następnie wypromieniowywana w przestrzeń kosmiczną w postaci rozbłysku słonecznego. Towarzyszy temu koronalny wyrzut masy, a jego siła zależy od aktywności Słońca, która zmienia się co 11 lat.

Burze magnetyczne nie są rzadkim zjawiskiem. Mogą wystąpić wiele razy w ciągu roku i w większości przypadków nie powodują widocznych zmian w funkcjonowaniu ludzi i zwierząt.

Zorza polarna

Zorza polarna charakteryzuje się świeceniem górnej warstwy atmosfery w okolicach arktycznych i antarktycznych. Może rozciągać się na tysiące kilometrów wokół kuli ziemskiej od obu biegunów. Natomiast jest ona dość cienka, bo ma zaledwie około 100 metrów grubości.

Jak powstaje zorza polarna? Ziemia wytwarza pole magnetyczne, którego linie oplatają cały glob i zagęszczają się w okolicach bieguna północnego i południowego. Pole to przyspiesza elektrony i protony, które znajdują się na wysokości od 3 do 12 tysięcy kilometrów. Pojawienie się zorzy polarnej ma związek z rozbłyskami na Słońcu. Materia wyrzucona w rozbłyskach tworzy wiatr słoneczny, którego naładowane cząsteczki są przechwytywane przez pole magnetyczne Ziemi. Przyspieszone elektrony wchodzą w głębszą warstwę atmosfery i zderzają się z powietrzem. Atomy i cząsteczki, które są w powietrzu, ulegają wzbudzeniu, a nadmiar uzyskanej energii emitują w postaci światła widzialnego i niewidzialnego.

Zorza polarnaShutterstock | zdjęcie ilustracyjne

Wiatr słoneczny a zagrożenia

Na skutek wiatru słonecznego powstają niebezpieczne burze magnetyczne. Większość z nich nie powoduje zagrożenia dla ludzi, jednak występują też takie, które mogą potencjalnie okazać się tragiczne w skutkach.

Największą groźbę stanowi zakłócenie przez burzę magnetyczną pracy urządzeń zależnych od energii elektrycznej. Dotyczy to np. rozległych systemów przesyłowych w wysoko rozwiniętych krajach, takich jak Chiny, Australia, USA czy Kanada. Jednym z najbardziej katastrofalnych w skutkach zagrożeń spowodowanych brakiem prądu mogłoby być wyłączenie aparatury medycznej, także tej podtrzymującej życie pacjentów.

W przypadku wystąpienia burzy słonecznej zniszczeniu mogą ulec satelity, a także może zostać zakłócony sygnał radiowy. Zjawisko to wpływa na pole magnetyczne Ziemi i może wywołać tzw. prądy geomagnetyczne w rurociągach gazowych i naftowych. To z kolei może m.in. przyspieszać procesy korozyjne w elementach stalowych. Przykładem następstwa pojawienia się zakłóceń w ziemskim polu magnetycznym jest eksplozja gazociągu na Syberii, która miała miejsce 1989 roku. Obecnie ryzyko wystąpienia takiego incydentu jest niewielkie, ponieważ rurociągi budowane są z uwzględnieniem rozwiązań minimalizujących reakcje elektrochemiczne.

Źródła: encyklopedia.pwn.pl zpe.gov.pl pgi.gov.pl Ziemia, woda, ogień, wiatr. Nasze połączenie z Matką Ziemią, Crowther Kiesha, wydawnictwo: New Space, 2019

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: pwn

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 28.07 błyska się w części kraju. Wyładowania atmosferyczne niosą ze sobą opady związane z niżem genueńskim wędrującym nad Polską. W ciągu ostatniej doby opady przekroczyły 120-140 litrów na metr kwadratowy.

Gdzie jest burza? Możliwe powodzie błyskawiczne

Gdzie jest burza? Możliwe powodzie błyskawiczne

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą poprawę aury w większości Polski, chociaż na wielkie zmiany na plus nie mamy co liczyć. Pochmurne chwile będą przeplatać się z tymi bardziej pogodnymi. Również temperatura nie będzie nas specjalnie rozpieszczać - na termometrach zobaczymy maksymalnie 24 stopnie.

Deszcz ma słabnąć, ale prawdziwe lato nie przyjdzie

Deszcz ma słabnąć, ale prawdziwe lato nie przyjdzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 1700 interwencji związanych z trudnymi warunkami atmosferycznymi odnotowano w Polsce do poniedziałkowego popołudnia. Najtrudniejsza sytuacja panuje w południowej i centralnej części kraju. Miejscami konieczne były ewakuacje, ogłoszone zostało także pogotowie przeciwpowodziowe.

Zalania, uszkodzenia dachów, ewakuacje. Ponad 1700 interwencji

Zalania, uszkodzenia dachów, ewakuacje. Ponad 1700 interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Najbliższe dni przyniosą poprawę aury w większości Polski, chociaż na wielkie zmiany na plus nie mamy co liczyć. Pochmurne chwile będą przeplatać się z tymi bardziej pogodnymi. Również temperatura nie będzie nas specjalnie rozpieszczać - na termometrach zobaczymy maksymalnie 24 stopnie.

Deszcz ma słabnąć, ale prawdziwe lato nie przyjdzie

Deszcz ma słabnąć, ale prawdziwe lato nie przyjdzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami. Obowiązują alerty nawet trzeciego, najwyższego stopnia. W niektórych rejonach kraju silny deszcz może padać do późnego wieczora.

Groźne ulewy. Czerwone alarmy IMGW wciąż w mocy

Groźne ulewy. Czerwone alarmy IMGW wciąż w mocy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W Portugalii, nieopodal północnej granicy z Hiszpanią, szaleją pożary. W ich wyniku zginęła co najmniej jedna osoba, kilkanaście zostało rannych, a kilkaset - ewakuowanych. Ponieważ pogoda sprzyja kolejnym wybuchom ognia, miejscami ograniczono dostęp do zabytków.

Ogień zabija i rani. Ograniczono dostęp do zabytków

Ogień zabija i rani. Ograniczono dostęp do zabytków

Źródło:
PAP

Wokół Bursy, czwartego co do wielkości miasta Turcji, już trzeci dzień szaleją pożary. Podczas walki z żywiołem śmierć poniosły cztery osoby. Płoną także inne rejony kraju.

Spadła cysterna, zginęły trzy osoby

Spadła cysterna, zginęły trzy osoby

Źródło:
PAP, BBC News Turkce, Hurriyet

Obfite opady deszczu doprowadziły do powstania gwałtownej powodzi w mieście Brosteni na północy Rumunii. W wyniku żywiołu zginęła co najmniej jedna osoba - podała agencja Reutera.

Wody powodziowe zrównały z ziemią górskie miasto

Wody powodziowe zrównały z ziemią górskie miasto

Źródło:
Reuters

Północne Chiny wciąż zmagają się z silnymi deszczami, które powodują ryzyko groźnych zjawisk. W poniedziałek rano osuwisko zabiło cztery osoby w północnej części kraju. Ofiara śmiertelna pojawiła się również w centrum Chin.

Deszcz sprawił, że ziemia osunęła się na wioskę

Deszcz sprawił, że ziemia osunęła się na wioskę

Źródło:
Reuters, PAP

W związku z intensywnymi opadami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami rzek. Obowiązują alarmy nawet trzeciego stopnia.

Czerwone alarmy przed wezbraniami rzek

Czerwone alarmy przed wezbraniami rzek

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek 28.07 upłynie pod znakiem opadów deszczu, a także możliwością burz w znacznej większości kraju. Prognozowane są też silne porywy wiatru. Termometry pokażą do 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.07. W pogodzie będzie się dużo dziać

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.07. W pogodzie będzie się dużo dziać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie mamy dobrych wiadomości dla ciepłolubnych - wszystkich nas czeka spadek temperatury znacznie poniżej średniej. Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę SMS-owe ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami dla mieszkańców kolejnych województw. Na skutek opadów możliwe są gwałtowne wezbrania rzek.

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Temperatura 50,5 stopni Celsjusza została zmierzona 25 lipca w mieście Silopi na południowym wschodzie Turcji. To najwyższa odnotowana wartość w historii kraju.

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Źródło:
PAP, Deutsche Welle

W rejonie Pekinu i północno-wschodnich Chin ulewne deszcze spowodowały powodzie i lawiny błotne, w wyniku których zginęły dwie osoby, a dwie kolejne są zaginione. W przemysłowym mieście Baoding w ciągu jednej nocy spadło aż 145 litrów na metr kwadratowy deszczu, co wymusiło ewakuację ponad trzech tysięcy mieszkańców.

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Małopolska Trzebinia to miejsce, gdzie można spędzić aktywnie czas. Wszystko dzięki między innymi festynowi Małopolska Tour. Poza rajdem rowerowym to także impreza dla rodzin z dziećmi. A to dopiero początek atrakcji, które czekają na turystów w tym mieście.

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it