Występowanie silnych trzęsień ziemi może być powiązane z opadami deszczu, które towarzyszą cyklonom tropikalnym - wynika z badań, prowadzonych naukowców z Uniwersytetu w Miami (USA).
Wdowinski i jego współpracownik z Florida International University, przeanalizowali dane zebrane podczas trzęsień ziemi o minimalnej sile 6 st. w skali Richtera, do jakich doszło na Tajwanie i na Haiti na przestrzeni ostanich 50 lat.
Udało im się znaleźć powiązania pomiędzy tymi dwoma żywiołami. Trzęsienia ziemi o dużej sile następowały w ciągu czterech lat po wyjątkowo aktywnym sezonie cyklonów tropikalnych.
Cztery tajfuny
W ciągu ostatniego półwiecza nad Tajwanem i Haiti szalały cztery silne tajfuny. W okresie maksymalnie czterech lat po tym, jak zdążyły spustoszyć oba państwa, miały miejsca duże trzęsienia w regionach górskich.
Tajfun Morakot, który przeszedł w 2009 roku, doprowadził prawdopodobnie do dwóch trzęsień ziemi. Jedno, o magnitudzie 6,2, zdarzyło się jeszcze w tym samym roku, drugie o magnitudzie 6,4, nawiedziło Tajwan w 2010.
Tajfun Herb z roku 1996 doprowadził na Tajwanie do trzęsienia ziemi o sile 6,2 st. w skali Richtera w 1998 roku. Trzęsienie, jakie nastąpiło w 1999 roku, miało magnitudę 7,6.
Kolejny tajfun pustoszący Tajwan, Flossie z 1969 roku, doprowadził do trzęsienia o sile 6,2 st. w skali Richtera w 1972 roku. Trzęsienie ziemi na Haiti o magnitudzie 7, pojawiło się w 2010 roku, a więc 1,5 roku po tym, jak dwa huragany i tropikalne sztormy nawiedziły wyspę.
Winny deszcz
Dlaczego trzęsienia ziemi (czyli gwałtowne rozładowania naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku) są powodowane przez intensywnie padający deszcz?
- Za sprawą spowodowanych przez ulewne deszcze osunięć terenu i erozji, ziemi na powierzchni nad uskokiem jest mniej. Właśnie dlatego nagromadzona energia "łatwiej" uwalnia się w trakcie ruchów mas skalnych na linii uskoku i dochodzi do silnego trzęsienia ziemi - mówi Wdowinski.
Wdowinski pokazuje też, że taki wzorzec sprawdza się tylko tylko przy trzęsieniach o magnitudzie 5, bądź większej. Ponadto dotyczy przede wszystkim regionów górskich, gdzie uskoki sa pochyłe i poruszają się pionowo.
Badacze planują zanalizowanie wzorców innych sejsmicznie aktywnych regionów górskich, takich jak Filipiny i Japonia.
Autor: map/ms / Źródło: sciencedaily.com