"Myślałem: nie, to niemożliwe". Spotkali gatunek karalucha, który miał wymrzeć 80 lat temu

Źródło:
sydney.edu.au, sciencealert.com, abc.net.au
Gatunek karalucha, który miał wymrzeć 80 lat temu, znaleziony na australijskiej wyspie
Gatunek karalucha, który miał wymrzeć 80 lat temu, znaleziony na australijskiej wyspie
Stuart Cohen/DPE
Gatunek karalucha, który miał wymrzeć 80 lat temu, znaleziony na australijskiej wyspieStuart Cohen/DPE

Po tym, jak udało się rozprawić z inwazją szczurów na australijskiej wyspie Lord Howe, naukowcy próbowali odtworzyć tam, jak sądzili, wymarły dziesiątki lat temu gatunek karalucha, spełniający ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania tamtejszego ekosystemu. Jak się okazało, niepotrzebnie. Na wyspie odnaleziono właśnie skupisko tych owadów. Ku zaskoczeniu badaczy, przetrwały one inwazję szczurów.

Duży, bezskrzydły karaluch Panesthia lata lata żyjący na australijskiej wyspie Lord Howe na Morzu Tasmana w latach 30. ubiegłego wieku został uznany za wymarły. Badacze sądzili, że przedstawiciele tego gatunku wyginęły po tym, jak w 1918 roku z wraku statku na tę oddaloną o prawie 800 kilometrów na wschód od Sydney wyspę przedostały się szczury i myszy. Ostatni raz karaluchy były widziane tam ponad 80 lat temu.

Wyspa Lord Howe jest domem dla ponad stu gatunków roślin, których nie ma nigdzie indziej na Ziemi oraz dla wielu endemicznych gatunków zwierząt. Aby nie dopuścić do wyginięcia kolejnych, przeprowadzono program zwalczania inwazji gryzoni, którego ostatni etap wdrożono trzy lata temu. Projekt, który kosztował 15 milionów dolarów przyniósł oczekiwane rezultaty. Jeszcze w 2019 roku na wyspie nie zaobserwowano już ani jednego gryzonia.

Nie spodziewali się tego, co zobaczą

Naukowcy zaczęli od razu badać możliwości wprowadzenia na wyspę karaluchów P. lata z pobliskich przybrzeżnych wysepek. W tym roku w lipcu badacze z Uniwersytetu w Sydney i Departamentu Planowania i Środowiska Nowej Południowej Walii udali się na pobliskie małe niezamieszkałe wsypy Blackburn i Roach, aby wykonać niezbędne w tym celu badania. Warunki pogodowe uniemożliwiły im jednak wpłynięcie tam, dlatego postanowili zająć się badaniami potencjalnych miejsc na Lord Howe, w którym mogły kiedyś żyć P. lata.

Ich zaskoczenie było ogromne, kiedy w lesie na północy wyspy pod pierwszym z dużych kamieni, który podnieśli, kryła się grupa przedstawicieli właśnie tego gatunku.

Karlauch odkryty na wyspie Lord HoweJustin Gilligan/DPE
Karaluch odkryty na wyspie Lord HoweJustin Gilligan/DPE

"Podniosłem pierwszy kamień i one tam były"

- Przez pierwsze dziesięć sekund myślałem "nie, to niemożliwe" - opowiadał Maxim Adams biorący udział w badaniach student z biologii na Uniwersytecie w Sydney, który jako pierwszy dostrzegł karaluchy. - Podniosłem pierwszy kamień pod wielkim figowcem i one tam były - mówił.

Karalucha jako pierwszy odkrył student Uniwersytetu w Sydney pod jednym z figowcówNicholas Carlile/DPE
Karaluch odkryty na wyspie Lord HoweJustin Gilligan/DPE

Karaluchy P. lata stanowią istotny element prawidłowego działania ekosystemu na Lord Howe. Są źródłem pożywienia dla innych gatunków i pełnią ważną rolę w recyklingu składników odżywczych. Mierzą około czterech centymetrów długości. Żyją w lasach, gdzie zagrzebują się w ziemi i nocami żywią się ściółką oraz gnijącym drewnem.

Teraz badacze chcą poznać siedliska owadów, dowiedzieć się więcej na temat ich zachowań oraz genetyki, a także zbadać, jak udało im się przetrwać. Na razie wiadomo, że nowo odkryte osobniki różnią się genetycznie od tych zamieszkujących pobliskie wysepki.

Google Maps

Autorka/Autor:ps/dd

Źródło: sydney.edu.au, sciencealert.com, abc.net.au

Źródło zdjęcia głównego: Justin Gilligan/DPE

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Dziś w Polsce prognozowane są burze oraz upał. W wielu województwach obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy.

Liczne alarmy przed burzami. IMGW ostrzega też przed upałem

Liczne alarmy przed burzami. IMGW ostrzega też przed upałem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niebezpieczny pożar trawi grecką Kretę i stwarza zagrożenie dla mieszkańców i turystów. W trwającej od środy akcji gaśniczej biorą udział setki strażaków, ale warunki panujące na wyspie uniemożliwiają opanowanie żywiołu. Władze wprowadziły prewencyjne ewakuacje, a turyści masowo uciekają z hoteli. Na Kontakt24 otrzymujemy relacje od naszych czytelników.

Pożary na Krecie. Turyści uciekają z hoteli

Pożary na Krecie. Turyści uciekają z hoteli

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, ekriti.gr, documentonews.gr, greekreporter, ekathimerini.com, PAP

W popularnym wśród turystów dystrykcie Cesme w tureckim Izmirze wybuchł pożar lasu. Rozprzestrzeniający się ogień zagraża obszarom mieszkalnym. Lokalne władze prewencyjnie ewakuowały kilka dzielnic miasta. Zamknięta została również autostrada łącząca Cesme z Izmirem.

Pożary w Turcji. Polski konsulat wydał zalecenia

Pożary w Turcji. Polski konsulat wydał zalecenia

Źródło:
Reuters, hispanatolia.com, Polish Consulate in Instanbul, milliyet.com.tr, hurriyet.com.tr

Minionej nocy na niebie mogliśmy oglądać obłoki srebrzyste. Świetliste smugi były dobrze widoczne w wielu miejscach naszego kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy mnóstwo zdjęć od naszych czytelników.

Obłoki srebrzyste zachwycają na waszych zdjęciach

Obłoki srebrzyste zachwycają na waszych zdjęciach

Źródło:
Kontakt24

Choć w Europie panują ekstremalne upały, na półkuli południowej trwa zima. Mróz zaatakował m.in. Argentynę, gdzie - według informacji lokalnych mediów - doprowadził do śmierci co najmniej dziewięciu osób.

Mróz zbiera śmiertelne żniwo. Lokalne media: wśród ofiar noworodek

Mróz zbiera śmiertelne żniwo. Lokalne media: wśród ofiar noworodek

Źródło:
PAP

W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Źródło:
TVN24+

Za Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim kolejna doba na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W trakcie szóstego dnia astronauta między innymi połączył się z polską młodzieżą i dziećmi, a także rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. W czwartek, po tygodniu od dotarcia na ISS, załoga misji Ax-4 będzie miała czas na odpoczynek i regenerację.

Sławosz Uznański-Wiśniewski ma dziś "off-duty day"

Sławosz Uznański-Wiśniewski ma dziś "off-duty day"

Źródło:
POLSA, PAP

Fala upałów ogarnęła Polskę. W środę temperatura w wielu regionach kraju przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Najgoręcej było na zachodzie - tam termometry pokazały aż 36 st. C.

36 stopni. Gdzie w środę było najgoręcej

36 stopni. Gdzie w środę było najgoręcej

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W czwartek 3.07 w części kraju pojawią się opady deszczu i burze. Nie zabraknie też regionów, w których dopisze słoneczna aura. Termometry pokażą od 23 do 36 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 3.07. Skwar, deszcz i burze

Pogoda na dziś - czwartek 3.07. Skwar, deszcz i burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą wytchnienie od upałów. Przez kraj przejdzie chłodny front atmosferyczny, który sprawi, że miejscami temperatura będzie o 10 stopni niższa. Gorąco szybko do nas wróci.

Pogoda z piekła rodem. Ochłodzenie potrwa tylko chwilę

Pogoda z piekła rodem. Ochłodzenie potrwa tylko chwilę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się w mediach społecznościowych kolejnymi zdjęciami. Pokazał na nich, gdzie śpi na ISS.

Tak wygląda "sypialnia" na ISS. Polak podzielił się kolejnymi zdjęciami

Tak wygląda "sypialnia" na ISS. Polak podzielił się kolejnymi zdjęciami

Źródło:
X, tvnmeteo.pl

Dwóch mężczyzn w wieku 75 i 60 lat zmarło nagle w środę we Włoszech. Ich śmierć wiąże się z upałami panującymi na Półwyspie Apenińskim od kilku dni.

Dwie osoby zmarły na plażach Sardynii

Dwie osoby zmarły na plażach Sardynii

Źródło:
PAP, Il Messaggero

We wtorek na stan Nowa Południowa Walia w Australii natarła potężna bomba niżowa. W nocy i rano w środę żywioł pozbawił prądu dziesiątki tysięcy domów oraz wywołał powodzie. Władze apelują do mieszkańców o pozostanie w domu.

Bomba niżowa się "rozgościła". Setki domów pod wodą

Bomba niżowa się "rozgościła". Setki domów pod wodą

Źródło:
Reuters, The Independent, Guardian, news.com.au

Znaczna część Europy zmaga się z ekstremalnym upałem. Podczas gdy w Portugalii temperatura przekracza 46 stopni Celsjusza, termometry w Moskwie pokazują zaledwie kilkanaście stopni. O obecnej sytuacji na Starym Kontynencie opowiadał w programie "Wstajesz i wiesz" synoptyk i prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

Szaleńczy upał w Europie, ale nie w Moskwie

Szaleńczy upał w Europie, ale nie w Moskwie

Źródło:
TVN24

W podparyskim Wersalu zmarła 10-letnia dziewczynka z USA, która zwiedziała tamtejszy pałac z rodzicami i skarżyła się na upał. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wyjaśnienia przyczyny śmierci.

10-letnia dziewczynka zmarła w Wersalu

10-letnia dziewczynka zmarła w Wersalu

Źródło:
PAP

W Hiszpanii dwulatek zmarł po tym, jak został zostawiony przez ojca w samochodzie. Według służb prawdopodobną przyczyną śmierci dziecka był udar cieplny. Chłopiec przez kilka godzin przebywał w skrajnie niebezpiecznych warunkach.

Nie żyje dwulatek zostawiony w nagrzanym samochodzie

Nie żyje dwulatek zostawiony w nagrzanym samochodzie

Źródło:
Enex, Diari De Tarragona, RTVE

Mija kolejny dzień misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W środę Polak połączył się między innymi z dziećmi zebranymi w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Całe połączenie Ziemia-Międzynarodowa Stacja Kosmiczna można zobaczyć w TVN24+.

Co robi Polak w kosmosie? Zjada wodę, żeby się nie zgubiła

Co robi Polak w kosmosie? Zjada wodę, żeby się nie zgubiła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Starym Kontynentem przetacza się fala upałów. Ekstremalnie wysokie temperatury odnotowuje się w wielu krajach. Tylko w Hiszpanii w czerwcu z powodu upałów zmarło co najmniej 380 osób. Władze apelują o bezpieczeństwo. Komunikaty rozesłały także polskie ambasady i konsulaty generalne.

Żar zalewa Europę. Polskie placówki dyplomatyczne apelują do turystów

Żar zalewa Europę. Polskie placówki dyplomatyczne apelują do turystów

Źródło:
PAP

Temperatura wody Morza Śródziemnego sięga prawie 30 stopni Celsjusza, a mamy dopiero początek lipca. To aż 6-7 stopni powyżej normy. Jak zaznaczył Tomasz Wasilewski, prezenter pogody tvnmeteo.pl, woda będzie się jeszcze bardziej nagrzewać.

Morze Śródziemne to zupa, która będzie jeszcze gorętsza

Morze Śródziemne to zupa, która będzie jeszcze gorętsza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wiele europejskich krajów mierzy się z upałem. Jednym z nich są Czechy, gdzie skwar trwa od kilku dni. W środę temperatury w niektórych miejscach kraju mogą niebezpiecznie zbliżyć się do 40 stopni Celsjusza.

W Czechach tak gorąco, że niedźwiedzie polarne tarzają się w lodzie

W Czechach tak gorąco, że niedźwiedzie polarne tarzają się w lodzie

Źródło:
PAP, Reuters, Brno Daily

We wtorek w mieście Vienna w amerykańskim stanie Wirginia doszło do rzadkiego zdarzenia. Andrew, mieszkaniec miasta, pracował zdalnie we własnym domu, gdy nagle usłyszał grzmot, który mocno go przestraszył.

Piorun dwa razy trafił dom

Piorun dwa razy trafił dom

Źródło:
CNN

Czy woda najlepiej nawadnia organizm? Szkoccy naukowcy donoszą, że niekoniecznie. W badaniu opublikowanym na łamach pisma Amerykańskiego Towarzystwa Żywieniowego "The American Journal of Clinical Nutrition" udowadniają, że lepszym wyborem mogą być inne płyny.

Co nawadnia lepiej niż woda

Co nawadnia lepiej niż woda

Źródło:
PAP

Włochy zmagają się z ekstremalną pogodą. Z powodu upału oraz gwałtownych burz z silnym deszczem w kraju zginęły co najmniej dwie osoby. We Florencji na skutek gorąca doszło do przerw w dostawach prądu. Dynamiczna aura sparaliżowała także ruch kolejowy. Do odwołania zostało wstrzymane połączenie między Paryżem i Mediolanem.

Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji

Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji

Źródło:
Ansa, ENEX

Fala upałów, która nawiedziła Francję, dotyka nie tylko mieszkańców miast. Lokalny dziennik poinformował, że wysokie temperatury skłoniły operatora elektrowni atomowej Goltech do jej czasowego wyłączenia.

Wyłączyli elektrownię atomową przez upały

Wyłączyli elektrownię atomową przez upały

Źródło:
PAP, Sud Ouest

Francja mierzy się z rekordową falą upałów - we wtorek w 16 departamentach ogłoszono czerwony alert pogodowy, a temperatury sięgają 41 stopni Celsjusza. Zamknięto setki szkół i szczyt wieży Eiffla, a w regionie stołecznym wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym.

Zamknięto szczyt wieży Eiffla

Zamknięto szczyt wieży Eiffla

Źródło:
PAP

W Hiszpanii 51-letnia kobieta zmarła po powrocie do domu z pracy. W ubiegłą sobotę sprzątała ulice Barcelony, podczas gdy w mieście szalał upał. Po tragedii w kraju rozgorzała debata na temat bezpieczeństwa pracowników w szczególnie gorące dni.

Sprzątała ulice Barcelony. Po powrocie do domu zmarła

Sprzątała ulice Barcelony. Po powrocie do domu zmarła

Źródło:
Reuters, El Pais, El Nuevo Dia, La Razon

We włoskiej Lombardii ziemia osunęła się na alpejskie osady, powodując uszkodzenia budynków i opóźnienia w ruchu.

Ziemia runęła na osady w Lombardii

Ziemia runęła na osady w Lombardii

Źródło:
ENEX, SondrioToday

Potężna bomba niżowa natarła na Nową Południową Walię, wywołując intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru. Warunki pogodowe spowodowały ewakuacje w nadmorskich miejscowościach. Służby ostrzegają, że sytuacja pogorszy się w ciągu najbliższych 24 godzin.

Bomba niżowa w Australii. Będzie jeszcze gorzej

Bomba niżowa w Australii. Będzie jeszcze gorzej

Źródło:
Reuters