Wschód słońca wśród morza mgieł? Taki widok uchwycił James Loveridge u wybrzeży południowej Anglii. Time-lapse zapiera dech w piersiach.
James Loveridge uchwycił dronem niezwykły wschód słońca 27 października w okolicy miejscowości West Bay w hrabstwie Dorset w południowej Anglii. Zrobił zdjęcia i następnie złożył je w piękny film poklatkowy typu time-lapse.
Widok zapiera dech w piersiach. Morze mgieł niczym wodospad wylewa się znad klifu, spływa pionową ścianą skalistego grzbietu w dół, zatrzymując się na tafli wód Kanału La Manche. Poranna mgła dalej wędruje nad wodą.
Spływ chłodnego powietrza
Mgły tworzą się podczas różnych zjawisk atmosferycznych. Związane są z ochładzaniem się powietrza i osiągnięciu punktu rosy, co powoduje skroplenie pary wodnej i tworzeniu się mgły. Cechami fizycznymi niczym nie różnią się od chmur, tylko wysokością nad powierzchnią ziemi, na jakiej występują (są tuż nad gruntem), oraz genezą powstawania.
Chłodniejsze powietrze, gdzie tworzy się mgła, jest cięższe i opada grawitacyjnie na dół (zgodnie z wiatrem katabatycznym). Bryza nocna powoduje, że wiatr przemieszcza się od lądu w stronę morza. Taka sytuacja wystąpiła po wschodzie słońca w West Bay.
Autor: AD/rp / Źródło: James Loveridge Photography, bbc.com, somersetlive.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: James Loveridge Photography