Fotopułapka uchwyciła na terenie Beskidu Żywieckiego całą wilczą rodzinę. Na nagraniu widać brodzące w śniegu drapieżniki.
Fotopułapka uchwyciła na nagraniu całą grupę rodzinną - parę rodzicielską, jej dorosłego potomka i cztery zeszłoroczne szczenięta brodzące w śniegu na obszarze chronionym Natura 2000 w Beskidzie Żywieckim.
Co zrobić, jeśli spotkamy wilka na szlaku? - Zachowujmy się spokojnie. Zazwyczaj ludzie, którzy widzą duże drapieżniki, są zaintrygowani, ale też i zaniepokojeni. Jeżeli mają bardziej przyrodnicze nastawienie, to wystawiają komórkę, robią zdjęcia, cieszą się tym, i to jest naturalna reakcja, bardzo fajna - mówił doktor habilitowany Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk. - Natomiast jeśli my się tego drapieżnika boimy, to po prostu róbmy trochę więcej hałasu, wtedy drapieżnik zwróci na nas uwagę i ucieknie w popłochu. Należy brać pod uwagę to, że drapieżniki nas się bardziej boją niż vice versa. Jeżeli mamy takie bardziej pokojowe nastawienie, to będziemy reagować z radością. Myślę, że nie ma się czego bać - dodał.
Biologia gatunku
Wilk szary (Canis lupus) jest ssakiem należącym do rzędu drapieżnych Carnivora i rodziny psowatych Canidae. Ich ogon jest puszysty i zakończony ciemnymi włosami, głowa duża, z szerokim czołem, długim pyskiem, skośnie ustawionymi miodowo-żółtymi oczami i sterczącymi, stosunkowo krótkimi uszami. Masa dorosłych samców wynosi około 40-45 kilogramów, a samic średnio 35 kilogramów.
Wilki żyją w grupach rodzinnych. Rodzina składa się z jednej pary rodzicielskiej oraz jej potomstwa z obecnego i poprzedniego sezonu lub dwóch. Czasami członkiem rodziny jest brat lub siostra jednego z rodziców. Do takiej grupy może się przyłączyć obcy osobnik, ale nie jest to częste zjawisko.
Podstawą diety wilków w Polsce są dzikie ssaki kopytne, które stanowią ponad 90 procent masy zjadanego przez nie pokarmu. Drapieżniki te polują najczęściej na jelenie, sarny i dziki, choć są w stanie zabić także łosia. Dietę uzupełniają mniejszymi ofiarami, między innymi bobrami i zającami, czasami borsukami, bardzo rzadko jedzą gryzonie. Zwierzęta gospodarskie stanowią zaledwie 1-3 procent masy zjedzonego przez nie pokarmu.
Autor: anw / Źródło: tvn24, Stowarzyszenie dla Natury Wilk
Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Dla Natury Wilk