Przez Polskę przechodzą wichury. Silny wiatr może nie tylko zniszczyć nasze mienie, lecz także stać się prawdziwym niebezpieczeństwem dla naszego zdrowia i życia. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało poradnik na temat tego, jak zachowywać się w tym trudnym czasie.
W przypadku, kiedy przewidywane są silne porywy wiatru, po pierwsze powinno się unikać przebywania na otwartym terenie (jeżeli jednak znajdziemy się na zewnątrz, powinniśmy omijać budynki, szyldy reklamowe, rusztowania itp.). Najbezpieczniejszym schronieniem są budynki. W mieszkaniu powinno pozamykać się wszystkie okna, a w razie konieczności - dodatkowo je zabezpieczyć.
W calu poprawy bezpieczeństwa trzeba usunąć z ogródków przydomowych i balkonów rzeczy, które może porwać wiatr.
Zaopatrzmy się w latarki
Podczas wichury często dochodzi do przerw w dostawie energii elektrycznej. Silny wiatr zrywa linie wysokiego napięcia. Dobrze mieć w domu w takiej sytuacji zapas świec i zapałek, latarki oraz radio na baterię. Często przydają się telefony komórkowe - powinno się pamiętać, aby były naładowane.
Zadbajmy o samochód i zwierzęta
Silny wiatr może również uszkodzić nasze mienie. Starajmy się nie parkować samochodów w pobliżu drzew, tablic reklamowych i innych rzeczy, które mógłby porwać wiatr. Pamiętajmy, że jazda samochodem jest również niebezpieczna.
Zapewnijmy bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymane są na dworze. Przygotujmy dla nich bezpieczne schronienie.
Numery alarmowe
Zanotujmy na kartce ważne numery alarmowe: 112 – numer alarmowy 999 – Pogotowie Ratunkowe 998 – Straż Pożarna 997 – Policja
Autor: mab/map / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock