Zabójczy mróz. Zmarło około 700 osób

Zabójczy mróz

Fala mrozów, która nęka Europę od 27 stycznia, ma już na swoim koncie około 700 ofiar śmiertelnych. W wielu miejscach padły rekordy zimna. W górach czeskiej Szumawy słupek rtęci wskazał -38,1 st. Celsjusza. We znaki daje się też śnieg. W niektórych miejscach Rumunii zaspy sięgają już dachów domów.

W całej Europie zamarzło około 700 osób - to bilans do poniedziałku 13 lutego. Najwięcej ofiar jest w krajach wschodnioeuropejskich, wiele z nich to osoby bezdomne.

Tylko w Polsce, według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, od 27 stycznia z powodu wychłodzenia zmarło łącznie 67 osób. Liczba ofiar zimy od początku roku sięgnęła już 99 osób.

WIĘCEJ O MROZACH W POLSCE W SPECJALNYM RAPORCIE TVN METEO

Z powodu bardzo niskich temperatur i śnieżyc szkoły w wielu krajach odwołują zajęcia, komplikuje się sytuacja w transporcie, a także dochodzi do przerw w dostawach elektryczności.

Włochy: "Rzym zamknięty z powodu śniegu"

Nad Włochami w odstępie tygodnia przeszły dwie fale silnych opadów śniegu. Pierwsza sparalizowała Rzym, obie spowodowały liczne utrudnienia komunikacyjne i awarie. W całych Włoszech z przyczyn związanych z zimą zmarło ponad 30 osób.

W piątek 3 lutego śnieżyce doprowadziły do całkowitego chaosu w Wiecznym Mieście. Jego mieszkańcy ostatni raz tyle śniegu widzieli w połowie lat 80.Tysiące ludzi przez wiele godzin było uwięzionych na zablokowanych drogach dojazdowych, autostradach i obwodnicy, a także w pociągach. Dziesiątki tysięcy ludzi nie miało prądu. Paraliż komunikacji miejskiej trwał kilka dni. Wszystkie utrudnienia to rezultat tego, że we włoskiej stolicy, gdzie zimy są zazwyczaj łagodne i bezśnieżne, nie ma ciężkiego sprzętu. Zabrakło nawet soli.Rzymianie masowo zgłaszali się do organizacji konsumenckich, by dochodzić odszkodowań. Ale wszczęte przez prokuraturę 8 lutego śledztwo będzie prowadzone w sprawie utrudnień, a nie przeciwko konkretnym osobom. Mieszkańcy składają też pozwy przeciwko władzom miejskim, zarządom dróg i autostrad, dyrekcji kolei oraz dostawcom energii.Dokładnie tydzień później obfite opady śniegu wywołały wielogodzinny chaos na dwóch lotniskach, Fiumicino i Ciampino. Odwołano kilkadziesiąt lotów, było wiele opóźnień.Po opadach śniegu wiele miejscowości, zwłaszcza w Abruzji, zostało odciętych od świata, a wojsko dostarczało uwięzionym w domach ludziom lekarstwa i podstawowe artykuły żywnościowe. Tysiące ludzi nie miały prądu.

Ukraina: 135 ofiar

Liczba ofiar mrozów na Ukrainie rośnie w zastraszającym tempie. Według ostatniego oświadczenia ukraińskiego Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych łącznie zmarło 135 osób. Jednak od kilku dni władze nie podają nowych komunikatów na temat zgonów.- Ofiarami są przeważnie ludzie starsi i ubodzy. Wielu z nich umiera na ulicy - powiedział szef MSN Wiktor Bałoha w programie jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych.Ukraińcy radzą sobie z zimnem, jak mogą. Na ulicach wielu miast ustawiono ogrzewane namioty, w których wydawana jest herbata i ciepłe posiłki. Z powodu wychłodzenia do szpitali trafilo kilka tysięcy osób.Na zamarzniętych wodach Morza Azowskiego w czwartek i piątek utknęło 21 statków. Marynarzy z pokładów trzeba było ewakuować helikopterami. Mróz zablokował także ruch w Cieśninie Kerczeńskiej, która łączy Morze Azowskie z Morzem Czarnym.

Białoruś: 42 ofiary mrozów

Od 16 stycznia do 15 lutego 29 osób zamarzło w obwodzie mohylewskim na wschodzie Białorusi - poinformowała w środę 22 lutego na swojej stronie internetowej opozycyjna gazeta "Narodnaja Wola", powołując się na przedstawicieli lokalnych władz. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych tegorocznych mrozów wzrosła na Białorusi do 42.

Białoruskie władze nie podają jednak oficjalnych informacji dotyczących ofiar zimy. Wiadomo tylko o pięciu osobach, które zmarły na początku lutego. Wśrod nich jest 17-latek, który zamarzł na ulicy w podmińskiej wiosce.

Na Białorusi w lutym padały rekordy zimna. W nocy z 3 na 4 lutego temperatura w miasteczku Jezieryszcze w obwodzie witebskim spadła do -33,3 st. C (najniższej w nocy od 1966 r.). W czwartek 2 lutego padł natomiast rekord mrozu zanotowanego dla Mińska - słupek rtęci wskazywał -21 st. C.

Rosja - zamarzło ponad 200 osób

Od początku roku w Rosji wskutek silnych mrozów zmarło już 215 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia i Polityki Społecznej. Ponad 5500 osób trafiło do szpitali z odmrożeniami. Wielu spośród poszkodowanych to bezdomni.

Pod koniec stycznia i na początku lutego w stolicy Rosji temperatura powietrza była niższa o 6-8 stopni od przeciętnej o tej porze roku. Jak przekazują służby meteorologiczne, poniżej -30 st. C odnotowano w obwodach moskiewskim, twerskim, kostromskim, smoleńskim i briańskim. W Smoleńsku w czwartek padł rekord niskich temperatur. Słupki rtęci wskazały -30,2 st. C. Poprzedni rekord, z 1966 roku, wynosił -27 st. C.

Jeszcze zimniej w ostatnich dniach było na Syberii i Dalekim Wschodzie. W Jakucji słupek rtęci spadł się do -57 st. C, w Kraju Chabarowskim do -47 st. C, a w obwodzie irkuckim do -41 st. C. Na południu Rosji zanotowano -29 st. C.

Kraj Krasnodarski nad Morzem Czarnym nawiedziła potężna śnieżyca. Władze ogłosiły stan zagrożenia w tym rejonie. 60 osób trafiło do krasnodarskiego szpitala. Z powodu sztormu 150 tys. odbiorców nie miało prądu.

Litwa, Czechy, Słowacja: rekordy temperatur

W wyniku nadmiernego wychłodzenia na Litwie zmarło 11 osób. W wielu litewskich miejscowościach zanotowano rekordowo niską tej zimy temperaturę, -32 st.

W Czeskiej Kvildzie w paśmie górskim Szumawa termometry wskazały -39,4 st. Celsjusza. W pozostałych częściach kraju mróz sięgał -20 st. Celsjusza. Jak dotąd w Czechach za sprawą mrozów zmarło 14 osób, a na Słowacji dwie.

Węgry: 22 ofiar silnych mrozów

Ofiarami fali mrozów na Węgrzech padły łącznie 22 osoby. Dużą część kraju pokrywa śnieg. W niektórych regionach jego warstwa ma 30 cm, co powoduje problemy na drogach, w transporcie miejskim i kolejowym.

Śnieg sparaliżował Bośnię i Czarnogórę

3 i 4 lutego Bośnię sparaliżowały trwające przez 48 godzin opady śniegu. W Sarajewie powstały metrowe zaspy, a w rejonach górskich pokrywa śnieżna przekroczyła metr. Nie działał transport publiczny.

Po śnieżycach drogi w Bośni zamknięto dla transportu ciężkiego. Całkowicie wstrzymano ruch na drogach w środkowej i wschodniej części kraju z uwagi na zagrożenie lawinami. Zawieszone zostały zajęcia w szkołach i wyższych uczelniach.

Bośniackie władze informowały o dziewięciu ofiarach zimy.

Czarnogóra poinformowała o dwóch zgonach wywołanych wychłodzeniem. Silne opady śniegu w nocy z 3 na 4 lutego odcięły od świata górzystą, północną część Czarnogóry. W stolicy kraju, Podgoricy, półmetrowa warstwa śniegu, jakiej nie oglądano od pół wieku, całkowicie sparaliżowała w sobotę (11 lutego) ruch w mieście. Zamknięte zostało też lotnisko.

W Kosowie dziesięć osób zginęło w lawinie, jaka zeszła w sobotę (11 lutego) na wioskę w południowej części kraju. Z zasypanych 15 domów udało się uratować dziewczynkę, która pod śniegiem spędziła 10 godzin. Trzy osoby są poszukiwane.

Serbia: 11 ofiar śmiertelnych

Serbski system energetyczny jest na skraju załamania - ostrzegł w sobotę 11 lutego tamtejszy rząd. Władze w obawie o jego stabilność zadecydowały, że najbliższy tydzień będzie wolny od pracy. Serbskie urzędy i przedsiębiorstwa państwowe będą zamknięte, firmom prywatnym też zalecono danie pracownikom wolnego.

Według informacji wydziału ds. sytuacji nadzwyczajnych serbskiego MSW w Serbii z powodu mrozów zmarło 11 osób. Władze apelowały do starszych ludzi, by nie wychodzili z domu.

W nocy ze środy na czwartek (7/8 lutego) w Serbii i w Czarnogórze po raz kolejny spadł obfity śnieg, co spowodowało utrudnienia w transporcie. Nie można było dojechać do 6,5 tys. domostw, gdyż drogi były oblodzone i zasypane śniegiem.

W Serbii wzdłuż całego Dunaju (588 km) w czwartek (9 lutego) wstrzymano żeglugę. Miejscami powierzchnia była całkowicie skuta lodem. - Żegluga nie zostanie przywrócona wcześniej niż za 10 dni - prognozowało ministerstwo infrastruktury.

Odcinek tej rzeki w północno-zachodniej Bułgarii zamarzł po raz pierwszy od ćwierć wieku, to jest od zimy z przełomu lat 1984 i 1985. Po największej rzece Europy nie można też żeglować w sąsiednich krajach - Rumunii, na Węgrzech i w Austrii.

Chorwacja: najgorzej w Dalmacji

W chorwackiej Dalmacji ponad 100 wsi jest odciętych od świata. Władze poinformowały, że z wychłodzenia zmarły cztery osoby.

Bułgaria: śnieżyce i gwałtowna odwilż

Od początku roku w Bułgarii śmierć poniosło 25 osób.

Na północy kraju problemy spowodowały gwałtowne snieżyce, a południowy wschód nawiedziły ulewy. Deszcze i gwałtowna odwilż spowodowały podtopienia. W efekcie na wielu drogach obowiązywał zakaz ruchu, zamknięto główne przejścia graniczne i porty czarnomorskie.

Na północnym wschodzie śnieg odciął od swiata obwody Ruse i Silistra. Na tamtejszych drogach powstały ponad metrowe zaspy, w których utykały samochody. Szkoły w tych regionach zamknięto.

Rumunia: 74 ofiary

Liczba ofiar siarczystej fali mrozów w Rumunii wzrosła do 74 osób. Wśród zmarłych są nie tylko bezdomni, ale również osoby, któych nie stać na zakup opału.

Po kilku dniach przerwy, do kraju wróciły gwałtowne śnieżyce, które w wielu rejonach sparaliżowały ruch. Z powodu obfitych opadów śniegu zamknięto kilkadziesiąt dróg i odwołano 330 pociągów pasażerskich.

Z powodu mrozu, władze Rumunii rozważają możliwość wstrzymania od czwartku eksportu elektryczności i ograniczenia dostaw energii do odbiorców przemysłowych. Redukcje dostaw prądu mają obowiązywać do czasu uzupełnienia zapasów paliwa w zakładach energetycznych i osiągnięcia równowagi pomiędzy zużyciem a produkcją energii.Prezydent Rumunii Traian Basescu zapewnił, że osoby prywatne nie będą pozbawione prądu.

Fala mrozów i wyjątkowo dużych opadów śniegu utrzymuje się w Rumunii od kilku tygodni. Jak ogłosiło ministerstwo zdrowia, w ostatnich dniach z powodu ataku zimy zmarło kolejnych sześć osób. Odnaleziono je na drogach, nad rzekami i w nieogrzewanych mieszkaniach.

W całej Rumunii zamkniętych zostało ponad 3800 szkół - w części z nich przestało działać ogrzewanie, a do innych uczniowie nie mogli dotrzeć z powodu zasp. Około 10 tys. gospodarstw domowych nie ma prądu. Wiele dróg międzymiastowych zostało zamkniętych, poważne zakłócenia powstały również w komunikacji kolejowej.

Od początku gwałtownych śnieżyc (24 stycznia) nadal od świata odciętych jest około 50 miejscowości. W wiosce Carligul Mic domy zasypane przez śnieg aż po kominy odkopywali strażacy.

Tam, gdzie zaspy śnieżne sięgające wysokości 4 metrów pokryły domy, mieszkańcy zmuszeni są albo do korzystania z okien w charakterze drzwi, albo muszą wykopywać w śniegu tunele, żeby wydostać się na zewnątrz. Śnieg sięgnął dachów domów m.in. w gminie Varasti na południu Rumunii.

Kłopoty panują także na granicach. Ciężarówki nie mogą wjeżdżać na terytorium Rumunii z Węgier przez przejście graniczne w Nadlac, a z Bułgarii przez przejście w Giurgiu.

Do miejscowości całkowicie odciętych od świata ministerstwo obrony wysłało śmigłowce, by zapewnić ludziom środki do życia. Do akcji skierowano też dwa holowniki, które w delcie Dunaju dowożą chleb do wielu wsi odciętych przez lód.

W sobotę (11 lutego) zasypane tereny odwiedził nowy premier Rumunii Mihai Razvan Ungureanu. Helikopterem dotarł do miasta Dumbraveni oraz do wsi Dumitresti, która od siedmiu dni jest odcięta przez śnieg.

Mołdawia: odwołane lekcje, policja szukała bezdomnych

W części regionów Mołdawii z powodu ostrej zimy przerwały pracę szkoły i przedszkola. Policja szukała bezdomnych i kierowała ich do tymczasowych ośrodków. Na pogotowie zgłaszali się pacjenci z objawami wychłodzenia i odmrożeniami.

Tyraspol, główne miasto separatystycznego regionu Mołdawii, Naddniestrza, przeżył awarię centralnego ogrzewania. Było tam wtedy -15 st. C.

Turcja: problemy z komunikacją

Mróz i obfite opady śniegu sparaliżowały północny zachód Turcji. Na międzynarodowym lotnisku w Stambule odwołano ok. 200 lotów. Trudne warunki pogodowe utrudniały poruszanie się po 15-milionowej metropolii.

Również mieszkańcy wschodu kraju walczą z trudnymi warunkami pogodowymi. Nieprzejezdne były setki kilometrów dróg prowadzących do mniejszych miejscowości. Były problemy z dostawą elektryczności.

Holandia: dobre strony zimy

W Holandii tegoroczna zima jest najgorszą od 15 lat. Mimo to, wielu mieszkańców cieszyło się z możliwości jazdy na łyżwach po zamarzniętych kanałach.

Niemcy: odwołane promy

Z powodu sięgającej 20 centymetrów grubości pokrywy lodowej od poniedziałku została zawieszona żegluga na łączącym Odrę i Ren niemieckim Kanale Śródlądowym. Żeglugę na Łabie na północ od Magdeburga wstrzymano już w niedzielę (5 lutego) rano. Lód zablokował także Kanał Łaba-Hawela na całej jego długości.

Francuzi za dużo grzeją

We Francji, gdzie temperatury w ciągu dnia spadły do -10 st. C., zmarło co najmniej osiem osób. Według dziennika "Le Parisien", wśród ofiar jest bezdomny Polak, który koczował w lasku Vincennes na obrzeżach Paryża.

Raptowny spadek temperatury sprawił, że zużycie energii zbliżyło się do rekordowego poziomu z grudnia 2010 roku. Z powodu nadmiernego ogrzewania mieszkań w niektórych regionach, jak Bretania czy Lazurowe Wybrzeże, mieszkańcom grożą nawet przerwy w dostawach prądu. Władze lokalne apelują o oszczędzanie energii, zwłaszcza wieczorem.

Do Francji dotarły także opady śniegu. Biały puch ujrzeli mieszkańcy Lazurowego Wybrzeża. Śnieżyca szalała też nad północną częścią Korsyki, tworząc miejscami w górach tej wyspy przeszło metrową warstwę śniegu. Lotnisko w Bastii w nocy z piątku na sobotę (10/11 lutego) przestało przyjmować samoloty.

Szwajcaria: blisko rekordu mrozu

W miejscowości Samedan w kantonie Gryzonia, na wschodzie Szwajcarii odnotowano tegoroczny krajowy rekord zimna, wynoszący -35,1 st. C - poinformowało Federalne Biuro Meteorologii i Klimatologii.

Absolutny szwajcarski rekord zimna, -41,8 st. C, padł w 1987 roku w wiosce La Brevine w kantonie Neuchatel na zachodzie kraju.

Portugalia nieprzygotowana do zimy

Fala mrozów z Europy Wschodniej dotarła nawet do Portugalii. Odnotowano tam najniższe w ciągu ostatnich dwóch dekad temperatury: do -8 st. C.

Portugalia jest zupełnie nieprzygotowana do ataku zimy. Większość domów nie posiada centralnego ogrzewania, a pługów śnieżnych w całym kraju jest zaledwie kilkanaście.

Hiszpania: "biegun północny"

Zimno jest też w Hiszpanii. Temperatura w niektórych regionach spadła do -20 st. C. Śnieg w północno-wschodniej części kraju sparaliżował komunikację.

W 39 hiszpańskich prowincjach (takich, jak Kantabria, Kraj Basków, Asturia, ale także Katalonia i Baleary) ogłoszono stan alarmu i postawiono w stan pogotowia saperów. Ponad 1500 żołnierzy wojsk specjalnych jest gotowych do interwencji na terenie całego kraju.

Madryt, gdzie w piątek rano odnotowano minus 7 st. C, media nazywają "biegunem północnym". Nocami w schroniskach dla bezdomnych nie ma już miejsc, dlatego władze miasta otworzyły dla najbiedniejszych metro.

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W niedzielę do osób przebywających na terenie trzech województw rozesłany został SMS ostrzegający przed pogodowymi zagrożeniami. Prognozowane są burze z ulewami i gradem, a eksperci ostrzegają przed przerwami w dostawie prądu.

Alert RCB. "Burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad"

Alert RCB. "Burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. We wschodniej Polsce dzień zapowiada się upalnie, a miejscami obowiązują alarmy drugiego stopnia przed skwarem. Nadchodzące godziny przyniosą również burze z gwałtownymi ulewami.

Ostrzeżenia IMGW. Uważajmy na skwar i burze

Ostrzeżenia IMGW. Uważajmy na skwar i burze

Źródło:
IMGW

W sobotę nad Polską przechodziły silne burze. Wiele pracy mieli strażacy z zachodnich województw, gdzie grzmiało najmocniej. W Międzychodzie drzewo przewróciło się na samochód, a w pobliskiej Radogoszczy wichura poderwała dwa dmuchane zamki. Niebezpiecznie było także na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej.

Pękł ponad stuletni dąb, wiatr porwał dmuchane zamki. Są ranni

Pękł ponad stuletni dąb, wiatr porwał dmuchane zamki. Są ranni

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych monsunu, jaki nawiedził Nepal. Jak podały lokalne władze, w weekend w półtora dnia potwierdzono 11 zgonów w powodziach i osuwiskach. Pogoda utrudnia także prowadzenie akcji ratunkowych i transport poszkodowanych - w całym kraju zablokowane zostało 36 kluczowych ciągów komunikacyjnych.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. W półtora dnia zginęło 11 osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. W półtora dnia zginęło 11 osób

Źródło:
Reuters, The Himalayan Times

Pogoda na dziś. Niedziela 7.07 przyniesie gwałtowne zjawiska w części kraju: burze z ulewami i silnym wiatrem. Szykuje się duża różnica temperatury między najchłodniejszym a najcieplejszym regionem kraju.

Pogoda na dziś - niedziela 7.07. Duża różnica temperatury i gwałtowne zjawiska

Pogoda na dziś - niedziela 7.07. Duża różnica temperatury i gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Burza tropikalna Beryl zmierza w stronę Teksasu, a jej dotarcie do amerykańskiego lądu prognozowane jest na poniedziałek. Przedtem może ona przybrać na sile i ponownie stać się huraganem, choć już nie tak silnym, co można było zaobserwować w ostatnich dniach na Karaibach. Tam wciąż trwa usuwanie skutków silnego wiatru i ulewnych opadów.

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NHC

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Cal Fire

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe

Najstarsze malarstwo figuratywne na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy badacze z Australii i Indonezji - poinformowała stacja BBC. Naskalne malowidła liczą ponad 52 tysiące lat. - To najstarszy istniejący dowód na opowieść - powiedział profesor Maxime Aubert z Griffith University w Australii, jeden z odkrywców.

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Źródło:
PAP, BBC

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Drapanie u kotów to nie tylko kwestia wychowania. Jak pokazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, niszczenie mebli może wynikać także z innych czynników takich, jak obecność dzieci w domu i poziom aktywności zwierzaków. Istnieje jednak wiele metod na walkę z tym zachowaniem.

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Źródło:
Frontiers

Ulewy zalały Park Narodowy Kaziranga w północnych Indiach. Pod wodą znalazły się tereny zamieszkiwane przez wiele zagrożonych gatunków. Jak podały lokalne media, w powodziach utonęło 11 zwierząt. Pod wodą znalazły się także liczne miejscowości, zamieszkiwane przez ponad milion osób.

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Źródło:
Reuters, Hindustan Times

Polski konsulat w Rzymie zaapelował w środę do polskich turystów wybierających się do Włoch. Jak wynika z prognoz meteorologów, na północy kraju istnieje ryzyko wystąpienia burz i ulew. Pogoda ma się pogorszyć także w centrum kraju.

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl