Poza swoim pięknem, atrakcyjnością turystyczną oraz bioróżnorodnością, rafy koralowe mają jeszcze jedną ważną cechę. Chronią przed niszczycielskimi falami tsunami. Jednak ocieplający się klimat może zniszczyć tą wspaniałą cechę podwodnych skał.
Badania przeprowadził Jody Webster z Uniwersytetu w Sydney. Przeanalizował wpływ Wielkiej Rafy Koralowej na tsunami u wybrzeży Australii. Wykorzystując wielowiązkowy sonar Webster zbadał głębsze części szelfu kontynentalnego wschodniej Australii, gdzie istnieje największa rafa koralowa na świecie. Doszedł do wniosku, że Wielka Rafa Koralowa jest doskonałą osłoną dla wschodniej Australii przed falami tsunami. Tworzą zwartą, długą strukturę, która stanowi barierę dla zbliżającej się fali.
W kartach historii
Co ciekawe tysiące lat temu nie spełniały takiej funkcji. Wtedy rafy znajdowały się bliżej wybrzeża. Ostatnio znaleziono dowody na podwodne osuwiska, które mogły być katastrofalne dla mieszkańców miejscowości nadbrzeżnych w tamtych czasach. Ekspert znalazł dowody, na to, że w starożytności w rejonie badań powstało siedem podwodnych osuwisk. Największe tworzyło siedmiometrowe urwisko, które zapadło się między 14 a 20 tysięcy lat temu.
Obniżona funkcja obronna
Zespół naukowców dzięki wyliczeniom modelu odtworzył warunki panujące tysiące lat temu na Ziemi w rejonie Wielkiej Rafy Koralowej. Wtedy te podwodne skały znajdowały się bliżej wybrzeża, a ich funkcja obronna była znikoma. W związku z tym fale wdzierały się wgłąb lądu. Osuwisko w pobliżu rafy mogło wywołać falę tsunami o wysokości do dwóch, trzech metrów.
Tajemnicza historia osuwisk
Webster podaje, że przyczyny powstania osuwisk nie są znane. Najbardziej prawdopodobnym sprawdzą byłoby trzęsienie ziemi, ale nic nie wskazuje na to, że w danym okresie powstało jakieś o dużej sile. Naukowiec osuwiska wiąże z działalnością rzeki Burdekin w północno-wschodniej Australii, ponieważ w jej rejonie znajdują się podwodne formy. Jednak teza ta nie jest jeszcze potwierdzona.
Złe ocieplenie
Webster dodał, że obecne zmiany klimatu mogą niekorzystnie wpłynąć na dalsze funkcjonowanie raf koralowych. Podnoszący się poziom wód, fale upałów oraz zakwaszenie wody powodują, że rafy obumierają i między nimi powstają przerwy. Luki te mogą być na tyle duże, że ograniczą ochronę przed falami tsunami.
Autor: AD/rp / Źródło: IFL Science
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock