Silne trzęsienie, które nawiedziło Alaskę, miało wpływ na poziom wody w studniach na Florydzie. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie odległość. Te dwa miejsca dzieli bowiem odległość ponad sześciu tysięcy kilometrów.
We wtorek 23 stycznia potężny wstrząs przeszył Alaskę. Kilka minut później czujniki w pobliżu miejscowości Fort Lauderdale i Madison w stanie Floryda zarejestrowały niewielką zmianę w poziomie wody w studniach.
Powodem - jak poinformowała Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS) - było właśnie trzęsienie ziemi w oddalonej o oddalonej o tysiące kilometrów Alasce.
Poruszenie w studniach
Poziom wody w studni w pobliżu Madison w ciągu kilku minut wzrósł z 14 metrów do 14,5 metra. Z kolei w położonym nieopodal Forcie Lauderdale poziom wody spadł z 1,4 metra do 1,1 metra. Pytanie tylko, jak trzęsienie ziemi mogło wpłynąć na oddalone o ponad sześć tysięcy kilometrów studnie?
Winowajcą są wibracje, które towarzyszą trzęsieniu ziemi. Fale sejsmiczne są w stanie, niczym w układzie naczyń wzajemnie połączonych, zaburzyć na chwilę poziom wód głębinowych.
"Poziom wody w studniach reaguje na zmiany sejsmiczne, które powodują rozszerzanie i kurczenie się warstwy wodonośnej studziennej przez odwiert, co z kolei powoduje skokowe lub oscylacyjne zmiany ciśnienia płynu" - poinformowało USGS.
Związek na odległość
Zmiany te można zarejestrować nawet setki lub tysiące kilometrów od epicentrum trzęsienia ziemi. Jak poinformowało USGS, po trzęsieniu ziemi w pobliżu Alaski w 1964 roku poziom wody zmienił się w 716 studniach w całych Stanach Zjednoczonych. Wspomniany wstrząs miał magnitudę 8,5.
Niestety, czasem zmiany mogą być naprawde ekstremalne. W 1998 roku wstrząs w Pensylwanii doprowadził do wyschnięcia ponad 120 studni, i to na okres trzech miesięcy.
Alaska\\\\\\'s magnitude 7.9 earthquake rattled Earth\\\\\\'s plumbing 3,800 miles away in Florida, where water levels in 2 wells spiked within minutes. How can this happen? Find out at https://t.co/3BvDWHJ3Io pic.twitter.com/PuEV9fngZd
— USGS (@USGS) 23 stycznia 2018
Autor: sj/aw / Źródło: weather.com, USGS
Źródło zdjęcia głównego: Google Earth/tvn24.pl