Jak na całkowite zaćmienie Słońca reagują zwierzęta? Już dziś będzie okazja, by badacze i miłośnicy zwierząt z Ameryki Północnej mogli to sprawdzić. Ogrody zoologiczne w Stanach Zjednoczonych zaprosiły odwiedzających do podglądania nietypowych zachowań ich podopiecznych.
Dziś, 8 kwietnia, Słońce na kilka minut schowa się za Księżycem. Całkowite zaćmienie niestety nie będzie widoczne w Europie - zobaczą je obserwatorzy w Ameryce Północnej, zaś w wielu częściach Ameryki Południowej i na atlantyckich wyspach dojdzie do częściowego zaćmienia. Na trasie zjawiska znajdują się także ogrody zoologiczne, a naukowcy chcą sprawdzić, jak nagłe zapadnięcie ciemności wpłynie na jego mieszkańców.
O godzinie 20.20 w TVN24 BiS rozpocznie się specjalne wydanie "Faktów o Świecie" poświęcone zaćmieniu. Na widzów czekają relacje na żywo, analizy naszego specjalisty od kosmosu Huberta Kijka oraz rozmowy z ekspertami. Transmisję z całkowitego zaćmienia Słońca będzie można obejrzeć także w TVN24 GO.
Amory, pieśni i panika
Badacze stosunkowo niedawno zaczęli dokładnie obserwować zwierzęta podczas całkowitych zaćmień. W sierpniu 2017 roku ciemności zapadły na kilka minut nad Columbią, stolicą Karoliny Południowej, co wywołało zamęt wśród mieszkańców lokalnego zoo. Jak opowiadał Adam Hartstone-Rose z Uniwersytetu Karoliny Północnej, który obserwował wtedy zwierzęta, zaczęły one robić "zaskakujące rzeczy".
- Żółwie słoniowe, które przeważnie nie robią absolutnie nic przez cały dzień, podczas szczytu zaćmienia nagle zaczęły kopulować - powiedział. Zaćmienie skłoniło parę siamangów wielkich, małp z rodziny gibbonowatych, do wydawania wokaliz, chociaż zazwyczaj robią to o poranku. Kilka samców żyraf wpadło w panikę i zaczęło galopować, zaś flamingi skuliły się wokół swoich młodych.
Obserwacje będą prowadzone w ogrodach zoologicznych w Teksasie, Arkansas, Indianie i Ohio, a władze wielu placówek zaprosiły odwiedzających do wspólnego podglądania zwierząt. Hartstone-Rose planuje obserwować je w ogrodzie zoologicznym w teksańskim Fort Worth.
Krótki okres obserwacji
Jak wyjaśnili badacze, tegoroczne zaćmienie przypada na inną porę roku, co stanowi okazję do zaobserwowania zupełnie odmiennych zachowań niż w 2017 roku.
- To gra o wysoką stawkę. Mamy naprawdę krótki okres na obserwację i nie możemy powtórzyć eksperymentu - powiedziała Jennifer Tsuruda z Uniwersytetu Tennessee, która obserwowała kolonie pszczół miodnych podczas zaćmienia w 2017 roku. Zaćmienie sprawiło, że większość pszczół spowolniła żerowanie, jak to zwykle czynią w nocy.
Naukowcy sugerują, że podczas całkowitego zaćmienia Słońca występuje konflikt między wewnętrznym rytmem zwierząt a tym, co obserwują w środowisku zewnętrznym. Niektóre gatunki zachowują się tak, jakby nadciągała nagła, gwałtowna burza, i szukają schronienia z dala od otwartego terenu. Nadejście ciemności może zmylić także wędrowne ptaki, które przeważnie migrują w nocy - 8 kwietnia mogą one poderwać się przedwcześnie do lotu.
Źródło: Reuters, AFP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock