Zaginione miasto sprzed 1200 lat, dotąd znane wyłącznie z przekazów piśmienniczych, odkryto w Kambodży nieopodal kompleksu miejskiego Angkor. Mahendraparvata, bo tak nazywa się miasto, leży w gęstych lasach na świętym wzgórzu Phnom Kulen.
Odkrycie miasta było możliwe dzięki tzw. LIDAR-owi (ang. Light Detection and Ranging), który jest połączeniem lasera z teleskopem.
To właśnie dane przesłane przez niego, Stephane de Greef, kartograf z Archeology and Development Foundation, zaczął analizować w lipcu 2012 roku. W trakcie jego kilkumiesięcznej pracy powstała mapa, która pokazywała wiele "anomalii topograficznych". Występowały one na północy Kambodży, na wzgórzy Phnom Kulen.
We wrześniu 2012 zaczęto weryfikować to, co zauważono na mapie. Naukowcy, na czele których stał Damian Evans z australijskiego Uniwersytetu w Sydney, dokładnie przeczesali 363 km kw. terenu.
Prowadzeni przez byłego żołnierza Czerwonych Khmerów, w pewnym momencie swojej wędrówki zaczęli natykać się na ruiny dróg, kanałów, świątyń, a także innych charakterystycznych dla miast budynków. Natknęli się także na jaskinię, w której ścianach eremici wyryli święte symbole.
Starsze niż Angkor Wat
Archeolodzy przyglądający się pozostałościom ocenili, że Mahendraparvata powstała pomiędzy X a XIX wiekiem, a więc na około 350 lat przed Angkor Wat, czyli największą, najważniejszą i najbardziej znaną kambodżańską świątynią.
Autor: map//kdj / Źródło: Live Science, The Age, Archeology and Development Foundation