We wtorek mieszkańcy części Chile i Argentyny mogli podziwiać całkowite zaćmienie Słońca. W Polsce mogliśmy je obserwować dzięki transmisjom. Tak wyglądał moment kulminacyjny tego zjawiska.
Wtorkowe całkowite zaćmienie Słońca nie było widoczne z terenu Polski. Swym zasięgiem objęło południowy Pacyfik, środkowe Chile oraz środkową Argentynę.
Co ciekawe, w pasie całkowitego zaćmienia leży jedno z największych obserwatoriów astronomicznych na świecie - La Silla w Chile, należące do Europejskiego Obserwatorium Południowego. To właśnie stamtąd transmitowane było to wydarzenie.
Maksimum zaćmienia było około godziny 22.40 naszego czasu.
Zobacz, jak wyglądał moment kulminacyjny zaćmienia widoczny z Chile:
Tylko dla wybranych
Aby obejrzeć całkowite zaćmienie, musielibyśmy znajdować się w wąskim pasie cienia rzuconego przez Księżyc na około 144 kilometrów.
Całkowite zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które powstaje, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłania światło słoneczne. Ostatni raz mogliśmy podziwiać podobne zjawisko w 2017 roku - wtedy było widoczne na Pacyfiku, Atlantyku i w Stanach Zjednoczonych.
To nie koniec kosmicznych atrakcji
16 lipca będziemy mieli okazję zobaczyć częściowe zaćmienie Księżyca. Widoczne będzie prawie w całej Europie, a także w Afryce, środkowej Azji i na Oceanie Indyjskim.
W Polsce zaćmienie będzie widoczne wieczorem przy wschodzie Księżyca. Zaćmienie półcieniowe rozpocznie się o 20.44, zaćmienie częściowe o 22.02, faza maksymalna nastąpi o godz. 23.32, koniec zaćmienia częściowego o godz. 1.00, a koniec zaćmienia półcieniowego o godz. 2.18. Maksymalna faza zaćmienia wyniesie 0,65.
Autor: dd/sc/aw/rp / Źródło: CNN, NASA, timeanddate.com