Mieszkańcy Izraela boją się zbliżyć do rzeki Jordan. Wszystko przez to, że w cieku gwałtownie wzrasta liczba krokodyli.
Ostatni dziki krokodyl w tym regionie zginął w 1912 roku w Nahal Taninim w Rzece Krokodyli, niedaleko Krokodilopolis. Oficjalnie na terenie tego kraju nie spotka się dzikiego zwierzęcia, wszystkie przebywają w ogrodach zoologicznych.
Ucieczki krokodyli
Krokodyle zaczęły uciekać z miejscowej farmy. W latach dziewięćdziesiątych położona w Dolinie Jordany gmina Pezal otrzymała młode krokodyle. Z każdym rokiem krokodyli przybywało, aż ich liczba przekroczyła 1 tys. osobników. Samica może złożyć jednorazowo 50 jaj, przez co każdego roku może dojść do 600 sztuk. Hodowle mają idealne warunki do tego, że większość potomstwa jest w stanie dożyć dorosłości.
Nie wszystkie znaleziono
W 2013 roku z farmy wydostało się ponad 70 osobników, ale większość odnaleziono. Jeden z uciekinierów został odnaleziony w Al-Audża. Trzy inne zostały znalezione w toaletach w prywatnych domach. Zwierzęta zostały zabrane znad rzeki do prywatnej hodowli. Wiele młodych krokodyli zostało zabranych przez policję z Tel Awiwu, ale nie wiadomo czy udało się wszystkie odłowić. Prawdopodobnie te zwierzęta dostały się do rzeki i tam się rozmnożyły.
Krokodyle pod ochroną
Izraelskie ministerstwo środowiska podjęło uchwałę, że rzadko spotykany krokodyl będzie pod ochroną.
Turyści nie odwiedzają izraelskich farm krokodyli. Hodowla tych zwierząt przestała być opłacalna.
- Jesteśmy w trudnej sytuacji – mówi Gadi Bitan, właściciel farmy. - Krokodyle przynoszą duże straty. Nie możemy ich wyżywić ani się ich pozbyć - dodaje.
Populacja tych gadów gwałtownie wzrasta, a brakuje miejsca i pomysłu na zwiększającą się liczbę tych zwierząt. Władze zajęły się jednak problemem wydostawania się tych gadów na wolność.
Sześciometrowe potwory
Gady te w przeszłości atakowały ludzi. W Afryce polują na duże zwierzęta, a także na człowieka. Zwierzęta te mają jedne z najsilniejszych szczęk na świecie. Dorosły osobnik osiąga długość do 6 metrów i waży 500 kg. Żyją do 100 lat.
Krokodyle hoduje się dla skóry, która jest wartościowa w branży odzieżowej i skórzanej. W samym Izraelu hoduje się ponad 2 tys. zwierząt.
Autor: mab/map / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock