Wrony zapamiętują twarze swoich oprawców, podobnie jak robią to ssaki - donoszą naukowcy. Jeśli ptaki ponownie spotkają wroga na swojej drodze, mogą zaatakować.
Wrony potrafią rozróżniać ludzkie twarze. Mało tego, zapamiętują, jak przez właścicieli tych twarzy były traktowane. Do takiego wniosku doszła grupa naukowców pod okiem amerykańskiego badacza Johna Marzuffa z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle.
Zło rozpoznane
Zespół Marzuffa został poproszony o schwytanie 12 dzikich wron amerykańskich. Osoby łapiące ptaki miały nosić na twarzach lateksowe maski.
Schwytane ptaki przez cztery tygodnie przebywały w laboratorium. Były tam karmione i doglądane przez ludzi noszących zwykłe maski, na które reagowały spokojnie. Gdy jednak w pobliżu pojawiały się osoby z maskami lateksowymi, zachowanie ptaków zmieniało się.
Skan mózgu pokazał, że kiedy w zasięgu wzroku wron pojawiały się osoby z twarzami ukrytymi w lateksie, uruchamiał się ośrodek strachu. Gdy jednak na horyzoncie pokazywali się ludzie w odmiennych maskach, aktywowały się ośrodki motywacji i nagrody.
- Ten wynik ma sens. Pokazuje, że wronom nie przeszkadza, że ludzie żyją w ich siedlisku naturalnym, ale mają oko na to, co robimy - mówi Kevin McGowan, ornitolog z laboratorium ornitologicznego w Ithaca w stanie Nowy Jork.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: newscientist.com