Najnowsze

Zielony punkt na powierzchni Marsa. Co jest na zdjęciach zrobionych przez teleskop?

Najnowsze

Sonda InSight wylądowała na Marsietvn24
wideo 2/9

Orbitująca wokół Czerwonej Planety sonda Mars Reconnaissance Orbiter zrobiła na początku grudnia niezwykłe zdjęcia. Widać na nich zielony punkt z ciemną otoczką.

26 listopada na Marsie wylądowała sonda NASA InSight. Dzięki potężnemu teleskopowi zwierciedlanemu HiRISE, znajdującemu się na innej sondzie - Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), naukowcom udało się ustalić dokładną lokalizację InSight.

HiRISE pierwszą serię zdjęć lądownika InSight, jego osłony termicznej i spadochronu zrobił 6 grudnia, drugą 11 grudnia. Urządzenia są rozrzucone na równinie wulkanicznej Elysium Plantitia, w odległości około 300 metrów od siebie.

Zielonkawy krajobraz Marsa

Na kolejnych zdjęciach, opublikowanych w czwartek 13 grudnia, widać zielonkawe fragmenty marsjańskiego krajobrazu. To jednak nie jest prawdziwy kolor. Za to, że widzimy taką barwę, odpowiada światło odbijane od powierzchni, które czyni kolory bardziej nasyconymi.

Dlaczego jednak ziemia w pobliżu lądownika jest nieco ciemniejsza niż okolica? Wszystko przez to, że rejon ten został spalony przez silnik rakietowy hamujący podczas lądowania. Po dokładnym przyjrzeniu się sondzie można zauważyć panele słoneczne po obu jej stronach.

HiRISE już wcześniej robił takie zdjęcia

To nie pierwszy raz, kiedy HiRISE zrobiło zdjęcie jakiegoś lądownika na Marsie. Wcześniej była to sonda Phoenix w 2008 roku. Podobnie, jak w przypadku InSight, teleskop na MRO uchwycił zdjęcie spadochronu lądownika.

Zdjęcie podchodzącej do lądowania InSight, próbowali zrobić również pracownicy Uniwersytetu w Arizonie. Wtedy MRO znajdowało się jednak pod niesprzyjającym kątem w stosunku do lądownika, co uniemożliwiło zrobienie dobrego ujęcia.

Misją InSight zarządza Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (Jet Propulsion Laboratory). Sonda wyniosła w kosmos polskie urządzenie - mechanizm Kret HP3, który wbije się w powierzchnię Marsa na głębokość pięciu metrów. Ma zbadać skład skał budujących powierzchnię Czerwonej Planety oraz rejestrować ruchy tektoniczne. Celem misji InSight jest pomoc w zrozumieniu, jak powstawały planety skaliste. Misja potrwa dwa lata.

Dźwięki zarejestrowane przez sejsmometr na InSightNASA

Autor: ao/aw / Źródło: NASA, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Pozostałe wiadomości