Bakterie z gatunku Asaia przyspieszają rozwój komarów o jeden dzień - wynika z najnowszych badań. Eksperci uważają, że dzięki temu odkryciu możliwy jest szybszy rozwój globalnych programów zdrowotnych, mających na celu walkę z owadami przenoszącymi śmiertelne choroby.
Według danych światowych organizacji na świecie żyje około 3500 gatunków komarów. Choć zdecydowana większość z nich nie jest zagrożeniem dla człowieka, mała grupa tych owadów potrafi przenosić śmiertelne choroby i odpowiada za co najmniej 700 tysięcy zgonów rocznie wśród ludzi.
Naukowcy od lat opracowują metody walki ze śmiercionośnymi insektami. Jedną z nich jest hodowanie kolonii bezpłodnych komarów, co uniemożliwiałoby dalsze ich rozmnażanie. Eksperci z uniwersytetów w Exeter (Anglia) oraz Wageningen (Holandia) opublikowali badania, z których wynika, że bakterie z gatunku Asaia przyspieszają rozwój komarów egipskich (łac. Aedes aegypti) - przenoszących między innymi takie choroby, jak zika, denga, czy żółtą febrę - o jeden dzień.
Szybszy rozwój dzięki bakteriom
Podczas eksperymentu naukowcy dodali bakterie z grupy Asaia do wody, w której rozwijały się kolonie komarów z różnych gatunków. U dwóch z nich, w tym komarów egipskich zauważono przyspieszenie rozwoju larw. Larwy Aedes aegypti rozwijały się o jeden dzień szybciej od średniego czasu wynoszącego 10 dni. Zdaniem autorów badania taka różnica może być przełomem w walce z komarami przenoszącymi śmiertelne choroby.
- Wiemy, że larwy komarów Aedes aegypti nie mogą się rozwijać bez mikrobiomu (zbioru drobnoustrojów żyjących w danym organizmie - przyp. red.), a nasze badanie pokazuje, że dwa gatunki Asaia mogą korzystnie na niego wpływać - powiedział rofesor Ben Raymond z Centrum Ekologii i Ochrony Przyrody przy kampusie Penryn na Uniwersytecie w Exeter.
Wśród obecnie stosowanych metod walki z tymi owadami znajduje się między innymi rozpylanie środków owadobójczych, co negatywnie wpływa na środowisko i z czasem staje się nieskuteczne (insekty potrafią się do nich przystosować). Dlatego - jak uważają eksperci - możliwość szybszego hodowania kolonii bezpłodnych komarów może okazać się kluczowe w redukcji populacji niebezpiecznych gatunków komarów.
Niewyjaśniona przyczyna
Mimo że wpływ określonej grupy bakterii na rozwój komarów został dobrze opisany, jednak nie są jasne przyczyny tego zjawiska. Zdaniem ekspertów bakterie Asaia nie zapewniają bezpośrednich korzyści odżywczych dla larw Aedes aegypti.
W trakcie eksperymentu zauważono, że ta grupa bakterii wpływała na inne społeczności bakteryjne, zmniejszając liczebność niektórych bakterii - między innymi tych, które miały działały pasożytniczo. Ponadto Asaia usuwały również tlen, tworząc warunki do produkcji hormonów wspomagających rozwój.
Naturalnym środowiskiem bakterii Asaia są tropikalne kwiaty, owoce i owady południowo-wschodniej Azji. Można je także spotkać w smakowych wodach mineralnych z dodatkiem soków naturalnych lub naturalnych aromatów, co wpływa między innymi na ich zmętnienie, czy powstawanie osadu.
Wyniki badania opisano na łamach czasopisma "Journal of Applied Microbiology".
Źródło: University of Exeter, Biblioteka Nauki
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock