Woda jest źródłem życia, niezbędnym do przetrwania dla wielu gatunków zwierząt. Morza i oceany zajmują ponad 70 proc. powierzchni naszej planety. Stanowią dom dla większości z nich. Obecność wody wyróżnia Ziemię spośród innych obiektów w Układzie Słonecznym, stąd przydomek - Błękitna Planeta. Naukowców jednak nurtują pytania: w jaki sposób znalazła się na Ziemi i kiedy?
Teorii na temat powstania mórz i oceanów jest wiele. Według jednej z nich, życiodajny płyn pojawił się na Ziemi w momencie uderzenia asteroidy. Inna mówi o spotkaniu naszej planety z "mokrą" kometą. Większość naukowców przypuszcza, że woda pojawiła się wiele tysięcy lat po powstaniu Ziemi.
Innego zdania są naukowcy Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI), którzy opublikowali 31 października swoje najnowsze badania na temat przyczyn powstania wody na naszej planecie.
Według nich powstanie mórz i oceanów w momencie zderzenia Ziemi z kometą, bądź planetoidą byłoby niemożliwe, ponieważ kolizja z takimi obiektami znacznie uszkodziłaby planetę. Woda nie mogłaby się utrzymać na powierzchni.
Najnowsze badania
Najnowsze badania opublikowane przez naukowców z WHOI w czasopiśmie Science mówią, że woda na Ziemi pojawiła się niemal w tym samym czasie co skały. Badacze nie wykluczają jednak, że dodatkowe jej ilości mogły znaleźć się na naszej planecie nieco później.
Chondryty węgliste źródłem wody
Autorzy badań twierdzą, że potencjalnym źródłem życiodajnego płynu są chondryty węgliste, meteoryty które powstały z kurzu i pyłu najprawdopodobniej 4,6 mld lat temu.
- Te prymitywne meteory przypominają swoim składem większość obiektów Układu Słonecznego. Na ich powierzchni widać ślady wody - powiedział WHOI geolog i współautor badań Sune Nielsen.
By potwierdzić swoje przypuszczenia, badacze zmierzyli stosunek pomiędzy izotopami wodoru: dueteru i wodoru. W badaniach naukowcy wykorzystali próbki planetoidy 4-Westa dostarczone przez NASA, która powstała w tym samym regionie Układu Słonecznego, co Ziemia.
Okazało się, że planetoida zawiera ten sam skład izotopowy co nasza planeta. To właśnie chondryty węglowe są najbardziej prawdopodobnym źródłem wody.
Nowe teorie
Badania, które zostały opublikowane przez naukowców w magazynie Science zmieniają sposób postrzegania na powstanie życia na Ziemi, jak również wpływają na poszukiwania na innych obiektach w kosmosie.
- Uzyskaliśmy odpowiedź, że nasze oceany były na Ziemi niemal zawsze - powiedział mediom Adam Serafian, główny autor pracy opublikowanej w czasopiśmie Science.
Autor: PW/rp / Źródło: sciencedaily.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock